Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Sugestie pret frigider second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
V-Man

V-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 20.01.2006
Salut.

O intrebare mai ciudata. Am un frigider indesit
http://m.emag.ro/com...r/pd/DGRGLBBBM/
Si vreau sa il vand. E luat de 2 ani.am dat 1400 lei pe el cand l-am cumparat. E in stare excelenta. Nimic defect. Si vreau sa il pun pe okazii.

Nu am mai vandut produse la sh pana acum si vroiam sa va cer ajutorul in a stabili un pret aproximativ pentru el.

Poate daca cineva stie sa imi zica aproximativ cat sa cer pe el si cat sa accept minim.

Stiu ca e o intrebare ciudata dar daca se gaseste cineva sa ma ajute as fi recunoscator.

Multumesc anticipat

#2
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Cu 800 lei, dupa parerea mea.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mai bine folosesti frigiderul ca buy-back.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Pui un pret, daca vrei sa scapi de obect repede il scazi periodic.
Ori ti de pret pina la sfintul asteapta.
Pune cit a zis colegul, la doua saptamini mai scazi 30/50 lei, tot asa.
Nu se da nici asa, lumea putred de bogata nu cumpara sehașuri  :D il dai la fier ori de pomana.

Edited by crisstonne, 13 February 2016 - 12:30.


#5
V-Man

V-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 20.01.2006

View Posttom_1133, on 13 februarie 2016 - 12:26, said:

Mai bine folosesti frigiderul ca buy-back.

Poti sa explici te rog faza cu buy back-ul? Cat as lua in felul acesta pe el?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View PostV-Man, on 13 februarie 2016 - 12:30, said:



Poti sa explici te rog faza cu buy back-ul? Cat as lua in felul acesta pe el?

99,99 lei.
Daca cumperi altul nou.

Edited by crisstonne, 13 February 2016 - 12:32.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

View Postspinname, on 13 februarie 2016 - 11:58, said:

Cu 800 lei, dupa parerea mea.
mai pun 100 lei si iau un arctic de aceeasi marime, livrat in casa, fara bataie de cap, garantie 5 ani, decat sa iau asta, proaspat iesit din garantie, chiar daca ala e alb si asta inox.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Doar 99,99 Lei ? pe bune ?!
Eu credeam ca platesti mai putin pt. noul frigider cu minim 15-20% din pretul frigiderului, indiferent de marca.

In orice caz, vad ca pe okazii combina frigorifica Indesit BIAA 13P X DR e la 900 Lei, iar pe olx la 500 Lei.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@V-Man, cauta mai intai la magazine frigiderul/combina ce doresti sa o cumperi.
Intrebi daca au sistem buy-back si vezi cat va fi reducerea daca le oferi combina frigorifica Indesit BIAA 13P X DR in programul buy-back.

Daca iesi in castig prin buy-back, go ahead !
Dar daca nu iesi in castig prin buy-back, cauta sa-l vinzi Second Hand si mai pui o diferenta peste si cumperi alt frigider/combina frigorifica.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Colegul nu a spus daca are deja alt frigider nou  :)
In acest caz, buy back-ul ii este inutil.

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 14.11.2006
Buy-back inseamna (la Altex, de exemplu) maxim 150 lei si (se Posted Image ) merita sa-l dai daca l-ai folosit macar 10 ani. Pretul de 800 de lei mi se pare foarte corect.
Pentru v-man: în sfârsit vad si eu la cineva ca nu a scris "stabilii" si "as fii".

#11
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
in RO preturile la SH-uri sunt ridicol de mari. Trebuie sa te gandesti din start, din momentul in care cumperi un produs nou, automat accepti sa pierzi niste bani. Eu daca as fi acum sa imi cumpar un frigider si l-as vedea pe al tau la 800 de lei, nici nu l-as lua in considerare. Pana la urma nu conteaza cat ai dat tu pe el, este un bun electronic, este folosit, uste uzat fizic, poate si moral.

In fine, nu e treaba mea poate sa ma bag in seama, dar eu cred ca e mult sa ceri 800 pe el.

#12
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
800 lei = 200 $ pentru un produs SH, un pret enorm zic eu. In Romania, pana si SH-urile se dau scump, fabulos.

#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pe olx,am discutat pt o combina bosch cu 2 compresoare,4 ani,in functiune...300 lei.Am renuntat pt ca reparatia la combina mea arctic m-a costat 35 lei(numai diagnoza).

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cu fiecare an scazi  cam ca  la masini ,parca asa se face . Cam la 7 ,8 milioane ar merge , are doar doi ani ,practic e inca in putere .

#15
V-Man

V-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 20.01.2006
Nu ma avantajeaza buyback-ul. Ma mut si nu mai am nevoie de el.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
preturile nu se pun in functie de cat ai dat tu pe el, ai folosit acel lucru, a mers in regimuri numai de tine stiute, iar la final sa ceri o suma ca sa-ti recuperezi investitia de acum 2 ani ....

de asemeni, pretul nu se stabileste dupa cat crede x sau y.

se face o analiza asupra produsului, vechimea de folosinta, starea in care se prezinta acum, problemele specifice modelului, precum si uzura aparatului.

daca vrei o evaluare pe forum, nu pui link la un produs nou, ci pozele reale de produs. ceea ce tie ti se pare neimportant pe alocuri si spui ca este ok, altuia nu-i convine, ori chiar este un aspect care de fapt merita un pret mai mic decat cel cerut de tine.

iar la ce pretentios este inoxul, nu m-ar mira sa fie plin de zgarieturi, care nu se iau asa usor de pe inox, iar ca aspect fizic, asta conteaza cel mai mult, pt ca asta vezi pana la urma.

#17
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Am avut in magazie un frigider Arctic care avea peste 25 de ani. L-am folosit pentru a-mi  tine berea la rece si pentru mancarea cainilor. Acum 2 ani si-a dat obstescul sfarsit.
Am cumparat unul SH, impotrat din Anglia, cu 500 de lei, marca Zanussi, model ZFK-61/27R, cu congelator cu 2 sertare si spatiu mult mai generos in partea de racire (a berii :) )
Ceea ce ai tu, indiferent de banii pe care i-ai dat de nou, nu cred ca poti lua mai mult de 500 de lei, si asta cu conditia in care trebuie sa sa-l pui de multe ori pe siteurile de vanzari ca sa gasesti clientul potrivit.
De unde am luat eu Zanussi, erau fel de fel de alte marci, una mai cunoscuta ca alta, la preturi pentru toate buzunarele.
Concluzie:
Oferta de SH este destul de mare, nu ai sa-l vinzi pe al tau pe care ai dat 1400 de lei cu 1000-1200 de lei asa cu mai dori.

#18
V-Man

V-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 20.01.2006
Eu ma gandeam la 700~800 maxim si am intrebat pe forum sa vad daca e corect pret sau nu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate