Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ulei pentru Astra G

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013
la Astra G din 2003 motorizare 1.6 in 16V am bagat un ulei Magnatec Castrol 10w-40 in motor cand am cumparat-o si am mers cu ea cam 2700km , timp in care a trebuit sa completez cu aproximativ 1 litru si jumate ceea ce mi se pare cam mult.
   Mi s-a recomandat sa bag aditivi in ea cineva zicea de DURA LUBE dar citind pe forum am inteles ca aditivii nu fac mare lucru si am zis ca nu are rost sa pun vreun aditiv.
   Cineva mi-a recomandat sa bag un ulei 5w-40 MOTUL spunand ca acest tip de ulei ar reduce consumul.
   A reusit cineva sa scada consumul de ulei schimband tipul de ulei? merita sa trec de la 10w-40 la 5w-40?
   As vrea sfaturi si de la cei care au aceeasi problema
MULTUMESC

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
fiind benzina n-ar trebui sa pape ulei. vezi sa nu ai alte probleme cu motorul.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Mai omule, ai cartea masinii? Acolo scrie ce ulei ii prieste. Nu se baga ulei in masina pe principiul "ala a zis". Se baga strict ce scrie in carte.

#4
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 m_adi, on 12 februarie 2016 - 18:04, said:

la Astra G din 2003 motorizare 1.6 in 16V
Tipul asta de motor e recunoscut pentru consumul mare de ulei. Nu esti singurul cu aceasta problema. Poti intra pe forumul consacrat marcii daca vrei sa te convingi.

#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Exact cum a zis @usrnm. Cea mai rea banzinara care am avut-o manca 1 litru la 10.000 km ( la schimb). Si cel mai rau diesel aproape 2 litri la aceeasi km. Si la diesel scria si in carte ceva de genul "up to 1 liter in 10.000 km".
Daca pui 5w40 iti va manca mai mult. Cati kilometri are? Mai bine incerci un 15w40 ca vine si caldura acum si vezi ce se intampla.

#6
mf_iones

mf_iones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.01.2007
Astra G, 1998, 1.6 16V, 250.000 km (nu stiu daca sunt reali si nici nu ma intereseaza), GPL neomologat Posted Image  (nu e secvential), ulei GM 10W-40 (am folosit pana acum 2 ani Castrol) completez sub 1 litru intre schimburi (12.000 - 14.000 km).
Daca iti consuma 1,5 l / 2700 km fie segmentezi motorul fie il schimbi cu unul de la dezmembrari!
Cam cat fum scoate cand o accelerezi????

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
In cartea tehnica a motorului Z16XE este dat un consum de 0,6 litrii ulei/1000km , daca te incadrezi aici nu consuma "exagerat" de mult ulei.
Mergi pe ulei 10w40 sau ce da producatorul , exista uleiuri GM .
Vezi ca motoarele pe benzina cu 16v nu sunt pentru a merge cu a 3 a la 30 km/h.
Exista si aditivi buni pentru consum dar eu spun ca nu este cazul .

Edited by xilo, 12 February 2016 - 18:32.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008
Pai daca consuma ulei treci la unul cu vascozitate mai mare nu unul cu vascozitate mai mica. Cine ti-a spus ti-a spus gresit sa treci de la 10w40 la 5w40.
Consumul tau de ulei e conform producatorului in parametri desi pare absurd de mare.
Motorul prezinta urme de scurgeri?

Edited by caiuscorneliu, 12 February 2016 - 18:47.


#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 m_adi, on 12 februarie 2016 - 18:04, said:

la Astra G din 2003 motorizare 1.6 in 16V am bagat un ulei Magnatec Castrol 10w-40 in motor cand am cumparat-o si am mers cu ea cam 2700km , timp in care a trebuit sa completez cu aproximativ 1 litru si jumate ceea ce mi se pare cam mult.
   Mi s-a recomandat sa bag aditivi in ea cineva zicea de DURA LUBE dar citind pe forum am inteles ca aditivii nu fac mare lucru si am zis ca nu are rost sa pun vreun aditiv.
   Cineva mi-a recomandat sa bag un ulei 5w-40 MOTUL spunand ca acest tip de ulei ar reduce consumul.
   A reusit cineva sa scada consumul de ulei schimband tipul de ulei? merita sa trec de la 10w-40 la 5w-40?
   As vrea sfaturi si de la cei care au aceeasi problema
MULTUMESC
Baga ulei GM (cum scrie in manualul de service) eu la 15000 km daca bag completare 1 litru ulei....dar am motor de 1,4. Acum schimb uleiul anual indiferent de cati km fac....si nu mai bag completare aproape deloc....Fac in medie 20-30 km/zi. Merg cu uleiul cam pe la mijlocul jojei.....deci nu mult ca sa nu invat motorul la ulei....

Edited by Clovis, 12 February 2016 - 18:54.


#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cind ajunge sa creasca peste 600ml/1000km deja trebuie sa te gindesti la segmentare. A fost un motor prost proiectat de la inceput iar daca il "ajuti" cu ulei slab calitativ si schimbat din an in pasti iese aiurea . Cind creste mult consumul de ulei se duce si catalizatorul imbixindu-se fagurii - deci costuri suplimentare . Deobicei de la ulei prost se duc segmentii de ulei, nu mai asigura ungerea pe camase , apare uzura si consumul de ulei . Au fost cazuri in care s-a confundat 10w40 cu 15w40 , ultimul din ele fiind un ulei mineral slab calitativ fata de primul . Daca masina este folosita preponderent in oras iar pe ulei scrie ca asigura lubrifiere 15 mii km TOTDEAUNA se ia la jumatate km parcursi ! bine, asta daca ti la masina .


"dar am motor de 1,4"
Nu are rost comparatia ...este net superior.

Edited by xilo, 12 February 2016 - 19:00.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uleiul GM 10W e recomandat la ele. Eu, la a mea (diesel, 1.7DTL) am bagat la inceput GM, apoi, dupa recomandarile unui prieten, numai LubrifinVersusPlus 15W40 (schimbat la 5-6000KM uleiul iar filtrul [de Oltcit ca-i mai ieftin, merge si de Cielo] la 2 schimburi)  si am facut peste 165.000Km. Vad ca merge si acum...

Edited by _R_A_D_U, 12 February 2016 - 19:05.


#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 m_adi, on 12 februarie 2016 - 18:04, said:

la Astra G din 2003 motorizare 1.6 in 16V am bagat un ulei Magnatec Castrol 10w-40 in motor cand am cumparat-o si am mers cu ea cam 2700km , timp in care a trebuit sa completez cu aproximativ 1 litru si jumate ceea ce mi se pare cam mult.
   Mi s-a recomandat sa bag aditivi in ea cineva zicea de DURA LUBE dar citind pe forum am inteles ca aditivii nu fac mare lucru si am zis ca nu are rost sa pun vreun aditiv.
   Cineva mi-a recomandat sa bag un ulei 5w-40 MOTUL spunand ca acest tip de ulei ar reduce consumul.
   A reusit cineva sa scada consumul de ulei schimband tipul de ulei? merita sa trec de la 10w-40 la 5w-40?
   As vrea sfaturi si de la cei care au aceeasi problema
MULTUMESC
Faci o segmentare, schimbi semeringuri si ce mai constati pe acolo si se rezolva problema.Si ii bagi ulei GM 10 w40.Pana nu o segmentezi, bagi banii in aditivi si ulei degeaba.E un motor bun 1.6 16v, dar ii place uleiul.

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
1,7 DTL la 5500rpm intra pe rosu 1,6 16 v acolo incepe sa respire - diferente ca de la cer la pamant, si cu ulei de 1300 merge motorul ala mult si bine

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce sa mai...Ferrari dom'le motorul asta de polizor 1.6. Asa e . Schimba numa cand iti taie gazul,ca e facut pentru asta.
Pfffooaiileu e si 16V ?! Pizdetz, ce sa mai..

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 m_adi, on 12 februarie 2016 - 18:04, said:

la Astra G din 2003 motorizare 1.6 in 16V am bagat un ulei Magnatec Castrol 10w-40 in motor cand am cumparat-o si am mers cu ea cam 2700km , timp in care a trebuit sa completez cu aproximativ 1 litru si jumate ceea ce mi se pare cam mult.
   Mi s-a recomandat sa bag aditivi in ea cineva zicea de DURA LUBE dar citind pe forum am inteles ca aditivii nu fac mare lucru si am zis ca nu are rost sa pun vreun aditiv.
   Cineva mi-a recomandat sa bag un ulei 5w-40 MOTUL spunand ca acest tip de ulei ar reduce consumul.
   A reusit cineva sa scada consumul de ulei schimband tipul de ulei? merita sa trec de la 10w-40 la 5w-40?
   As vrea sfaturi si de la cei care au aceeasi problema
MULTUMESC

Cati km are masina ?
Sunt recunoscute ca mancatoare de ulei (cauta pe net daca nu ai facut-o deja).

Ca ulei, renunta la 10W40, incearca un schimb cu un 5W40, sau un LiquiMoly MoS2.

Lasa Duralube

#16
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

 Octavian___, on 12 februarie 2016 - 20:14, said:

Cati km are masina ?
Sunt recunoscute ca mancatoare de ulei (cauta pe net daca nu ai facut-o deja).

Ca ulei, renunta la 10W40, incearca un schimb cu un 5W40, sau un LiquiMoly MoS2.

Lasa Duralube
Km pe bord are 140mii dar nu cred ca sunt reali

 caiuscorneliu, on 12 februarie 2016 - 18:43, said:

Pai daca consuma ulei treci la unul cu vascozitate mai mare nu unul cu vascozitate mai mica. Cine ti-a spus ti-a spus gresit sa treci de la 10w40 la 5w40.
Consumul tau de ulei e conform producatorului in parametri desi pare absurd de mare.
Motorul prezinta urme de scurgeri?

motorul nu are urme de scurgeri

#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Baga-i LiquiMoly MoS2 10W40

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 m_adi, on 12 februarie 2016 - 21:26, said:

Km pe bord are 140mii dar nu cred ca sunt reali



motorul nu are urme de scurgeri
Anul trecut am trecut si eu prin asta cu acelasi motor.Cu o segmentare facuta de un cunoscator scapi de probleme dupa cum iti spuneam mai sus.daca tergiversezi si tot incerci tot felul de solutii si uleiuri minune, o sa ti se infunde si catalizatorul ca bonus datorita consumului de ulei.In momentul in care are nevoie de segmentare, motorul asta o sa iti manance si vazelina daca bagi:)Greu de crezut ca mai exista vreo astra g din 2003 cu 140k km  reali de vanzare.

Edited by fqx, 12 February 2016 - 22:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate