Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Masina pentru drumurile din Italia (masina casa - servici )plus un drum odata pe an acasa in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016
Salutare  ,  numele  meu  este Andrei am  30 ani , necasatorit  , fara copii  ,  apelez   la cunostintele  voastre   in vederea  unui  autovehicul  !  (  tin  sa  evidentiez  ca  automobilul  va parcurge  cam 60 - 40 %   oras- in afara orasului ( drum intins )   , km/an  circa  20000km  /an incluzand si acel drum  It-romania  romania-italia  .  as  dori  un motor  bineinteles  pana in 2000 cm nu vreau sa  platesc  prea  mult  impozit  statului  .

Bani disponibili  5000 euro  

Cerintele mele :  1. masina  sigura solida   cu o cat mai buna  prestatie la  testele  EuroNcap , traiesc intr o tara straina  si  cel mai important lucru pt mine  este siguranta  mea  
2.motor  cat mai fiabil  , pana la urma  motorul e  precum  creierul  omului  fara creier   bun  nu reusim  sa  avansam !
3. intretinerea  anuala  sa  nu produca  mai gauri in buget , maxim  500  euro an
   punctul 4 .  Consumul mediu  nu as  dori  sa fie  mai ridicat de  7-8      ....deci  facand  calculul   la  7  %  consum  in acesti  * 10 000  ( la un pret  combustibil  /l   5 lei  sa zicem   )   ajungem undeva la  1600 dar   sa  punem   2000  euro maxim   poate  ii mai dam  pingica  uneori  si  sare consumul  deci si  costul  pe  combustibil .

Sunt dispus sa pierd in 5  ani daca  lucrez   aici  si merge treaba cam   7-8 mii euro  aici am inclus si  faptul ca   dupa  5 ani  masina cu mai mult  de  3000 nu cred ca  se va da !


Va  multumesc  ! Sunt curios ce  sfaturi imi dati !

Edited by andreicesena, 13 February 2016 - 16:16.


#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Prietene,zici ca-ti iei nevasta,atata o mai intorci pe toate partile.. Ia-ti orice masina la 5000 de euro cu km cat mai putini. Sau, la cum te vad de preocupat de mentenanta,da toti aia 10.000 pe una noua la care nu are ce sa se strice.

Sau mai bine,mergi cu maxi taxi. Mi-e ca te sinucizi daca tre sa schimbi uleiul..

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Ceva fiabil ar fi 1.9 TDI ca motorizare. Le gasesti pe multe modele. Vezi care iti place.

#4
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016

View Postmariovrs, on 13 februarie 2016 - 16:16, said:

Prietene,zici ca-ti iei nevasta,atata o mai intorci pe toate partile.. Ia-ti orice masina la 5000 de euro cu km cat mai putini. Sau, la cum te vad de preocupat de mentenanta,da toti aia 10.000 pe una noua la care nu are ce sa se strice.

Sau mai bine,mergi cu maxi taxi. Mi-e ca te sinucizi daca tre sa schimbi uleiul..

din contra  imi place sa cred ca   voi avea  grija de masina  mea si  ii voi schimba   uleiurile si  consumabilele la  timp  !!! nu am   10 mii  ca mi as  lua  cum zici tu  una noua     ,  am maxim  5000  acum  !!!

#5
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 07.06.2013
Dacia Logan

#6
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
bine ca nu ai spus Dacia 1310 ... vezi cerintele, in special punctul1.

#7
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
la banii aia iti recoman un Opel astra modelul din 2011 sau Chevrolet cruze astea doua sunt masini mai noi si le gasesti cu bani mai putini mai este si insignia

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001
Motorizare 1,6 hdi gasesti pe Ford, Peugeot si Citroen .... in functie de buget alegi starea si anul masinii.


#9
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016
m-i s  a  pus  pata pe  un Fiat  Croma  model  2005  ce  parere aveti  ?  motorizare  1, 9  
la aceeasi motorizare  ma  gandesc  si  la  un  bmw320 d ,  sau  la un Peugeot  207  1, 6   120 cp     benzina  modelul din 2007  cu o buna siguranta   si   distributia la fel  pe lant !

Edited by andreicesena, 13 February 2016 - 16:58.


#10
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Nu ai specificat de unde vrei sa o cumperi, din .it sau din .ro, pentru ca piata si taxele difera destul de mult.

#11
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016

View Postflorinppv, on 13 februarie 2016 - 16:58, said:

Nu ai specificat de unde vrei sa o cumperi, din .it sau din .ro, pentru ca piata si taxele difera destul de mult.

as prefera sa o aduc din   Germania   decat  sa  o cumpar de aici din Italia   ,  pentru ca   platesc niste  taxe aiurea  aici  cu banii aia  pot sa  merg in Germania !!!

#12
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Asadar va fi inmatriculata in Romania...

La ce taxe aiurea te referi?

Edited by florinppv, 13 February 2016 - 17:07.


#13
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016
da , ma gandesc sa   o inmatriculez in Ro  aici  asigurarile sunt  de  4 ori mai mari      ,   ma refeream la  taxa  de  500 euro  pe langa valoarea  masinii cand faci actele  mai trebuie platita  o taxa !!!   daca  cumperi masina de la  un concesionar auto  mai fac  ei reducere de  100-150 euro  dar  tot nu mi convine  pt ca masinile  in italia sunt   scumpe   cel putin asta  e parerea mea !!!

#14
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
croma nu iti recomand am auzit multe probleme la el pai daca dai 500 euro sa faci actele cat dai ca sa te duci in Germania?

#15
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
La Croma si BMW mai adaugi taxa de inmatriculare de aprox 1000 E + inmatricularea pe o alta persoana daca esti rezident in .it ca sa poti circula acolo cu ea.

#16
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016

View Postgabriel1981, on 13 februarie 2016 - 17:16, said:

croma nu iti recomand am auzit multe probleme la el pai daca dai 500 euro sa faci actele cat dai ca sa te duci in Germania?
  prefer  Germania !
e mai  avantajos   din  punctul meu de  vedere , 1, numai drumul din  Italia in Romania costa 500 euro  ( platforma ) , Italia  nu ofera ''numere de zoll'' ca  Germania

#17
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
cred ca te referi la asigurare pe cateva zile (5 zile) chiar saptamana asta am auzit ca facea cineva pentru 5 zile acum nu stiu ce si cum caci daca se strica masina pe drum si scad cele 5 zile asta e,faptul ca vrei sa o iei din Germania cred ca vrei sa fii sigur de km pe care-i are dar in nici un caz nu vei iesi mai ieftin parerea mea.

nu imi amintesc bine parca in loc sa dai 500 euro pe actul de vanzare dai 70 euro pentru demolizione  iar cu restul  o duci pe platforma in Romania acum socoteste si tu uita-te sa vezi cat costa masinile acolo si dincolo plus cheltuieli.

vazi ca pe autoscout mai sunt si cateva masini de vanzare cu numere romanesti  vazusem eu saptamana trecuta un astra si un Insignia dar sunt mai multe numai sa le cauti.

#18
andreicesena

andreicesena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.02.2016

View Postflorinppv, on 13 februarie 2016 - 17:18, said:

La Croma si BMW mai adaugi taxa de inmatriculare de aprox 1000 E + inmatricularea pe o alta persoana daca esti rezident in .it ca sa poti circula acolo cu ea.

ai dreptate  , Croma   aceasta  pare  a  fi Euro 4  si chiar  arata   binisor   in schimb  la bmw e taxa  aia urata  ca s  euro 3     , sper ca  este voie cu linkuri   , http://www.mobile.de...497726.html   ,  am mai avut un Fiat  Punto  1, 2  aia a  fost prima mea masina  :)  bine  ala era din 2002 si am  avut  probleme cu  acea  servodirectie  electrica  ,mereu imi cadea cand  imi era lumea mai draga pana m am enervat si   am  vanduto , bine am avut si noroc  ca am gasit  ''omu  potrivit ''  eu nu as  cumpara o masina  cu defectiuni tehnice ! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate