Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

DE CE nu mai apar noutăți importante în piața detergenților de rufe?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Cred că majoritatea oamenilor normali consideră spălatul rufelor o simplă rutină și nu acordă o prea mare importanță brandului detergentului de rufe, prin urmare lumea cumpără din obișnuință marca de detergent pe care a adoptat-o acum vreo 20 de ani, iar de statutul de marcă cumpărată din inerție se bucură în principal
ARIEL - liderul detergenților premium
și
DERO - marca românească numărul 1.

Credeți că ar fi oportună lansarea unor noi mărci de detergent premium în România?
Cine ar avea puterea să o facă?

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
Pentru mine noutate ar insemna un detergent care sa-mi scoata rufele nu doar spalate si parfumate, ci si calcate !

#3
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
ce fel de noutati cand singura deosebire intre detergenti  e aroma: musetel sau lamaie?

Edited by mihnearau, 13 February 2016 - 17:40.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
A mea testeazã lichidele
Toate put fain
La preț mai trebe umblat...nu la branduri...

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 jumborom, on 13 februarie 2016 - 17:37, said:

Pentru mine noutate ar insemna un detergent care sa-mi scoata rufele nu doar spalate si parfumate, ci si calcate !

Acum in mare voga sunt detergentii la capsule......Posted Image

*Preturile sunt prohibitive pentru romani!

Edited by xmanyacs77, 13 February 2016 - 17:42.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 jumborom, on 13 februarie 2016 - 17:37, said:

Pentru mine noutate ar insemna un detergent care sa-mi scoata rufele nu doar spalate si parfumate, ci si calcate !
Eu indraznesc sa plusez, sa le ia direct sa le spele si sa le puna apoi in sifoner gata calcate,asta ar fi inovatie.

#7
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Daca nu te si imbraca, tot de geaba.

#8
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 Zinus, on 13 februarie 2016 - 17:42, said:

Daca nu te si imbraca, tot de geaba.

la femei trebuie sa fie invers

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
asa este mihnea, sa le imbraci tu pe ele.

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Pentru ca exista o mafie a : serpilienilor, gorilienilor, bubulilor, nespalatilor, bangladesienilor si a altor jeguri de fiinte s.f. Posted Image  (Pamflet)

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 Koal, on 13 februarie 2016 - 17:33, said:

Credeți că ar fi oportună lansarea unor noi mărci de detergent premium în România?
Cine ar avea puterea să o facă?
Nu. O lansare de marci normale poate... desi in final e numai marketing, chimia nu cred ca s-a schimbat substantial de atunci, s-au mai descoperit formule noi dar nu e ceva radical. Permanent se fac imbunatatiti insa ele sunt puse pe piata atunci cand trec de toate fazele de testare si reglementari de siguranta. Un Dero de acu 20 ani e ceva iar un Dero de azi e altceva, chiar daca e aceeasi marca formula si eficienta s-a imbunatatit substantial in acesti ani pentru ca practic era in urma mult fata de detergentii din vest insa acuma diferentele sunt mici pentru a fi remarcate.
Moda acuma este simpla, spalare la temperaturi joase (tipic 40 grade)  si detergent mai eficient si cateodata aditivat.

O marca premium ce sa faca, o cumpara cativa doar, majoritatea se uita la bani caci detergentul este un produs necesar si nu-si permite lumea sa dea 10% din salariu pe un detergent premium si nici pacalelile alea de marketing cu tine mai mult nu mai tin...

Edited by andreic, 13 February 2016 - 18:34.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi singura noutate posibila pe care ar fi timpul sa o scoata pe piata detergentilor din Romania si anume ca detergentii comercializati in tara sa fie cel putin la fel de performanti ca cei cumparati din alta tara.
Incercati un Omo,Ariel,etc.cumparat in Austria sau Germania sau chiar din Ungaria ca sa vedeti diferentele.

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 10.01.2012
au apărut nucille de săpun care nu sunt detergenţi, dar au aceiaşi funcţie şi categoric sunt mai biocompatibile cu organismul nostru.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 NelsonMandela, on 13 februarie 2016 - 18:54, said:

au apărut nucille de săpun care nu sunt detergenţi, dar au aceiaşi funcţie şi categoric sunt mai biocompatibile cu organismul nostru.

Nucile de sapun exista dinaintea detergentilor. Sunt bune pentru cei care vor sa se intoarca la natura.

#15
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@andreic
Există o marcă de detergent care este în același timp și premium dar și cumpărată de multă lume, și aceea este ARIEL.

Mă gândesc că o altă companie mare (Unilever, Colgate, Dalli) ar putea replica succesul mărci ARIEL, dacă ar vrea cu adevărat.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 pasilla, on 13 februarie 2016 - 18:58, said:

Nucile de sapun exista dinaintea detergentilor. Sunt bune pentru cei care vor sa se intoarca la natura.

Acestea vor fi detergentii bio ai  viitorului...........Nucile de sapunPosted Image

Edited by xmanyacs77, 13 February 2016 - 19:16.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu inteleg de ce detergentii 'put' atat de tare. Cine vrea ca o haina curata sa puta a ceva ? Acel miros trebuie sa ascunda un alt miros ?
Verifica cineva daca acele chimicale cu 'aroma' de iasomie, piersica, etc. nu sunt toxice ? Mai nou nici hartie igienica neparfumata nu se prea mai gaseste. Cine isi doreste un c.r cu parfum de caisa chimica ?

Cand mergi la supermarket la raionul de deteregenti sau hartie igienica este o atmosfera mai toxica decat la Combinatul Chimic Borzesti (RIP).

Edited by pasilla, 13 February 2016 - 19:23.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
corect Koal, dar se poate si fara miros.

mie sa-mi spui care a fost prima

Edited by MarianG, 13 February 2016 - 19:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate