Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Daca mama e pensionara si tata lucreaza, deci sunt asigurati, pot sa ma folosesc de asigurearae lor de sanatate?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Am 23 de ani si mi s-a spus de la doctorul de familie ca daca ai peste 18 ani nu poti sa fie coasigurat pe parinti. Dar acum 2 ani si jumatate mi s-a spus de o alta doamna doctor ca, chiar daca am 20 de ani, inca  sunt asigurat pe parinti(daca parintii lucreaza).

Deci, care este adevarul?

Nu inteleg de ce s-au postat doua topicuri.... cineva sa stearga unul dintre ele. Multumesc

#2
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Daca esti student esti asigurat de catre parinti.

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Daca ai peste 18 primaveri si nu esti student (la stat si la zi) nu poti fi coasigurat..... Dar exista o veste buna...Asigurarea de sanatate e pe undeva la 40 ron/luna.....

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Student sau repetent...

#5
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Si cand eram asigurat tot pe parintii meu ii puneau sa plateasca majoritatea analizelor, injectilor si chiar perfuzilor...pe motiv ca "nu avem". Asta s-a intamplat de cel putin 3 ori cu mine si de 2  ori cu mama.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Prietene, la 23 de ani ar fi cazul sa iti cauti ceva de munca si nu mai freci lula pe carca alor tai. Atunci nu ti-ai mai pune problema coasigurarii.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mmm3, on 12 februarie 2016 - 19:01, said:

Daca esti student esti asigurat de catre parinti.
Daca esti student, esti asigurat de stat, nu au treaba parintii.

Daca nu esti student, fiind major, nu poti fi coasigurat pe carca parintilor, doar a sotiei.

Daca esti tu asigurat , iar parintii nu au venituri si sunt in grija ta, ei poti fi coasigurati. Adica a venit vremea sa ai tu grija de ei.

Edited by pasilla, 12 February 2016 - 19:22.


#8
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Daca nu mai esti la scoala, nu pot ai tai sa te ia ca si co-asigurat. Cum a zis cineva mai sus, ai o veste buna, sa-ti platesti asigurarea de sanatate daca ai nevoie de spitalizare, insa s-ar putea sa-ti ceara pe 6 luni sa platesti (stiu pe cineva care asa a trebuit sa faca, sa plateasca pe minim 6 luni - cu toate ca mi se pare aiurea sa trebuiasca sa platesti pe 6 luni, cand tu ai nevoie doar pe luna respectiva).

#9
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009

 Serafim606, on 12 februarie 2016 - 19:13, said:

Prietene, la 23 de ani ar fi cazul sa iti cauti ceva de munca si nu mai freci lula pe carca alor tai. Atunci nu ti-ai mai pune problema coasigurarii.

Stai tu linistit ca sunt plecat din tara, lucrez in anglia de 2 saptamani, dar trebuie sa vin in tara ca am probleme de sanatate. De asemenea am lucrat afara 2 ani de zile,  pana asta toamna cand m-am intors. Deci nu vorbi fara sa cunosti.

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Intrebarea era despre asigurare si includerea copiilor in ea...
Ca sunt fondurile cum sunt este alta discutie.

Art. 180 din noul Cod Fiscal aplicabil in 2016:
(1) Persoanele fizice care nu realizeaza venituri de natura celor mentionate la art. 155 si nu se incadreaza in categoriile de persoane exceptate de la plata contributiei sau in categoriile de persoanepentru care plata contributiei se suporta din alte surse, DATOREAZA, lunar, contributie de asigurari sociale de sanatate si AU OBLIGATIA SA SOLICITE INREGISTRAREA  la organul fiscal competent, in termen de 15 zile de la data la care se incadreaza in aceasta categorie.
(2) Contributia prevazuta la alin. (1) se calculeaza prin aplicarea cotei individuale de contributie asupra bazei de calcul reprezentand valoarea salariului minim brut pe tara si se datoreaza pe toata perioada incare sunt incadrate in aceasta categorie.


Poate ai asigurare medicala in tara unde lucrezi, posibil sa fie valabila si aici. Asta cu conditia sa lucrezi oficial, nu la negru.
Vezi ce-i cu formularele alea S1 si S2. http://europa.eu/you...er/index_ro.htm

Edited by claudiu1, 12 February 2016 - 19:30.


#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bravo oaie.. Platesti numa cand te doare burta. De aia avem sistemul asta de sanatate.

Edited by mariovrs, 12 February 2016 - 19:25.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Box_Manr1, on 12 februarie 2016 - 19:23, said:


Stai tu linistit ca sunt plecat din tara, lucrez in anglia de 2 saptamani, dar trebuie sa vin in tara ca am probleme de sanatate. De asemenea am lucrat afara 2 ani de zile,  pana asta toamna cand m-am intors. Deci nu vorbi fara sa cunosti.

Asa. Deci afara lucrezi la negru. Ca altfel ai fi apelat la sistemul lor medical. Daca munceai legal erai asigurat si nu te gandeai sa te rezolvi in tara. Se presupune ca n-ai munci pe pietre. Scoate portofelu si decarteaza. Sanatatea nu are pret.
Ai facut afara bani de te-ai rupt.....

#13
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014

 mariovrs, on 12 februarie 2016 - 19:25, said:

Bravo oaie.. Platesti numa cand te doare burta. De aia avem sistemul asta de sanatate.
Corect.

 Box_Manr1, on 12 februarie 2016 - 19:23, said:


Stai tu linistit ca sunt plecat din tara, lucrez in anglia de 2 saptamani, dar trebuie sa vin in tara ca am probleme de sanatate. De asemenea am lucrat afara 2 ani de zile,  pana asta toamna cand m-am intors. Deci nu vorbi fara sa cunosti.

A, tu cotizezi acolo si cand vii aici vrei sa fie totul moca. E fain asa...

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mariovrs, on 12 februarie 2016 - 19:25, said:

Bravo oaie.. Platesti numa cand te doare burta. De aia avem sistemul asta de sanatate.

Saracul ....Paun, este vinovat pentru toate !
Avem sistemul asta de sanatate, din cauza coruptiei, a hotiei si a incompetentei celor care il conduc.

#15
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Da, si din cauza incompetentilor si a hotiei celor ce ne conduc, insa nu va mai dati asa tare la o parte ca avem si noi toti partea noastra de vina aici, crede-ma

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 b0bby, on 12 februarie 2016 - 19:34, said:

Da, si din cauza incompetentilor si a hotiei celor ce ne conduc, insa nu va mai dati asa tare la o parte ca avem si noi toti partea noastra de vina aici, crede-ma

Nu poate poporul asta sa produca, cat pot ei sa 'risipeasca'.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
O sa ma injurati,da pentru 50 de lei amarati pe luna CAS,iti ofera mult sistemul romanesc. Si DA,am fost si eu prin spitale. De unde naiba vreti conditii mai bune cu maruntisul ala?
Aaaa...vrei ca-n Germania? Platesti ca-n Germania. Si ATENTIE ca acolo nu-i totul moca la spital.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 Box_Manr1, on 12 februarie 2016 - 18:58, said:

Am 23 de ani si mi s-a spus de la doctorul de familie ca daca ai peste 18 ani nu poti sa fie coasigurat pe parinti. Dar acum 2 ani si jumatate mi s-a spus de o alta doamna doctor ca, chiar daca am 20 de ani, inca  sunt asigurat pe parinti(daca parintii lucreaza).
Deci, care este adevarul?
Este simplu, copii dupa 18 ani fara venituri nu pot fi coasigurati, ei trebuie sa munceasca sau sa fie studenti si atunci le asigura statul (nu parintii chiar daca au copii trecuti pe fluturas ca "persoana in intretinere" ei platesc la fel cas) pana la 26 ani sau asa ceva. Legea 95/2006.

Pot fi coasigurati numai: sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;

Conditii generale: sa nu aiba venituri proprii; sa fie in intretinerea salariatului.

Extrapoland, sotul munceste sotia nu, sotia poate fi coasigurata (scutita, sotul nu plateste in plus). Sotia munceste sotul nu, sotul poate fi coasigurat (scutit, sotia nu plateste in plus). Parintii acestora care nu au muncit niciodata legal (adica au facut cu ziua) sau insuficient pentru pensie sau alte asigurari sociale (la tara se intampla asa mai ales) deci nu au pensie/rol etc pot fi coasigurati de catre copii lor care muncesc (scutiti de fapt, luati in intretinere).

 Serafim606, on 12 februarie 2016 - 19:13, said:

Prietene, la 23 de ani ar fi cazul sa iti cauti ceva de munca si nu mai freci lula pe carca alor tai. Atunci nu ti-ai mai pune problema coasigurarii.
Dap, oricum si-o pune degeaba, copii care nu muncesc nu pot fi coasigurati (scutiti).

 Clovis, on 12 februarie 2016 - 19:02, said:

Daca ai peste 18 primaveri si nu esti student (la stat si la zi) nu poti fi coasigurat..... Dar exista o veste buna...Asigurarea de sanatate e pe undeva la 40 ron/luna.....
Loool, asta era acu 3-4 ani. Acuma e 56 lei pe luna sau aprox. Si creste de fiecare data cand creste salariul minim caci e un procent din el.

In virtutea ultemelor modificari legislative, cine nu este in intretinere si nu are venituri impozabile (fantomele cum zicea ministrul) tot vor fi obligati sa plateacsa CAS, anul asta urmeaza somatiile de la fisc, se considera ca are venituri nedeclarate/lucreaza la negru. Nu se poate trai cu 0 venituri fara sa fure e clar, se moare in 3-6 zile de inanitie Posted Image Ca sa intre la scutire trebuie sa fie macar casatoriti cu un salartiat si sa devina coasigurati ori sa aibe copii care muncesc.

Edited by andreic, 12 February 2016 - 21:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate