Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Concediu in croatia 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Buna,

As vrea anul acesta sa ma duc impreuna cu sotia in Croatia. Cu noi o sa fie si catelul familiei (am citit mai jos un topic asemanator si se pare ca e ok cu catei ).

Calatoria o sa fie mai mult pentru baie in mare si leneveala/ odihna decat vizitat diferite locatii.( am fost in parcul din plitvice deja ).

Daca stiti plaje mai retrase, unde nu deranjeze catelul, rog sa imi ziceti.

Perioada o sa fie in luna august, cam 7 seri, transport cu masina proprie.

Plecarea e din Satu Mare. Imi puteti recomanda o agentie ok din zona cu care sa colaborez? Also in Croatia merita cazare fara masa sau all inclusive?

Altceva daca cumva stiti pensiuni faine, cu optiuni pentru animalutze? ( daca ies seara in oras, sa am unde lasa catelul, nu neaparat in camera, poate exista alte solutii ).

Multumesc


#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cred ca cel mai indicat daca e doar pt 7 zile e sa lasati animalul acasa, la prieteni sau daca nu intr-un centru care se ocupa de asa ceva. De costat nu costa si sunt absolut sigur ca va faceti viata mai usoara si voua dar mai ales celor care o sa fie cazati impreuna cu voi. Cainele latra si asta deranjeaza pe cei care au mers in concediu sa se odihneasca, o sa creeze neplaceri. Mie unu nu mi-ar placea sa am vecin cu caine care sa latre. E destul sa latre de 4-5 ori in fiecare noapte.

Ba mai mult, mergeti acolo sa va simtiti bine, de fiecare data cand o sa luati o decizie (mergem sa vedem ceva, sau mergem la o cina, o sa intre in discutie cainele).

Edited by Deenman, 21 March 2016 - 12:00.


#3
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Daca vezi cainele ca o jucarie pt tine, faci cum ai zis tu. Daca vezi ca o responsabilitate, cauti solutii. Tu esti tipul 1 eu tipul 2.

PS: si cu un copil e greu, asta inseamna ca dupa nastere un cuplu nu tre sa calatoreasca?

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Corect. Ala numai concediu nu va fi.
Tot timpul sa fi conditionat de patruped, nu-i chiar placut.
Si vorbesc din calitate de stapan de Shar-Pei.
In rest Istria e minunata. Dar sa nu te astepti la plaje cu nisip, in mare parte e multa piatra.
Grija la viteza, la 51 km/h iei amenda, nu-i ca la noi.

Bafta!

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Posttaosil, on 21 martie 2016 - 11:24, said:

Buna,
Perioada o sa fie in luna august, cam 7 seri, transport cu masina proprie.
Care este perioada?
Aici iti place? (am vazut o groaza de catei pe plaje si in oras):
http://forum.softped.../#entry16763808

Edited by florinbad, 21 March 2016 - 12:21.


#6
Euue

Euue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2015

View Posttaosil, on 21 martie 2016 - 12:10, said:

Daca vezi cainele ca o jucarie pt tine, faci cum ai zis tu. Daca vezi ca o responsabilitate, cauti solutii. Tu esti tipul 1 eu tipul 2.

PS: si cu un copil e greu, asta inseamna ca dupa nastere un cuplu nu tre sa calatoreasca?

Tocmai ca daca vezi cainele ca pe o responsabilitate si doresti sa nu il chinui, nu-l vei lua cu tine la un drum de 8 ore cu masina. Ca mai apoi sa-l cari prin hoteluri si pe plaja la caldura.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nemtii sunt un popor care-si iau cainii cu ei in concediu. De aceea am cautat in limba germana "in croatia cu cainele"

http://www.kroatien-hund.de/

Vezi link-ul asta si ai putea sa-l traduci cu ajutorul translate.google.com. Poate gasesti informatii folositoare.

http://www.ferien-mi...n-mit-hund.html

Foarte multi nemti merg in Croatia, de aceea multi croati care au pensiuni stiu si germana. Sunt sigur ca sunt pensiuni, poate hoteluri care ofera servicii si persoanelor care au caini.

Edited by Bursul, 21 March 2016 - 13:49.


#8
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Cred ca am mai scris pe aici despre subiectul acesta. Du-te linistit cu caine si vei gasi si plaje unde poti sa mergi cu el. Si cazari la fel.

View Posttaosil, on 21 martie 2016 - 11:24, said:

[...]Imi puteti recomanda o agentie ok din zona cu care sa colaborez? Also in Croatia merita cazare fara masa sau all inclusive?[...]
Sfatul meu e sa-ti cauti singur cazare, nu vad de ce ai avea nevoie de vreo agentie. Si daca chiar vrei sa te bucuri de mancarurile croate, nici sa nu te gandesti sa-ti iei ceva cazare cu masa inclusa.

#9
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Mersi Bursul pentru site, e chiar ce cautam.

Pentru curiosi :) : catelul meu merge zilnic cu masina ( cam jumate de ora ) catre gradinita, si inapoi , si a facut si tur din Satu Mare in Iasi, fara nici o problema. Sunt catei, care daca ii inveti de mici, se comporta in masina ca in casa. Al meu are pe bancheta din spate, un pat pentru el, are jucarii etc. NU e un chin sa mearga cu masina.

#10
Euue

Euue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2015

View Posttaosil, on 21 martie 2016 - 17:49, said:

Mersi Bursul pentru site, e chiar ce cautam.

Pentru curiosi Posted Image : catelul meu merge zilnic cu masina ( cam jumate de ora ) catre gradinita, si inapoi , si a facut si tur din Satu Mare in Iasi, fara nici o problema. Sunt catei, care daca ii inveti de mici, se comporta in masina ca in casa. Al meu are pe bancheta din spate, un pat pentru el, are jucarii etc. NU e un chin sa mearga cu masina.

In cazul asta concediu placut  :)

P.S. Nu eram curiosi, ne ghidam doar dupa principii diferite in viata asa ca "we agree to disagree".
Si eu am avut parte in copilarie de concedii care implicau calatorii lungi cu masina si bineinteles cainele familiei era nelipsit. Acum nu as mai face asta.

#11
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Plec si eu in Brela peste mai putin de 2 luni si am o tona de intrebari despre tara asta:

1. Plec din Baia Mare, intru in Ungaria pe la Petea, traversez Ungaria si apoi intru in Croatia pe traseul sugerat de google maps.
Unde platesc taxa de autostrada in Croatia? Exista vreun chiosc la fiecare intrare/iesire de pe autostrada? Risc sa pot intra pe autostrada fara sa platesc si sa ma trezesc apoi cu amenda?

2. In Croatia se poate plati numai in kuna? E mai bine sa am banii pe card si sa platesc direct cu cardul? Sau sa schimb lei in euro si apoi euro in kuna? Am card la BT, cont in lei.

3. O sa stau in Brela 7 nopti si apoi ma duc pana la Plitvice. Ceva sfaturi practice pentru Plitvice? Ma astept sa fie o aglomeratie infernala acolo si sunt convins ca frumusetea din poze o sa ramana doar in poze cand o sa ma inghesui pe potecile alea cu tot felul de dubiosi care de care mai ciudati (urasc turistii englezi, olandezi si rusi si ma astept sa-i gasesc si pe acolo, cu comportamentul specific).

4. La vama cu Croatia ce fel de control se face? Banuiesc ca e doar unul sumar, la fel ca atunci cand intri in Ungaria. Desi, cu refugiatii astia...

5. As vrea sa-mi duc cu maine cateva sticle dintr-un vin anume si o sticla de palinca pentru gazda noastra, ar putea fi asta o problema?

6. Nu am pasaport, doar CI. Banuiesc ca asta nu o sa fie o problema, exceptand situatiile exceptionale.

7. Alte particularitati/ciudatenii ale acestei tari care ar putea sa imi strice vacanta daca nu le stiu? Ma refer la chestii practice, de zi cu zi, nu chestii din pliante turistice. De exemplu, am citit ca sunt extrem de stricti cu vitezele de circulatie si ca la 51 km/h in localitate deja iei amenda. Acolo cum e sistemul, cu radare fixe sau cu boschetari, ca la noi?

Va multumesc de ajutor! Posted Image

Edited by noone2v1, 06 May 2016 - 07:32.


#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
1. Chioscurile se afla la iesirea de pe autostrada. La intrarea pe autostrada sunt niste automate de bilete. Opresti masina usor in dreptul unui automat, apesi un buton si iese biletul. Acest bilet il vei prezenta la chioscurile de iesire, chiscuri unde se afla oameni. Poti plati si in kune dar si in euro. Daca platesti in euro iti vor da restul in kune.

2. Noi am platit in euro la pensiune si in kune sau am folosit cardul in rest. Scoti direct kune de pe card la orice bancomat din Croatia. Nu ai treaba cu leii românesti.

3. Du-te cât mai de dimineata (08:00 - 8:30) la Poarta 1, pâna sa soseasca autocarele. Turistii sunt foarte politicosi, intreaga rezervatie te face sa fii asa. Noi am ales traseul cu litera H (aprox. 6 ore de mers prin rezervatie). La casa de bilete vei vedea un panou urias cu toate traseele (citeste si tu topicul cu Plitvice de pe Softpedia sau macar ultimele 20 de pagini). Biletele se pot plati cu cardul. Vezi si alte detalii importante aici.

4. Da, controlul este sumar.

5. Nu, nu este nicio problema. Nu se verifica portbagajul. Vamesul intreaba doar destinatia vizitei.

6. Nu, nu este nicio problema. Atentie la cartea verde, sa nu ai barat patratelul in care este scris HR. Sa ai la tine si cartea de identitate a masinii dar si hartia scrisa in engleza primita la ultimul RAR efectuat.

7. Radare am vazut putine si sunt semnalizate de ceilalti soferi. Ca o particularitate: se circula haotic, agresiv (vei simti pe propria piele...)

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Completare
1. Poti plati autostrada si cu cardul.

2. Depinde de comisioanele si conditiile cardului dar cred ca aproximativ tot acolo iesi fata de schimbul cash lei -> euro -> kuna. Noua ni se pare mai comod, simplu si sigur cu cardul: platim cu el pe la magazine/benzina/autostrada si scoatem kuna de pe el ca sa avem cash pentru restaurante, inghetata, etc.

3. Noi n-am intalnit dubiosi ciudati.

7. Mai este politie, incearca sa respecti viteza legala si nu vei avea nicio problema. Drumul principal, de coasta, trece prin statiuni, sunt pietoni, e bine sa respecti viteza legala. Limitele nu mi s-au parut puse aiurea ca in alte tari. In 5 concedii pe noi nu ne-a oprit politia niciodata, deci fara motiv nu te opresc. (cat pot eu sa generalizez dupa 5 vacante la ei)

Edited by mdt, 06 May 2016 - 16:55.


#14
florin t

florin t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2007
Descarca Croatia traffic info pentru turistii straini, poate iti va fi utila. Cu functia Webcam o sa vezi traficul pe centura Zagreb-ului, mai precis Lucko, sensul spre Split (Rijeka). Sa aveti apa la voi si carburant : veti astepta destul  , depinde mult de ziua si ora la care veti fi acolo. Oricum vinerea si simbata e lumea si tara .
Vad ca iesiti la Sestanovac, va recomand sa mergeti pina la urmatoarea iesire - Zagvozd si apoi prin bijuteria numita Tunel Sveti Ilija, dar probabil ca veti fi deja satui de atitea tuneluri

#15
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Uite si sfaturile mele:

1. Eu am platit cu cardul toate autostrazile si benzinariile. Conversia a fost una foarte ok.

2. Se plateste preponderent in kuna, la cazari sunt si proprietari care accepta euro. Eu am avut euro si am schimbat in kuna la o banca in Zagreb (Kent bank parca) si cred ca este cel mai avantajos asa daca stai multe zile si vei cheltui destul de mult. Insa daca vrei sa schimbi sa fii foarte atent la cursul de schimb si la eventualele comisioane ascunse.

3. Eu recomand intrarea 1 si traseul C. Pentru argumente citeste postarea mea de aici: http://forum.softped...0#entry17681513

4. Cand am fost noi controlul a constat doar in prezentarea actelor de identitate. In schimb in sezon e posibil sa prinzi cozi mari la vami.

5. Trebuie sa afli ce zice legea si sa declari la vama daca nu ma insel. Pt 1-2 sticle nu cred sa fie probleme.

6. E ok doar cu buletinul.

7. Drumurile in Croatia sunt foarte bune, bine semnalizate si noi nu am intalnit politie in trafic in saptamana in care am fost (si am strabatut Croatia de la N la S). Oricum limitele de viteza sunt ok (nu ca la sarbi).

#16
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Va multumesc mult pt lamuriri tuturor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate