Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pregatire PC pentru GTA V

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Salut.
Am o unitate de prin 2007 pe care nu o folosesc decat foarte rar cu placa de baza lga 775, ddr2 si as dori sa mi-o upgradez ca sa imi mearga GTA V.

Care ar fi mai performant dintre:

Un procesor vechi pe 45nm parca, insa foarte performant la vremea lui (Variantele mai puternice ale Intel Core 2 Quad) adica cu 4 nuclee care ar fi compatibil cu placa mea de baza lga 775 (inclusiv fsb, etc).
Exemple procesoare quad:
Core 2 Quad Q9400S - 2.67ghz, 2x3mb cache (65w)
Core 2 Quad Q9500 - 2.83ghz
Core 2 Quad Q9505 - 2.83ghz
Core 2 Quad Q9550 - 2.83ghz
Core 2 Quad Q9550S - 2.83ghz
Core 2 Quad Q9650 - 3.0ghz
Core 2 Extreme QX6800 - le-as evita ca au cam 130w consum ... si eu cand sunt la pc uneori stau si peste 12 ore Posted Image
Core 2 Extreme QX6850
Core 2 Extreme QX9650
Core 2 Extreme QX9770
Core 2 Extreme QX9775

Am postat atatea in functie de ce gasesc pe OLX sau alte site-uri Posted Image
Deci procesoarele quad core vor fi SH, nu noi... ca nu se mai gasesc, preturile vor fi mai mici sau egale cu cele entry level de pe skylake (care sunt noi).

Un procesor nou din generatia Skylake, foarte economice pe 14nm:

Celeron:
http://www.pcgarage....920-290ghz-box/
PENTIUM:
http://www.pcgarage....520-360ghz-box/

Avand in vedere ca acestea 2 au doar 2 nuclee, ar fi mai performante decat modelul vechi ? Daca iau astea noi am nevoie si de placa de baza noua + ram ddr3/4.

Din cate vad GTA V cere minim procesor quad core, iar la generatiile noi, doar de la anumite modele i5 in sus se gaseste quad core si sunt foarte scumpe.

PLACA VIDEO o las pe alta data, la fel si sursa.

Multumesc

Edited by TruculMagic, 12 February 2016 - 16:18.


#2
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Sa inteleg ca vrei sa cumperi azi un procesor, maine o sursa? Decat sa faci asta, iti recomand sa te gandesti la achizitionarea unei console old-gen, e mult mai ieftina.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
N-are sens sa cumperi azi un procesor la ( spre ex ) 200 ron si peste un an o placa video. La anul, procesorul va costa mai putin, iar tu oricum nu il vei folosi pana atunci pentru ca nu vei avea placa video.
Insa doar pentru GTA V, iesi mult mai ieftin cu un PS3/XB360 SH.
Se vindeau noi la 700 RON.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
PC-ul il folosesc si parintii acasa, incepe sa mearga mai greu, trebuie sa ii iau si un hdd nou, o sursa, etc. Deci oricum vreau sa il "revigorez". Dar daca tot fac asta, m-am gandit ca uneori o sa ma mai joc si eu una alta. Momentan am si placa video dedicata dar e veche... si nu merge mai mult de un San Andreas sau Test Drive Unlimited.

Placa video o iau mai incolo, deoarece nu as lua una la 300 lei slaba. Mai bine mai astept si caut ceva mai performant. Acuma ma intereseaza strict procesorul.

O sa ma uit si la console. :) Merg cu monitorul de la PC ?

Edited by TruculMagic, 12 February 2016 - 16:42.


#5
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 TruculMagic, on 12 februarie 2016 - 16:41, said:

PC-ul il folosesc si parintii acasa, incepe sa mearga mai greu, trebuie sa ii iau si un hdd nou, o sursa, etc. Deci oricum vreau sa il "revigorez". Dar daca tot fac asta, m-am gandit ca uneori o sa ma mai joc si eu una alta. Momentan am si placa video dedicata dar e veche... si nu merge mai mult de un San Andreas sau Test Drive Unlimited.

Placa video o iau mai incolo, deoarece nu as lua una la 300 lei slaba. Mai bine mai astept si caut ceva mai performant. Acuma ma intereseaza strict procesorul.

O sa ma uit si la console. Posted Image Merg cu monitorul de la PC ?

Tu esti unul dintre aia care joaca GTA pentru masini?

#6
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

 TruculMagic, on 12 februarie 2016 - 16:41, said:

PC-ul il folosesc si parintii acasa, incepe sa mearga mai greu, trebuie sa ii iau si un hdd nou, o sursa, etc. Deci oricum vreau sa il "revigorez". Dar daca tot fac asta, m-am gandit ca uneori o sa ma mai joc si eu una alta. Momentan am si placa video dedicata dar e veche... si nu merge mai mult de un San Andreas sau Test Drive Unlimited.

Placa video o iau mai incolo, deoarece nu as lua una la 300 lei slaba. Mai bine mai astept si caut ceva mai performant. Acuma ma intereseaza strict procesorul.

O sa ma uit si la console. Posted Image Merg cu monitorul de la PC ?

Sigur ca da, insa nu vei avea sunet, dar poti cumpara un adaptor HDMI-VGA cu Jack de 3.5 mm la care iti poti conecta boxele sau castile. Si ar fi de preferat ca monitorul sa aiba doua intrari pentru imagine si formatul 16:9.

Edited by seby318, 12 February 2016 - 16:47.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Kevlar111, on 12 februarie 2016 - 16:45, said:

Tu esti unul dintre aia care joaca GTA pentru masini?

Desigur, de unde crezi ca ofer sfaturi de achizitionare ? Posted Image

PS: Eu vreau sa joc, jocul pentru tot ce ofera, nu doar pentru masini. Am jucat toate GTA pana la 4 si mi-au placut foarte mult, imi ofera multa libertate si o experienta placuta asupra jocului. Misiunile, grafica, totul.

 seby318, on 12 februarie 2016 - 16:47, said:

Sigur ca da, insa nu vei avea sunet, dar poti cumpara un adaptor HDMI-VGA cu Jack de 3.5 mm la care iti poti conecta boxele sau castile. Si ar fi de preferat ca monitorul sa aiba doua intrari pentru imagine si formatul 16:9.

Pana la urma o sa renunt la PS3/4 ... vreau doar PC.
PS 4 imi cumpar doar daca gasesc niste prieteni pe afara si le dau max 200euro Posted Image

Edited by TruculMagic, 12 February 2016 - 16:53.


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
ce placa de baza are calculatoru (serie)?
daca e din 2007 posibil sa nu iti mearga procesoarele quad enumerate de tine chiar daca e socket 775 (pocesoarele sunt aparute din 2008/2009)

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci revenind la subiect, sunt suficient de performante procesorul dual core celeron skylake (postat mai sus) in combinatie cu vreo 8gb ram (minim) si o placa video pe 256bit (de max 1000lei) pentru a putea rula GTA 5 ? Sau e neaparat nevoie de un quad core ?

 STARTREK1, on 12 februarie 2016 - 17:04, said:

ce placa de baza are calculatoru (serie)?
daca e din 2007 posibil sa nu iti mearga procesoarele quad enumerate de tine chiar daca e socket 775 (pocesoarele sunt aparute din 2008/2009)

Nu imi merge pe a mea decat max 2gb ram si procesor pe maxim 800fsb... placa compatibila o iau aproape gratis de la un prieten. Iar daca merg pe cele skylake, atunci toate o sa le cumpar noi.
E greu de ales intre ceva nou si mai slab dar modern si in ceva vechi care a fost puternic.

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce nu te uiti si la Haswell?

#11
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
mutarea asta o faci strict pentru GTA V ? pai in cazul asta, cel mai convenabil e sa iei o consola,, daca reusesti sa iei PS4 la 200 euro ar fi si mai bine de la "prieteni" sau poti merge pe PS3 si o cumperi direct cu jocul inclus, sunt multi pe olx/okazii care vand asa la pachet.
si nu e doar asta, azi maine va aparea urmatorul GTA, tu fiind pe consola vei avea access instant la joc, pe cand pe PC va fi franat cu undeva la 1 an jumate si nici atunci nu vei stii daca iti va merge din cauza hardware-ului prea slab.

PS experienta online in GTA V nici nu se poate compara cu cea de pe PC :)

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
diferenta la console e ca la ps3 merge modat, la ps4 trebuie sa cumperi jocu (sau mai rau, orice joc) Posted Image

Edited by STARTREK1, 12 February 2016 - 17:37.


#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 TruculMagic, on 12 februarie 2016 - 17:07, said:

Deci revenind la subiect, sunt suficient de performante procesorul dual core celeron skylake (postat mai sus) in combinatie cu vreo 8gb ram (minim) si o placa video pe 256bit (de max 1000lei) pentru a putea rula GTA 5 ? Sau e neaparat nevoie de un quad core ?
Negativ !
Minimul la procesor e un i3 (Ivy Bridge, Haswell, Haswell Refresh, Skylake) cu HT iar grafica sa fie la jumatate.


p.s.:
daca tot esti fan GTA V, cred ca nu ai de ales decat sa cumperi un kit (Second Hand) i3 sau i5 Haswell, macar Posted Image

#14
robedim

robedim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 26.11.2009
Varianta cu PS3 nu e de luat in considerare. Ultimele update-uri pentru GtaV Online n-au mai fost disponibile si pentru consolele vechi. Cu atat mai mult un eventual GTA 6 nu va fi pentru acestea.
Cat despre PC, am fost in aceeasi situatie cu tine si am ajuns la concluzia ca nu merita "revigorarea" placii de baza lga 775

Edited by robedim, 12 February 2016 - 18:17.


#15
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
Cum au spus și oamenii mai sus, când strângi bani de placă video iei și procesor.

#16
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
GTA V merge bine si pe un Dual Core IVY G2030 cu 8Gb RAM in spate + GTX 750ti la rezolutia 1600 x 900 cu grafica high si cu 45FPSuri.
Deci nu trebuie neaparat quad core.
Cei drept GTA V consuma mai mult procesor decat placa video, asa ca pe o platforma 775 e indicat un qaud q9650 si 8Gb RAM daca permite placa de baza si o GTX 750ti la el.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cauta pc-uri cu procesor Q6600+GTX750TI+4gigaRAM si ai rezolvat problema.

E cea mai ieftina solutie sa joci GTA V...

#18
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Un procesor Q pe 775 ar trebui sa ajunga, preferabil un 9550, asta daca ai o placa de baza adecvata cu vrm solid. Rami, 4 gb nu o sa ajunga, deci trebuie vreo 8, daca e pe ddr2 problema e ca acest tip de ram e scump spre deosebire de ddr3. Ca si grafica mergi tot pe ceva sh, vazusem zilele trecute un r9 280x la 700 negociabil, dar mai sunt variante, plus ca depinde pe ce rezolutie vei juca. Sigur sa nu uitam ca ai nevoie de sursa care sa le duca toate astea in spate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate