Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Latenta UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
tifreaf

tifreaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.05.2005
Ce latenta au conexiunile la internet?
Am o problema cu conexiunea UPC-RDS, e foarte mare latenta, peste 100 ms
Ce latente aveti voi seara?
Eu folosesc o conexiune VPN intre UPC si RDS dar ma dispera ce lent functioneaza, cel mai probabil cei de la UPC cresc intentionat latenta pentru a limita traficul intre retele.
Va rog pe voi sa testati latenta conexiunii UPC cu RDS, in mai multe zone din tara.
Nu mi se pare corect sa existe la un furnizor de net o astfel de latenta.
Am facut numeroase reclamatii, dar raspunsul a fost , facem tot posibilul (adica nimic), sau cel mai dur primit ultima data, nu se poate face nimic..., eu ma intreb oare e adevarat ce au zis!
Sau cea care a zis nu stie ce a zis Posted Image

#2
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
E vorba de peering, nu creste nimeni intentionat :lol: Ca faci proba UPC-RDS sau RDS-UPC tot branza aia e.

#3
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 31.08.2007
[ http://www.speedtest.net/result/5081003439.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite aici de pe RDS pe UPC. Am abonamentul de 100 Mb/s
Cu T ping-ul e de 19ms. Iar NextGen 2ms. :)

Edited by vierme, 12 February 2016 - 21:09.


#4
tifreaf

tifreaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.05.2005

 gigsnet, on 12 februarie 2016 - 21:01, said:

E vorba de peering, nu creste nimeni intentionat Posted Image Ca faci proba UPC-RDS sau RDS-UPC tot branza aia e.

Nu e aceeasi branza, depinde de tipul de bonamente, de prioritati in retea, nu poti sa compari latentele la diferite abonamente, ma refer la servicii cu latimi de banda garantate.
Cu alte cuvinte, nu toate conexiunile au aceeasi latente, depinde de caiile de rutare.

#5
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Pai zi din start ca vrei abonament de tip business nu rezidential. La toate abonamentele rezidentiale nu ai nimic garantat, nici macar uptime-ul. Visezi cu ochii deschisi, nu stiu de cat timp ai abonamentul dar nu cunosti situatia.

Edited by gigsnet, 12 February 2016 - 21:10.


#6
tifreaf

tifreaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.05.2005

 vierme, on 12 februarie 2016 - 21:07, said:

[ http://www.speedtest.net/result/5081003439.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite aici de pe RDS pe UPC. Am abonamentul de 100 Mb/s
Multumesc, deci ping mai mare de 100 ms (foarte mare, pentru o conexiune decenta intre retele)
Latenta mare se simte in aplicatii, jocuri, etc (la navigare web nu e mare problema, dar in rulare aplicatii la distanta e o problema majora

 gigsnet, on 12 februarie 2016 - 21:10, said:

Pai zi din start ca vrei abonament de tip business nu rezidential. La toate abonamentele rezidentiale nu ai nimic garantat, nici macar uptime-ul. Visezi cu ochii deschisi, nu stiu de cat timp ai abonamentul dar nu cunosti situatia.
Ok, daca esti asa informat, zi un abonament ce se poate achizitiona de la UPC cu latente mici? pe persoana fizica?

#7
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Nu exista, daca era disponibil il aveam la prima strigare... din pacate cu asta ne luptam de ani de zile.
UPC-RDS
[ http://www.speedtest.net/result/5081038455.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si asta e un rezultat chiar bun fata de altele... de obicei 20-30 download si o firmitura de upload iar latenta 100+.
-Abonament 500/25 UPC.

Edited by gigsnet, 12 February 2016 - 21:22.


#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 tifreaf, on 12 februarie 2016 - 20:57, said:

Va rog pe voi sa testati latenta conexiunii UPC cu RDS, in mai multe zone din tara.
RDS-UPC
[ https://i.imgur.com/W7BH3qC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tom_1133, 12 February 2016 - 21:26.


#9
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015
http://www.speedtest...lt/a/1736907186



#10
tifreaf

tifreaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.05.2005

 tom_1133, on 12 februarie 2016 - 21:22, said:

RDS-UPC
[ https://i.imgur.com/W7BH3qC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce conexiune ai?
Sigur e latenta RDS-UPC? sau e  RDS-RDS?

#11
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Scria la provider SDS, nu cunosc legatura cu rds-ul.

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 tifreaf, on 12 februarie 2016 - 21:31, said:

Ce conexiune ai?
Sigur e latenta RDS-UPC? sau e  RDS-RDS?
Providerul meu are contract cu RDS, deci eu am net de la RDS dar printr-o terta parte.
Eu am sters numele providerului pt. a nu fi localizata zona-n care locuiesc Posted Image

#13
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Nu e acelasi lucru, ca are contract nu contest dar ei le livreaza suportul fizic, mai departe tine de providerul tau cum configureaza reteaua.

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Inteleg unde bati, dar providerul meu asigura o banda de viteza de 100mb/s reali, nu limiteaza deloc viteza cum o face RDS, UPC si alti provideri.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

 tifreaf, on 12 februarie 2016 - 20:57, said:

ma dispera ce lent functioneaza, cel mai probabil cei de la UPC cresc intentionat latenta pentru a limita traficul intre retele.

Latenta-i una, viteza-i alta. Poti sa ai 100mbps si daca ai latenta de 1 sec.

Ce te supara deci mai mult?

#16
tifreaf

tifreaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.05.2005

 dani.user, on 12 februarie 2016 - 23:22, said:

Latenta-i una, viteza-i alta. Poti sa ai 100mbps si daca ai latenta de 1 sec.

Ce te supara deci mai mult?
Am spus de la inceput ca ma deranjeaza latenta,
viteza am 400-500 Mbps; dar la ce folos :) daca un soft ruleaza sacadat din cauza latentei.
Latenta cu cat e mai mica cu atat e mai bine, transferurile de date au loc mai rapid.
Softurile folosesc transferuri rapide de pachete mici; insa daca latenta e mare anumite aplicatii nu mai pot rula, sau ruleaza greu.
Daca folosesti baze de date oracle, sql, si softul foloseste multe interogari, latenta retelei e o problema.

Viteza e buna doar pentru torente, filme, etc.in rest ... din pacate ISP-urile fac ce doresc, nu e prevazut nici in legislatie un minim de calitate a servicilor furnizate
Deinde de zona, de noroc, sa existe mai multe firme in zona ta, sa ai de unde alege

#17
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014

 tom_1133, on 12 februarie 2016 - 22:53, said:

Inteleg unde bati, dar providerul meu asigura o banda de viteza de 100mb/s reali, nu limiteaza deloc viteza cum o face RDS, UPC si alti provideri.

Ok foarte bine dar omult vroia sa vada situatia upc si rds nu alti provideri. Asa vin si eu cu un provider dedicat ftth pe care il am disponibil doar la mine in zona si il arat lui @tifreaf dar ce am rezolvat ?

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

 tifreaf, on 13 februarie 2016 - 10:40, said:

Daca folosesti baze de date oracle, sql, si softul foloseste multe interogari, latenta retelei e o problema.

Latenta mare nu s-a inventat azi. Exista capitole intregi in cartile de dezvoltare software ce trateaza solutii pentru a dezvolta aplicatii ce se comporta ok cand latenta e mai mare, Daca aplicatia e gandita insa doar pentru un LAN cu serverele cel mai departe in camera de alaturi ... asta e.

Da un traceroute spre un IP de RDS si vezi unde creste latenta, intre tine si UPC sau intre UPC si RDS.
Detalii daca se rezolva cu abonament business ai cerut?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate