Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Moneda noua

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Salut :)

Astazi, cat timp am fost la lucru ma gandeam la bitcoin. Practic, este o moneda care este sustinuta de persoanele care o folosesc. Bun , insa acest bitcoin nu il putem atinge, este ceva virtual (asta daca nu au facut ceva palpabil intre timp si nu sunt la curent) .

Nedumerirea mea este urmatoarea : Sa zicem ca de maine, romanii isi creeaza ei o moneda proprie. Este legal acest lucru ?
De exemplu, eu de maine creez o bancnota noua, iar tu ca ma ajuti sa imi zugravesc casa, te platesc cu acele bancnote. Ma gandesc ca nu e ceva ilegal, pentru ca practic acele bancnote cu care te-am platit eu, nu au valoare in ochii statului insa, odata ce acest lucru se va face la o scara mai larga, cum va fi vazut de catre statul in care traiesti ?

Iti poate pune statul impozit pe un venit de genul acesta ?

PS : nu am de gand sa creez o moneda noua :lol: dar eu sunt curios cum va decurge acest lucru si daca statul poate taxa sau impozita o moneda de genul.

#2
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Nu ai voie, moneda in care se fac platile este leul.

Edited by catalina1, 10 February 2016 - 22:34.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ai puterea financiara sa faci o noua moneda... povestea cu bitcoinul e alta... si ca sa ii produci iti trebuie niste pc-uri extrem de scumpe ca sa faca doar cativa...

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Pai sa inteleg ca daca tu vi si ma ajuti, iar eu ca iti dau in schimb niste portocale, e ok ?

 TruculMagic, on 10 februarie 2016 - 22:33, said:

Nu ai puterea financiara sa faci o noua moneda... povestea cu bitcoinul e alta... si ca sa ii produci iti trebuie niste pc-uri extrem de scumpe ca sa faca doar cativa...

Stiu care e treaba cu bitcoin-ul si cum se mananca, dar nu despre asta e vorba... ce am zis mai sus a fost un exemplu

Edited by Andreysc7, 10 February 2016 - 22:35.


#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 Andreysc7, on 10 februarie 2016 - 22:26, said:

Salut Posted Image

Astazi, cat timp am fost la lucru ma gandeam la bitcoin. Practic, este o moneda care este sustinuta de persoanele care o folosesc. Bun , insa acest bitcoin nu il putem atinge, este ceva virtual (asta daca nu au facut ceva palpabil intre timp si nu sunt la curent) .

Nedumerirea mea este urmatoarea : Sa zicem ca de maine, romanii isi creeaza ei o moneda proprie. Este legal acest lucru ?
De exemplu, eu de maine creez o bancnota noua, iar tu ca ma ajuti sa imi zugravesc casa, te platesc cu acele bancnote. Ma gandesc ca nu e ceva ilegal, pentru ca practic acele bancnote cu care te-am platit eu, nu au valoare in ochii statului insa, odata ce acest lucru se va face la o scara mai larga, cum va fi vazut de catre statul in care traiesti ?

Iti poate pune statul impozit pe un venit de genul acesta ?

PS : nu am de gand sa creez o moneda noua Posted Image dar eu sunt curios cum va decurge acest lucru si daca statul poate taxa sau impozita o moneda de genul.

Asa este. Eu iti zugravesc casa si tu ma platesti cu "bancnota" pe care o folosesc la buda. Apoi vine altul sa-ti sape gradina si il platesti cu "bancnota" pe care o va folosi la buda. In final vei ajunge sa falimentezi fabricile de hartie igienica si sa fii acuzat de subminarea economiei de stat (sau economie de buda)...

PS Japonezul ala (sau ce naiba de asiatic era) care a facut bitcoin a fost superdestept si a stiut cand sa se retraga...

Edited by Toxic00, 10 February 2016 - 22:45.


#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Toxic00, on 10 februarie 2016 - 22:43, said:

PS Japonezul ala (sau ce naiba de asiatic era) care a facut bitcoin a fost superdestept si a stiut cand sa se retraga...
Ala nu-i japonez, are doar un nickname astfel ales. Identitatea inventatorului Bitcoin nu e cunoscuta oficial.

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Au existat exista si functioneaza in lume in multe comunitati monede alternative cu mari avantaje . Nu stiu in Ro cat de ilegal ar fi dar nu cred ca exista lege care sa interzica ceva ce inca nici nu s-a produs.
https://ceicunoi.wor...de-elite-nom32/

http://academiadeant...ive-si-bitcoin/

http://incont.stiril...rtul-local.html
Si cauta singurel ca sunt si in SUA si peste tot monede si bancnote la purtator care circula in paralel cu moneda nationala.Stiam ceva si de legislatie dintr-un documentar dar am pierdut memoria.
http://www.milionaru...da-alternativa/
http://adevarul.ro/e...9dc4/index.html

Edited by unucelalalt, 10 February 2016 - 23:22.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Citeste atributiile BNR, ca autoritate monetara, si dupa aia poate nu mai visezi. http://www.bnr.ro/St...l-BNR-2184.aspx
Una dintre ele este emiterea bancnotelor şi a monedelor ca mijloace legale de plată pe teritoriul României.
Si apropo, ce intelegi prin noi, romanii, ne cream o moneda proprie. Pai avem una in circulatie, si anume Leul romanesc. Iar BNR, care este tot a noastra, a romanilor, vegheaza la piata monetare in care circula moneda oficiala, folosita cash sau electronic pentru plati si decontari. Nu mai vorbesc de raporturile cu celelalte valute.
A, daca se ajunge la un consens national, se poate schimba denumirea de leu in denumirea ei in Botswana https://ro.wikipedia... . Numai ca trebuie precizat ca este moneda romaneasca si nu botswaneza Posted Image

Edited by claudiu1, 10 February 2016 - 22:59.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
tu vrei sa concurezi bnr-ul?

batutul de moneda e un atribut al statului.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
@unucelalalt

Exact la asta ma refeream, ca nu exista nici o lege in ceea ce priveste acest lucru. In plus, daca oamenii, un numar destul de mare, ar folosi aceasta moneda noua, ma gandesc ca statul nu se va pune sa aresteze pe toti pe cei care o folosesc.
@claudiu si Fane

Nu vreau sa fac concurenta, insa daca ati putea face un efort sa cititi ce am scris, as aprecia Posted Image

Sa zicem ca este ilegal... atunci troc-ul, mai este legal ? Sau asa cum altii au facutt monede, nu inteleg de ce altii nu ar putea. Din cate stiu, bitcoin-ul nu este ilegal, si nu este tiparit de vreo banca Posted Image.. doar ca .... nu este palpabil, insa am vazut ca sunt magazine/restaurante care accepta bitcoin, ulterior facandu-se o conversie valutara

Edited by Andreysc7, 10 February 2016 - 23:04.


#11
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 catalina1, on 10 februarie 2016 - 22:31, said:

Nu ai voie, moneda in care se fac platile este leul.

Pai daca tu imi zugravesti mie si eu te platesc in sticle de lampa, pentru ca tu accepti asta, inseamna ca aia e un fel de moneda de schimb. La urma urmei  banul este tot un obiect, la fel ca sticla de lampa.

Daca se face troc, ce poate face statul impotriva acestui lucru?

#12
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 Andreysc7, on 10 februarie 2016 - 22:59, said:

@unucelalalt

Exact la asta ma refeream, ca nu exista nici o lege in ceea ce priveste acest lucru. In plus, daca oamenii, un numar destul de mare, ar folosi aceasta moneda noua, ma gandesc ca statul nu se va pune sa aresteze pe toti pe cei care o folosesc.
@claudiu si Fane

Nu vreau sa fac concurenta, insa daca ati putea face un efort sa cititi ce am scris, as aprecia Posted Image

Sa zicem ca este ilegal... atunci troc-ul, mai este legal ? Sau asa cum altii au facutt monede, nu inteleg de ce altii nu ar putea. Din cate stiu, bitcoin-ul nu este ilegal, si nu este tiparit de vreo banca Posted Image.. doar ca .... nu este palpabil, insa am vazut ca sunt magazine/restaurante care accepta bitcoin, ulterior facandu-se o conversie valutara

Nu este ilegal dar n-ai avea adepti. Daca faci o moneda din aur cu siguranta merge (desi nu stiu daca este legal).
Bitcoin o fi acceptat in anumite locatii pentru a-ti procura prezervative.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Andreysc7, on 10 februarie 2016 - 22:26, said:

Salut Posted Image

Astazi, cat timp am fost la lucru ma gandeam la bitcoin. Practic, este o moneda care este sustinuta de persoanele care o folosesc. Bun , insa acest bitcoin nu il putem atinge, este ceva virtual (asta daca nu au facut ceva palpabil intre timp si nu sunt la curent) .

Nedumerirea mea este urmatoarea : Sa zicem ca de maine, romanii isi creeaza ei o moneda proprie. Este legal acest lucru ?
De exemplu, eu de maine creez o bancnota noua, iar tu ca ma ajuti sa imi zugravesc casa, te platesc cu acele bancnote. Ma gandesc ca nu e ceva ilegal, pentru ca practic acele bancnote cu care te-am platit eu, nu au valoare in ochii statului insa, odata ce acest lucru se va face la o scara mai larga, cum va fi vazut de catre statul in care traiesti ?

Iti poate pune statul impozit pe un venit de genul acesta ?

PS : nu am de gand sa creez o moneda noua Posted Image dar eu sunt curios cum va decurge acest lucru si daca statul poate taxa sau impozita o moneda de genul.

Si cine are controlul a cate valorii bancnotelor de pe piata/
Am eu incredere in tine ca dupa ce-ti termini banii nu timparesti in plus?
Chiar asa fata de prost am eu?

#14
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Bitcoin e acceptat in multe locuri, nu-i chiar asa slab cum crezi.

#15
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 Andreysc7, on 10 februarie 2016 - 22:26, said:

Salut Posted Image

Astazi, cat timp am fost la lucru ma gandeam la bitcoin. Practic, este o moneda care este sustinuta de persoanele care o folosesc. Bun , insa acest bitcoin nu il putem atinge, este ceva virtual (asta daca nu au facut ceva palpabil intre timp si nu sunt la curent) .

Nedumerirea mea este urmatoarea : Sa zicem ca de maine, romanii isi creeaza ei o moneda proprie. Este legal acest lucru ?
De exemplu, eu de maine creez o bancnota noua, iar tu ca ma ajuti sa imi zugravesc casa, te platesc cu acele bancnote. Ma gandesc ca nu e ceva ilegal, pentru ca practic acele bancnote cu care te-am platit eu, nu au valoare in ochii statului insa, odata ce acest lucru se va face la o scara mai larga, cum va fi vazut de catre statul in care traiesti ?

Iti poate pune statul impozit pe un venit de genul acesta ?

PS : nu am de gand sa creez o moneda noua Posted Image dar eu sunt curios cum va decurge acest lucru si daca statul poate taxa sau impozita o moneda de genul.


Nu stiu, dar cand eram mic si-mi vindeam marfa din "magazin" pe frunze nu imi spunea nimeni nimic. Iar statul isi vedea de treaba lui.
Daca la scara mica se puteau vinde pungi cu pamant pe frunze de nuc nu inteleg de ce nu ar fi posibil si la o scara mai mare.  Posted Image
Barter nu se numea, ca era in joc si "moneda". Pe principiul asta se poate ajunge destul de departe si de la noi, treaba e doar sa fie o comunitate interesata de noua moneda.


 tiestodj20, on 10 februarie 2016 - 23:16, said:

Bitcoin e acceptat in multe locuri, nu-i chiar asa slab cum crezi.


Ai dreptate. sunt si unii prin Bucuresti care au firma de cumparat/vandut BTC. Si daca nu ma insel e si un  ATM pe la Aparatorii Patriei.

Edited by Tort, 10 February 2016 - 23:20.


#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Spun eu cum anume poti emite o bancnota si va fi acceptata oriunde in lume . Poti "tipari" bancnote sau monede din aur (folie)  si daca in grame valoreaza 100 lei pe ea sa fie inscrisa echivalentul a 200 lei .Din start ai castig 100% si cu siguranta va fi primit de oricine . Problema  care trebuie rezolvata va fi autoritatea emitenta . Statul roman nu poate taxa tranzactiile sau acumularile daca nu recunoaste autoritatea emitenta , si "achizitionarea" ei va trebui sa o faca la valoare inscrisa .Mai trebuie rezolvata elementele de securitate pentru a nu fi copiata/clonata de oricine .

Edited by pacopaco1967, 10 February 2016 - 23:25.


#17
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
În singurul comunicat de presă al BNR pe tema monezilor virtuale, BNR-ul nu pare că consideră folosirea de monezi virtuale ca fiind ilegală. Dacă privești bitcoin mai mult ca un bun, deci nu ca o monedă, ci ca un bun, atunci cred că poți plăti cu bitcoin în anumite condiții. Statul, cel puțin teoretic, nu va avea nici o problemă cu taxatul, dacă ai venituri, indiferent că sunt in RON, EURO, ouă de gâscă, bitcoin, datorezi impozit pe venit.

PS toate monezile sunt virtuale, că sunt bacnote în buzunar, că sunt numere în bancă, că sunt bitcoin într-un wallet, că sunt lingouri de aur îngropate în fundul curții, toate sunt virtuale.

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 Tsunnnami, on 10 februarie 2016 - 23:15, said:

Am eu incredere in tine ca dupa ce-ti termini banii nu timparesti in plus?

Asta e cu totul altceva :). Chestia e ca daca ar fi o "norma" de productie pe zi/sapt/luna insa cum ai zis si tu , nu iti da nimeni garantia ca in background nu se vor face magarii.

Quote

Nu stiu, dar cand eram mic si-mi vindeam marfa din "magazin" pe frunze nu imi spunea nimeni nimic. Iar statul isi vedea de treaba lui.
Daca la scara mica se puteau vinde pungi cu pamant pe frunze de nuc nu inteleg de ce nu ar fi posibil si la o scara mai mare.

Bun exemplu :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate