Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Miel la protap

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Cu ocazia pastelui din acest an mi-am confectionat un rotisor. Am cumparat carbunii si am arvunit un mielut de vreo 17kg.
Nu am mai facut niciodata si nici nu am participat la un astfel de dezmat asa ca am cateva nelamuriri. La pregatirea mielului am renuntat la bait in favoarea ungerii periodice cu un amestec de ulei de masline si lamaie. Ma batea gandul sa pun si oregano, busuioc dar ma gandesc ca se ard si dau gust nasol. Eventual sa pregatesc amestecul cu vreo doua zile inainte si apoi sa-l strecor. Voi ce ziceti?
Din cate am inteles dureaza cam 6 ore toata afacerea. La ce distanta se pune dihania de jar? Eu ma gandeam la 50cm, e mult e putin? Mai mult la inceput si apoi se reduce? Dupa ce il pun pe sulita il cos sau il las desfacu? Cred ca e mai bine sa-l cos, se usuca mai putin. Sunt deschis la orice sugestii.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Cred ca folosesti prea putine condimente, daca alegi sa il ungi doar cu ulei de masline si lamaie.
Carnea de miel merge bine cu coriandru, chimen, marar, lemongras, maghiran, rozmarin, salvie, menta, busuioc, dafin sau cimbru.
Eu as zice sa il ungi si cu cateva din astea. Sau sa lasi parte din condimentele astea macar cateva ore la frigider sa se odihneasca in uleiul de masline.

Si ai rabdare sa il invarti manual 5 ore?

Zic sa nu il cosi, abia se face mai bine in interior.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
distanta mai mare la inceput, altfel se arde la suprafata

#4
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

 -Diana-, on 26 aprilie 2016 - 08:34, said:

...

Si ai rabdare sa il invarti manual 5 ore?

...
Sunt motorizat! Posted Image
Pai daca stam sa invartim cand mai dovedim damigeana de 5 deca de merlot din beci pastrata pentru fericitul eveniment?

Iar de condimente oricum o sa vin langa cu o serie de sosuri pe baza de menta, iaurt, tahina, ceva picant, poate un chimichurri. Fiecare sa ia ce pofteste iar carnea sa ramana mai aproape de gustul specific. Dar s-ar putea sa ai dreptate, o sa pun la macerat din ce mi-ai scris in ulei si lamaie.

 jericho, on 26 aprilie 2016 - 08:36, said:

distanta mai mare la inceput, altfel se arde la suprafata
Mai mare mai mare, dar cat?

Edited by destrug, 26 April 2016 - 08:54.


#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

 destrug, on 26 aprilie 2016 - 08:39, said:

Sunt motorizat! Posted Image
Pai daca stam sa invartim cand mai dovedim damigeana de 5 deca de merlot din beci pastrata pentru fericitul eveniment?


Mai mare mai mare, dar cat?
acum doar n-o sa stai cu ruleta sa masori, te orientezi si tu, mai conteaza si conditiile meteo etc

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Daca esti motorizat, alta poveste, atunci! :)

Spor la lucru, se pare ca o sa va distrati!
Eu zic ca o sa iasa, dezastru va fi doar daca dovediti vinul inainte de alea 5-6 ore de perpelit mielul. :D

Ai citit asta?

#7
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Am citit. Am renutat la tinerea in bait pentru ca acu' vreo doi ani am facut pe gratar un miel tinut in bait si ii schimba mult gustul. Si nu in bine.

 jericho, on 26 aprilie 2016 - 08:41, said:

acum doar n-o sa stai cu ruleta sa masori, te orientezi si tu, mai conteaza si conditiile meteo etc
Pai nu vreau exact exact, dar macar ceva orientativ. Un 40-50 cm e bine?

Edited by destrug, 26 April 2016 - 08:49.


#8
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 destrug, on 26 aprilie 2016 - 08:50, said:

Am citit. Am renutat la tinerea in bait pentru ca acu' vreo doi ani am facut pe gratar un miel tinut in bait si ii schimba mult gustul. Si nu in bine.


Pai nu vreau exact exact, dar macar ceva orientativ. Un 40-50 cm e bine?
Cand fixezi mielul deasupra protapului, pui palma orientata in jos, imediat sub miel (cu mana lipita de el) si verifici temperatura. Trebuie sa suporti nici mai mult nici mai putin de patru secunde. Poti sa mentii distanta si temperatura pana la sfarsit. Nu "inchizi" mielul sub nicio forma. Cu exceptia uleiului, cu care ungi regulat, toate celelalte arome le folosesti in ultima ora, nu se vor arde. Miammm...

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Eu iti propun sa faci mielul strict romaneste.Acele mirodenii enumerate mai sus n-au nici in clin nici in maneca cu mielul facut la modul ciobanesc.
Miorita n-avea treaba cu oregano,chimen sau dafin.

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Dar avea treaba cu uleiul de masline. :D

#11
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

 qawHaq1, on 26 aprilie 2016 - 09:02, said:

Cand fixezi mielul deasupra protapului, pui palma orientata in jos, imediat sub miel (cu mana lipita de el) si verifici temperatura. Trebuie sa suporti nici mai mult nici mai putin de patru secunde. Poti sa mentii distanta si temperatura pana la sfarsit. Nu "inchizi" mielul sub nicio forma. Cu exceptia uleiului, cu care ungi regulat, toate celelalte arome le folosesti in ultima ora, nu se vor arde. Miammm...
Laser frate. Mersi! Scot si lamaia si las doar uleiul zici, pentru inceput?

 adisz, on 26 aprilie 2016 - 09:05, said:

Eu iti propun sa faci mielul strict romaneste.Acele mirodenii enumerate mai sus n-au nici in clin nici in maneca cu mielul facut la modul ciobanesc.
Miorita n-avea treaba cu oregano,chimen sau dafin.
Ai dreptate dar asta nu inseamna ca altii (care au treaba cu aceste mirodenii) nu stiu sa faca miel la protap in afara de ciobanii mioritici.

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Miel, Merlot... unde se petrece actiunea? Poate ajung si eu sa ajut la invartit Posted Image

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ţii mâna peste foc, dacă reuşeşti să numeri pâna la 3-4 fără să te frigă rău distanţa e OK.

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 destrug, on 26 aprilie 2016 - 08:25, said:

Cu ocazia pastelui din acest an mi-am confectionat un rotisor.

filmat si fotografiat evenimentul. Daca nu

Attached File  3p5dvn.jpg   35.74K   19 downloads

#15
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 adisz, on 26 aprilie 2016 - 09:05, said:

Eu iti propun sa faci mielul strict romaneste.Acele mirodenii enumerate mai sus n-au nici in clin nici in maneca cu mielul facut la modul ciobanesc.
Miorita n-avea treaba cu oregano,chimen sau dafin.
Pai la stana se impana mielul cu ceva slaninuta afumata, se dadea apoi cu usturoi, cimbrisor salbatic si musai la foc de brad...
se mai coc pe jar niste cartofi si ceva bulz...iar carnea pe masura ce se frige se taie, cam ca la shaormerie...

Edited by d-ardeleanu, 26 April 2016 - 10:01.


#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 Argv, on 26 aprilie 2016 - 09:20, said:

Miel, Merlot... unde se petrece actiunea? Poate ajung si eu sa ajut la invartit Posted Image


poate i se termina bateria si are nevoie de lucru manual. Ma ofer si eu, ca ei dupa Merlot nu vor mai fi in stare.

#17
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Bateria nu se termina ca e la corent!  Iar la Merlot am dovedit deja 3 damijoane si stim cat ducem. Ajutoarele tot timpul sunt binevenite daca nu treaba macar la combatut.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 d-ardeleanu, on 26 aprilie 2016 - 09:39, said:

Pai la stana se impana mielul cu ceva slaninuta afumata, se dadea apoi cu usturoi, cimbrisor salbatic si musai la foc de brad...

Cam la asa ceva m-am referit si eu.
Mancarea trebuie facuta pe gustul cu care am fost obisnuiti/crescuti/hraniti.Snobismul sa-l lasam pentru somon,fructe de mare si alte ingrediente "autohtone".

 destrug, on 26 aprilie 2016 - 09:12, said:


Ai dreptate dar asta nu inseamna ca altii (care au treaba cu aceste mirodenii) nu stiu sa faca miel la protap in afara de ciobanii mioritici.

Eu doar am propus.
Pana la urma nici nu are mare importanta ce pui pe el.Important este sa te simti bine si sa ajungi in stadiul cand incepe sa nu prea-ti pese de nimic decat de buna dispozitie.
Pofta mare va doresc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate