Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conectare Laptop-Tv-Home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cj69ded

cj69ded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2016
Salut! Am nevoie de ajutor , pt ca nu ma pricep la ,,cablaraie" .  Vreau sa conectez laptopul la tv si tv-ul la home cinema ,in asa fel incat daca ascult muzica din Winamp sa mearga si la home cinema 5.1 . Am in felul urmator : laptop Toshiba L50D are o singura iesire Jack , Tv :Toshiba 32E2533 HD si Home Cinema :Philips htb3550. Am incercat sa conectez laptopul cu home cinema si merge doar 2.1  . Cine ma poate ajuta sa imi spuna va rog cum as putea conecta Laptop-Tv-Home Cinema si Laptop -Home Cinema ? Ar merge daca as cumpara o placa audio externa pe usb ? Multumesc

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Fa ce scrie aici sa auzi in toate boxele:
http://www.p4c.phili...ew_partial.html

#3
cj69ded

cj69ded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2016

 modoran, on 24 aprilie 2016 - 10:23, said:

Fa ce scrie aici sa auzi in toate boxele:
http://www.p4c.phili...ew_partial.html
Ok si ce cablu folosesc intre tv si home cinema?

#4
milosh_78

milosh_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2007
Pate gasesti o solutie aici

#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
In general muzica este 2.1. Anumite sisteme au posibilitatea de emulare 2.1->5.1. Chiar daca interpui TV-ul intre laptop si sistemul audio, tot 2.1 vei avea + cabluri in plus...

#6
cj69ded

cj69ded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2016

 Toxic00, on 24 aprilie 2016 - 10:38, said:

In general muzica este 2.1. Anumite sisteme au posibilitatea de emulare 2.1->5.1. Chiar daca interpui TV-ul intre laptop si sistemul audio, tot 2.1 vei avea + cabluri in plus...
O placa audio externa pe usb 5.1 la laptop ar rezolva situatia ? La asta ma gandesc eu acum si nu sunt sigurr

#7
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 cj69ded, on 24 aprilie 2016 - 10:40, said:

O placa audio externa pe usb 5.1 la laptop ar rezolva situatia ? La asta ma gandesc eu acum si nu sunt sigurr

Depinde daca placa stie sa faca emularea.
Cu ceva ani in urma, cand inca mai foloseam desktop, aveam o placa de sunet Creative care avea optiunea CMSS si imi livra sunet in toti satelitii. Acum am numai laptop-uri si TV-ul si am sunet 5.1 numai cand sursa furnizeaza 5.1 DTS.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

 Toxic00, on 24 aprilie 2016 - 10:38, said:

In general muzica este 2.1. Anumite sisteme au posibilitatea de emulare 2.1->5.1. Chiar daca interpui TV-ul intre laptop si sistemul audio, tot 2.1 vei avea + cabluri in plus...
Muzica in general e stereo. Adica 2.0. Nu exista encodare 2.1 adica nu exista canal separat de bas. Ala ".1" e rezultat pur si simplu din folosirea unui subwoofer in sistemul audio. Nu exista track separat pentru subwoofer , el isi ia freventele joase din materialul stereo ,de ceea exista acele reglaje de crossover ce se fac la sub si satelitii (boxe) .pentru ca frecventele joase sa fie redate in mod corect de subwoofer(nu cumva dublate de boxe).

#9
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 edigee, on 24 aprilie 2016 - 19:42, said:

Muzica in general e stereo. Adica 2.0. Nu exista encodare 2.1 adica nu exista canal separat de bas. Ala ".1" e rezultat pur si simplu din folosirea unui subwoofer in sistemul audio. Nu exista track separat pentru subwoofer , el isi ia freventele joase din materialul stereo ,de ceea exista acele reglaje de crossover ce se fac la sub si satelitii (boxe) .pentru ca frecventele joase sa fie redate in mod corect de subwoofer(nu cumva dublate de boxe).

Da. Asa este. Merci pentru clarificare. Imi aduc aminte ca foloseam un crossover pe la 80-100 Hz.

#10
cj69ded

cj69ded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2016

 Toxic00, on 24 aprilie 2016 - 10:51, said:


Depinde daca placa stie sa faca emularea.
Cu ceva ani in urma, cand inca mai foloseam desktop, aveam o placa de sunet Creative care avea optiunea CMSS si imi livra sunet in toti satelitii. Acum am numai laptop-uri si TV-ul si am sunet 5.1 numai cand sursa furnizeaza 5.1 DTS.
Sa inteleg ca ai placa audio externa pe usb?

#11
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 cj69ded, on 24 aprilie 2016 - 23:00, said:

Sa inteleg ca ai placa audio externa pe usb?

Nu am placa de sunet externa. Laptop-urile pe care le posed au iesire audio optica si pot transmite sunetul DTS 5.1 la sistemul audio (prin intermediul unui decoder).

#12
cj69ded

cj69ded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2016
Am rezolvat . Pentru oricine are nevoie situatia se rezolva prin placa sau adaptor usb care cum vreti sa ii ziceti . Am cumparat una cu 60lei si merge perfect � . Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate