Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ochelari de protectie care nu se zgarie (usor)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare meseriasi! Voi ce ochelari folositi atunci cand lucrati cu polizoare, slefuitoare, freze si alte dracii care atenteaza la vizor? Eu am tot incercat si de neam si de duzina si nu am gasit niciunii care sa ma satisfaca. Ce vreau: Sa asigure o buna protectie ca si suprafata, dar sa nu fie complet inchisi, ca aia de ski. Sa nu se transforme ei insisi in proietile daca sunt cumva loviti. Si mai ales sa mai poti vedea acceptabil prin ei dupa ce-i stergi de 3-4 ori. Ceva recomandari?

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Îi am de vreo cincisprezece ani, pe ăștia:

Attached File  IMG_4945.JPG   414.02K   95 downloads

Cu plasă laterală, lentile din policarbonat.
Se mai zgârie, însă se șlefuiesc relativ ușor.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
- zici ca ai incercat diverse modele si marci, mai vezi inca odata pe produsele ESAB sau 3M,
- http://solutions.3m....ibute=ImageFile
- voi incerca sa gasesc si un link cu esab
- daca spui ca se matuiesc usor inseamna ca sunt cam ieftini sau de folosinta pentru o perioada scurta de timp
- cauta modele la care se pot schimba lentilele, nu stiu daca la noi se gasesc pe undeva lentile tip ''duplex'' (se matuiesc mai greu).
Pentru o buna protectie nimic nu e prea scump.

Edited by costeld69, 13 February 2016 - 21:48.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Eu, meserias mai de duminica :P , folosesc dinastia, cind se matuiesc, ii arunc si iau altii.
Intre 5 si 9 lei, depinde de unde îi cumperi.

Attached Files


Edited by crisstonne, 13 February 2016 - 21:51.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aici gasesti ochelari de marca , de la 5 lei pina la 100 si de lei https://magazin.renania.ro/ochelari

#6
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Sunt ok Drager si 3m, nu se zgarie usor, dar nu rezista la particule incinse ( gen flex). Pentru flex am unii care sunt folositi si la Dacia in uzina, dar sa ii caut sa vad ce model si marca sunt. Au rama metalica cu protectie pe piramida nazala, in caz ca iti sare un proiectil faci fractura de nanau, dar scapa ochii. Au venit cu un manual intins pe mai multe pagini sa citesti in el mai mult decat intr-o gazeta sportiva, editie speciala de campionat mondial.
Eu am probleme ca se aburesc cum este vremea rece acum. Am si perechi care cica sunt antiaburire, dar nu functioneaza.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 xilo, on 13 februarie 2016 - 22:28, said:

Aici gasesti ochelari de marca , de la 5 lei pina la 100 si de lei https://magazin.renania.ro/ochelari

Ce bagabont site, nu poti sa intri pina nu accepti prajiturele.
La sediu, chiar se poate merge sa cumperi, la bucata ?!
Ori ma bazez tot pe Brico ?

Attached Files



#8
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 LOCOmotive, on 13 februarie 2016 - 20:42, said:

Salutare meseriasi! Voi ce ochelari folositi atunci cand lucrati cu polizoare, slefuitoare, freze si alte dracii care atenteaza la vizor? Eu am tot incercat si de neam si de duzina si nu am gasit niciunii care sa ma satisfaca. Ce vreau: Sa asigure o buna protectie ca si suprafata, dar sa nu fie complet inchisi, ca aia de ski. Sa nu se transforme ei insisi in proietile daca sunt cumva loviti. Si mai ales sa mai poti vedea acceptabil prin ei dupa ce-i stergi de 3-4 ori. Ceva recomandari?

La firma noastra o ,, "multinationala de anvelope" ne-a facut ochelari de vedere si protectie totodata de care am ramas uimit si dupa 2 ani lucru in praf si flex si sudura nu s-au zgariat: Aveau de "plastic" lentilele de la Zeiss dar pe cuvant nici urma de zgarieturi.
Pe acele modele de plastic moale le cunosc ! cateva utilizari si gata sunt de aruncat !!

#9
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 costeld69, on 13 februarie 2016 - 21:44, said:

- zici ca ai incercat diverse modele si marci, mai vezi inca odata pe produsele ESAB sau 3M,
- http://solutions.3m....ibute=ImageFile
- voi incerca sa gasesc si un link cu esab
- daca spui ca se matuiesc usor inseamna ca sunt cam ieftini sau de folosinta pentru o perioada scurta de timp
- cauta modele la care se pot schimba lentilele, nu stiu daca la noi se gasesc pe undeva lentile tip ''duplex'' (se matuiesc mai greu).
Pentru o buna protectie nimic nu e prea scump.
Esab nu am incercat, 3m am avut dar nu pot spune clar ce model. Au rezistat mai mult, dar nu suficient incat sa justifice diferenta de pret dintre ei si aia mai de duzina.

 scaiba, on 13 februarie 2016 - 21:18, said:

ĂŽi am de vreo cincisprezece ani, pe ăștia:

IMG_4945.JPG

Cu plasă laterală, lentile din policarbonat.
Se mai zgârie, Ă®nsă se șlefuiesc relativ ușor.
Ne zici si cu ce-i slefuiesti?

 IdI1, on 13 februarie 2016 - 22:43, said:

Sunt ok Drager si 3m, nu se zgarie usor, dar nu rezista la particule incinse ( gen flex). Pentru flex am unii care sunt folositi si la Dacia in uzina, dar sa ii caut sa vad ce model si marca sunt. Au rama metalica cu protectie pe piramida nazala, in caz ca iti sare un proiectil faci fractura de nanau, dar scapa ochii. Au venit cu un manual intins pe mai multe pagini sa citesti in el mai mult decat intr-o gazeta sportiva, editie speciala de campionat mondial.
Eu am probleme ca se aburesc cum este vremea rece acum. Am si perechi care cica sunt antiaburire, dar nu functioneaza.
Exact la polizat e cea mai mare problema, ala arunca si particule incinse si abrazive. De rama metalica nu ma tem, are unde sa loveasca! :)

#10
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 crisstonne, on 13 februarie 2016 - 21:50, said:

Eu, meserias mai de duminica Posted Image , folosesc dinastia, cind se matuiesc, ii arunc si iau altii.
Intre 5 si 9 lei, depinde de unde îi cumperi.
Aia se matuiesc la prima stegere. E esential sa vad bine prin ei, asa ca nu ar fi rentabil ca in fiecare zi sa-i schimb zilnic.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ei, nici chiar zilnic.
Nu ii stergi de praf, ii dai prin jet de apa, apoi ii stergi.

#12
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007


In atelier mai sta draq sa le dea jet. Astept cu interes sa-mi zica colegul @Idl1 ce au ei la Dacia.

Edited by LOCOmotive, 14 February 2016 - 15:40.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Aia sint adusi pe filiera secreta, nu ai acces la ei :roflmaofast:

Eu o sa merg la adresa aia, la fintina Miorita, sa vad daca imi vind la bucata, ceva mai pricopsit.

#14
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Attached File  DSC_0042.JPG   214.17K   27 downloads
Attached File  DSC_0043.JPG   209.87K   28 downloads
Attached File  DSC_0044.JPG   249.97K   24 downloads

Din pacate nu scrie ce model sunt pe ei Posted Image, era trecut in cearceaful pe care l-am aruncat modelul si marca, dar nu le mai tin minte Posted Image .
Trebuie sa ii spal ca s-a pus praful pe ei si s-a adunat grasime.


O pereche pe care i-am purtat 3 ani si care au avut parte de multe ( am trecut inclusiv cu tractorul si freza peste ei ) sunt cei de la 3M Virtua, insa nu cred ca tin la particule incinse.

#15
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Te rog, daca poti intreaba colegii, poate mai are vreunu' cearceafu'. Chiar arata bine, desi se vede ca sunt munciti. Daca nu, astept pana cand va da astia altii.

#16
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Au vre-o doi ani, atunci stiu ca i-am cautat pe net si era un brand de ochelari frantuzesc
Eu nu am nici o treaba cu uzina, au ajuns  cumva intamplator in posesia mea, ma plangeam intr-o discutie ca nu gasesc ceva care sa reziste la scantei si cineva care venise in vizita cu un nepot al unui batran caruia  i-am curatat carburatorul la motosapa gratis mi-a dat la sfarsit cand a auzit ca nu ii luam nimic bataranului. Slabe sanse sa il mai ntalnesc

Logoul imprimat in josul lentilei sigur este logoul firmei

#17
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Poate citeste cineva de la Dacia si ne lumineaza. :) Logo-ul e de la Bolle. Sa vedem si ce model.

Edited by LOCOmotive, 14 February 2016 - 20:05.


#18
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Cred ca acestia sunt:
http://www.bolle-saf...s/silium-silpsi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate