Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Marcă de cafea pentru Moka Pot

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Salutări, aș vrea să aflu de la cineva care folosește așa ceva, ce cafea recomadați pentru o macchinetta/moka pot/espressor de aragaz? Sunt bune de ceva cele gata râșnite și ambalate în vid?

Edited by KurtKnispel, 12 February 2016 - 14:38.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu am folosit tchibo exclusive (ambalaj albastru inchis, 250 g), chiar este desenat pe ambalaj si acest tip de espressor (alaturi de presa, filtru si ibric).
dar eu sunt un consumator obisnuit de cafea (adica nu sunt un fin cunoscator).

Edited by corinadaniela, 12 February 2016 - 14:50.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Offtopic. Sper ca nu-i porcarie din aia din aluminiu conceputa pe vremea bunicii.

#4
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

 underb, on 12 februarie 2016 - 18:13, said:

Offtopic. Sper ca nu-i porcarie din aia din aluminiu conceputa pe vremea bunicii.

„Porcăria” aia se numește Bialetti și face o cafea incomparabil mai bună decât cafeaua la ibric, care mi se pare o zeamă fadă, fără niciun gust. În lume există un întreg cult legat de produsele Bialetti. În aproape toate țările din vest și America de Sud/Nord se folosesc asemenea mașinării.

Extracția cafelei se face prin presiune, de aici și motivul pentru care rezultâ o cafea excelentă. Numai că trebuie să știi s-o folosești, nu oricine știe să facă cafea cu o macchinetta.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu la a mea macchinetta (italiana moka) folosesc Iacobs sau Amaroy si toata lumea care a baut a zis ca-i ok. Nu-s fin cunoscator al gusturilor...pur si simplu consumator de cafea de calitate.
PS: nici nu se compara gustul de cafea la ibric / filtru cu acesta masinarie de aragaz.

#6
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Copiez ce am mai scris pe un topic despre cafea:

Dupa mine pentru acasa, ori un simplu moka express(daca se poate,Bialetti) ori o masina serioasa si scumpa, mi s-a parut mereu ca la masinile eftine calitatea e sub un simplu moka.

Reguli italiene pentru folosit moka(desi portughezii sunt adevaratii maniaci)
In ordine de importanta:

1.Apa, se pune pana sub valva,nu trebuie sa depaseasca, tocmai aerul ala care ramane intre permite functionarea corecta si la temperatura mai mica.

2.Focul, cafeaua nu trebuie sa depaseasca 92-95grade, pentru ca se arde si se extrag substante cu un gust rau, care nu au ce cauta intr-o cafea buna. focul trebuie sa fie spre minim,se opreste cand cafeaua incepe sa urce pe coloana,sau imediat dupa, adica trebuie sa opresti focul la momentul ideal pentru a opri urcare pe coloana chiar innainte sa ajunga aerul final si sa ramana putina apa jos in rezervor,dupa 5,10 incercari inveti momentul ideal. Daca se vad semne de fierbere cafeaua e de aruncat.

3.Cafeaua nu se apasa in sita!, sau foarte foarte putin cu lingurita,faceti mai multe incercari si aici,se poate pune chiar putin mai mult pentru a da o forma conica si nu se apasa mai mult decat e greutatea linguritei.

4.Cafeaua innainte de servire se amesteca cu lingura in moka.

5. garniturile se schimba cand se vad uzate,mai ales daca aveti obiceiul sa ardeti cafeaua din cand in cand.

6. Se spala doar cu apa.

7. folositi cafeaua speciala pentru moka,adica macinata in granule mai mari,nu foarte fina.


Doar dupa ce se stapaneste "arta" de a face o cafea buna are sens continuarea spre alegeri de cafea,blanduri,marimea de macinare,umiditate,prajire etc. 



#7
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
underb, du-te unde ai treabă. ori comentezi pe topic ori nu mai comentezi deloc. lasă teoriile conspiraționiste cu privire la aluminiu. mă doare undeva de părerile tale.

#8
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

 ionutzitaly, on 13 februarie 2016 - 02:13, said:

1.Apa, se pune pana sub valva,nu trebuie sa depaseasca, tocmai aerul ala care ramane intre permite functionarea corecta si la temperatura mai mica.
Este total contraindicat sa pui apa peste valva; aceea valva nu are nici un rol DECAT acela de siguranta; daca pui apa peste ea, in caz ca presiunea creste extrem de mult la interior, din varii motive(dar cel mai des este ca o uiti pe foc), valva lasa presiunea sa "iasa" afara, in loc sa explodeze cafetiera. Mi s-a intamplat si mie o data, defapt prietenei, care a uitat cafetiera pe foc, s-a luat cu altele prin bucatarie, si si'a adus aminte de ea, doar cand valva a functionat, si a dat afara un jet de aer fierbinte.
Ontopic, e destul de greu de obtinut rezultate cu mokka, eu nu prea am fost multumit de ea. Ma refer inainte de episodul cu fierberea pe uscat a cafetierei, ca dupa aia era si mai greu.
Nu am obtinut rezultate bune, poate si din cauza ca nu era originala, si desi trebuia sa fie din aluminiu, totusi a ruginit la un moment dat. Cafetiera mea era model care mergea si pe plita cu inductie, asa am cumparat'o special, fiind mai scumpa decat una obijnuita.
Cele mai bune rezultate ale mele, au fost cu cafea macinata deja, din auchan, lavazza tierra.

Attached Files



#9
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Aluminiul nu rugineste.

Luati Moka de la Bialetti(Acum cateva zile a murit Renato Bialetti) , tine o viata, trebuie doar schimbate garniturile din cand in cand.Dupa mine, daca o faci bine fara sa o arzi e o cafea super, peste masinile automate eftine. In general lumea nu stie folosi bine o chestie atat de simpla...preseaza prea mult cafeaua, o lasa la foc mare, nu opresc focul la timpul potrivit etc.

#10
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

 ionutzitaly, on 14 februarie 2016 - 01:52, said:

Aluminiul nu rugineste.
De asta mi-am zis si eu, ca totusi nu e chiar aluminiu, sau contine si mult prea mult fier. Oricum, nu am vazut eu cum arata alte cafetiere moka, insa clar nu trebuie sa apara rugina la interior. Cu atat mai mult cu cat nu o lasam aproape niciodata cu restul de apa in ea, si o spalam imediat dupa facutul cafelei.
Poate alta data o sa imi iau si una Bialetti. Acum, mi-am cumparat altceva mai misto, zic eu, in ideea ca este si mai automatizat procesul/pt cei care nu vor sa piarda timp, adica o cafetiera de facut cafea turceasca; asa ii spune; si cica se face numai cu cafeaua din poza atasata, dar mie imi displace rau de tot gustul ei. Dar cu alta cafea, merge totul perfect; eu sunt foarte multumit de cum iese = aviz initiatorului acestui topic Posted Image. Aparatul se gaseste in metro, si in mod normal este 280 lei; acolo era la reducere.

O intrebare am si eu pt tine ionutzitaly. Ai spus ca "Daca se vad semne de fierbere cafeaua e de aruncat". Prin semne de fierbere, te referi la faptul ca nu trebuie sa apara bulburucii aceia iesind pe teava, sus acolo, corect? Pt ca defapt, acei ultimi stropi sunt extrem de amari, si strica toata cafeaua; am inteles bine?
Te intreb pt ca eu nu prea am reusit sa fac o cafea buna, mi'a iesit mereu numai amara; desi am incercat multe cafele, chiar si cafea prajita de cateva zile, si proaspat macinata, cu un grad mare de granulatie. In rest, am respectat toate punctele, dar, cat de cat degeaba :(

Attached Files



#11
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
eu am modelul Fiammetta (3 cești) iar până acum am folosit cafea râșnită de mine (în general mărci italiene) la granulație medie, cu o râșniță manuală.

azi am cumpărat o Lavazza Q.Oro, nu știu ce să zic, parcă mi se pare un pic mai aromată cafeaua preparată din boabe proaspăt râșnite. e foarte greu de făcut totuși o comparație, există prea multe tipuri și sortimente de cafea boabe sau măcinate.

Edit: C-DANIEL, ca să nu-ți mai iasă cafeaua amară încearcă să folosești apă deja fiartă. în felul ăsta reduci timpul de expunere la căldură al cafelei.

Edited by KurtKnispel, 14 February 2016 - 03:28.


#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 c-daniel, on 14 februarie 2016 - 02:30, said:

O intrebare am si eu pt tine ionutzitaly. Ai spus ca "Daca se vad semne de fierbere cafeaua e de aruncat". Prin semne de fierbere, te referi la faptul ca nu trebuie sa apara bulburucii aceia iesind pe teava, sus acolo, corect? Pt ca defapt, acei ultimi stropi sunt extrem de amari, si strica toata cafeaua; am inteles bine?
Te intreb pt ca eu nu prea am reusit sa fac o cafea buna, mi'a iesit mereu numai amara; desi am incercat multe cafele, chiar si cafea prajita de cateva zile, si proaspat macinata, cu un grad mare de granulatie. In rest, am respectat toate punctele, dar, cat de cat degeaba :(

Nu ai uitat de multe ori moka pe foc si s-a incalzit pana s-au ars garniturile?

Prin semne de fierbere eu ma refer ori la cafeaua care odata iesita incepe sa fiarba din cauza focului prea mare, ori la acei "bulburuci" cum le spui tu prea intensi.

Incearca sa o faci la foc cat mai mic posibil, si sa opresti focul in asa fel incat sa ramana putina apa in rezervor, adica sa eviti acea faza tumultoasa in care temperatura creste mult pe final si extrage arome ciudate.

p.s. de cativa ani am o scula automata si serioasa dar parca mi-e dor de facut cafea in in moka:)

 KurtKnispel, on 14 februarie 2016 - 03:14, said:

eu am modelul Fiammetta (3 cești) iar până acum am folosit cafea râșnită de mine (Ă®n general mărci italiene) la granulație medie, cu o râșniță manuală.

azi am cumpărat o Lavazza Q.Oro, nu știu ce să zic, parcă mi se pare un pic mai aromată cafeaua preparată din boabe proaspăt râșnite. e foarte greu de făcut totuși o comparație, există prea multe tipuri și sortimente de cafea boabe sau măcinate.

Edit: C-DANIEL, ca să nu-ți mai iasă cafeaua amară Ă®ncearcă să folosești apă deja fiartă. Ă®n felul ăsta reduci timpul de expunere la căldură al cafelei.

Lavazza Q. Oro e o cafea decenta(imho), dar nu te astepta la miracole. Lavazza sta la cafea cum Beck'sul sta la bere:)

Edited by ionutzitaly, 14 February 2016 - 03:44.


#13
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

 ionutzitaly, on 14 februarie 2016 - 03:48, said:

Lavazza Q. Oro e o cafea decenta(imho), dar nu te astepta la miracole. Lavazza sta la cafea cum Beck'sul sta la bere:)

Păi dacă tot ai început, atunci recomandă-mi/ne marci bune de cafea care să se găsească și în România. Aveam o vagă idee despre Lavazza, cum că n-ar fi chiar ceea ce trebuie. Sunt circumspect când vine vorba de mărci sau produse de succes comercial, și aici mă refer la absolut toate domeniile.

Edited by KurtKnispel, 14 February 2016 - 10:58.


#14
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 KurtKnispel, on 14 februarie 2016 - 10:55, said:



Păi dacă tot ai Ă®nceput, atunci recomandă-mi/ne marci bune de cafea care să se găsească și Ă®n România. Aveam o vagă idee despre Lavazza, cum că n-ar fi chiar ceea ce trebuie. Sunt circumspect când vine vorba de mărci sau produse de succes comercial, și aici mă refer la absolut toate domeniile.

Sincer,  nu stiu ce cafea se gaseste in Romania.

#15
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

 KurtKnispel, on 14 februarie 2016 - 03:14, said:

Edit: C-DANIEL, ca să nu-ți mai iasă cafeaua amară încearcă să folosești apă deja fiartă. în felul ăsta reduci timpul de expunere la căldură al cafelei.
Am incercat si asta, nu prea au fost diferente. Mai deloc, as putea spune.

 ionutzitaly, on 14 februarie 2016 - 03:48, said:

Nu ai uitat de multe ori moka pe foc si s-a incalzit pana s-au ars garniturile?
O singura data s-a intamplat. Oricum, acum n'o mai folosesc ca a ruginit la interior. Ce trebuie sa faca cafetiera cand se ard garniturile? Sa scape apa sau sa fasaie cand creste presiunea, pe acolo pe unde se imbina corpurile? Daca asta face cand se arde garnitura, NU, la mine nu facea asa. Oricum, arata bine garnitura, fizic vorbind.
@KurtKnispel: incearca o Lavazza Tierra; e vreo 25 lei cutia de metal de 250grame, macinata, adica, nu e vreo avere. Eu sunt foarte multumit de ea.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Cumpărasem prin 2008 din Germania o Moka cu încălzire electrică. In plus era si din inox. Cu aia evita sa Strici cafeaua, pentru ca încălzește moderat si se oprește imediat dupa ce se termina apa.
Nu o mai folosesc, pentru ca fac prea rar cafea acasă si atunci cand o fac....well, am descoperit cafeaua turcească (a nu se confunda cu ce înțelegem noi prin cafea la ibric, nu are nici o legătura). Si e mult mai pe gustul meu.

#17
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

 richelieu, on 26 februarie 2016 - 17:10, said:

Cumpărasem prin 2008 din Germania o Moka cu încălzire electrică. In plus era si din inox. Cu aia evita sa Strici cafeaua, pentru ca încălzește moderat si se oprește imediat dupa ce se termina apa.
Nu o mai folosesc, pentru ca fac prea rar cafea acasă si atunci cand o fac....well, am descoperit cafeaua turcească (a nu se confunda cu ce înțelegem noi prin cafea la ibric, nu are nici o legătura). Si e mult mai pe gustul meu.
Dar o poza nu pui si tu, te rog, cu moka aia electrica? Ca sa stim si noi despre ce vorbesti.
Si doi, cum anume faci tu cafeaua turceasca, si cu ce tip de cafea. Macar pe scurt explicat. Ca poate mai intereseaza si pe altcineva. Multumesc.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nici nu mai știu pe unde e. Daca il găsesc ii fac o poza.

Cafeaua turcească se face in ibric de arama, la foc foaaaaaaarte mic ( simuland nisipul) si cu blend de cafea turcească, se găsesc in multe locuri prin Bucuresti. La o ceșcuța de apa (din aia mică, turcească si ea) se pune o lingurița de cafea si eventual una de zahăr, toate amestecate de la început in ibric. Se lasa la foc mic pana cand se umfla, se ia câte o lingurița de caimac si se pune in cești, se repeta operațiunea, se mai umfla o data si se toarnă ușor in cești. Totul fara a mai amesteca in cafea. Rețeta am citit-o pe o cutie de cafea cumpărată împreuna cu un set de ibric si ceșcuțe, din Istanbul din aeroport.

L.E. Cafeaua e fix aia pe care ai pus-o tu in poza mai sus si care nu iese buna decât făcută asa.

Edited by richelieu, 28 June 2016 - 16:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate