Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ceva pastile de memorie ? :D

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare...sunt in clasa a 12a si dat fiind faptul ca a inceput semestrul al doilea m-am hotarat sa incep sa invat intens , sa citesc la romana opere pe care le-am sarit, la biologie multe lectii din sem 1...etc.
Nu retin prea repede, adevarul e ca pana acum nici nu ma motivam sa invat, dar de acum totul va fi diferit, mi-am impus reguli stricte si le voi respecta.
As dorii niste sfaturi, cum pot retine mai repede ceea ce citesc ? (de obicei la materiile care imi displac total, cum ar fi biologia invat pe de rost,m-as complica daca as incerca sa inteleg logic).
Si as dorii sa imi recomandati suplimente  pentru memorie,stres..dar ceva ce este sigur,la care nu s-au constatat efecte adverse..
Oricare alte sfaturi privind alimentatia de zi cu zi sau orice altceva este bine venit.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Memo plus, lecitina....

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Suplimentele alimentare care conţin grăsimi „bune“ de tipul acizilor graşi Omega 3, Lecitina ajuta mult iarasi... Si bea multa apa!

Edited by debusy, 14 February 2016 - 23:51.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cu multă apă, într-adevăr.

Attached Files


Edited by Razvan_N, 14 February 2016 - 23:54.


#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
ai uitat de memoria RAM ;)

#6
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
ori cum eu stiu ca toate suplimentele astea nu isi fac efectul imediat e nevoie de diete destul de indelungate
Mai degraba incerarca ex mintal,sau cauta sa intelegi in ce mod poti tu invata...de ex oamenii cu memorie vizuala retin mai repede facand semne sau evidentiind cu markeru altii citesc cu voce tare...altii au nevoie sa faca miscare in timp ce invata....sa mearga sau stiu eu
Cauta pe google sunt metode vizuale f bune...dar apa si somnul sunt esentiale

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
imediat nu, insa nici initiatorul nu e pe urgente, mai are cateva luni pana la BAC, intr-o luna isi fac efectul chestiile aste recomandate pe aici, si apoi are timp sa invete pana se incinge memoria

#8
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Si daca ai probleme cu somnul, cumpara-ti cea mai ieftina cutie de melatonina, gasesti la farmactie.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Lecitina e fara nici un fel de efect secundar, ba dimpotriva are efecte benefice asupra functionarii ficatului. Efectele se observa cam intr-o luna. As recomanda Lecitina de la walmark deoarece am o ruda care incepuse sa uite de la mana pan-la gura, cum se zice in popor. A facut o cura cu lecitina fabricata de altii si nu a avut nici un efect. Dupa ce a inceput cu asta de walmark s-au observat imbunatatiri considerabile ale memoriei. Ti-a recomandat cineva Memoplus. Cred ca acesta e bun pentru persoanele varstnice fiindca are ginko biloba in compozitie. Eu am luat o data o pastila de memoplus si m-a apucat ameteala. Ar fi  bine sa iei un complex de vitamine B sau macar B6 . Multi, printre care si nora-mea lauda Magne B6. Mananca multe fructe, iesi cat poti de des la aer curat sa-ti oxigenezi creierul. Nu exagera cu zgaitul in tableta, telefon ori computer.

#10
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Un complex de multi vitamine, de exemplu centrum, e suficient. Dormi mult, bea lichide.

Mai am un sfat pe care nu ti-l recomand, insa la mine functioneaza. Invata totul cu o noapte inainte de examen, iar daca examenul e dimineata, dormi 1-2 ore maxim (un fel de power nap), eu am reusit sa iau examenele de care m-am lovit, insa problema cea mare este ca uiti cam tot ce ai invatat dupa cateva zile. Trucul asta merge la BAC-ul tau, dar la examenele de la facultate nu ti-l recomand sa-l faci, ba chiar s-ar putea sa nu functioneze la tine.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,376
  • Înscris: 06.02.2008


 alex244, on 14 februarie 2016 - 23:35, said:

Si as dorii sa imi recomandati suplimente  

Taie din "i" uri, altfel niciun supliment nu va ajuta in demersul tău


#12
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Încearcă să te informezi de la cei cu paleo - vegan. Adică primii argumentează foarte elegant de ce să renunți la trupul domnului (lol) și lactate, iar ultimii să adaugi mai multe alimente crude, caz particular sucuri verzi.
Deci vezi ideea formidabilă: în loc să consumi alimente care permeabilizează barierele tale fiziologice (boabele cerealelor sau orice ai putea fi alergic), consumi sucul verde al plantei care îți ofera folatul... iar creierul tău va fi cu mult mai eficient. Categoric nu are efecte formidabile dacă nu respecți dieta.
Suplimente specifice: insistă pe doze mărite de magneziu cu B6, când vei reuși să îți reamintești limpede și cu ușurință ce ai visat noaptea, înseamnă că ai găsit combinația ieftină de care ai nevoie.
Altfel mai este și huperzina, RememBRAIN, Astaxanthinul (bun și pentru ochi, dacă stai în fața computerului) samd

Mai sus a menționat cineva omega 3. Caută și antioxidanți pentru aceștia seleniu + anumite forme de tocoferol.
Indirect ajută mult enzimele digestive și probioticele.

Edited by NelsonMandela, 15 February 2016 - 02:19.


#13
legnebula

legnebula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.12.2015

 alex244, on 14 februarie 2016 - 23:35, said:

Nu retin prea repede, adevarul e ca pana acum nici nu ma motivam sa invat, dar de acum totul va fi diferit, mi-am impus reguli stricte si le voi respecta.
LOL!


 alex244, on 14 februarie 2016 - 23:35, said:

As dorii niste sfaturi, cum pot retine mai repede ceea ce citesc ? (de obicei la materiile care imi displac total, cum ar fi biologia invat pe de rost,m-as complica daca as incerca sa inteleg logic).
Inveti ce te intereseaza. Sau legi informatiile de ceva ce te intereseaza.


Chiar daca ai reusi sa retii informatiile ca papagalul, daca nu le-ai inteles, le uiti repede.
Si e timp pierdut. Examenele au si ele un rost: sa asigure o baza de cunostinte.

#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

 pelikanu, on 15 februarie 2016 - 03:04, said:

Voi sunteti dusi cu capul. Cum sa recomandati unui pustan in clasa a XII-a Memo Plus, Lecitina de Walmark, Suplimentele alimentare care conţin grăsimi „bune“ de tipul acizilor graşi Omega 3, Melatonina, Magne B6, Centrum, Huperzina, RememBRAIN, Astaxanthin, Seleniu si Tocoferol ? (Bineinteles toate cu apa).
Nu a reusit nici unul sa ii recomande un program de invatat / somn / activitati fizice / (...) echilibrat?
Omul a cerut suplimente, i-am spus ce este mai eficient din tot ce am testat de pe piață. De ce toate cu apă, dacă omul este interesat, revine cu un mesaj referitor la administrare, și poate afla că unele se iau cu grăsimi.
E problema lui proprie și personală să facă mișcare și să se odihnească. Dacă îi dăm informațiile pe care le-a cerut, SUNTEM DUȘI CU CAPUL?

Partea a doua că dacă nu ai folosit vreodată suplimente, nu știi la ce sunt bune... Și inevitabil te bagi în discuție cu odihna și mișcarea Posted Image

Edited by NelsonMandela, 15 February 2016 - 03:16.


#15
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ritalin powah

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
intreb si eu ce alimente sunt benefice pentru memorie....nu suplimente ci alimente....ca suplimente nu imi pot procura acum
am vazut ca pernutele de viva au b-uri in compozitie.....merg?

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@alex244, daca vei lua jumatate din lista userului de mai jos, nu vei mai avea probleme cu invatatul ! vei invatat mult mai usor.

Singurul dezavantaj e ca dupa ce renunti la aceste droguri nu mai poti invata asa de usor cum poti s-o faci luandu-le.
Din cauza ca aceste droguri iti maresc conentrarea si abilitatea de a invatat mai usor.
Dar avantajul e ca aceste droguri nu au efecte negative asupra ta !
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 pelikanu, on 15 februarie 2016 - 03:04, said:

Voi sunteti dusi cu capul. Cum sa recomandati unui pustan in clasa a XII-a Memo Plus, Lecitina de Walmark, Suplimentele alimentare care conțin grăsimi „bune“ de tipul acizilor grași Omega 3, Melatonina, Magne B6, Centrum, Huperzina, RememBRAIN, Astaxanthin, Seleniu si Tocoferol ? (Bineinteles toate cu apa).

Nu a reusit nici unul sa ii recomande un program de invatat / somn / activitati fizice / (...) echilibrat?
Drogurile astea chiar fac minuni !

Intr-o perioada, din cauza stresului, nu puteam sa invat asa ca am folosit MemoPlus si dupa 10 zile efectele au inceput sa apara la mine.
Recunosc ca eu luam cate 2-3 pastile. dimineata si la pranz ! dar devenisem atat de "destept" incat profesorii s-au intrebat de ce nu sunt la un liceu prestigios sau chiar la facultate Posted Image
Insa tot secretul e ca reuseam sa invat de 5-6 ori mai repede si mai usor cand luam MemoPlus.

#18
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
mai ales dimineata ce as putea manca pentru ca de obicei bag salam in mine si asta parca nu e prea bun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate