Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hoția amenzilor - statul vrea să încaseze dublu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
La marea marea majoritate a amenzilor, autoritățile statului încearcă o hoție. Ferească sfântul să nu ai o chitanță, că ești bun de plată. Iar termenul s-a extins la 5 ani. Cam odată la 2 ani vin acasă hoțește înștiințări de plată. Autoritățile speculează faptul că oamenii mai pierd chitanțele, și asta se întâmplă aproape la fiecare amendă. Cum putem stopa această hoție?
O soluție ar fi neprezentarea și să îi lăsăm să intenteze un proces, la care să mergem cu chitanța. Astfel, își vor crește costurile și poate își vor da seama că această practică poate fi și păguboasă.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ma apuca toti dracii cand sunt instiintat ca am de platit ceva ce am achitat deja. Mi se pare culmea nesimtirii.

#3
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 Serafim606, on 11 februarie 2016 - 14:33, said:

Ma apuca toti dracii cand sunt instiintat ca am de platit ceva ce am achitat deja. Mi se pare culmea nesimtirii.

actualizarea pe net la facturi tine vreo 2-3 zile, in care primesti email ca ai datorii

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
E o practică bună.

Așa îi educi pe cetățeni să fie conștienți și responsabili pentru propriile acțiuni financiare.

Așa încât să nu mai avem needucați care se aruncă la împrumuturi în CHF.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 mihnearau, on 11 februarie 2016 - 14:37, said:


actualizarea pe net la facturi tine vreo 2-3 zile, in care primesti email ca ai datorii

Eu primesc acasa prin posta. Sau ma trezesc cu ele bagate pe impozit. Ca atare ma prezint cu chitantele si hocus pocus, disparut amenda.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Si in Franta se practica Posted Image
Ce e drept, chestia a fost facuta de o agentie imobiliara si nu de catre stat

Ne-am trezit dupa 2 ani ca nu am platit chiria acolo unde am stat inainte. Am avut noroc ca ai mei pastreaza toate chitantele si chestiile de genul Posted Image

Noi am primit direct instiintare de la judecatorie ca trebuie sa ne prezentam, ca am fost dati in judecata pentru ca nu s-a platit chiria pe nu stiu cat timp insa cand am parasit apartamentul repsectiv, cei de la agentia imobiliara, ne-au dat o hartie pe care scria ca totul a fost platit la zi si nu este nimic de plata.

2 ani mai tarziu ne-am trezit la usa cu un tip care aduce el instiintarile personal si ne-a spus ca trebuie sa ne prezentam la tribunal. Ai mei au dovedit ca totul s-a platit iar eu au ramas sa isi roada unghiile , obicei des intalnit aici Posted Image.

Si aici te trezesti ca nu ai platit sau ca nu ti-ai rezolvat nu stiu ce cacaturi birocratice insa daca ai chitantele sau o dovada scapi :)

Edited by Andreysc7, 11 February 2016 - 14:40.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
cand cumperi un apartament pastrezi contractul de vanzare cumparare?
asa se face si cu chitanta, orice chitanta primesti fie de la primarie fie de la asociatie sau din orice parte se pastreaza minim 5 ani, eu am o borseta in care tin toate chitantele importante
bineinteles ca nu ma refer la bonurile de casa de la bere sau cand cumpar o husa pt. telefon insa tot ce are valoare mare se pastreaza

#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Kroghy, on 11 februarie 2016 - 14:39, said:

cand cumperi un apartament pastrezi contractul de vanzare cumparare?
asa se face si cu chitanta, orice chitanta primesti fie de la primarie fie de la asociatie sau din orice parte se pastreaza minim 5 ani, eu am o borseta in care tin toate chitantele importante
bineinteles ca nu ma refer la bonurile de casa de la bere sau cand cumpar o husa pt. telefon insa tot ce are valoare mare se pastreaza
Nu e vorba de a pastra sau nu chitantele .
E vorba ca si daca o pastrezi , de ce sa pierzi timp pe la ghiseele lor ca sa le demonstrezi ca ai platit ?

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
tinand cont ca e vorba de amenda pt. nerespectarea legii, plimbatul pe la ghisee poate face parte din pedeapsa
Romanii sunt bogati si nu-i intereseaza de banii dati asa ca trebuie sa gasim alta varianta, ii punem sa dea banii si ii plimbam si pe drum de cateva ori ca sa se sature de facut infractiuni

Edited by Kroghy, 11 February 2016 - 14:46.


#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
tocmai am primit "una bucuria" de la anaf
amenda chipurile neplatita, din 2012
nu am absolut nici o idee despre ce e vorba...am luat 3 amenzi in ultimii 5 ani, toate platite la politist. pe loc, nimic in 2012..

ce chitanta sa aduc? impozitele le platesc in fiecare an si nu a fost nici o amenda prezenta acolo pana acum
cum sa demonstrez ca e o greseala?
banuiala mea este ca e amenda altcuiva ajunsa cumva la mine..

#11
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
statul ar trebui desfintat

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 aeon, on 11 februarie 2016 - 14:47, said:

tocmai am primit "una bucuria" de la anaf
amenda chipurile neplatita, din 2012
nu am absolut nici o idee despre ce e vorba...am luat 3 amenzi in ultimii 5 ani, toate platite la politist. pe loc, nimic in 2012..
ce chitanta sa aduc?
te-au pacalit, politistii nu mai incaseaza amenzile de mult timp tocmai pt. ca nu au chitantiere
mergi sa le platesti acolo unde trebuie adica la ghiseu si unde vei primi chitanta

 estropy, on 11 februarie 2016 - 14:50, said:

statul ar trebui desfintat
poti pleca acolo unde nu exista organizare statala, de ex. in Siria, Burundi, Somalia si alte tare organizate ca in evul mediu
sa ne scrii sa ne spui cat de bine e acolo fara stat bine organizat

Edited by Kroghy, 11 February 2016 - 14:53.


#13
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

 estropy, on 11 februarie 2016 - 14:50, said:

statul ar trebui desfintat

Si ce facem? Vrei politie privata? Sau armata privata? Cam cat crezi ca ai cotiza pe luna pentru asa ceva? Si cine ar mai controla acea politie privata? Cate firme ar avea dreptul sa aiba politie privata? Dar daca patronul firmei de politie se bate cu ala care detine armata?

Statul trebuie sa existe, din pacate e supus handicapatilor care il tot conduc de 25 de ani.

Edited by noone2, 11 February 2016 - 14:57.


#14
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
[ https://49.media.tumblr.com/5b8f14e895e7c3d38f23e60ff9cdfad9/tumblr_mymuskMkNp1rgoapno1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 Kroghy, on 11 februarie 2016 - 14:39, said:

cand cumperi un apartament pastrezi contractul de vanzare cumparare?
asa se face si cu chitanta, orice chitanta primesti fie de la primarie fie de la asociatie sau din orice parte se pastreaza minim 5 ani, eu am o borseta in care tin toate chitantele importante
bineinteles ca nu ma refer la bonurile de casa de la bere sau cand cumpar o husa pt. telefon insa tot ce are valoare mare se pastreaza

Daca tu ai borseta , nu inseamna ca toti suntem obligati sa avem in dotare borsete cu chitante pe ultimii 5 ani.
Daca toti am gandi asa , ne meritam soarta .

Cel mai bine ar fi ca atunci cand faci dovada ca ai fost deranjat degeaba de catre stat  , cu tot felul de somatii ambigue , sa poti cere si despagubiri .Pentru simplul fapt ca mi-a stricat ziua respectiva !
Dar n-ai sa vezi asta .   Mai bine cumperi o borseta din targ , dupa care  fugi la primul ghiseu sa faci dovada ce cetatean onest esti.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nesimtirea celor de la CNADR ....
daca trec cu masina pe la Fetesti trebuie sa tin chitanta 1 an de zile !!!!

Bai ma lasi ! Ce dracu mai este si asta .................................
De ce dupa o perioada te dandesti ca ai pierdut baza de date si te apuci de dat amenzi ?
Si ghici ce platesc cash la fatuca aia de la ghereta. Si trebuie sa tin chitanta !??!?!?

Edited by Mihai_3, 11 February 2016 - 15:04.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 ndor, on 11 februarie 2016 - 15:02, said:

Daca tu ai borseta , nu inseamna ca toti suntem obligati sa avem in dotare borsete cu chitante pe ultimii 5 ani.
atunci plateste iar, chitanta este dovata ta ca ai platit, daca nu ai dovada atunci esti bun de plata cu atat mai mult cand vine vorba de o incalcare a legii

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
care lege ma obliga sa tin chitantele 1an ca asa i se scoala lu ala de la CNADR
Ca iar imi iau punct de avertizare si ma dau slobod la gura si injur de nu ma repet o juma' de ora....



benis: Solutia propusa de tine nu este buna ! Iti scapa un amanunt ANAFu te fute prin poprire.
De exemplu de anul asta daca ai o amenda si vrei sa iti platesti impozitul nu merge pana nu platesti amenda mai intai si apoi impozitul.
Daca vrei sa scoti nu stiu ce act de la institutiile statului nu merge pana nu platesti amenda si apoi scoti actul.

Edited by Mihai_3, 11 February 2016 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate