Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Parchet încălzire pardoseală - trebuie lipit?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Sunt foarte indecis legat de parchet, pentru încălzire în pardoseală (pe apă).

Am auzit următoarele păreri:

1. Parchet laminat cu folie specială
Sursa: meșteri, magazine mari unde vând de toate
Argumente date de respectivii:
- Merită laminat deoarece e mai subțire și trece mai bine căldura decât în cel stratificat care e din lemn (și lemnul izolează)
- În caz că ai ceva probleme cu încălzirea, nu trebuie să spargi și îl poți pune înapoi
- E mult mai ieftin

2. Parchet dublu stratificat lipit (indicat partea de jos din mesteacăn)
Sursa: cei din magazine care vând doar parchet
Argumente date de respectivii:
- Parchetul trebuie lipit deoarece dacă nu e lipit rămâne aer între parchet și șapa de beton care izolează (precum în geamul termopan sau în cărămidă)
- E mai rezistent
- Arată mai bine
- Nu trebuie să îl schimbi, îl poți rașcheta

3. Nu pune parchet peste încălzire în pardoseală
Sursa: un singur meșter
Argument: Va fi mai frig cu vreo 3-4 grade decât în camera cu gresie

Când le spun unora de argumentele celorlați spun că „doar vor să-și vândă marfa/serviciile”.
Având în vedere că la parchetul stratificat și plătești de vreo 3 ori mai mult (*), sunt tare indecis.

Din câte am înțeles preț pe mp:
- laminat 90 lei + 10 folie + 15 lei manoperă = 115 lei
- stratificat 200 lei + 70 lei adeziv și rășină + 35 lei manoperă = 305 lei  

Cei care sunteți specialiști în parchet și montaj sau care ați pus parchet și aveți încălzire în pardoseală ce părere aveți?
Trebuie într-adevăr lipit sau merge și cu folie?

Edited by m3th0dman, 09 April 2016 - 16:34.


#2
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Varianta 1 este ideal. La varianta 2 merge doar ca va dura ceva mai mult încălzirea inițială a plăcilor de parchet, apoi funcționează ca la varianta 1 (consum mai mare de combustibil pt încălzire primele 2 saptamani). Varianta 3 bate câmpii!  
Îți spune ăsta un vanzator de încălzire în pardoseala care a auzit destule inepții (dar cu siguranță nu pe toate)

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
eu am incazire in pardoseala in 2 camere.una cu gresie, una cu parchet.  Cat de curand o sa renunt la parchet, deoarece in camera cu gresie e mai cald cca 2C - si e altceva sa simti cald la talpi!
ps: camere alaturate, usa nu e inchisa niciodata!

Edited by richi_e, 09 April 2016 - 17:33.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
In mai multe edificii avem pus mai mult de 5000mp de parchet. Este lipit peste șapă de ipsos special, rașchetat pentru porozitate, peste el o amorsă si, după uscare, lipit. Este din lemn natural, stratificat. Se încălzește repede iar senzația de cald la picioare rămâne.

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu zic sa megeti pe un sistem combo IPAT + calorifere; preferabil din aluminiu.
IPAT-ul il reglati cat sa aveti podeaua calduta si confortul de cald la picioare, iar caloriferele vor duce diferenta pana la temperatura setata; mai ales in perioadele cu ger.
Pe langa parchet mai este si problema covoarelor si a mobilei(in special cea fara picioare) care scade si mai mult randamentul.
Combo este super.Eu asa pus si sunt foarte multumit chiar daca am parchet masiv , covoare latoase si mobila fara picioare.In schimb eu am optat pentru IPEL care mult mai fiabil si da posibilitati mult mai precise de control al temperaturii individual pe fiecara camera.
Vezi ca mai e un topic unde se vaita unul care a ajuns sa dea gauri cu cuiul incins prin covoare si alte tiganeli.

Edited by geo123, 09 April 2016 - 19:52.


#6
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Hahahahaha, nu ma vait si nu am ajuns sa bag cuiul in covoare, doar intrebam despre covoare peste IPAT, si cum faci sa aiba transferul termic mai bun... De aici pana la ce zici tu, mai este mult :)

Legat de parchet, eu te sfatuiesc sa ceri declaratia de conformitate la parchet si folie, sa vezi ce valori sunt puse la "Thermal resistance" sau "thermal conductance". Se pot calcula cu aproximatie si adunate, impreuna cu valoarea covorului, daca le transformi in TOG  trebuie sa dea sub 2.5. Asta e ce am gasit eu pe net despre asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate