Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Arheo-genetica arata adevarata origine a geto-dacilor

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Stelaris

Stelaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 13.06.2009
Care este adevarata origine a poporului roman?

Rezumat:
Genetica aplicata in arheologie a stabilit apartenenta noastra la asa-numitele haplogrupuri, fiecare purtator de mutatii genetice specifice – adevarate clanuri genetice cu origini in preistorie.
Un anume haplogrup/clan genetic s-a stabilit in Europa Centrala si de Est inca de acum peste 20.000 de ani, dupa ultima glaciatiune, creand prima civilizatie a lumii, pasnica si creatoare.
Acum vreo 6500 de ani un alt clan genetic, venit din Asia,  a invadat civilizatia pasnica a vechii Europe si a distrus-o, impunandu-si propriul stil de viata, razboinic si autoritar. Popoarele cunoscute din manualele de istorie antica (inclusiv daco-getii) sunt in mare parte rezultatul amestecarii celor doua clanuri genetice.
Apoi, aflati daca faceti parte din clanul genetic pasnic al vechii Europe, sau nu…

Sursa: https://constiintaad...orului-roman-2/

#2
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Oricum, prea mult material genetic moştenit tocmai de la daci e foarte greu să mai existe în populaţia actuală. Mulţi dintre ei au fost pare-se exterminaţi ulterior cuceriri romane, plus că de atunci şi până în zilele noastre au trecut atâtea valuri de popoare venite din toate punctele cardinale.

Eu însumi, în ciuda numelui perfect neaoş, îmi pot găsi ascendenţă de prin toată Europa de Est, şi asta numai la nivelul ultimelor 5-6 generaţii,

Edited by Kyth, 03 March 2016 - 12:32.


#3
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostKyth, on 03 martie 2016 - 12:31, said:

Oricum, prea mult material genetic moştenit tocmai de la daci e foarte greu să mai existe în populaţia actuală. Mulţi dintre ei au fost pare-se exterminaţi ulterior cuceriri romane, plus că de atunci şi până în zilele noastre au trecut atâtea valuri de popoare venite din toate punctele cardinale.

Daca la tine in bloc, s-a mutat in anul 1970 o famile de negri, acum, dupa 46 de ani la voi in bloc toti sunteti negri? Intreb si eu, ca sa-nteleg cum drequ e cu migratiile aistea.

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am o multime de materiale pe tema asta daca te intereseaza , si a mai fost abordat pe SP subiectul. Si eu la scoala am invatat teoria cu romanitatea poporului roman dar in urma ultimelor descoperiri clar lucru ca nu e asa . Este mai mult de studiat ca sa te edifici si surse sunt din partea multor cercetatori straini nu numai romani.
   Afirmatiile si dovezile de ultima ora sunt contestate ca orice noutate dar sunt interese .

#5
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

View PostBalamache, on 03 martie 2016 - 12:56, said:

Daca la tine in bloc, s-a mutat in anul 1970 o famile de negri, acum, dupa 46 de ani la voi in bloc toti sunteti negri? Intreb si eu, ca sa-nteleg cum drequ e cu migratiile aistea.
Ce ai scris tu acolo are ceva sens doar dacă retragerea aureliană s-a petrecut în 1976. Sau poate or fi stat mai mult romanii pe la blocul tău, ce drequ. :habarnam:

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Treaba cu romanitatea e valabilă, pentru că vorbim de cultură, de limbă etc. ADN-ul și „sîngele” nu contează decît ca fapt divers. Dacă în urma analizelor aș afla că am material genetic kîrgîz nu înseamnă că devin kîrgîz peste noapte. Tot român sînt, pentru că aici m-am născut, în limba română am vorbit de mic, obiceiurile și poeziile și cîntecele de beție ale românilor le cunosc, în românește înjur etc.

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostStelaris, on 03 martie 2016 - 12:18, said:

Care este adevarata origine a poporului roman?

Rezumat:
Genetica aplicata in arheologie a stabilit apartenenta noastra la asa-numitele haplogrupuri, fiecare purtator de mutatii genetice specifice – adevarate clanuri genetice cu origini in preistorie.
Un anume haplogrup/clan genetic s-a stabilit in Europa Centrala si de Est inca de acum peste 20.000 de ani, dupa ultima glaciatiune, creand prima civilizatie a lumii, pasnica si creatoare.
Acum vreo 6500 de ani un alt clan genetic, venit din Asia,  a invadat civilizatia pasnica a vechii Europe si a distrus-o, impunandu-si propriul stil de viata, razboinic si autoritar. Popoarele cunoscute din manualele de istorie antica (inclusiv daco-getii) sunt in mare parte rezultatul amestecarii celor doua clanuri genetice.
Apoi, aflati daca faceti parte din clanul genetic pasnic al vechii Europe, sau nu…

Sursa: https://constiintaad...orului-roman-2/
Articol tampit.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Adica mai pe scurt, nu ne-am schimbat prea mult genetic, suntem cam la fel, citez:"nevoia biologica de supravietuire i-au facut foarte probabil sa isi pastreze caracteristicile omului primordial si anume egoismul, avaritia si lipsa de empatie la adresa altor oameni."
Q.E.D

Edited by Platon, 03 March 2016 - 13:57.


#9
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Multi pur si simplu nu sint in stare sa gindeasca dacat in pasi marunti, adica in zeci poate sute de ani, ceace pentru evolutia omenirii este o zi din viata sau un an in evolutia pamintului.
Este mult mai putin probabil sa stim ce va fi pe un teritoriu in 1.000 sau 10.000 de ani, dacat sa descoperim ce a fost..

S-ar putea ca in 1.000 de ani populatiile, de exemplu in Europa, sa se schimbe totalmente, ca sa nu vorbim de o prognoza in 5.000 sau 10.000 de ani.

Ceeace vreu sa spun este ca este foarte putin probabil ca popoarele existentete acum sa mai poata sa-si revendice originile, care or fi ele, mai ales acolo unde s-au produs multe mutari, stramutari,
migrari sau din capul locului au trait mai multe natiuni in acelasi loc.
Limba nu joaca absolut nici un rol, aceasa se preia pur si simplu. In Germania sint aproximativ 8 Mil. de straini care vorbesc si germana.
Asa de exemplu, rasa sau natiunea americana nu poate fi o natiune omogena, acesta este formata din englezi, scotieni, irlandezi, francezi, evrei, mexicani, sud americani, negrii africani etc...

Daca e sa luam un exemplu Romania, acolo au trait in total aproape 20 de etnii mai mult sau mai putin numeroase.
Daca bine imi aduc aminte, am citit in zilele trecute, ca numai in Moldova in anii 1800+ erau in proportie de 38% evrei.
Ca atare, sunt prea putine sansa ca astazi un moldovean sa poata sustine ca este dac sau chiar moldovean curat.
Cam la fel si in Ardeal si in Muntenia, dar mai ales in Dobrogea.

Edited by bluebyte, 03 March 2016 - 14:56.


#10
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postbluebyte, on 03 martie 2016 - 14:53, said:


Daca bine imi aduc aminte, am citit in zilele trecute, ca numai in Moldova in anii 1800+ erau in proportie de 38% evrei.


Daca ai citit maculatura, asa iti trebuie. Sa te inveti minte sa nu mai citesti minciunile lu' Boia, salarizat la SOROS SRL.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lucrurile nu sunt foarte clare , insa se pot deduce anumite lucruri din obiceiurile pe care le aveau popoarele migratoare acum 5000-6000 de ani . Studiile de paleogenetica sunt foarte greut de facut dintr-un motiv destul de banal. Majoritatea civilizatiilor antice isi cam ardeau mortii , asa ca material genetic de scos ADN ....cam din parti .

#12
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostJurasikMan, on 03 martie 2016 - 17:43, said:

insa se pot deduce anumite lucruri din obiceiurile pe care le aveau popoarele migratoare acum 5000-6000 de ani  



Majoritatea civilizatiilor antice isi cam ardeau mortii

Popoarele migratoare acum 6000 de ani, se presupune ca nu erau popoare. Dar daca insisti......


Tu ai putea sa revolutionezi perioadele istorice. Antichitatea sa fie pana ieri si de azi inainte sa fie preistoria. Te-ai incadra la fix.

#13
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

View PostBalamache, on 03 martie 2016 - 16:18, said:

Daca ai citit maculatura, asa iti trebuie. Sa te inveti minte sa nu mai citesti minciunile lu' Boia, salarizat la SOROS SRL.

Maculatura este materialul pe care il folosesti tu, cei drept si asta rar, de obicei tu scoti din burta...

Recensământul din 1899 arată că israeliții constituiau 19% din populația urbană a României și 38% din populația urbană a Moldovei

[ https://i.gyazo.com/46004916d440ab2bb4eb74557d76a090.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postbluebyte, on 03 martie 2016 - 18:53, said:

Maculatura este materialul pe care il folosesti tu, cei drept si asta rar, de obicei tu scoti din burta...

Recensământul din 1899 arată că israeliții constituiau 19% din populația urbană a României și 38% din populația urbană a Moldovei

[ https://i.gyazo.com/46004916d440ab2bb4eb74557d76a090.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci iata cum iti dai singur cu tesla-n oua. 38% din populatia urbana nu inseamna 38% din totalul populatiei. Mai ales ca este vorba despre secolul 19, cand ruralul avea o pondere uriasa.

Acuma fii antena.
Romania sfarsitului de secol 19 era constituita din 20% urban si 80% rural. In rural erau 99 % nationalitate romaneasca, in urban erau 55% nationalitate romaneasca. Reiese undeva la 8% alte nationalitati la nivelul intregii tari. La culcare ca s-a facut tarziu.

Edited by Balamache, 03 March 2016 - 19:05.


#15
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Daca am fi vorbit de citi români au trait in mediul urban si citi in rural, te-ai si dat cu caramida in piept ca au trait mai multi in urban.
In rest ai dreptate, am scapat ce se refera la "urban" chiar de aceea am venit cu informatia clara.
Putem sa tac si sa las asa cum am spus, desi nu a fost corect :-)

Asta nu schimba totusi esenta celor afirmate de mine.
Eu sint ferm ca la ora asta daca s-ar gesi intredever o methoda de a se cerceta generatiile trecute a unei persoane,
s-ar gasi foarte putine persoane care sa poate afirma ca sunt puri. Fiecare isi gaseste cate un naghiar sau români, chiar un evreu
in genealogie.
Eu cunosc o familie care este formata in ziua de astazi din cinci persoane de etnie romana, dar cu stramosi maghiari din Ungaria.

Edited by bluebyte, 04 March 2016 - 01:44.


#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostBalamache, on 03 martie 2016 - 12:56, said:

Daca la tine in bloc, s-a mutat in anul 1970 o famile de negri, acum, dupa 46 de ani la voi in bloc toti sunteti negri? Intreb si eu, ca sa-nteleg cum drequ e cu migratiile aistea.
Intreaba-l pe Subotai cum e cu migratiile astea.

#17
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postbluebyte, on 04 martie 2016 - 01:39, said:

s-ar gesi intredever o methoda de a se cerceta generatiile trecute a unei persoane,
s-ar gasi foarte putine persoane care sa poate afirma ca sunt puri.

Der de ce insistati voi ungurii, voi evreii, voi altceva, pe tema aceasta? A zis vreo persoana vreodata ca este de rasa pura? Repetati in nestire, in orice conjunctura,  o teorie arhi-stiuta, cu privire la care oricum toata lumea este de acord. De ce atata risipa de energie din partea minoritarilor sa sublinieze inexistenta raselor pure? Nu cumva din frustrare? Nu cumva este o metoda de lucru pentru a bagateliza vechimea si grandoarea unui popor mai puternic si mai stabil decat al lor?

View Postbluebyte, on 04 martie 2016 - 01:39, said:

In rest ai dreptate, am scapat ce se refera la "urban" chiar de aceea am venit cu informatia clara.
Putem sa tac si sa las asa cum am spus, desi nu a fost corect :-)

Felicitari! Parerea mea despre tine s-a schimbat in acest moment radical. Ai intrat pe usa din fata a casei prieteniei in care mai tin la adapost prieteni de mare valoare, chiar daca sunt de nationalitate maghiara, Csobi, Leventa si Bruno.

#18
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View Postbluebyte, on 03 martie 2016 - 18:53, said:

Maculatura este materialul pe care il folosesti tu, cei drept si asta rar, de obicei tu scoti din burta...

Recensământul din 1899 arată că israeliții constituiau 19% din populația urbană a României și 38% din populația urbană a Moldovei

De la 38% din populatia urbana la 38 din cea toatala e cale foarte lunga.
Nu stiu daca se ajunsese la 20% populatie urbana la vremea aia, mai ales in Moldova.
Evrei la tara nu prea vedeai, cu mici exceptii.
Da, erau vreo 8% din totalul natiunii, in Regat. Dar cam atat. In Ardeal nu treceau de 4%, exceptand in Maramures si poate Salaj.
In Bucovina erau la 10%.
Per total Romania Mare, cam 6-7%.

Edited by tarmasundar, 08 March 2016 - 12:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate