Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

DESFIINȚAREA inspectoratelor școlare, ADOPTAT tacit de deputați

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca urmeaza sa se distruga si putinul ce a mai ramas din educatie...

Printre altele, directorii ar urma să fie numiți direct de către consiliul de conducere al școlii, iar concursurile de ocupare a posturilor didactice s-ar organiza în cadrul unității de învățământ. Sa te tii atunci nepotisme, spagi, pupincurism deoarece "seful" nu se va mai teme de nimeni...

Sursa: http://www.ziaruleve...-217278103.html

http://www.romaniatv...ati_273422.html

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:28, said:

concursurile de ocupare a posturilor didactice s-ar organiza în cadrul unităţii de învăţământ.

In Finlanda se aplica direct la scoala de care esti interesat, fara concurs, si esti acceptat sa nu...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Finlanda... Aici e Romania, nu?

Si e corect? Sa iti zica: NU. Si intrebi: de ce? Si-ti raspunde: Ca asa vrea muschiul meu...

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu niciodata nu am inteles ce inseamna "concurs pentru ocuparea unui post in invatamant". adica, concurs la ce?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adica "titularizare". Fiecare concurent da concurs la disciplina pe care o are pe diploma (mate, chimie, limba straina, etc). Daca iei peste 7 si sunt posturi vacante cu viabilitate 4 ani minim, esti intrat. Daca nu, mai incerci.

Edited by _R_A_D_U, 11 February 2016 - 13:37.


#6
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Si daca iti zice NU inspectorul de la sector/judet e mai bine?!?
Motivatia e aceiasi de obicei...

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bine ca le desfiinteaza, o birocratie mai putin si o gramada de taraie branza pe bani publici carora li s-a taiat macaroana. Oricum era o ciupercarie politica prin inspectoratele alea de nu se poate.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Serpent, on 11 februarie 2016 - 13:36, said:

Si daca iti zice NU inspectorul de la sector/judet e mai bine?!?
Motivatia e aceiasi de obicei...

Eeee... aici e "buba".. Aia nu pot sa-ti zica nu! Examenul este NATIONAL, rezulatatele sunt publicate online, sedinta de repartizare este publica unde presa e nelipsita. Este transparenta 100%.

 Friskey, on 11 februarie 2016 - 13:38, said:

Bine ca le desfiinteaza, o birocratie mai putin si o gramada de taraie branza pe bani publici carora li s-a taiat macaroana. Oricum era o ciupercarie politica prin inspectoratele alea de nu se poate.

Vorbesti in necunostinta de cauza... Mai mult, bag seama ca esti habarnist cu ce se intimpla in invatamintul din romania. Nu ma mai mir de ala de a "creat" acest proiect adoptat tacit. Se pare ca e la fel ca tine! Da' de...
As dori sa-ti vad fata cind vei merge la scoala (daca ai nevoie) sa-ti dea nu stiu ce act care iti trebuie urgent. Te va intimpina directorul (tartorul, tatal smecherilor) si-ti zice: "Friskey, mai vino luna asta ca azi n-am chef. La votare faceai pe al dracu, ai pus stampila pe ceilalti..."

Edited by _R_A_D_U, 11 February 2016 - 13:44.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:32, said:

In Finlanda... Aici e Romania, nu?
Pai nu tot pe asta s-a batut toba, ca trebuie preluat din experienta finlandeza in domeniul invatamantului etc etc?

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:28, said:



Printre altele, directorii ar urma să fie numiţi direct de către consiliul de conducere al şcolii, iar concursurile de ocupare a posturilor didactice s-ar organiza în cadrul unităţii de învăţământ. Sa te tii atunci nepotisme, spagi, pupincurism deoarece "seful" nu se va mai teme de nimeni...


In momentul de fata directorii nu sunt alesi dpdv politic ? In Anglia directorul taie si spanzura , aici nu poate sa vopseasca scoala fara sa ceara aprobare . Si nu ca acolo e Finlanda , acolo e Anglia , tocmai , ne mai emancipam si noi , evoluam . Daca tot e Romania hai sa aruncam toti pe jos si sa mergem fara bilet cu trenu ....

#11
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:36, said:

Adica "titularizare". Fiecare concurent da concurs la disciplina pe care o are pe diploma (mate, chimie, limba straina, etc). Daca iei peste 7 si sunt posturi vacante cu viabilitate 4 ani minim, esti intrat. Daca nu, mai incerci.

Exista si posturi de suplinitori. Si ei au dat examen de titularizare, dar n-au locuri de titulari.
Mafia mare e la scoaterea posturilor. Directorii le tin ascunse cat pot de mult, pana le pot da direct, nu in sedintele publice - unde se atribuie in ordinea notelor de la examen.
Si asa ajung prin octombrie - noiembrie sa ia posturi de suplinitori pensionari sau necalificati (in disciplina predata). Posted Image

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Serpent, on 11 februarie 2016 - 13:45, said:

Exista si posturi de suplinitori. Si ei au dat examen de titularizare, dar n-au locuri de titulari.
Mafia mare e la scoaterea posturilor. Directorii le tin ascunse cat pot de mult, pana le pot da direct, nu in sedintele publice - unde se atribuie in ordinea notelor de la examen.
Si asa ajung prin octombrie - noiembrie sa ia posturi de suplinitori pensionari sau necalificati (in disciplina predata). Posted Image

E adevarat, dar tot directorii fac astea, adevarat,  cu mari emotii. Dupa aprobarea acestui proiect (sper sa nu se aprobe de senat) nu vor mai avea nicio teama.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da, directorii cam sunt numiţi politic. La fosta mea şcoală (că am mai avut tangenţe cu ea) au fost schimbaţi o dată cu puterea.
Chit că nu vor schimbaţi o dată cu puterea, nu ştiu cât de corecţi vor fi. Nu că ăia de la inspectorat ar fi foarte bravi.
Totuşi, o formă de inspectorat trebuie să existe, că cineva trebuie să controleze ce se întâmplă prin şcoli.
Şi cum facem dacă un profesor vrea să încerce la 2-3 instituţii de învăţământ?   Posted Image

Edited by djl, 11 February 2016 - 13:51.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:36, said:

Adica "titularizare". Fiecare concurent da concurs la disciplina pe care o are pe diploma (mate, chimie, limba straina, etc). Daca iei peste 7 si sunt posturi vacante cu viabilitate 4 ani minim, esti intrat. Daca nu, mai incerci.
pai concursurile astea nu au nici o relevanta pentru prestatia de la catedra. iti sunt testate cunostintele tale, nu capacitatea de transmitere catre elevi.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 VladBtz, on 11 februarie 2016 - 13:42, said:

In momentul de fata directorii nu sunt alesi dpdv politic ? In Anglia directorul taie si spanzura , aici nu poate sa vopseasca scoala fara sa ceara aprobare . Si nu ca acolo e Finlanda , acolo e Anglia , tocmai , ne mai emancipam si noi , evoluam . Daca tot e Romania hai sa aruncam toti pe jos si sa mergem fara bilet cu trenu ....

E alta poveste. Si mie mi se pare aiurea ca directorul sa nu poata lua decizii,la nivel de administratie, sa fie ordonator de credit. Asta ar fi bie, sa faca directoryul sa nu mai depinda de primarie. Dar sa desfiintezi inspectoratele, mi se pare o mare timpenie.

 djl, on 11 februarie 2016 - 13:48, said:

Da, directorii cam sunt numiţi politic. La fosta mea şcoală (că am mai avut tangenţe cu ea) au fost schimbaţi o dată cu puterea.

Da, directorii sunt pusi politic.

 rich1974, on 11 februarie 2016 - 13:49, said:

pai concursurile astea nu au nici o relevanta pentru prestatia de la catedra. iti sunt testate cunostintele tale, nu capacitatea de transmitere catre elevi.

Dar daca mergi si dai "interviu" ce capacitate de transmitere catre elevi iti testeaza?

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:51, said:

Dar daca mergi si dai "interviu" ce capacitate de transmitere catre elevi iti testeaza?
Deci in Fi e asa: mergi si aplici personal la scolile unde au loc vacant. Directorul ii cheama pe aplicanti la un interviu informal. In cateva zile, dupa ce ia decizia, comunica solicitantilor, in scris, numele celui ales.
Profesorul incepe munca la catedra cu un contract limitat, de 1 an. Apoi se innoieste, tot asa, pt inca un an. Abia dupa cativa ani, in care totul a decurs fara probleme, se primeste post definitiv in respectiva scoala.

#17
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:51, said:


Dar daca mergi si dai "interviu" ce capacitate de transmitere catre elevi iti testeaza?

Se presupune ca ai capacitatea din moment ce ai ajuns cadru didactic . Directorul are oricum mai mult rol administrativ decat didactic .

#18
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2016 - 13:32, said:

In Finlanda... Aici e Romania, nu?

Si e corect? Sa iti zica: NU. Si intrebi: de ce? Si-ti raspunde: Ca asa vrea muschiul meu...
Și dacă trimitea inspectorul o pițipoancă la director zicând: "angajeaz-o pe asta!"?Iar directorul întreba : "de ce?" ,Inspectorul răspunzându-i: " C-așa vrea p...a mea!"
Nu era același lucru ? Educația a ajuns de râsu' lumii și nu din cauza salariilor ci din cauza calității dascălilor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate