Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

declaratie 200 anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
marian_xxx

marian_xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.05.2014
salll

am si o intrebare  

am un cont de economii la bcr sub forma de unitati de fond  de vreo 5 ani de zile  anu trecut am rascumparat o parte mica   din ele   si scos banii  de la banca in valoare de 1500 ron  si mi s a spus ca  o sa platesc o taxa la anaf  
acum cateva zile mi a venit un plic de la  banca cu  fisa de portofoliu pe anu 2015  in care scrie ca am castiguri de 500 ron si pierderi 0 ron  si un formular de declaratie 200 pt anaf
intrebarea mea este cum se calculeaza impozitul asta de  l opreste anaf  ca nu prea ma pricep am inteles ceva de 16%  parca
si  aceasta taxa e in fiecare an ca acum e prima oara cand imi vine acest plic acasa  (precizez ca e prima oara in 5 ani cand  scot bani) sau taxa asta platesti doar cand scoti bani
de ex daca maine scot toti bani de ii am sa inteleg ca mi taxeaza pe toti sau doar dobanda de pe anu respectiv  

si inca o intrebare  am cont si la banca pt locuinte  unde am depus 4 ani cate 1000 euro pe an  si mai am un an dupa care pot scoate banii sa inteleg ca si pe acestia mi v a taxa  anaf ul pt ca daca da insemna ca nu am castigat nimik degeaba imi da statul  1000 ron pe an  ca  sa mi  ia  apoi prin taxe:))

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
16% din profit. platesti o sigura data, pentru ca o singura data ai profit.

#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,618
  • Înscris: 01.09.2006
La depozitele bancare, banca opreste impozitul de 16% la sursa, deci nu mai al  altceva de plata.
La fondurile de investitii nu este oprit impozitul la sursa, de-asta trebuie sa il platesti tu la anaf 16% din profitul obtinut.

Edited by ech, 13 February 2016 - 23:53.


#4
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
REGULA DE AUR PENTRU STATUL BISNITAR... "banii sa-i tii la purtator". Pe langa faptu ca lasi bani in banca pentru o dobanda de rahat vine si statu de-ti ia impozit...poate chiar mai mare decat ai obtinut din dobanda. Asa ca...cu bancile si statul sa nu faci afaceri NICIODATA. Iti da cu o mana si-ti ia cu doua maini. Statul incurajeaza toti puturosii bugetari "pensionarii si angajatii la stat" prin tot felu de mariri direct proportionale cu "incompetenta lor" si "rupe in gura" prin taxe amenzi impozite accize cetateanu correct care PRODUCE ceva in tara asta
Iati omule toti banii din banca, mai plateste spagarilor niste impozite daca-i cazu si tine-ti banii in casa sau foloseste-te de ei. Cine este corect in tara asta plateste toate rahaturile si tine in picioare toti puturosii

Edited by bogdan1811, 14 February 2016 - 07:43.


#5
marian_xxx

marian_xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.05.2014

 _Smiley_, on 13 februarie 2016 - 23:46, said:

16% din profit. platesti o sigura data, pentru ca o singura data ai profit.
  

16% in fiecare an sa înțeleg totuși pana acum nu am plătit nimik sau s a introdus din 2015 legea

Edited by marian_xxx, 14 February 2016 - 10:15.


#6
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Nu. 16% o singura data pentru suma respectiva atunci cand o retragi. Pana acum n-ai platit nimic fiindca, presupun, n-ai retras niciun ban din fondul de investitii si/sau n-ai avut profit.

Daca tu bagi in fondul de investitii 100 Lei si ai 20 Lei profit dupa 2 ani, iar apoi retragi intreaga suma de 120 Lei, vei plati o singura data impozitul pe venit de 16% aplicat la acei 20 Lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate