Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Incasare cec din SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Buna ziua,

Am primit un cec din SUA si doresc sa stiu care este cea mai buna metoda de a-l incasa. Am auzit de la cunoscuti variante la banci cu 45 de zile lucratoare timp de asteptare pana se aproba si comision de 10$, insa acel timp mi se pare o ineptie absoluta in anul 2016. Acea varianta este oferta de BRD, insa am inteles ca este asa la toate bancile din Romania. Imi poate spune cineva care a avut experienta cu asa cea cam ce alte variante mai am ?

Multumesc

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,032
  • Înscris: 20.12.2007

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 17:42, said:

Buna ziua,

Am primit un cec din SUA si doresc sa stiu care este cea mai buna metoda de a-l incasa. Am auzit de la cunoscuti variante la banci cu 45 de zile lucratoare timp de asteptare pana se aproba si comision de 10$, insa acel timp mi se pare o ineptie absoluta in anul 2016. Acea varianta este oferta de BRD, insa am inteles ca este asa la toate bancile din Romania. Imi poate spune cineva care a avut experienta cu asa cea cam ce alte variante mai am ?

Multumesc
Dar nu putea sa iti faca un transfer bancar ?

#3
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010

View PostKokoshmare, on 13 februarie 2016 - 17:57, said:

Dar nu putea sa iti faca un transfer bancar ?
Nu, este deja trimis cec ... variante pt astea ma intereseaza.

#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 17:42, said:

Buna ziua,

Am primit un cec din SUA si doresc sa stiu care este cea mai buna metoda de a-l incasa. Am auzit de la cunoscuti variante la banci cu 45 de zile lucratoare timp de asteptare pana se aproba si comision de 10$, insa acel timp mi se pare o ineptie absoluta in anul 2016. Acea varianta este oferta de BRD, insa am inteles ca este asa la toate bancile din Romania. Imi poate spune cineva care a avut experienta cu asa cea cam ce alte variante mai am ?

Multumesc

In general bancile accepta astfel de instrumente de plata din partea clientilor cu ceva vechime.

Adica, dupa parerea mea, tu ar trebui sa discuti in primul rand cu banca la care ai cont. Sa vezi ce conditii sunt, termenul de incasare, ce comisioane trebuie sa platesti.

Da, o sa platesti un comision. Da, o sa dureze vreo luna.

Dar varianta a doua este sa iei un avion spre State ca sa-l incasezi.
Oare e mai bine asa? Mai ieftin, mai facil, mai avantajos pentru tine?

Edited by Damascus77, 13 February 2016 - 18:05.


#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,032
  • Înscris: 20.12.2007
Intamplare relevanta

Problema sta in faptul ca sistemul bancar din Romania si din Est in general a fost refondat in anii 90-2000 si automat au lucrat cu cele mai noi instrumente. De astea oamenii care lucreaza acolo nu stiu exact ce sa faca cand este vorba de cecuri de care vorbeste initiatorul sau cecuri de calatorie cum mi s-a intamplat mie.

Edited by Kokoshmare, 13 February 2016 - 18:13.


#6
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010

View PostDamascus77, on 13 februarie 2016 - 18:03, said:

In general bancile accepta astfel de instrumente de plata din partea clientilor cu ceva vechime.

Adica, dupa parerea mea, tu ar trebui sa discuti in primul rand cu banca la care ai cont. Sa vezi ce conditii sunt, termenul de incasare, ce comisioane trebuie sa platesti.

Da, o sa platesti un comision. Da, o sa dureze vreo luna.

Dar varianta a doua este sa iei un avion spre State ca sa-l incasezi.
Oare e mai bine asa? Mai ieftin, mai facil, mai avantajos pentru tine?
Eu sincer ma gandeam ca poate la Citi Bank, fiind americana, este altfel procesul. Asta ma asteptam sa vad pe aici. Apreciez incercarea de sarcasm, de clasa a 2-a, dar chiar nu isi are rostul.

#7
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 18:07, said:

Eu sincer ma gandeam ca poate la Citi Bank, fiind americana, este altfel procesul. Asta ma asteptam sa vad pe aici. Apreciez incercarea de sarcasm, de clasa a 2-a, dar chiar nu isi are rostul.

Nu e niciun sarcasm. E vorba de variantele pe care le ai, ca sa-ti indeplinesti obiectivele.

Oricum, apreciez asocierea, Citibank americana, banii vin mult mai repede. E clasa-ntaia! Posted Image

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
in 2016 un "cec din SUA" suna mai degraba a teapa. cum a ajuns acel cec  la tine si pentru ce?

#9
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010

View PostDamascus77, on 13 februarie 2016 - 18:11, said:


Nu e niciun sarcasm. E vorba de variantele pe care le ai, ca sa-ti indeplinesti obiectivele.

Oricum, apreciez asocierea, Citibank americana, banii vin mult mai repede. E clasa-ntaia! Posted Image
Oare pentru ca o banca americana, cecul fiind din america, stie exact ce proces trebuie urmat ? sa fie asta oare ?
nu a putut sa imi faca transfer bancar pt ca imi trebuia un cont de la o banca din state. nu este de la persoana fizica cec ul

#10
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 23.04.2011
Eu am incasat un astfel de cec in urma cu putin timp la BCR. Cei de la BRD nici nu stiau sa-l citeasca si mi-au zis ca e expirat. :lol:

Am asteptat intr-adevar vreo 45 de zile, iar comisionul nu a fost ridicat.
Nu cred sa existe alte variante.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDamascus77, on 13 februarie 2016 - 18:03, said:

Dar varianta a doua este sa iei un avion spre State ca sa-l incasezi.
Oare e mai bine asa? Mai ieftin, mai facil, mai avantajos pentru tine?

Nici asa nu ti-l incaseaza, nu-ti face iluzii

#12
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Multumesc.

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 14.11.2006
Cecul este de la Amazon...
Trebuie sa astepti 40 de zile iar mai nou esti obligat sa faci un cont in valuta la banca respectiva pentru a-l încasa.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 18:15, said:

Oare pentru ca o banca americana, cecul fiind din america, stie exact ce proces trebuie urmat ? sa fie asta oare ?
nu a putut sa imi faca transfer bancar pt ca imi trebuia un cont de la o banca din state. nu este de la persoana fizica cec ul

Nu sunt rare cazurile cand cecurile nu au acoperire
In cazul ala e amendat cel care l-a trimis, si tu care l-ai incasat. In plus banii trebuie returnati.
Iti dai seama ce ar insemna pentru o banca din Romania sa te roage sa returnezi banii si sa trebuiasca sa plateasca si banca din State si transferul?

Iti trebuie perioada aia de 45 de zile sa fie sigura banca de faptul ca cecul are acoperire

Daca nu are un termen trecut pe el e valabil pana mori

#15
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Ok, deci nu exista alta varianta...

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015
Alta varianta ar fi fost sa mi-l trimiti mie aici (deci sa fie pe numele meu), iar tu sa ai incredere in mine ca eu iti dau banul in Romania dintr-un cont de acolo, iar eu apoi eu sa am incredere in tine ca cecul este cu acoperire, in caz contrar sa-mi dai in plus $35 + banii pe care ti i-am dat eu din contul de acolo.

Complicat huh?

#17
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010

View PostTsunnnami, on 13 februarie 2016 - 18:35, said:

Alta varianta ar fi fost sa mi-l trimiti mie aici (deci sa fie pe numele meu), iar tu sa ai incredere in mine ca eu iti dau banul in Romania dintr-un cont de acolo, iar eu apoi eu sa am incredere in tine ca cecul este cu acoperire, in caz contrar sa-mi dai in plus $35 + banii pe care ti i-am dat eu din contul de acolo.

Complicat huh?
suna super

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015
:lol:
Cred ca cel mai grozav ar fi ca pe viitor sa folosesti card de credit.
Pe ala ti-l poate rambursa destul de rapid

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate