Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Masina de oras

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010
Buna seara !
De placere sau mai mult de nevoie am decis sa cumpar o masina la sh in bugetul de 3500-4500 euro.Am studiat piata,am citit anunturile pe net,am citit pe forumuri ce se putea si am ajuns la urmatoarea concluzie:
VW Golf V 1.9 TDI 105 CP, ( din 2004-2005) ;
Opel Astra( mi s-a recomandat 1.7 motor de Suzuki [daca am inteles bine] pe benzina de 100cp din 2003 parca);
VW Golf IV 1.9 TDI motor ALH 90 CP(Am inteles ca celelalte motoare de 101 si 131 au consum mare in oras deci ies din discutie);
Masinile enumerate mai sus sunt masinile pentru care optez eu.Sa zicem ca vreau un hatchback ca doar iau masina pentru mine.Pana acum am condus doar masina parintilor,Renault Megane 2 Sedan 1.5DCI 85 CP deci motoarele de mai sus s-ar putea sa ma surprinda,mai ales cel de Golf V(cred).
In timp ce cautam si intrebam in toate partile am primit si un pont de la un apropiat: Golf IV sau V cu 1.4FSI sau 1.6 FSI + GPL.De asta ce ziceti?
Am observat ca Golfurile pe benzina au putini km in bord dar consuma mult ,deci clar ii pun GPL daca ma decid la asa ceva.
Acum incep sa aberez putin,poate poate nimeresc ceva bun si nu stiu eu.M-am mai uitat si la alte marci precum Audi,Mercedes si am mai gasit:
Audi A4 1.6 105 CP benzina din 2003;
Mercedes A180 110 CP diesel din 2005;
Audi A3 1.6 105 CP benzina,3-usi, din 2002 daca nu gresesc;
Pe astea le-am bagat in oala pentru un plus de confort,ca de performante nu se poate vorbi si oricum nu am nevoie de putere.Eu consider ca nu gasesc nici una intreaga in banii astia si din clasa premium.Piesele de schimb probabil sunt foarte scumpe...deci eu doar mi-am expus si parerea asta,poate poate ziceti voi ceva de bine de vreo una din astea 3.
Acum sa va povestesc si ce fac cu masina.
Voi folosi masina pentru oras ,mai exact voi face traseul metrou Pacii-univ.Romano-Americana.Traseul dus-intors e de vreo 20km am observat pe Maps.Cum eu am cursuri 4 zile pe saptamana fac 80km saptamanal doar cu traseul asta.In weekend mai fac un traseu de 180km dus-intors deci sa zicem ca fac saptamanal 260 km pe putin.
Sa va povestesc si de micul AlonsoPosted Image
Am 19 ani si am permis de 1 an si 5 luni(cred) deci ce sa mai discutam de experienta.Ocupatie e evidenta si un lucru important Posted Image ...am 1,86 si de aia am evitat VW Polo,Opel Corsa sau mai stiu eu ce,plus ca nu imi plac ca masini,sunt prea mici.Posted Image
Mai sus spuneam ca nu ma intereseaza puterea masinii sau perfomantele ei in materie de viteza etc.Afirmatia este o minciuna pe jumatate...este evident ca vreau ceva care sa nu fie sub megane,macar sa traga cat trage si meganeul. 1.9TDI am inteles ca dezvolta un cuplu de 250 NM si motorul asta de Logan scoate 220NM deci...pe acolo.De aia tin la prima varianta (GOLF V 1.9 TDI 105 CP).Bine intervin mai multi factori dar am impresia ca din ce am enumerat acolo 1.9 TDI 105 CP e cel mai performant.
De stilul de condus ce sa va spun,cand ies din localitate bag si eu piciorul in podea cu speranta ca simt ceva adrenalina pana ating viteza legala de 90km/h-100km/h Posted Image  deci masina sa fie cat de cat potenta pentru o eventuala depasire gen sa atinga 120-130km/h intr-un timp ok ,mai mult nu ma intereseaza.
Absolut tot ce am scris mai sus de la optiunile mele pana la aberatiile premium sunt doar sperante sa zicem.Daca nu gasesc nimic ok imi iau si Logan 1.4 cu GPL si e ok.Eu tot sper sa gasesc ceva din cele enumerate doar pentru ca vreau ceva confort.
Nu am discutat de dotari: daca are 4xgeamuri electrice,AC(manual/automat),ESP,ABS,servo si un interior ingrjit altceva nu vreau,restul sunt optiuni pe care le iau drept "s-a nimerit asa".
Acum astept mistouri,sfaturi bune,sfaturi mai putin bune...
Sper doar sa nu imi ziceti din prima de Logan Posted Image
De intretinut masina va dati seama cine o intretine deci clar caut masina cu piese de schimb ieftine si consum mic. Posted Image
Multumesc anticipat pentru ajutor !

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Asteapta sa vina colegul kroghy si te va lamuri.
Dar parerea mea e ca bugetul e cam mic.

Edited by ericmario, 25 April 2016 - 22:03.


#3
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Da pai ca sfat general, cauta masina cat mai noua si cu km cat mai putini. Daca nu se poate asa, din ce-ai zis tu pe acolo, renunta la FSI pentru ca sunt mai pretentioase. Documenteaza-te despre asta daca esti curios ca ai informatie destula. Eu ti-as recomanda un Polo pentru ca scaunul este reglabil si nu te vei simti inghesuit in asa ceva. Daca vrei neaparat putere, cauta un TDI nu prea alergat si fa-i o remapare. Se va simti alta masina. Insa ti-am zis, de preferat sa gasesti masina cat mai noua. Eu prefer diesel, dar cel mai sigur colegii vor intreba cati km faci pe an, iar apoi, cu siguranta in urma spuselor tale vor spune ca e mai rentabil pe benzina, dar alegerea este a ta.

Un alt sfat util ar fi sa o iei la pas si sa te duci in targ sa testezi una doua masini sa vezi cam ce inseamna si cat se cere pe ele. Altfel apreciezi masina la fata locului decat in mediul virtual. Bafta la shopping.

#4
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010

View Postericmario, on 25 aprilie 2016 - 22:03, said:

Asteapta sa vina colegul kroghy si te va lamuri.
Dar parerea mea e ca bugetul e cam mic.

Este ...

View Postwld-ro, on 25 aprilie 2016 - 22:09, said:

Da pai ca sfat general, cauta masina cat mai noua si cu km cat mai putini. Daca nu se poate asa, din ce-ai zis tu pe acolo, renunta la FSI pentru ca sunt mai pretentioase. Documenteaza-te despre asta daca esti curios ca ai informatie destula. Eu ti-as recomanda un Polo pentru ca scaunul este reglabil si nu te vei simti inghesuit in asa ceva. Daca vrei neaparat putere, cauta un TDI nu prea alergat si fa-i o remapare. Se va simti alta masina. Insa ti-am zis, de preferat sa gasesti masina cat mai noua. Eu prefer diesel, dar cel mai sigur colegii vor intreba cati km faci pe an, iar apoi, cu siguranta in urma spuselor tale vor spune ca e mai rentabil pe benzina, dar alegerea este a ta.

Un alt sfat util ar fi sa o iei la pas si sa te duci in targ sa testezi una doua masini sa vezi cam ce inseamna si cat se cere pe ele. Altfel apreciezi masina la fata locului decat in mediul virtual. Bafta la shopping.


Masina o s-o folosesc in special la ce am spus mai sus,in timpul vacantelor de la facultate eu ma retrag in orasul natal si folosesc masina pe acolo pe local,ture si plimbari de seara mai exact.Nu sunt adeptul excursiilor si nu imi prea plac drumurile lungi.Voi face unu-doua cu vreo nevoie in rest...
Aaa,da si sunt anul I deci asta e programul masinii pentru urmatorii 3 ani .

#5
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Pentru ce vrei tu si pentru faptul ca nu esti pretenitos (asta e foarte bine) e foarte ok bugetul!
Pentru ca iti vor intretine ai tai masina,eu zic sa mergi pe ceva din grupul VAG,caci intretinerea e foarte ok,parearea mea,iar pentru un consum mai mic,cauta un VW (Golf in principiu)/Octavia 1/Seat ce are codul de motor ALH ( e TDI si are 90 de cai,dar este foarte fiabil si ceva mai economic).

Edited by sorinsidesmoke, 25 April 2016 - 22:23.


#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Nu pentru Audi A4, Mercedes A180, Logan. Golfurile alea benzinare nu-s foarte reusite, cel putin motoarele 1.4.
Cu golfurile diesel iesi la ghici, vor avea cam 300.000 km dar vor fi prezentate ca fete mari. Totusi poti incerca un ALH, e un motor robust si reusit, s-ar putea sa gasesti fara ESP...cu rugina acoperita pe aripi si manerul de la haion, desi pentru ce drumuri faci tu, e recomandat benzina.
Poti incerca si cu A3-ul ala benzinar, dar va fi ceva mai scump la intretinere.
De asemenea poti incerca un golf 4 benzina euro 2, motor 1.6 SR. e un motor bun si e mai ieftin de pus pe el GPL(fata de FSI-uri), poti gasi unul din 2000 in toate mintile cu un pic de efort. Asta ti-as recomanda in mod special pentru nevoile tale. nevoile ei nu sunt foarte speciale si pentru varsta pe care o ai e indicata, de asemenea, la revanzare nu cred ca vei pierde foarte mult. Orice masina care are VW pe ea are prioritate in inima romanului oricand.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

Opel Astra( mi s-a recomandat 1.7 motor de Suzuki [daca am inteles bine] pe benzina de 100cp din 2003 parca);


Nu exista benzina 1.7. Doar diesel si este de provenienta Isuzu.

Quote

VW Golf IV 1.9 TDI motor ALH 90 CP(Am inteles ca celelalte motoare de 101 si 131 au consum mare in oras deci ies din discutie);

Cine te-a prostit ? Ala de 101 cp este PD si are un consum bun. Cel de 131cp consuma mai mult, dar cu max 1 litru, deci nu-i capat de tara !

Quote

Audi A4 1.6 105 CP benzina din 2003;

Are consum nejustificat, performante slabe, intretinere la partea de suspensii scumpa. Nu merita.


Daca nu te deranjeaza cele 2 usi, mergi pe A3, are platforma de Golf 5. Ca modelul cu 4 este putin mai nou si nu cred ca gasesti.
Nici Golf 5 1.9tdi diesel in 4500 nu cred ca gasesti in stare buna.

Optiunea pe care ti-o recomand, este sa cauti un Golf 4 sau un Seat Leon din aceeasi generatie, din ultimii ani de fabricatie cu motor 1.9TDI si km putini si stare buna. Daca il iei neinmatriculat atunci categoric trebuie sa te uiti la cel de 101cp din ultimii ani deoarece este euro 4.

Edited by TruculMagic, 25 April 2016 - 22:31.


#8
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010

View PostTruculMagic, on 25 aprilie 2016 - 22:26, said:

Nu exista benzina 1.7. Doar diesel si este de provenienta Isuzu.



Cine te-a prostit ? Ala de 101 cp este PD si are un consum bun. Cel de 131cp consuma mai mult, dar cu max 1 litru, deci nu-i capat de tara !

Greaseala mea,am inteles gresit atunci...
E bun de ceva ?

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Recomandarea mea, tot din curtea VAG.

#10
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010

View Postsorinsidesmoke, on 25 aprilie 2016 - 22:22, said:

Pentru ce vrei tu si pentru faptul ca nu esti pretenitos (asta e foarte bine) e foarte ok bugetul!
Pentru ca iti vor intretine ai tai masina,eu zic sa mergi pe ceva din grupul VAG,caci intretinerea e foarte ok,parearea mea,iar pentru un consum mai mic,cauta un VW (Golf in principiu)/Octavia 1/Seat ce are codul de motor ALH ( e TDI si are 90 de cai,dar este foarte fiabil si ceva mai economic).

Sa inteleg ca motorul asta se gaseste si pe modelele enumerate de dvs?
S-ar putea sa ma incante o octavia,e sedan deci mai spatioasa.

#11
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Inca ceva, evita masinile tunate.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Modelul acesta parca arata mai bine ca un Golf 4. Are aceeasi platforma si poate il gasesti si mai ieftin. Golful 5 are deja suspensie independenta si e mai scump de intretinut. Pretul la achizitie va fi mai mare, iar in 4500 nu prea cred ca gasesti una ok inmatriculata. Pe cand un Leon 1m sau Golf 4 de dupa 2003 ar trebui sa fie "boboc" Posted Image [ https://c3.staticflickr.com/8/7331/9637933625_ee35c21384_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.x-shades.eu/images/gallery/categories/128/561.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://autonapoca.ro/wp-content/uploads/2015/08/manual-utilizare-vw-golf-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Toate aceste masini sunt identice... difera designul :)

Edited by TruculMagic, 25 April 2016 - 22:38.


#13
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010

View PostTruculMagic, on 25 aprilie 2016 - 22:35, said:

Modelul acesta parca arata mai bine ca un Golf 4. Are aceeasi platforma si poate il gasesti si mai ieftin. Golful 5 are deja suspensie independenta si e mai scump de intretinut. Pretul la achizitie va fi mai mare, iar in 4500 nu prea cred ca gasesti una ok inmatriculata. Pe cand un Leon 1m sau Golf 4 de dupa 2003 ar trebui sa fie "boboc" Posted Image [ https://c3.staticflickr.com/8/7331/9637933625_ee35c21384_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Suna bine ce vad eu aici,nu stiu...am o teama de consum...
Am omis sa va spun ca masina nu o iau inmatriculata
In principiu ziceam sa iau ceva din targ,am pe cineva care mi-ar putea aduce ceva din targurile Oradea,Iasi.
Evident ca orice e..o sa fie testat dar mnah nu stiu ce pretentii sa am la anii astia.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://olx.ro/oferta...html#52fbec51eb

modelul acesta inca mi se pare ok daca iti plac masinile cu 2 usi.

#15
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010

View Postpartyman, on 25 aprilie 2016 - 22:34, said:

Inca ceva, evita masinile tunate.

Nu intra in discutie.
Ma gandeam ca va dati seama din post ca nu sunt amator de masini de luat ochii Posted Image

View PostTruculMagic, on 25 aprilie 2016 - 22:40, said:

http://olx.ro/oferta...html#52fbec51eb

modelul acesta inca mi se pare ok daca iti plac masinile cu 2 usi.

Am zis ca iau ceva si in doua usi doar din cauza parerii facute,am observat ca golfurile in 2 usi sunt mai ieftine,motivul nu l-am depistat.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsquar11, on 25 aprilie 2016 - 22:40, said:

Suna bine ce vad eu aici,nu stiu...am o teama de consum...
Am omis sa va spun ca masina nu o iau inmatriculata
In principiu ziceam sa iau ceva din targ,am pe cineva care mi-ar putea aduce ceva din targurile Oradea,Iasi.
Evident ca orice e..o sa fie testat dar mnah nu stiu ce pretentii sa am la anii astia.

Atunci neaparat trebuie sa fie euro 4. Daca iei unu de 90cp, care s-a fabricat pana prin 2003 parca, este euro 3 si are taxa mare. Verifica, cu atentie pe forumurile dedicate din ce an au modelele 1.9tdi de 101cp euro 4 (doar alea sunt disponibile euro 4 la golf 4, seat leon 1m si octavia 1). La octavia tour parca cel de 90cp a fost si euro 4 si s-a fabricat si dupa 2006 din cate stiu. Cel de 101cp a ajuns pana prin 2010 pe octavia 1.

Mai este varianta cu octavia 1 tour cat mai noua cu taxa platita http://olx.ro/oferta...html#09461cd9e8 ... dar e cam cheala Posted Image
Si trebuie verificate bine, ca unele tot din 2008 au peste 400k http://olx.ro/oferta...html#09461cd9e8 (exemplu), deci gandeste-te cati km pot avea majoritatea de prin 2000-2005.

Edited by TruculMagic, 25 April 2016 - 22:47.


#17
squar11

squar11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.12.2010

View Postericmario, on 25 aprilie 2016 - 22:32, said:

Recomandarea mea, tot din curtea VAG.

Propietarul imi pare pustan,mai ales ca are kit FR si motor mic...nu ma bag.
Nu toti pustanii sunt ca mine si stiu ce zic.Posted Image
Adica e posibil sa fie calarita bine pe strazile capitalei...

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsquar11, on 25 aprilie 2016 - 22:48, said:

Propietarul imi pare pustan,mai ales ca are kit FR si motor mic...nu ma bag.
Nu toti pustanii sunt ca mine si stiu ce zic.Posted Image
Adica e posibil sa fie calarita bine pe strazile capitalei...

Toti pasionatii au pus kit FR sau CUPRA deoarece arata mult mai bine decat standard. Am prieteni care merg linistit si care le-au pus aceste kit-uri deoarece arata mai bine. Evident ca unde este drum bun mergi cu ele ca nu sunt de plastic, asta e valabil pentru orice masina. Tu daca iti mai iei si diesel, mai ales cand iesi in afara nu trebuie sa o menajezi pe loc daca vrei sa aibe o viata sanatoasa motorul. Tot ceea conteaza este sa ii faci intretinerea la zi, sa nu faci rabat la piesele schimbate si sa ai grija sa eviti gropile de exemplu sau mai stiu eu ce exemple sa iti dau.

Prefer oricand un diesel luat de la unu care a mers mai sportiv (atata timp cat a avut grija de masina si este in stare buna) decat sa o iau de la un batranel care o tinea subturata de aproape sarea motorul din suporti si este plina de calamina, iar turbo este pe duca Posted Image

Uite exemplu si spune-mi care arata mai bine. Stock sau cu unul din kit-urile: cupra, fr (fr in cazul de fata).

[ http://automobilio.info/auto/SEAT-Leon-I-1M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://auto-database.com/image/seat-leon-1m-2003-models-77198.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta nu inseamna ca iti iei leon, dar ziceam ca este cam identic cu Golf 4 si arata mai bine daca il aranjezi putin. Ai grija numai sa fie euro 4 sau si daca este euro 3, sa aibe taxa platita si nerecuperata. Si daca vrei putere si consum de benzinar 1.6 in oras, iei 1.9TDI ARL de 150cp de pe leon, ii faci o resoftare si la vreo 180cp doar o sa te joci in afara pe reprize Posted Image (sa nu crezi ca te indemn la viteza, dar si mie imi place senzatia cand ma baga in scaun puterea unui motor) Posted Image

Edited by TruculMagic, 25 April 2016 - 22:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate