Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ășț pls: foarte mic îndreptar de tipografie pentru limba română

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
http://astpls.ro

[ http://astpls.ro/screenshot.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Valabil la tipografie, doar ca aia nu cred ca "studiaza" pe-aici.
In online, de multe ori, trebuie sa te multumesti cu ce ai.  Pe Android, de exemplu, daca vreau sa folosesc diacritice, folosesc tilda, ca n-am altceva la tastatura.  Si cred ca ultima varianta de ghilimele.

#3
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

 Barboso, on 10 februarie 2016 - 23:31, said:

Pe Android, de exemplu, daca vreau sa folosesc diacritice, folosesc tilda, ca n-am altceva la tastatura.  Si cred ca ultima varianta de ghilimele.

Android stă foarte bine, trebuie doar instalată tastatura de la Google și configurată limba română.

Tocmai am testat pe Android 6.0 și are până și ghilimelele corecte!

[ https://i.imgur.com/Bl0pI6Q.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Barboso, on 10 februarie 2016 - 23:31, said:

Valabil la tipografie, doar ca aia nu cred ca "studiaza" pe-aici.
In online, de multe ori, trebuie sa te multumesti cu ce ai.  Pe Android, de exemplu, daca vreau sa folosesc diacritice, folosesc tilda, ca n-am altceva la tastatura.  Si cred ca ultima varianta de ghilimele.
Merge si pe android, vezi in setarile tastaturii, poti comuta de acolo pe tastatura romaneasca, in cazul in care ai setat limba engleza pe telefon. Eu am aflat asta cand aveam tastatura doar UK si nu gaseam simbol de euro pe ea.

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 cristianadam, on 10 februarie 2016 - 23:45, said:

Android stă foarte bine, trebuie doar instalată tastatura de la Google și configurată limba română.
Nu ma-nteleg bine cu tastatura de la Google.  Sunt altele, mai complexe, cu mai multe facilitati si taste programabile.  Asta e, n-au diacriticele corecte, eu unul pot trai cu asta, mai ales ca  -  si discutia asta am mai avut-o  -  nu-s un "fan" (observ acum ca si pe laptop am "ghilimele gresite") al diacriticelor in online.

Pana sa ne legam de diacritice, avem probleme mult mai mari si mai urgente.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Standardele se schimbă încet încet, la fel și regulile limbii
Faptul că în română ghilimelele oficiale nu sînt "în nici un caz așa" ci cum e desenat mai sus s-ar putea schimba în viitorul apropiat... cum să fac eu la calculator ghilimele din alea "corecte" ? nu putem compara epoca calculatorului cu epoca în care exista exclusiv hîrtia...

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar nu stiam de ce tuseam mai des in ultima perioada. am dat vina pe tigari, dar acum am descoperit..... e de la "virgulite". normale, sucite, rasucite,intoarse pe dos.

Daca reusim sa comunicam intr-un mediu "oarecum"  standardizat din acest punct de vedere, ce rost mai are sa ne intoarcem "patriotic"  ca nu am respectat nu stiu ce....

#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 XON-XOFF, on 11 februarie 2016 - 01:23, said:

Standardele se schimbă încet încet, la fel și regulile limbii
Faptul că în română ghilimelele oficiale nu sînt "în nici un caz așa" ci cum e desenat mai sus s-ar putea schimba în viitorul apropiat... cum să fac eu la calculator ghilimele din alea "corecte" ? nu putem compara epoca calculatorului cu epoca în care exista exclusiv hîrtia...
Alt+132 și
Alt+147
Ca să le ții minte (și ca să le verifici), spui formula 99-66 (că seamănă cu respectivele cifre). Dar sistemele moderne, cu tastatura RO (Standard, nu Legacy aplică automat și virgulele, eliminând sedila, și ghilimelele.

Ironic, ultimul DOOM pe care l-am văzut nu avea respectivele ghilimele 99-66, ci pe cele eronate, chiar în prefață. Trist...

 cristianadam, on 10 februarie 2016 - 23:16, said:

Mulțumim, inițiator, pentru reminder. Sau informație, după caz.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 cristianadam, on 10 februarie 2016 - 23:45, said:

Android stă foarte bine, trebuie doar instalată tastatura de la Google și configurată limba română.

Tocmai am testat pe Android 6.0 și are până și ghilimelele corecte!

Cred ca-i un chin sa scrii cu diacritice in romana.

#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Ion_de_la_Raion, on 11 februarie 2016 - 03:58, said:


Cred ca-i un chin sa scrii cu diacritice in romana.
Deloc. De fapt, e mai usor cu, decat fara, căci la tastatura predictivă îți sugerează cuvinte, le și corectează dacă le-ai scris aiurea. Singura problemă pe care am observat-o este cu codarea aiuristică pe forumul Softpedia, dar nu e vina tastaturii mobile, ci a absenței UTF8 din setările forumului. Mozii lucrează la asta, dar e multă muncă.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Cazimi, on 11 februarie 2016 - 03:54, said:

Mulțumim, inițiator, pentru reminder. Sau informație, după caz.
Sau rahatel. Initiatorul are o misiune: sa faca scandal pe diacritice, dar fara sa aiba solutii concrete, verificabile si integrabile. Si fara sa aiba modalitati de finantare. Nu e prima oara si nici nu e primul site pe care il promoveaza. Scandal, idei, draci, nervi, trebe de toate, tre sa iasa lumea in strada si sa... Sa gaseasca altii solutii, dar mie sa imi faceti moftu' de a scrie cum vreau eu.

Edited by dexterash, 11 February 2016 - 04:34.


#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 dexterash, on 11 februarie 2016 - 04:33, said:

Sau rahatel. Initiatorul are o misiune: sa faca scandal pe diacritice, dar fara sa aiba solutii concrete, verificabile si integrabile. Si fara sa aiba modalitati de finantare. Nu e prima oara si nici nu e primul site pe care il promoveaza. Scandal, idei, draci, nervi, trebe de toate, tre sa iasa lumea in strada si sa... Sa gaseasca altii solutii, dar mie sa imi faceti moftu' de a scrie cum vreau eu.
Deci are misiunea de a promova limba română corectă, am înțeles bine? Eu văd scandal și draci, dar o fi, că prea zici tu foc. Totuși, nu văd ce-ar fi rău în a ne promova limba și a o vorbi și scrie corect. Zici că e o teorie a conspirației, totuși? Și ce „agenturi străine” conspiraționiste îl plătesc?

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 Cazimi, on 11 februarie 2016 - 04:21, said:

1. tastatura predictivă îți sugerează cuvinte

2. nu e vina tastaturii mobile, ci a absenței UTF8 din setările forumului.
1. Urasc prostia aia !  Poate ca nici eu nu i-am "dat sanse" (sa invete, dezactivand-o repede), da' numai prostii imi sugereaza.  Decat sa stau eu sa caut / selectez prin sugestiile ei, mi-e mai simplu sa scriu.

2. Nu doar pe Softpedia sunt probleme.  Si nu doar site-ului / serverului i se datoreaza.  Multi nu stiu ce codificare sa aleaga pe propriul dispozitiv, cand scriu.
Plus ca, uneori, chiar daca la prima mana lucrurile ies bine, se strica ulterior, ca aici, de exemplu.  Postul initial este afisat corect, iar in citat apar aberatii de afisare.  Iar asemenea probleme am mai observat, uneori, la (dupa) editare.

#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Barboso, on 11 februarie 2016 - 05:05, said:

1. Urasc prostia aia !  Poate ca nici eu nu i-am "dat sanse" (sa invete, dezactivand-o repede), da' numai prostii imi sugereaza.  Decat sa stau eu sa caut / selectez prin sugestiile ei, mi-e mai simplu sa scriu.

2. Nu doar pe Softpedia sunt probleme.  Si nu doar site-ului / serverului i se datoreaza.  Multi nu stiu ce codificare sa aleaga pe propriul dispozitiv, cand scriu.
Plus ca, uneori, chiar daca la prima mana lucrurile ies bine, se strica ulterior, ca aici, de exemplu.  Postul initial este afisat corect, iar in citat apar aberatii de afisare.  Iar asemenea probleme am mai observat, uneori, la (dupa) editare.
1. Dă-i o șansă. Eu găsesc mai eficient „swipe”-ul, adică nu ridic degetul de pe „tastatură” până la sfârșitul cuvântului. În general, cel mult a doua sugestie este corectă. Și mi-o oferă corect cu diacritice.
2. Poate ar trebui să mai ies din „casa” Softpedia. Deși în general îmi este de-ajuns. Back on: e logic ce spui, firește că multe site-uri au fost create înainte de apariția UTF8 și știu foarte puțini useri obișnuiți care își setează browserul cum trebuie pentru RO.

Edited by Cazimi, 11 February 2016 - 05:28.


#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
1. N-am suficienta rabdare.  Si mai ocupa si spatiu pe ecran.
Nici cu swipe nu ma inteleg deloc.

2. Nu-i vorba doar de browser, ci si de codificarea folosita la scriere.
Si clientul de mail de pe telefon imi facea (nu stiu cum o mai fi acum, am renuntat de mult timp sa mai citesc mailurile pe telefon, o mai fac doar la urgente si daca n-am altceva la indemana) figuri cu afisarea.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Cazimi, on 11 februarie 2016 - 05:10, said:

nu ridic degetul de pe „tastatură”până la sfârșitul cuvântului.

Ai putea totusi sa-l ridici intre ghilimele si p.

Atat m-am obisnuit cu lipsa diacriticelor, incat acum, cand le vad, imi apar fals, "filfizionist", parca citesc ceva in moldoveneste (fratii di pesti Prut), au aia niste cuvinte si expresii de te indoi de ras. Cuvintele le avem si noi, dar nu le mai folosim.

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 February 2016 - 05:21.


#17
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Ion_de_la_Raion, on 11 februarie 2016 - 05:23, said:

Ai putea totusi sa-l ridici intre ghilimele si p.
Rezolvat. Mulțumesc de sesizare. Ai mai observat și alte erori de tastare?

 Ion_de_la_Raion, on 11 februarie 2016 - 05:23, said:


Atat m-am obisnuit cu lipsa diacriticelor, incat acum, cand le vad, imi apar fals, "filfizionist"
Și cu cuvintele ambigue ce faci? A fost aici, pe Softpedia, un post în care cineva îl îndemna pe unul „să se lipească și el de o gasca”. Și eu, și alții, am înțeles că îl îndemna să-și găsească o gagică, o gâscă. Dar poate se referea la aderarea la o gașcă?

Plus deja celebra ambiguitate cu „carduri”. Cârduri de credit? Carduri de gâște?

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

 Cazimi, on 11 februarie 2016 - 06:04, said:

Și cu cuvintele ambigue ce faci?

Facem ce facem si cu omonimele. Daca nu e clar din context, folosim alte cuvinte din limba romana ca sa clarificam despre ce e vorba...
Limba evolueaza si, in contextul, actual cand trebuie sa transmiti cat mai repede o cantitate cat mai mare de informatii (a se vedea toate prescurtarile/acronimele pe care le folosim in mod uzual), diacriticele nu mai sunt esentiale.

Ma indoiesc ca are cineva probleme in a citi postul meu si a intelege ce vreau sa spun, chit ca e scris fara diacritice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate