Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme cu pozele de pe stick

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010
Am si eu o problema cu un stick.Am pe el cateva poze.Cand intru pe stick unele poze se vad doar de jumatate iar altele deloc sau nu le pot deschide.Interesant este ca acum cateva luni doar cateva poze imi apareau asa (10 din 100) iar acum din 100 de poze se mai vad bine doar vreo 10.Stiti daca as putea sa im pot recupera pozele sau arunc stick-ul la gunoi?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Le poti copia de pe stick in calculator in starea in care sunt acum?

#3
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010
da pot, dar tot asa se vad

#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Asa sunt salvate pe stik, nu mai ai ce sa le faci.

#5
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010
pai problema este ca au fost normale, dar in timp au inceput sa se "deterioreze" una cate una. Si m-am gandit ca exista o modalitate sa le repar. Poate problema este stick-ul?, E deteriorat (fizic)??

Deci.... cand deschid folderul si le vad ca iconite (daca e spus corect) se vad unele complete, dar cand le deschid nu se mai vad
am sa atasez doua print screen-uri ca sa intelegi la ce ma refer

[ http://s23.postimg.org/6cd0pljwr/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asa arata dupa ce le deschid:

[ http://s11.postimg.org/xbm7evxib/Untitled2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dimadino, 10 February 2016 - 20:36.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu mai ai ce sa le faci, asa e cand va bucurati la stickuri la cativa lei...

#7
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Postgumball3000, on 10 februarie 2016 - 20:32, said:

Nu mai ai ce sa le faci, asa e cand va bucurati la stickuri la cativa lei...
Din pacate nu e la cativa lei, e un stick cumparat de aicea din viena cu 26 de Euro, dar cred ca e afectat fizic (parerea mea)

Edited by dimadino, 10 February 2016 - 20:38.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdimadino, on 10 februarie 2016 - 20:02, said:

Am si eu o problema cu un stick.Am pe el cateva poze.Cand intru pe stick unele poze se vad doar de jumatate iar altele deloc sau nu le pot deschide.Interesant este ca acum cateva luni doar cateva poze imi apareau asa (10 din 100) iar acum din 100 de poze se mai vad bine doar vreo 10.Stiti daca as putea sa im pot recupera pozele sau arunc stick-ul la gunoi?
Eroare de citire, ori comunicatia precara pe usb ori memoria e pe duca. Backup rapid in pc si la pozele care sunt importante si nu se vad complet incearca recitirea scotand si rebagand stick-ul, cateodata ajuta. Foloseste un manager de fisiere calumea gen Total Commander ca sa vezi exact ce faci.
Stickurile de date sunt cele mai nesigure medii de stocare, asa ca idee generala. Nand-urile au celule cu viata limitata. Pastreaza ce e important pe hdd extern sau dvd-uri de calitate tinute in cutie la intuneric.

Edited by andreic, 10 February 2016 - 21:02.


#9
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Postandreic, on 10 februarie 2016 - 21:00, said:

Eroare de citire, ori comunicatia precara pe usb ori memoria e pe duca. Backup rapid in pc si la pozele care sunt importante si nu se vad complet incearca recitirea scotand si rebagand stick-ul, cateodata ajuta. Foloseste un manager de fisiere calumea gen Total Commander ca sa vezi exact ce faci.
Stickurile de date sunt cele mai nesigure medii de stocare, asa ca idee generala. Nand-urile au celule cu viata limitata. Pastreaza ce e important pe hdd extern sau dvd-uri de calitate tinute in cutie la intuneric.
Ok multumesc tuturor de sfaturi, am sa incerc si am sa vad ce pot face

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E stick USB sau card de memorie, ca daca e stick USB, inseamna ca ar trebui sa le mai ai si pe cardul de memorie de pe care ai facut fotografiile, iar daca le-ai sters cumva de acolo, ai putea sa incerci sa folosesti un program de recuperare fisiere, asta in ideea ca nu ai mai suprascris acel card cu alte fotografii.

#11
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Postgumball3000, on 10 februarie 2016 - 21:42, said:

E stick USB sau card de memorie, ca daca e stick USB, inseamna ca ar trebui sa le mai ai si pe cardul de memorie de pe care ai facut fotografiile, iar daca le-ai sters cumva de acolo, ai putea sa incerci sa folosesti un program de recuperare fisiere, asta in ideea ca nu ai mai suprascris acel card cu alte fotografii.
Nu le mai am pe card si nu, nu le-am supra scris cu nimica, au ramas asa de cand le-am pus. Ai vreo idee cum se numeste programul, sau am sa caut pe google.

Edited by dimadino, 11 February 2016 - 14:26.


#12
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005
Salut,
Daca mai citesti postul poate te ajuta informatia de mai jos. Tocmai am testat azi softuri de recuperare si deocamdata caut solutie pentru backup.
Pentru recuperare, am incercat de curiozitate sa vad ce imi gaseste pe un card CF programul test disk & photo rec si vad ca a recuperat cam toate fotografiile de pe el de la ultimele doua "runde" la care a participat. A gasit si de anul trecut din mai... E un card de 2Gb si il folosesc mai rar.
Softul il gasesti aici: http://www.softpedia.../TestDisk.shtml
Site-ul mama: http://www.cgsecurit...g/wiki/PhotoRec
Pe langa acesta mai era cel de la Recuva: http://www.softpedia...le-Recuva.shtml

Poti incerca si de pe stick-ul usb daca le-ai sters... si evident nu ai rescris de multe ori.
Sper sa mai citesti si sa incerci variantele astea. Stiu ce inseamna fisiere corupte si e nasoala faza cu pozele pe jumatate bune. Uneori se intampla sa fie salvate asa din aparat.
Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate