Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mâncatul este viciul meu, ce să fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015
Bună, voi detalia cât pot de scurt treaba. Am 20 de ani. Părinții sunt doctori, de când eram mică mâncam bine, și părinții îmi dădeau lucruri sănătoase de mâncat.
Pe la 13-14 ani am început să iau în greutate. Și hormonii au avut contribuția lor, că nu eram grasă niciodată ca și copil, dar de la 13-14 ani încoace, a început greutatea să crească.
Acum, am 20 de ani și nu sunt obeză. Am kg în plus, dar dacă m-ați vedea, nu ați zice nicidecum ”vai de mine”, ci doar că am niște kg în plus.
Problema este că eu realizez că la mine mâncatul este ca și un viciu, o plăcere la care merg atunci când am chef, cum alții se duc la fumat, băut, sex, sau altceva. Și nu îmi place. Nu vreau să fiu cu acest viciu toată viața, pur și simplu nu îmi place gustul dependenței, dar pe de altă parte, îmi place mâncarea. Și părinții m-au obișnuit mereu cu bunătățuri, este adevărat că mâncarea este sănătoasă măcar, adică nu mă îndop cu mâncăruri nesănătoase, dar cantitativ tot este mult.....am stat cât-de-cât calmă anii aceștia, m-am gândit că până la urmă va trece, dar văd că nu, parcă devine o parte din mine.

Mi-e teamă că o să ajung ca și fumătorii, care blestemă ziua când au pus mâna pe țigară, numai că la mine așa este cu mâncarea, ceea ce este și mai greu într-un fel, pentru că trebuie să mă ating de ea, tot trebuie să mănânc. Și atunci, când îmi este în gură, deja atât de ușor merge bucată cu bucată, că este incredibil de greu să schimb acest lucru.
Nu numai că este greu, dar deja este și dureros. Pe bune, simt durere la propriu, atunci când nu mănânc cât îmi trebuie și cât poftesc. Simt de parcă m-ar roade acidul la stomac, deși știu că n-are cum, că mănânc, dar ca să mănânc ” normal ” ar trebui să mănânc mereu mai puțin decât cât îmi place mie.

Este așa de frustrant, pe cuvânt.....nu sunt proastă, știu generalitățile, știu foarte multe lucruri despre nutriție și fiziologie și hormoni, și bla bla, dar parcă simt că problema aceasta o voi avea pe viață, mi-este groază de acest lucru.....fac și sport, am și viață, nu sunt depresivă, deci nu din cauza aceasta mănânc, ci pentru că pur și simplu am un instinct în mine care vrea să mănânce atât cât îi trebuie și acest instinct niciodată nu este mulțumit cu restricțiile pe care ar trebui să le impun, ca să ajung și eu să mănânc ” mai puțin ”, parcă nu se poate, stomacul meu își trăiește propria voință, nu știu cum să exprim astfel acest lucru.....

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003
Numai propria vointa te poate ajuta. Spui nu mai vreau sa mananc atat si gata, nu mai mananci atat si revii la normal. Cand ti-e foame bea 1-2 pahare cu apa.

Edited by andreic, 14 February 2016 - 17:22.


#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Cand reusesti sa scapi, sa imi spui si mie cum ai facut. Nu de alta, dar am toate viciile posibile. :D

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este bine si normal ca mananci cu placere. Este rau sa ajungi sa nu iti mai placa nimic.
Poate iti doresti sa fii mai slaba si incepi sa ai obsesie cu faptul ca manaci prea mult.
Daca este realitate ca mananci mai mult decat ar trebui, poti sa incepi sa reduci cate putin portiile, dar nu prea mult incat sa 'superi' pofta.
Nu te infometa ca o sa devii 'muratura'.
Nu am idee ce activitati ai, dar mai multa miscare (in aer liber, nu la sala) si o ocupatie permanenta ar fi utile.

Edited by pasilla, 14 February 2016 - 17:32.


#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Tu trebuie sa iti invingi foamea mental, nu biologic.
Si mie imi place sa mananc dar nu exagerez.
La mine motivatia a venit cu "ce dracu', sunt animal prost si nu-mi pot stapani instinctele?".

Edited by jeffy86able, 14 February 2016 - 17:36.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ia dimineata pe stomacul gol o lingura cu seminte de chia cu apa plata . Se umfla si taie  senzatia de foame. Le gasesti la orice Plafar ,sunt de la Sano vita !

Edited by gingisKHAN2015, 14 February 2016 - 17:32.


#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Bea apa multa !

#8
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

 gingisKHAN2015, on 14 februarie 2016 - 17:32, said:

Ia dimineata pe stomacul gol o lingura cu seminte de chia cu apa plata . Se umfla si taie  senzatia de foame. Le gasesti la orice Plafar ,sunt de la Sano vita !
Le voi încerca, am mai auzit de ele.

 FAP, on 14 februarie 2016 - 17:33, said:

Bea apa multa !
Deja beau multă apă.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Ce inseamna cateva kg in plus si ce inaltime?
De asemenea ce inseamna mancare sanatoasa? Ca si eu incerc sa mananc cat mai sanatos si numa dependenta nu-mi da. Nu e la fel de gustoasa...

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

 gingisKHAN2015, on 14 februarie 2016 - 17:32, said:

Ia dimineata pe stomacul gol o lingura cu seminte de chia cu apa plata . Se umfla si taie  senzatia de foame. Le gasesti la orice Plafar ,sunt de la Sano vita !

Nu cred ca e prea ok pentru un om activ sa isi "taie foamea" dimineata :)

#11
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

 Antitheft, on 14 februarie 2016 - 17:22, said:

Sa te vedem, zic. Mananca doar ce gatesti tu. Asa poate iti revii.

Poti trimite poza pe PM:
Nu sunt eu aici, dar arăt aproape exact așa : http://41.media.tumb...7f7p9o1_500.png

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Antitheft, on 14 februarie 2016 - 17:26, said:

Fetele grase nu au parte de sex. Ca tot e sf valentin.
Ce prostii vorbesti....
Te-ai "luptat" vreodata cu o grasa? Bine, nu de cotnari...

Edited by ericmario, 14 February 2016 - 17:39.


#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Sef-chenko, on 14 februarie 2016 - 17:36, said:


Nu cred ca e prea ok pentru un om activ sa isi "taie foamea" dimineata Posted Image

Se spune ca ajuta . Daca alta motivatie e depasita , macar incearca una "mecanica" .

#14
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

 Antitheft, on 14 februarie 2016 - 17:26, said:

Fetele grase nu au parte de sex. Ca tot e sf valentin.
Au și ele parte de sex, nu aici este problema, doar că nu îmi place să știu că am un viciu.

#15
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Knifey, on 14 februarie 2016 - 17:37, said:

Nu sunt eu aici, dar arăt aproape exact așa : http://41.media.tumb...7f7p9o1_500.png
Stanga sau dreapta? Ca e o (mare) diferenta.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Incearca sa mananci fara paine deloc , eventual o felie doar pe zi . Mananaca gol , si renunta la dulciuri ,desi e greu daca te -ai obisnuit cu ele . Miturile sunt mituri ,nu e de la nimic greutatea ,doar de la mancare ,drept dovada ca din Auschwitz nu a iesit nici un detinut supravietuitor gras .

Edited by gingisKHAN2015, 14 February 2016 - 17:42.


#17
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

 baliosss, on 14 februarie 2016 - 17:41, said:

Stanga sau dreapta? Ca e o (mare) diferenta.
Dreapta

#18
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

 Antitheft, on 14 februarie 2016 - 17:42, said:




Am zis eu ca ne foote....
Trebuia să scriu detaliile diferit acolo, ca să nu recunoască cineva întrebarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate