Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Folie Alien Surface: indestructibilă (conform reclamei) sau țeapă?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Salutare,
Deschid acest topic după ce am căutat și am văzut ca nu mai este nici unul cu tema asta.
Aveti folia asta montată pe telefon? Dacă da, sunteți mulțumiți? Dacă nu și vreți să va cumpărați atenție, citiți experiența pe care am avut-o eu cu ei.
Prima folie comandată de la ei, a fost pentru un telefon xperia z1 compact. Față + Spate. Pusă cu mare chin, în conditii se umiditate extremă (conform explicațiilor video de pe site) tot mi-au rămas vreo 2 scame. Ok, trec pentru asta, fiind vină mea.
Am fost foarte mulțumit de folie. Decupaje perfecte, rezistență mare. După câteva luni, absolut nici o urma pe ea. Nici cel mai mic punct.

Acum vine și experiența neplăcută.
Am comandat săptămână trecută folie completă (față, spate și laterale) pentru Nexus 5x.
Spatele este impecabil, se mulează perfect, inclusiv pe cameră ieșită în relief, și are folii separate și pentru lentilă propriu-zisă.
Marginile, mizerabile, fără continuitate, spațiu măr dintre ele, nu acoperă toată suprafața.
Am trecut la montarea foliei pe față telefonului. Aceleași condiții, ud bine ecranul cu spray, îl curăț, ud folia, o încadrez, scot lichidul, aștept să se usuce. Totul bine. Dau cu unghia pe ea. Rămâne o urma adâncă. Mai dau odată, în zig zag. Folia are o urma ca după trecerea lui Zoro.
Perseverez și apaș cu unghia în mai multe locuri. Display-ul se ume de urme.
Sun la sediul Alien Surface și mi se spune sa stau calm, ca folia se regenerează.
Se regenerează pe dracu. După o săptămână arată de zici ca a făcut războiul.
Le trimit email și le spun ca vreau să îmi schime folia, ca nu e conformă cu cele apuse pe site.
Ei îmi raspund inițial ca vor poze...le trimit și îmi spun ca pentru mine vor face o excepție și îmi trimit folie nouă, fără să le trimit eu întâi folia stricată, contra sumei de 19 lei, reprezentând transportul plus logistică.
Mă gândesc și îmi spun ca riscul e prea mare, ca e posibil ca folia pe care mi-o vor trimite să fie la fel de proastă.
Primesc răspunsul suprem: "Folia noastra nu este o folie clasica din plastic.  

Efectul "coaja de portocala" este intalnit la toate foliile cu grad militar, se vede doar in reflexie dintr-un anumit unghi, nu este deranjant si nu afecteaza claritatea display-ului si depinde de suprata pe care este montata.

Datorita acestei proprietati unice folia rezista in timp la zgarieturi si socuri usoare.

I se spune grad militar deoarece este folosita pentru a proteja elicele si varful (botul) avioanelor militare, de nisip si pietris.

Daca considerati ca produsul nostru nu este conform asteptarilor dumneavoastra aveti dreptul de a-l returna si veti primi banii pe inapoi pe produs."

De doi lei, pentru ca în condițiile de returnare apare specificat ca ei păstrează contravaloarea transportului, dar nu spun cât.

Deci atenție și intrebati-ma dacă aveți nelămuriri vis a vis de montaj pentru ca am experiență:)



#2
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si acum ce ai vrea?Sa iti returneze si contravaloarea transportului?Curierul ala de aduce produsul vine fara bani?!
Plus ca la orice magazin online daca vrei sa returnezi trebuie sa suporti tu transportul.

#3
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Pai ce am vrut eu a fost schimbarea foliei fără costuri suplimentare, atata timp cât îți faci reclama ca ai o folie indestructibilă.

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
"Am trecut la montarea foliei pe față telefonului. Aceleași condiții, ud bine ecranul cu spray, îl curăț, ud folia, o încadrez, scot lichidul, aștept să se usuce. Totul bine"

Eu in filmuletele acelea am vazut ca se pulverizeaza alien spray pe ecran, pe spate, pe lateral apoi se sterge bine cu laveta de microfibra, apoi folia se stropeste cu acel spray, si se aplica pe telefonul spalat si sters bine in prealabil.

Folia aceasta este mai buna decat sticla ? Eram curios daca sa imi comand si eu un kit pentru telefonul meu .

#5
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Ăia au fost și pașii urmați de mine. Pentru ce telefon ai nevoie? Sfatul meu este să citești review-urile de pe site, date foliei pe care vrei să o comanzi.
Diferența între Alien Surface și o folie de sticlă? Pai asta nu e sticlă, e un fel de plastic, moale, care în teorie dacă se zgârie se repară. Cel puțin așa mi s-a întâmplat până să cumpăr folia pt Nexus 5x.
Avantajul este ca spatele va fi protejat, fără a mai avea nevoie de husă.
Dacă știi ca scapi telefonul din mana, e mai bine să rămâi la folie de sticlă și husă, pentru ca folia asta nu știu cât de mult protejează la un impact cu asfaltul.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postinestimabil, on 12 februarie 2016 - 18:35, said:

Ăia au fost și pașii urmați de mine. Pentru ce telefon ai nevoie? Sfatul meu este să citești review-urile de pe site, date foliei pe care vrei să o comanzi.
Diferența între Alien Surface și o folie de sticlă? Pai asta nu e sticlă, e un fel de plastic, moale, care în teorie dacă se zgârie se repară. Cel puțin așa mi s-a întâmplat până să cumpăr folia pt Nexus 5x.
Avantajul este ca spatele va fi protejat, fără a mai avea nevoie de husă.
Dacă știi ca scapi telefonul din mana, e mai bine să rămâi la folie de sticlă și husă, pentru ca folia asta nu știu cât de mult protejează la un impact cu asfaltul.


Nu l-am scapat niciodata, dar imi place ideea acestei folii, si oricum daca l-ai scapat e ca si mort, daca se duce pe un colt pa pa

#7
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Eu am rezolvat în principiu și cu folia de pe display. Au spus ca îmi trimit gratuit să o inlocuiesc.
Aștept să vedem cât sunt de serioși.
Am pus și pe iphone 6 folia asta, și e foarte ok. Îl îmbrăca perfect și nu se zgârie.

#8
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Am primit folia și am inlocuit-o pe cea veche. Aceeasi problema, folia e foarte moale si ramane absolut orice urma pe ea. Oamenii se pare ca sunt serioși, însă folia cu siguranță este de o calitate mai slabă de cat cele pe care le-am montat pe z1csau iphone6.

#9
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
In concluzie, folia de pe spate s-a desprins, cea de pe laterale la fel. Fața este plina de urme.
In concluzie e pacat de bani....urmeaza sa imi iau o folie de sticla si atat

Edited by inestimabil, 19 April 2016 - 01:09.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Confirm absolut tot ce spune colegul @inestimabil. Am pățit exact același lucru, același meci, aceeași 19 lei transport.

Oamenii sunt cat de cat serioși. Folia e buna spre foarte buna dar cu precizările

de rigoare.

Nu știu sa spun dacă merita dau nu banii. Probabil nu.

Folia se aut0vindeca dar foarte la chestii minore.

Edited by serginho74, 22 April 2016 - 23:32.


#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am schimbat folia Alien Surface, tot cu folie Alien Surface :D
Cu putina atentie, ar fi putut fi aproape perfecta cea care mi-a venit a doua oara.
Mare pacat.

#12
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Din păcate, în scurt timp va arăta ca cea pe care ai achimbat-o...
Si asta ma enervează la culme Č›inând cont că pe Z1 compact arată impecabil după 6 luni!

Edited by inestimabil, 07 May 2016 - 20:55.


#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai și care ar fi explicația?

Sa știi că prima avea inconsistenta ca aspect. La asta de acum și efectul de coaja de portocala e mult estompat. Cred sincer ca e alt material. Nici nu a mai făcut bule după aplicare, cum a făcut prima.

#14
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Cu siguranță au folosit alt plastic când am comandat eu prima folie, adică prin februarie. Era atât de moale încât dacă treceai cu unghia pe el fără să apeși îți rămânea urmă. Nici vorbă de regenerare.
Folia pe care am primit-o la schimb este din același lot, deci aceeași calitate.
Lateralele si spatele s-au dezlipit în timp, așa că acum mai am folia doarpe fata telefonului, dar arata groaznic.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Acelasi lucru l-am patit si eu.
Deocamdata, cu mici exceptii, asta e ok.
Sa vedem cum se comporta in timp.

Asta pare putin mai dura si inclusiv efectul de coaja de portocala este mai estompat.

#16
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
De ce va complicati atat cu foliile astea super scumpe cand o folie de sticla(Nilkin, de exemplu) e mai ieftina si mai rezistenta?

#17
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Eu am preferat să cumpăr alien surface pentru că nu îmi plac husele si in felul asta am avut o alternativă pentru  a proteja spatele si lateralele. Acum îmi dau seama că a fost o decizie greșită, si in viitor nu voi mai cumpăra folii de la ei.
A trebuit să mă ard ca să învăț.

#18
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Mie nu mi se par interesante foliile astea care acopera intreg telefonul.
Protectia spatelui si a muchiilor e minima, daca ai un telefon cu spate din sticla se poate sparge la cazaturi.
Mie tot varianta ieftina mi se pare cea mai buna: folie pe fata si husa silicon slim transparenta pentru spate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate