Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Antrenament Calisthenics pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Salut! As vrea sa ma apuc de Calisthenics , cei care practica acest sport daca m-ar putea ajuta cu un program pentru incepatori.Multumesc anticipat

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intai sa te lamuresc cu ceva. Nu te lua dupa pozele de pe net ca o sa ramai dezamagit. Fizicurile alea fibrate au in ele steroizi cat echipa de gimnastica a Chinei , Rusiei si Romaniei la un loc . Ideea este OK , modalitatea de antrenament este buna , atata timp cat nu exagerezi pe incheieturi ( un preparator fizic se ia cu mainile de cap cand vede solicitarile incheieturilor la aceste tipuri de exercitii ) , dar nu te astepta la un fizic ca alea din filme , ca astepti degeaba. Aceasta nu este o forma fiziologica si se obtine exclusiv cu ajutorul steroizilor anabolizanti .

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ei asta e buna  :roflmaofast:
Nu poti sa ai un fizic de invidiat fara steroizi ?!

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
weight body training la inceput
tractiuni, flotari, abdomene, geno in 1 picior etc
vezi Al Kavadlo

Edited by overseas, 15 February 2016 - 09:43.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 crisstonne, on 14 februarie 2016 - 22:46, said:

Ei asta e buna  Posted Image
Nu poti sa ai un fizic de invidiat fara steroizi ?!

Stiu ca suna diferit ce de dorim noi sa auzim , dar nu , nu se poate. Desi sunt extrem de estetice , aceste forme fizice sunt total nefiziologice si de aceea organismul se " apara " cand incercam sa impunem ideea noastra de "frumos " . Formele fibrate obtinute ( de exemplu ) pentru concursurile de culturism , sunt obtinute prin dezhidratari pe care organismul le suporta cu greu . Putini sunt cei care stiu si majoritatea incepatorilor cred ca nu se antreneaza ei corect , dar orice astfel de forma este obtinuta cu ajutorul steroizilor anabolizanti . Nu ma refer la acei tineri care sunt slabi din cauza metabolismului rapid aferent varstei ( oricum aia nici masa musculara nu prea au ) , ci la sportivii maturi pe care ii vezi pe strada numai muschi si fibre . Este o realitate . Tine de practicanti sa si-o asume .
Toata viata mea am stat ptin sali de forta ( am si acasa ) , prin sali de sporturi de contact , am avut contact direct cu sportivi de top care au cautat permanent sa isi imbunatateasca performantele fizice. Deasemenea am vreo 20 de ani de cand lucrez cu preparatori fizici . Aceste forme , chiar cand sunt partial naturale , sunt doar varfuri si se obtin pentru perioade extrem de scurte de timp . Organismul nu stie ce inseamna "six pack " si imediat ce are un exces de grasime il pune bine , pentru vremuri grele. Asa a evoluat timp de 7.000.000 ani , de cand ne-am dat jos din pomi . Acum , ca unii doresc sa rescrie istoria evolutiei  cum le place ochiului lor ....este alta discutie .
In al doilea rand , fara suplimente ( unele anabolizante , altele nu ) nu se obtine masa musculara mai mare decat este programat genetic organismul. Este o naivitate sa crezi ca daca tragi de fiare mai mult , faci muschi mai mari . Te hranesti in exces , bagi suplimente , bagi antrenamente , si creste muschiul ...care , imediat ce nu mai bagi suplimente ...se canibalizeaza Posted Image . Sorry ...." laif'iz'a'bici " ..eu va tot zic .

Edited by JurasikMan, 15 February 2016 - 10:04.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Mie nu ai ce sa imi zici  :)
Nu ai stiut ce sa faci, ghinion, multa lume ,,sta " prin sali.

Orfcors, daca tragi tare de fiare trebuie sa maninci mai mult, sa iei suplimente, eu ziceam ca NU sint necesari steroizii ca sa se uite lumea uimita, poate DOAR daca mergi la concurs, atunci merita sa te distrugi, daca cistigi si bani.

Daca tunezi un motor de masina, o sa ii bagi aditivi mai buni, ulei mai pricopsit, combustibil special, etc, asa si la oameni.

Sau poate pentru unii este o noutate, ca nu poti sa bei o cafea si sa maninci un biscuit, sa mergi la sala, apoi sa cresti ca Fat Frumos.

#7
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 crisstonne, on 15 februarie 2016 - 14:17, said:

Mie nu ai ce sa imi zici  Posted Image
Nu ai stiut ce sa faci, ghinion, multa lume ,,sta " prin sali.

Orfcors, daca tragi tare de fiare trebuie sa maninci mai mult, sa iei suplimente, eu ziceam ca NU sint necesari steroizii ca sa se uite lumea uimita, poate DOAR daca mergi la concurs, atunci merita sa te distrugi, daca cistigi si bani.

Daca tunezi un motor de masina, o sa ii bagi aditivi mai buni, ulei mai pricopsit, combustibil special, etc, asa si la oameni.

Sau poate pentru unii este o noutate, ca nu poti sa bei o cafea si sa maninci un biscuit, sa mergi la sala, apoi sa cresti ca Fat Frumos.

da, dar sa fim cinstiti, cu calisthenics nu o sa ai niciodata un fizic asemanator unuia lucrat cu haltera.

pentru inceput e ok, dar se ajunge la un moment in care greutatea propriului corp nu e deajuns.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Probabil, la foarte putini.
Dar sigur a vazut aproape toata lumea, cred ca este si pe you tube, un nenea de 79 sau 80 ani, nu retin virsta, numai fibra, nu facea nimic cu greutati.
Absolut, tine de mai multi factori, genetica, tenacitate, nivelul de testosteron, etc.
De asta zic, sa nu mai generalizam  :)
Poate (ipotetic) initiatorul are 180 kile si doreste astfel sa ajunga la 120 kile, ca sa poata sa isi manince in continuare saormele si cipsurile, stind la televizor, sa aiba un colacel mai mic pe burta si inima fortificata, nicicum sa ajunga ațã dentara.
La asta nu se gindeste nimeni, totusi,  sint ,,n "variante.

Edited by crisstonne, 16 February 2016 - 18:48.


#9
BarbaLunga

BarbaLunga

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.11.2015

 JurasikMan, on 15 februarie 2016 - 09:56, said:

Stiu ca suna diferit ce de dorim noi sa auzim , dar nu , nu se poate. Desi sunt extrem de estetice , aceste forme fizice sunt total nefiziologice si de aceea organismul se " apara " cand incercam sa impunem ideea noastra de "frumos " . Formele fibrate obtinute ( de exemplu ) pentru concursurile de culturism , sunt obtinute prin dezhidratari pe care organismul le suporta cu greu . Putini sunt cei care stiu si majoritatea incepatorilor cred ca nu se antreneaza ei corect , dar orice astfel de forma este obtinuta cu ajutorul steroizilor anabolizanti . Nu ma refer la acei tineri care sunt slabi din cauza metabolismului rapid aferent varstei ( oricum aia nici masa musculara nu prea au ) , ci la sportivii maturi pe care ii vezi pe strada numai muschi si fibre . Este o realitate . Tine de practicanti sa si-o asume .
Toata viata mea am stat ptin sali de forta ( am si acasa ) , prin sali de sporturi de contact , am avut contact direct cu sportivi de top care au cautat permanent sa isi imbunatateasca performantele fizice. Deasemenea am vreo 20 de ani de cand lucrez cu preparatori fizici . Aceste forme , chiar cand sunt partial naturale , sunt doar varfuri si se obtin pentru perioade extrem de scurte de timp . Organismul nu stie ce inseamna "six pack " si imediat ce are un exces de grasime il pune bine , pentru vremuri grele. Asa a evoluat timp de 7.000.000 ani , de cand ne-am dat jos din pomi . Acum , ca unii doresc sa rescrie istoria evolutiei  cum le place ochiului lor ....este alta discutie .
In al doilea rand , fara suplimente ( unele anabolizante , altele nu ) nu se obtine masa musculara mai mare decat este programat genetic organismul. Este o naivitate sa crezi ca daca tragi de fiare mai mult , faci muschi mai mari . Te hranesti in exces , bagi suplimente , bagi antrenamente , si creste muschiul ...care , imediat ce nu mai bagi suplimente ...se canibalizeaza Posted Image . Sorry ...." laif'iz'a'bici " ..eu va tot zic .

Cred ca exagerezi putin, nu a zis nimeni ca vrea sa treaca de LIMITA genetica. Cu calishenics poti pune muschi foarte bine atata timp cat te antrenezi pentru muschi. Majoritatea se antreneaza doar pentru anumite elemente de forta (aici este lucrat sistemul nervos si forta - repetari putine si multe seturi) si nu tin cont de regulile respectate de culturisti. Toti se vaita ca, vai Doamne sunt usor ca un fulg, o sa ajung sa fac 100 de tractiuni si nu voi mai progresa... sunt pe net jdemii de progresii pentru toate exercitiile, iar daca nu, poti oricand sa iti arunci un rucsac/un frate mai mic/un vecin in spate, daca esti foarte puternic.

Uite programul pe care il urmez eu de vreo luna de zile: Luni/Miercuri/Vineri - 5 seturi de flotari a cate 8 repetari ( la inceput puteam sa fac doar 5, o sa ajung la 12 repetari apoi adaug greutate, sau ma pun cu picioarele pe un scaun, sau fac flotari diamant); 3 seturi de pull-ups a cate 3 repetari (doar atatea pot) ; 3 seturi de chin-ups a cate 5 repetari; 3 seturi de ridicari de picioare din atarnat la bara. Sambata lucrez picioare (pentru ca in restul saptamanii merg foarte mult si ajung obosit acasa)- fac 5 serii de pistol squats a cate repetari pot (deocamdata 3). Marti si Joi fac putin cardio (daca am dispozitia necesara, dar prefer exercitiile de forta) si exersez hand-stand-ul. Daca flotarile sunt prea usoare pentru tine, incearca dips-uri.

 takillya, on 16 februarie 2016 - 18:26, said:

da, dar sa fim cinstiti, cu calisthenics nu o sa ai niciodata un fizic asemanator unuia lucrat cu haltera.

pentru inceput e ok, dar se ajunge la un moment in care greutatea propriului corp nu e deajuns.

Te-ai uitat macar pe youtube sa vezi cat de grele sunt unele exercitii ( cu greutatea corpului ) ? In plus, nu te limiteaza nimeni la greutatea corpului doar (corpul nu stie daca ai cine stie ce greutate de la sala sau un rucsac cu nisip).

Edited by BarbaLunga, 04 March 2016 - 17:18.


#10
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CdtrfXK7bcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Pai depinde care este nivelul tau , incearca sa vezi cate flotari si cate tractiuni poti face ( abdomene si genoflexiuni nu conteaza acum pentru ca oricine poate sa le faca ) , daca poti sa faci 10 15 flotari ( nu mai mult ) poti chiar sa faci si intre 7 si 10 daca le faci incete ( fara sa mai ai acea explozie cand ai facut una te opresti 2 secunde , sa nu atingi pamantul ) si poti sa iti faci asa 6 tipuri de exercitii , 3 sau 4 serii a cate 7 10 maxim 12 repetari , incepi si tu cu o incalzire , primul exercitiu sa zicem ca faci flotari normale 4 serii x7 repetari , al doilea , flotari diamant 3 serii x7 repetari , al treilea , flotari inclinate , picioarele sus pe un scaun , 3 serii x7 repetari , al patrulea , flotari cu palmele indepartate  4serii x10 , al cincilea , flotari inclinate ( la fel ca cele cu picioarele pe scaun numai ca invers de data asta ) 4 serii x12 ( astea sunt usoara , poti sa le faci mai grele daca aproprii mainile si le faci incet ) si al saselea exercitiu flotari in forma T ( cauti pe google ) 3 serii x 5 sau 7 , cate mai poti si la final , daca te mai asculta corpul , flotari normale pana cazi . Asta ar fi un antrenament la piept pentru incepator , eu asa faceam la inceput si mai incercam si dips uri , flotari la paralele , sunt foarte multe exercetii , partea cea mai frumoasa la calisthenics e ca poti improviza , poti face orice cu imaginatia si corpul ( in limita lui ) . La fel si la tractiuni , sunt multe tipuri , multe folositoare , trebuie sa faci un studiu pe tema asta , sau daca ai deja prieteni care stiu e perfect , daca esti din Bucuresti te poti duce in parcuri , lumea te mai ajuta acolo si iti explica daca au rabdare , depinde cum ii prinzi:))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate