Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce provider sau antena pentru internet imi recomandati in zona cu semnal slab?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
george_popescu

george_popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2016
Parintii mei au o casa la vreo 5 km de Rm. Valcea si tocmai am luat un abonament la Vodafone.
Problema este ca ei stau intr-o zona unde semnalul este foarte slab si intre dealuri.
Am fost la Vodafone la magazin si mi-au recomandat un D-Link DWR 921. am luat router-ul dar tot am probleme de semnal. Ei mi-au recomandat sa mai cumpar o antena. Am gasit o antena la dipolnet dar nu stiu daca imi rezolva problema.
Ceva sfaturi? Credeti ca se rezolva folosind o antena sau sa schimb furnizorul? Cu toate ca tocmai ce au semnat ai mei contractul cu ei.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca ai router, pune routerul pe casa, in locul unde vei pune antena, si vezi daca merge.

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Cand ai cumparat routerul ala la aproape 1000 lei !!  , nu ai intrebat pe nimeni , pe aici , daca -ti rezolva problema sau nu. In schimb ,cand mai trebuie sa dai 50 lei pe o antena , deja i-ti pui intrebari ? De ce nu-i intrebi tot pe aia de la Vodafone daca e buna sau nu .
Ei ar trebui sa stie care e problema cu semnalul in zona respectiva , pentru ca e reteaua lor si la ei platesti abonamentul .

#4
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Telekom - Internet fix.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daaa, cel mai bun...internet fix de la telekom. la tara, merge uneori mai prost chiar si decat 3G-ul...

#6
george_popescu

george_popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2016

 ndor, on 17 februarie 2016 - 13:09, said:

Cand ai cumparat routerul ala la aproape 1000 lei !!  , nu ai intrebat pe nimeni , pe aici , daca -ti rezolva problema sau nu. In schimb ,cand mai trebuie sa dai 50 lei pe o antena , deja i-ti pui intrebari ? De ce nu-i intrebi tot pe aia de la Vodafone daca e buna sau nu .
Ei ar trebui sa stie care e problema cu semnalul in zona respectiva , pentru ca e reteaua lor si la ei platesti abonamentul .
Nu am luat eu routerul, dupa cum am spus, l-au luat ai mei, orbeste si acum caut solutii, intreb, ma documentez, in cazul acesta stiu ce sa fac, iau o antena si gata rezolv, iar daca nu merge schimb providerul.

#7
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Ai putea sa faci ceva teste prin casa cu un telefon (4G daca asta tintesti). Bagi cartela in el si te duci in locuri in care sunt sanse sa ai semnal mai bun (la etaj/in pod daca exista, pe langa ferestre, in colturi opuse ale casei). Daca in interior nu prinzi semnal decent incerci si afara. Daca nici afara nu ai semnal putin probabil sa te ajunte o antena.

Daca prinzi semnal undeva pui routerul acolo si ai scapat.

Edited by mihaicsm, 17 February 2016 - 15:42.


#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Cumperi o antena adecvata scopului si compatibila cu routerul . O montezi pe casa , o orientezi si vezi ce semnal o sa ai.
Alt provider are semnal mai bun in zona ?

#9
george_popescu

george_popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2016
Aveam semnal cat de cat bun cu router-ul doar pe balcon. Era ok, dar daca ploua nu e bine si nu imi ajunge wifi in casa. Am luat antena din poza si e ok, am semnal bun. Am rezolvat, finally! Multumesc de raspunsuri.
[ http://static.dipol.com.pl/images/pict/a7056_10+.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate