Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Istoria religiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Anul trecut mi-am cumparat un kindle si am descoperit pasiunea pentru a citi. Cred ca nu imi placea sa citesc pentru ca mi se par grele cartile, trebuie sa fiu atent sa nu le rup, sa pun semn de carte, nu pot sa citesc cu lumina stinsa...dar nu despre asta vroiam sa vorbesc.

Vroiam sa va rog sa imi recomandati o carte (de preferat una care sa existe si in format electronic, chiar daca nu gratuit) in care sa aflu detalii despre religii. Nu sunt credincios, sau nu stiu daca acel Dumnezeu, Alah, Budda, Iehova sau cum s-o mai numi exista in forma prezentata acolo. Am citit cateva carti ale lui Dan Brown, in care erau luate cateva elemente din crestinism si erau pusein legatura cu alte religii. Mi-ar place sa gasesc o carte (nu dificil de citit) care sa dezbata aceste subiecte. Problema este ca nu stiu catre ce sa ma orientez. Vreau ceva cat se poate de obiectiv, si as vrea sa inteleg cat mai mult aceste simboluri.

Asa cum ziceam, as prefera un ebook, insa daca vorbim de o carte foarte buna, o sa citesc si pe hartie :(.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In ce limba vrei sa fie?

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Fernand Comte - Cartile Sfinte
(am vazut-o pe OLX)
Gasesti în ea toate religiile lumii. Sunt vreo 250 de pagini, dar scrisul este mic. Daca s-ar fi tiparit cu scris mare ar fi avut vreo 400-500 de pagini. Este o carte superba.
Am uitat ca adaug ca tinutul unei carti în mâini nu se compara cu degetul mijlociu care se misca de la dreapta la stânga sau de sus în jos pe un ecran tactil.

Edited by florinbad, 14 February 2016 - 18:31.


#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai bine citesti niste : CĂRŢI ORTODOXE : http://cartearomanea...i-ortodoxe.html

ai si MIRCEA ELIADE ISTORIA CREDINŢELOR Şl IDEILOR RELIGIOASE (vol. I, 1976, vol. II, 1978, vol. III, 1983) https://ia800307.us....e-vol-1-2-3.pdf

Edited by cristirg, 14 February 2016 - 19:00.


#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Cartea lui Eliade este foarte greu de citit din cauza notelor de subsol.
Cartea pe care i-am recomandat-o este foarte concisa, autorul s-a straduit sa stranga in paginile ei toate religiile, intr-o logica simpla, de la mesopotamieni pana la Iisus.

#6
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Va recomand ,,Calauza ateistului", Editura Politica,1962. Acolo gasiti o istorie a religiilor, rodul muncii colective  a unui numeros grup de oameni de stiinta sovietici.

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Documentar cu citate din carti religioase si activitatea cultelor , poate iti da o idee despre niste carti . Prof. Walter J. Veith este doxa are multe prelegeri cauta-l .
Cauta-l si pe Miceal Letwith ( consilier papal 17 ani ) -Universul Hamburgher , Cum a devenit Isus un Cristos ( in romana ) si altele .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Xp8oieHU34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
   Cauta film Exmatriculat : Inteligenta nu e permisa.(youtube).

Edited by unucelalalt, 14 February 2016 - 20:53.


#8
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Tinere initiator,religiile sant niste racile urate ale trecutului,niste gauri negre numite dogme care au franat in mod barbar evolutia civilizatiei,tinand-o in bezna involutiei secole de-a randul.Religiile sant facute pentru a tine oamenii simpli in permanenta amenintare cu infernul,si amagindu-i cu viata vesnica..Omul normal,modern are nevoie de religie ca si capra de bicicleta.Si decat sa te apuci acum sa studiezi religiile care ne considera pe toti la pachet robi ai unui creator atotputernic,mai bine ai studia cum sa-ti traiesti viata in modul cel mai demn si mai frumos, pentru ca atunci cand va trebuii sa pleci din aceasta lume,sa o parasesti cu demnitate,sa nu regreti ca ai trait degeaba,si doar atunci poti fi sigur ca pana si Creatorul va fi mai multumit de tine decat de unul care pupa toate icoanele,sta la rand la moaste,aghiasma si sarmale,traindu-si umila viata in bezna si ignoranta.Crede-ma,ca nu te mint,am 72 de ani, parul alb,si o oarecare experienta de viata.Posted Image
-,,Religia a luat nastere atunci cand primul jmecher sa intalnit cu primul fraier''-Pavel Corut.

Edited by Arayan, 14 February 2016 - 21:16.


#9
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Va multumesc tuturor pentur postari:
@Quantum: in romana, in engleza nu pot sa citesc decat carti foarte usurele, de-alea siropoase, cu limbaj comun.
@florinbad vad ca se gaseste usor cartea. Ma documentez si poate o sa o cumpar. Ai incercat un Kindle paperwhite? nu are nicio treaba cu alt dispozitiv digital Este pur si simplu superb, mai ales la cititul noaptea.
@cristirg: as prefera sa citesc despre mai multe religii. Nu sunt in cautarea divinitatii, ci doar cred ca vreau sa imi dezvolt cultura generala.
@florinbad: ai perfecta dreptate. Am rasfoit un volum si mi s-a parut destul de grea cartea. Vreau o lectura usoara (ps: si jocurile pe PC le joc pe easy, pentur ca vreau sa ma relaxez).
@escher: mersi. O sa cumpar ori aceasta carte ori cea recomandata mai sus. O sa caut cateva pareri pe internet.

@Arayan Va multumesc foarte mult pentru postare. Ati scris foarte frumos. Atat de mult mi-ar palce ca toti oamenii mai in varsta sa gandeasca ca d-voastra. Da, avem nevoie de oameni trecuti prin viata, avem toti ce sa invatam de la ei. Si sincer, desi ma supara cei care ii vad ca se inghesuie sa pupe moaste, ii inteleg: nu au avut de unde sa se informeze. Chiar mi-a palcut cum ati pus problema. Mi-ar fi placut sa va cunosc :).

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

#10
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
http://www.elefant.r...ita-314339.html

Dialogul religiilor in Europa unita (eBook)

#11
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Sweet, insa nu e compatibil cu kindle. Probabil ca se poate sparge acea protectie insa este ilegala asa ca...
Mersi oricum pentur sugestie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate