Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Am trecut la Digi Energy... cu energia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#1
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 03.06.2006
Am facut asa din mai multe motive:
1. toti consumatorii vor iesi de pe piata reglementata incepand cu 01.01.2018
2. am vrut sa evit cozile infernale ce se vor naste spre sfarsitul lui 2017 de la filialele de distributie energie,
pentru alegerea furnizorului
3. problema va fi cu atat mai spinoasa cu cat pentru trecerea la orice alt furnizor este nevoie de Avizul Tehnic de Racordare
4. probabil multi dintre consumatori, vor delega furnizorul in alegerea producatorului de energie electrica, tocmai datorita hartiilor ce trebuiesc plimbate intre companii si vor ajunge ...... cine stie unde....
5. Probabil atunci vor apare o gramada de oportunisti ce vor vrea mandatare pentru intocmirea hârtiilor si trecere la alt furnizor contra cost sau mai stiu eu cum (de evitat)
5. am ceva servicii (Internet,TV, telefonie) contractate la RDS&RCS si in consecinta se mai scade 10 lei la MWh.
Pentru pensionari cu servicii RDS se scad 20 lei la MWh.
Producatorii de energie sunt:
http://www.anre.ro/r...atori1391006442

Pana la a ne prinde urechile in tarife si calcule iata ce am facut si cat timp dureaza:
1. M-am prezentat la filiala distribuitorului de energie (Electrica GL in cazul meu) cu doua hârtii completate:
Cerere utilizator casnic si Chestionar utilizator casnic completate (daca vreti detalii, solicitati-le) pentru eliberarea ATR - avizului tehnic de racordare. Eliberarea este gratuita, obligatorie si se face in termen de 7 zile. Deocamdata. Fisierele sunt atasate... de asemenea trebuie sa aveti: CI in original si copie, actul de proprietate original si copie si o copie dupa ultima factura de energie electrica.
2. La sediu lor vor completa in aplicatia lor un formular, unde se declara numele noului producator de energie si se va elibera o Instiintare.
3. Dupa 5-7 zile veti fi sunati pentru ridicarea ATR.

La casieria RDS desemnata pentru incheierea contractelor de energie electrica (atentie, nu toate casieriile intocmesc contracte de furnizare) m-am prezentat cu:

1. Avizul tehnic de racordare obtinut anterior
2. Act de proprietate
3. CI
4. Ultima factura de la Electrica
5. Contractul de furnizare a energiei electrice cu Electrica (probabil din perioada 1998-2002 cand s-au introdus tarifele sociale etc.)
6. Bonul de miscare contor electric (mai mult pentru a-si nota seria contoarului). La toate acestea se vor face copii de catre RDS si vor fi si scanate pentru a fi introduse in bazele lor de date.
Aici se completeaza: Notificarea catre furnizorul actual de incetare a contractului, imputernicirea pentru comunicarea notificarii, cerere pentru noul contract de furnizare, acordul de prelucrare date personale si contractul de furnizare. Atentie, este necesara notificarea cu 21 de zile lucratoare in avans a furnizorului actual despre schimbare (trecerea la DigiEnergy) deci peste cel putin o luna va intra in vigoare noul contract (vezi termenul de 21 de zile) cu atat mai mult cu cat se semneaza doar de la 1 ale lunii.
Ce mi-au mai spus: reducerea de 10 lei MWh, serviciul de citire si regularizare se va face tot de Digi Energy la 3 luni. Contractul de energie electrica nu presupune prelungirea abonamentelor (Inet, TV, Mobil) existente. In noul contract se va face o estimare a consumului pe primul an. In cazul meu, trei persoane cu: cuptor electric, centrala, microunde, frigider, TV-uri, PC-uri, becuri, fierbatoare de apa, friteuze etc. am estimat un 2MWh anual.
Am toate facturile la Electrica de anul trecut si le voi pune comparativ cu cele ce incep a fi eliberate de DigiEnergy... dar de luna viitoare. Is curios de callcenter si factura electronica, dar mai vedem. Pretul pe MWh este fix pe un an de zile si acum sunt conform atasamentului.
P.S. daca totul e in regula,  cam dupa 25 de zile vor trimite si cei de la Electrica o instiintare (recomandata) catre consumator:

Attached Files


Edited by gvincentiu, 28 March 2016 - 17:16.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pai... felicitari, ce sa zic ?!

#3
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 03.06.2006
Vezi ca am pus si tarifele. Despre economii la buget.... asteptam sa comparam de acum incolo. La ele se adauga doar taxa Radio de 2,5 lei lunar. Nu stiu unde e bagat TV-ul dar... poate nu am.

Edited by gvincentiu, 28 March 2016 - 17:11.


#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Posted Image  Doar timpul o sa iti arate ce ai facut! Nu intru in detalii,dar o sa vezi pe pielea ta....Bafta multa oricum!

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Detaliaza?
Nu am inteles exact, ce se intampla din 2017, daca nu ne alegem singuri furnizorul, nu mai primim curent electric?

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
In sfarsit cineva a spart "gheata" si ne da si detalii. Felicitari !
Intreb si eu, cine elibereaza sau de unde se ia Avizul Tehnic de Racordare ?

#7
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 03.06.2006
Mercy, colegule. Din 2018 nu va mai exista piata reglementata actual de ANRE care impune preturile la cantitatile de energie. Toti consumatorii ies de sub reglementarile ANRE si vor trebui sa aleaga un furnizor de pe piata libera. Aici e problema.... sau va fi cel putin spre sfarsitul anului viitor. ATR se ia de la filiala de distribuite a curentului electric din orasul tau. In cazul Galatiului este una singura care elibereaza asa ceva. Sunt obligati si e gratuit.

Edited by gvincentiu, 28 March 2016 - 17:30.


#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, si nu putem astepta pana in 2018 sa vedem ce preturi au acesti furnizorii ?
Sau ne alegem cu doi ani inainte un furnizor la plesneala si in 2018 vedem daca am ales un furnizor ieftin sau scump ?!

#9
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
La noi au inceput sa bata din usa in usa. Le-am trantit usa-n fata cand i-am auzit.
Daca vreau sa trec la curentul lor, ii voi cauta eu.

#10
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 03.06.2006
DIn cate m-am informat de pe net (acum nu am mai gasit link-ul cu pricina), preturile la energia electrica activa (fara toate mizeriile de taxe de transport, distributie, accize, certificate etc.) erau publicate in Monitorul Oficial si erau cam asa: Digi 165 lei/MWh, Transelectrica 174 lei MWh, Grivco in jur de 180, Electrica 192 lei MWh (si asta e tarif reglementat!!!). Daca mai pun si reducerea de 10 lei pe MWh, calculele dau bine.
Chiar si cu batutul in usa, tot trebuie sa faci deplasarea la filiala furnizorului pentru ATR. Vroiau sa-ti dea doar oferta, ca mai mult nu aveau ce face. Eu de'asta m-am grabit, ANRE-ul parca reglementeaza pentru ei, nu pentru noi.

Edited by gvincentiu, 28 March 2016 - 17:53.


#11
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Samsarii distribuitorii se vor înzeci în ajun, însă poate măcar un singur producător va reuși în cele din urmă să devină și distribuitor pe bune și va dispare într-un final bagabonțeala care a persistat în România non stop...

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu prefer la E-on. O fi mai scump,da cand ai o problema vin la orice ora. Au si logistica pe masura. N-oi sta acu in 20-30 de lei pe luna..

#13
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Ti-a oferit cineva un cost exact al unei facturi lunare?
Sa zicem la un consum de 100 KW lunar? La enel muntenia ar fi circa 65 lei.

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu zic ca daca nu aveti atelier de confectii metalice si fier forjat acasa n-are rost sa cauti nu stiu ce miracole de firme. Au fost si la mine un nene si o tanti sa-mi propuna curent aproape gratis......
Sunt prea batran pentru cacaturi din astea..  Cum am spus ii prefer pe cei mari care au cu ce. Aia cu adresa intr-o garsoniera...sa-si caute fraieri.

#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu cred ca trebuie sa mergi tu la furnizor sa ceri un alt aviz de racordare daca acum ai deja curent de la ei . Ar fi un abuz . Ori n-am inteles eu bine ,dar cred ca daca ramai la actualul furnizor  ramai cu avizul in vigoare . Nu ?

#16
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 18.06.2009

 biggie1976, on 28 martie 2016 - 18:06, said:

Ti-a oferit cineva un cost exact al unei facturi lunare?
Sa zicem la un consum de 100 KW lunar? La enel muntenia ar fi circa 65 lei.

Intrebarea aceasta am pus-o unui agent si costul total este de ~62 lei la 100kw fara bonusul de 10 lei care se acorda doar in primul an de contract. Nu merita ca utilizator casnic tot deranjul cu mutarea la alt furnizor. De Enel/Electrica tot nu scapati daca aveti taxa tv in prezent, fiind singurii care au drept de a strange taxa.

#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 mariovrs, on 28 martie 2016 - 18:04, said:

Eu prefer la E-on. O fi mai scump,da cand ai o problema vin la orice ora. Au si logistica pe masura. N-oi sta acu in 20-30 de lei pe luna..

Așa și eu cu Enel. Prefer Enel pentru că au ce le trebuie, asta fiind specialitatea lor.
La țară prefer CEZ. Nu am avut probleme cu ei pe partea comercială. Chiar la CEZ am schimbat adresa de facturare telefonic vorbind cu o fată (cel puțin îmi plăcea vocea) fără a mai trimite nu știu ce cerere.

#18
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
Te felicit ptr mutare. gvincentiu,        Am totusi o intrebare. Cind iti cade curentul pe cine suni sa remedieze? Ma pregatesc sa fac si eu aceasta mutare,si observ ca ai spus ca reducerea de 10 lei e doar in primul an?

Edited by santal11, 28 March 2016 - 18:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate