Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

E moral sa se anunte la radio unde se afla radarul de circulatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
La un post de radio oarecare:

Jingle, jingle
"Aici radio Shantz. Astazi va informam ca Politia are in program sa patruleze pe urmatoarele strazi: Decebal, Traian, Mihai Viteazu, Stefan cel Mare. Deci hotii pot da o spargere linistiti la adresa Izvorului 99."

Eu asa imi imaginez situatia cand aud la radio locatia radarelor pentru viteza. Cand depasesti limita de viteza, nu inseamna ca incalci legea? De ce se da o mana de ajutor celor care depasesc viteza?

De ce nu se anunta la radio unde se fac controale ANAF, DNA, mascati, controlori de bilete in RATB sau alte controale?

Edited by Bursul, 12 February 2016 - 14:38.


#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
dar semnele alea pe care le vezi pe strazi cu "atentie la radar" or fi ilegale?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
N-am intrebat daca e legal sau nu. Va rog sa intelegeti bine ce vreau sa discutam.

#4
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Tinand cont ca scopul e preventia depasirii limitelor de viteza legale, mi se pare nu doar moral ci si eficient.

#5
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 Bursul, on 12 februarie 2016 - 14:37, said:

"Aici radio Shantz. Astazi va informam ca Politia are in program sa patruleze pe urmatoarele strazi: Decebal, Traian, Mihai Viteazu, Stefan cel Mare. Deci hotii pot da o spargere linistiti la adresa Izvorului 99."

aia sunt de la circulatie, nu de la crima organizata, spargeri, moravuri etc!
si se face pentru preventie nu pentru pedepsire

Edited by mihnearau, 12 February 2016 - 14:47.


#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010
Principalul scop al radarelor este sa limiteze viteza in anumite zone, nu sa dea amenzi - cel putin asta spun ei. D-aia nici nu e secreta amplasarea radarelor fixe.

Edited by FreeThinker, 12 February 2016 - 14:47.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
E moral.
Radarul e pus pentru prevenire, nu pentru flagrant. Acum ca vin si bonusuri.... aia e.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008
Stai liniștit. Chiar politia anunta celor de la radio locatiile. Scopul e preventia.

#9
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
spre ex. se mai anunta si "opertiunile de control" ale ANAF-ului..in diferite locatii......

#10
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
poate la initiator ii place sa fie surprins si pedepsit!

Edited by mihnearau, 12 February 2016 - 14:51.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003

 caiuscorneliu, on 12 februarie 2016 - 14:48, said:

Stai liniștit. Chiar politia anunta celor de la radio locatiile. Scopul e preventia.

Stiu. In alte tari nu anunta. Dar soferii pot suna la radio si sa zica unde-s amplasate radarele.

#12
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 mihnearau, on 12 februarie 2016 - 14:51, said:

poate la initiator ii place sa fie surprins si pedepsit!
fetish?Posted Image

#13
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai gandeste asa: in loc sa mai stea politia cu radarul sa te prinda tu auzi ca e radar in zona si incepi sa circuli corect pe tot drumul ....ca nu se spune exact unde sunt amplasate ...ca atare te comporti bine tot drumul.....
chestia e ca daca nu s-ar spune unde sunt atunci dupa ce ai trecut de ele nu ai mai ridica viteza aiurea....sa fie oricand posibil sa dai nas in nas cu radarul ....

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

 Bursul, on 12 februarie 2016 - 14:37, said:

La un post de radio oarecare:

Jingle, jingle
"Aici radio Shantz. Astazi va informam ca Politia are in program sa patruleze pe urmatoarele strazi: Decebal, Traian, Mihai Viteazu, Stefan cel Mare. Deci hotii pot da o spargere linistiti la adresa Izvorului 99."

Eu asa imi imaginez situatia cand aud la radio locatia radarelor pentru viteza. Cand depasesti limita de viteza, nu inseamna ca incalci legea? De ce se da o mana de ajutor celor care depasesc viteza?

De ce nu se anunta la radio unde se fac controale ANAF, DNA, mascati, controlori de bilete in RATB sau alte controale?
pai bre nene, locatiile alea sunt comunicate chiar de Politia Rutiera.... stai tu linistit ca au altele pe care nu le comunica....

#15
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Mama, ce se plictisesc unii.
Foarte constructiv topicul; ma  dezabonez imediat dupa postare.Posted Image

#16
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Daca n-ar sta marlaneste la panda dupa toate colturile caselor si strazile laterale posibile si imposibile, ba uneori chiar in porumb, pe un drum pentru tractoare, poate - poate - ar fi imoral. Dar avand in vedere ca ei pandeste doar-doar te-or arde cu ceva, cred ca e destul de moral.

Edit: Plus ca la faza cu patrularea politiei pe strazile x, y, z, si hotii de pe strada h, esti total pe langa subiectul cu radarele, pe principiul "ce-are coada vacii cu stampila primariei". Si si daca n-ai fi, faptul ca politia patruleaza pe strazile x, y, z, nu inseamna ca nu poate sa intervina de urgenta si pe strada h, ca doar nu patruleaza toti politistii dintr-o sectie pe strazile alea anuntate.

Edited by dasvik, 12 February 2016 - 15:01.


#17
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 Bursul, on 12 februarie 2016 - 14:45, said:

N-am intrebat daca e legal sau nu. Va rog sa intelegeti bine ce vreau sa discutam.
Vrei sa discutam ca ai prea mult timp liber?
Vrei sa discutam ca vrei sa ne faci in ciuda?

Nu pot, pentru ca nu am timp liber. Ne auzim...

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Bursul, on 12 februarie 2016 - 14:37, said:

La un post de radio oarecare:

Jingle, jingle
"Aici radio Shantz. Astazi va informam ca Politia are in program sa patruleze pe urmatoarele strazi: Decebal, Traian, Mihai Viteazu, Stefan cel Mare. Deci hotii pot da o spargere linistiti la adresa Izvorului 99."

Eu asa imi imaginez situatia cand aud la radio locatia radarelor pentru viteza. Cand depasesti limita de viteza, nu inseamna ca incalci legea? De ce se da o mana de ajutor celor care depasesc viteza?

De ce nu se anunta la radio unde se fac controale ANAF, DNA, mascati, controlori de bilete in RATB sau alte controale?

Chiar daca nu se anunta la radio,soferii se anunta intre ei prin diferite metode.Nu se pune problema de moralitate,nu-i asa?
In ziua de azi doar dobitocii pe care nu-i intereseaza acest aspect intra in radar + 0,05% care sunt considerati ghinionisti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate