Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Fericiti cei cu Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
http://www.clujust.r...lnita-speciala/

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Si eu care credeam ca sunt criptate cu cheie de 256 de biti .

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am ajuns la concluzia ca nu se vrea, nu ca nu se poate. Cat de greu este de facut rost de o surubelnita? Pana la urma vorbim de justitie. Chiar nu au buget de o amarata de surubelnita? Iei cu 100 de dolari de pe Aliexpres surubelnite de dai la toate sediile din tara.

Edited by Serafim606, 13 February 2016 - 10:46.


#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 06.08.2015
Pura fictiune.Pare cusuta cu ata alba povestea aia.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007
gresit... fericiti cei cu datele criptate Posted Image


Quote

Clientul nostru a avut un Ipad. S-a mers la percheziție informatică și în mod evident nu au avut șurubelniță. Și din motive tehnice nu se poate efectua clona. Eu din start am știut ce înseamnă asta, că va fi trimis Ipad-ul la București unde nu voi fi chemat. După câteva zile, am fost contactat telefonic și mi s-a pus în vedere în ce măsură sunt de acord să ofer parola de acces la Ipad.S-a trimis Ipad-ul, a existat șurubelniță, dar n-au putut să treacă de parola de la Ipad. I-am întrebat: având în vedere această solicitare de a comunica parola, avem rugămintea de a ne informa ce act de urmărire penală necesită parola de acces și care este textul legal în bază căruia se efectuează acest act de urmărire penală. Precizăm că nu am fost încunoștințați de vreun act de urmărire penală, motiv pentru care nu înțelegem în ce context este necesară parola. Cu atât mai mult cu cât Ipad-ul a fost sigilat la data de.. iar până acum nu am fost încunoștințați de vreo sigilare. Am primit răspuns: cu privire la cererea dvs., vă facem cunoscut faptul că solicitarea formulată a fost determinată de o problemă de natură tehnică, fără a se circumscrie unui act de urmărire penală. În conformitate cu prevederile, în situația în care se efectuează un act de urmărire penală, o să vă spunem și dvs. Nu au mai cerut parola și până la urmă au restituit Ipad-ul că nu au avut ce să facăCriptarea sistemelor informatice cu parole complicate face aproape imposibilă obținerea datelor din ele. Un exemplu recent este celebra agendă electronică de pe laptopul consilierului Răzvan Pop al fostului președinte al Consiliului Județean Cluj, Horea Uioreanu. Trei fișiere care aveau parola ”123” au fost decriptate de specialiști, dar un fișier nu a putut fi deschis.”Poate exista o problemă dacă sistemul informatic este criptat în totalitate. Teoretic poți să criptezi doar anumite date informatice sau întreg sistemul informatic. Acesta este un impediment major pentru organele de urmărire penală, pentru că în măsura în care cheia de decriptare este solidă, aia înseamnă că nu e un cuvânt din discționar sau niște parole utilizate des, în măsura în care este o parolă de 20 de caractere cât de cât aleatorii, șansele să se treacă de criptare sunt foarte foarte mici. Tocmai din această cauză în Marea Britanie este deja infracțiune dacă nu oferi organelor de anchetă parola atunci când ți-o solicită. Au ajuns la concluzia că această criptare pune piedici serioase în ce privește ancheta penală.”, a menționat George Zlati.


#6
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Asta cu motive tehnice e valabila la orice device.
Conteaza doar cat ai cotizat si prin cine ai facut legatura Posted Image

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Am auzit ca SO-ul acesta ar fi facut cu software din Area 51.

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,023
  • Înscris: 03.07.2008
cincizeci si unu si jumate...

#9
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

voua vi se pare normal ca refuzul de a furniza parola pt datele dvs sa fie considerata infractiune? Mie nu.
Daca se cere aceasta parola inseamna ca nu exista dovezi suficiente pt a demonstra vinovatia unui om. De ce ar trebui acel om sa ajute anchetatorii sa gaseasca dovezi impotriva lui?
Foarte urate aceste legi. Sunt caracteristice unui stat abuziv si autoritar, a caror cetateni sunt obligati sa se supuna unei alte categorii mai privilegiate de cetateni.

Dar oare ce se intampla daca omul spune ca a uitat parola? Este pedepsit? Pot demonstra anchetatorii ca nu a uitat-o?

Edited by moldoveanca2001, 13 February 2016 - 10:51.


#10
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Si daca nu iti aduci aminte parola ce fac?
Ca sunt cazuri destul de dese, daca nu folosesti parola o perioada sa nu mai stii care e exact, cel mult poti banui din amintiri

#11
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Asa ca fapt divers nimeni nu te poate sili sa divulgi parola unui system criptat, singurii sunt englezii care au articol in codul penal: http://www.legislati...0/23/section/53

http://www.bbc.com/n...ngland-11479831
Probabil ca daca zicea parola lua vreo zece ani :)

Edited by Godefroy, 13 February 2016 - 10:57.


#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmoldoveanca2001, on 13 februarie 2016 - 10:49, said:

Buna,

voua vi se pare normal ca refuzul de a furniza parola pt datele dvs sa fie considerata infractiune? Mie nu.
Daca se cere aceasta parola inseamna ca nu exista dovezi suficiente pt a demonstra vinovatia unui om. De ce ar trebui acel om sa ajute anchetatorii sa gaseasca dovezi impotriva lui?
Foarte urate aceste legi. Sunt caracteristice unui stat abuziv si autoritar, a caror cetateni sunt obligati sa se supuna unei alte categorii mai privilegiate de cetateni.

Dar oare ce se intampla daca omul spune ca a uitat parola? Este pedepsit? Pot demonstra anchetatorii ca nu a uitat-o?
Buna Posted Image

Mie mi se pare o situatie stanjenitoare ca autoritatile sa-i cera suspectului sa ofere dovezi care sa-l incrimineze.
E ca si cum autoritatile il considera pe suspect debil mintal daca se asteapta sa primeasca dovezi incriminatorii de la el (cel acuzat).
Ca sa nu mai spun ca ce om (normal la cap) ar coopera cu autoritatile in gasirea dovezilor impotriva sa ?

Orice infractor spune ca e nevinovat pana la proba contrarie !

#13
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Ce parere aveti: Microsoft a lasat un backdoor in BitLocker ca "organele" sa poata in anumite cazuri (terrorism) descifra HDD-urile suspectilor ? Parca mai multa incredere as avea in TrueCrypt.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
TrueCrypt a fost discontinuat, cica din cauza asta, ca au refuzat sa ofere un backdoor.

#15
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Sa-i credem ?

Quote

Security concerns
According to Microsoft sources,[29] BitLocker does not contain an intentionally built-in backdoor; without a backdoor there is no way for law enforcement to have a guaranteed passage to the data on the user's drives that is provided by Microsoft. The lack of any backdoor has been a concern to the UK Home Office,[30] which tried entering into talks with Microsoft to get one introduced, although Microsoft developer Niels Ferguson and other Microsoft spokesmen state that they will not grant the wish to have one added.[31] Microsoft engineers have said that FBI agents also put pressure on them in numerous meetings in order to add a backdoor, although no formal, written request was ever made; Microsoft engineers eventually suggested to the FBI that agents should look for the hard-copy of the key that the BitLocker program suggests its users to make.[32] Although the AES encryption algorithm used in BitLocker is in the public domain, its implementation in BitLocker, as well as other components of the software, are proprietary; however, the code is available for scrutiny by Microsoft partners and enterprises, subject to a non-disclosure agreement.[citation needed]


#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Patrulescule, ce ti-as face eu tie pentru cat trollezi.. Nici in cele mai hardcore filme nu gasesti.

Edited by Ann0nyym0us, 13 February 2016 - 11:46.


#17
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Si ce,am uitat parola,decripteaza daca poti,domnule stat smecher!
Unde e problema,am amnezie,ce faci?

#18
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostAnn0nyym0us, on 13 februarie 2016 - 11:46, said:

Patrulescule, ce ti-as face eu tie pentru cat trollezi.. Nici in cele mai hardcore filme nu gasesti.
Pai de ce, ca se practica, tu crezi ca in alte tari stau aia si se roaga dupa tine sa le dai parola, sau incep sa-ti frece ridichea?
[ https://pbs.twimg.com/media/CGuMLxlU8AAOkRY.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postwhitewizard, on 13 februarie 2016 - 11:53, said:

Si ce,am uitat parola,decripteaza daca poti,domnule stat smecher!
Unde e problema,am amnezie,ce faci?
Ei, atunci puscaria te mananca, in Anglia daca nu le dai parola, infunzi parnaia, nu ii intereseaza ca ai uitat-o, o sa se voteze si la noi asta in maxim un an, iti garantez !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate