Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

mostenire, rezerva succesorala

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
titaniq

titaniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 04.01.2008
Buna ziua,
Bunicul meu are 2 fete. Bunica a murit in 2015.
Bunicul are act de proprietate obtinut dupa revolutie, retrocedare, numai pe numele lui, pe 4.5Ha teren arabil extravilan, impartit in 6 parcele.
Varul meu, fiul surorii mamei mele,  desi este patron de firma cu profit de 30mii lei s-a plans si l-a impresionat pe bunic, si fara stirea mamei mele, bunicul i-a facut donatie pe 2Ha teren, o singura parcela, cea mai mare.
Se poate ataca actul de donatie?
Dupa moartea bunicului, matusa mea (mama varului), mai are drept la mostenire din cele 2.5Ha ramase?
Se poate considera terenul ramas ca rezerva succesorala, numai in partea mamei mele?
Multumesc,

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Teoretic are aceleasi drepturi la masa succesorala existenta la data dezbaterii ei, chiar daca fiul ei a primit anterior, ca donatie, un teren.
Nu-ti ramane decat sa te dai si tu bine pe langa bunic, sa-ti doneze tie restul de 2,5 Ha.
Dupa deces puteti sa incepeti sa va paruiti prin instante (daca aveti chef si timp) pentru anularea actelor de donatie in vederea dezbaterii succesiunii.

Edited by claudiu1, 11 February 2016 - 12:34.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
http://legeaz.net/no...atilor-excesive

din ce stiu eu (si e posibil sa ma insel), donatiile se iau in calcul atunci cand se stabileste daca rezerva succesorala a fost respectata.
bunicul poate sa-si doneze linistit jumatate din avere, fara a incalca rezerva succesorala a celor doua fete. presupunand ca tot terenul are aceeasi valoare, cele 2 hectare donate se incadreaza in lege. actul de donatie poate fi atacat, dar nu din cauza nerespectarii rezervei succesorale.

legat de mostenirea ramasa, ambele fete au drepturi egale.

@claudiu1: daca bunicul doneaza si restul de 2.5 hectare atunci se incalca rezerva succesorala si donatiile pot fi diminuate corespunzator (proportional cu valoarea, astfel incat in total sa ramana 2.25 hectare in mostenire).

#4
titaniq

titaniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 04.01.2008

 Serafim606, on 11 februarie 2016 - 12:54, said:

Roman fomist. Daca asta e dorinta mosului, ce te freaca pe tine grija ca i-a dat teren? Impartiti ce ramane. Scurt pe doi. Auzi, cica trebuia sa-i zica ma-sii. Da cine e ma-ta? E proprietatea lui si face ce vrea cu ea fara sa dea raportul in fata copiilor.

daca asta iti e limbajul atunci "ma-ta-i ma-ta" .. .cu cratima!

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 _Smiley_, on 11 februarie 2016 - 12:58, said:

bunicul poate sa-si doneze linistit jumatate din avere,
Corect in ce ai zis, cu o singura exceptie: daca Bunicul a mostenit acel teren de 4,5 Ha (nu l-a achizitionat in timpul casatoriei), el nu mai are nevoie de succesiune dupa Bunica si poate face ce doreste cu acel teren fara sa intrebe pe cineva.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Quantum, on 11 februarie 2016 - 15:09, said:

Corect in ce ai zis, cu o singura exceptie: ...
Ba e corect 100%, s-a referit la averea bunicului :) E clar din primul mesaj ca e vorba de bun propriu.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, dar initiatorul s-a referit numai la terenul mostenit (2 Ha donate si 2,5 Ha ramase)

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Deocamdată n-a moștenit nimeni nimic, bunicul e viu și poate face donații din bunurile lui. Și a donat exact atât cât e nevoie ca să nu poată fi atacat actul.
Ce a rămas se împarte între surori după ce se duce, s-a spus deja.

Edited by althea, 11 February 2016 - 15:50.


#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu stiu ca la succesiune 3/4 din total se imparte copiilor si 1/3 ramane sotului in viata;cel putin,in cazul meu asa mi s-a spus de catre notar...

#10
titaniq

titaniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 04.01.2008
nu stiu inainte de colectivizare cum era situatia exacta ... din "povestile" bunicilor am inteles ca bunica a primit ca zestre la casatorie majoritatea terenurilor, dar nu cred ca mai exista acte care sa probeze asta. nu stiu inca nici pe ce baze s-a facut retrocedarea dupa revolutie.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Quantum, on 11 februarie 2016 - 15:09, said:

Corect in ce ai zis, cu o singura exceptie: daca Bunicul a mostenit acel teren de 4,5 Ha (nu l-a achizitionat in timpul casatoriei), el nu mai are nevoie de succesiune dupa Bunica si poate face ce doreste cu acel teren fara sa intrebe pe cineva.

in primul post din topic s-a spus destul de clar: "retrocedare, numai pe numele lui". deci este vorba de un bun propriu, iar bunica nu are nici o treaba cu el.
cat despre restul mesajului tau ("poate face ce doreste cu acel teren fara sa intrebe pe cineva"), nu-l prea inteleg. cat timp traieste bunicul poate face orice doreste cu bunurile lui. dupa deces insa, daca se dovedeste ca si-a donat prea multe bunuri (incalcand astfel rezerva succesorala) e posibil ca acele donatii sa fie modificate (si chiar anulate, daca e cazul).

#12
titaniq

titaniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 04.01.2008
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate