Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cursuri ArcGIS/ArcMAP/SmallWorld?!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
wikkiz2

wikkiz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2009
Salutare!!

Scuze, dar chiar nu stiam unde m-as putea integra cu postul meu. ( M-am gandit sa postez la CAD - cadastru, ca si asa sunt student aici.. dar am ales sa postez aici. Scuze moderatorilor daca va dau de treaba )

Sa incep, sunt student in anul 3 la USAMV specializarea cadastru din Bucuresti.
Am inceput sa imi fac griji, sa ma panichez ce o sa fac cu viitorul meu. Asa ca am ales sa optez pentru GIS ( Geographic Information Systems )
Ma gandesc la GIS pentru ca asta am inceput sa fac in anul 2 si a inceput sa-mi placa. ( cred ca este ceva de viitor bun, din care se va castiga bine )

Am cautat eu niste cursuri de GIS pe internet si am dat de cursul tinut de cei de la ESRI romania. ( foarte cunoscuti si importanti.. in 2 zile/16 ore are cursul = 250 euro.. cred ca de asta sunt asa scumpi..)

Dupa ce m-am mai interesat.. am auzit ca SMALLWORLD este acum cautat mai mult pentru ca este o combinatie de gis si de baze de date. (din cate mi s-a explciat arcgis si arcmap e ca pascal pentru cei din informatica. Daca gresesc corectati-ma, va rooooooooooooog! )

Asa ca am ajuns aici, pe softpedia. Sper sa ma indrumati undeva catre un curs ok, si cunoscut si cu care pot sa fac ceva dupa.

                (*)    EDIT: Sunt sigur ca sunt multi care o sa ma sfatuiasca sa astept pana temrin facultatea si nu o sa mai am nevoie de cursuri sau mai stiu eu ce minuni.. NU VREAU SA MAI ASTEPT. haha :)

Va multumesc mult :*

Edited by wikkiz2, 10 February 2016 - 14:23.


#2
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Pe site-ul ESRI ai foarte multe lectii on-line. De asemenea Help-ul programului este destul de consistent.
Daca nu ma insel Esri iti ofera 3 luni trial pentru ArcGis Pro si Arcgis 10.3.1.
Net-ul e plin de discutii referitoare la ArcGis sau la variantele gratiute (QGis). Inainte de a arunca 250 de euro pe 2 zile vezi alternativele.

vezi site-ul http://geo-spatial.org/ al Universitatii Bucuresti

Edited by Toxic00, 10 February 2016 - 15:00.


#3
wikkiz2

wikkiz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2009
Tutoriale probabil gasesc si pe youtube sau google. Ideea cursului era de a avea ceva la mana cum ca stiu sa lucrez cu acel soft. Ca dupa sa ma pot angaja mai usor.

Si acum nu stiu care este mai renumit si in acelasi timp si bun.. cel putin astia de la esri sunt renumiti dar.. 250 euro pt 16 ore in 2 zile mi se pare aiurea faptul ca inveti ceva in 2 zile..


#4
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 wikkiz2, on 10 februarie 2016 - 15:11, said:

Tutoriale probabil gasesc si pe youtube sau google. Ideea cursului era de a avea ceva la mana cum ca stiu sa lucrez cu acel soft. Ca dupa sa ma pot angaja mai usor.

Si acum nu stiu care este mai renumit si in acelasi timp si bun.. cel putin astia de la esri sunt renumiti dar.. 250 euro pt 16 ore in 2 zile mi se pare aiurea faptul ca inveti ceva in 2 zile..

In doua zile inveti probabil tipuri de proiectii, georeferentierea, tipuri de shape-uri, atribut table si cateva functii simple. Lucruri pe care le poti invata foarte repede singur.
Sa ai ceva la mana ??! - daca ai facut in facultate, apare pe foaia matricola dar mai important este sa stii sa-l folosesti si nu sa ai o hartie ca stii sa-l folosesti.

Edited by Toxic00, 10 February 2016 - 15:20.


#5
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Toxic00, on 10 februarie 2016 - 15:20, said:

... apare pe foaia matricola ...
Acum se numește anexă la diploma de studii ... :)
Dar ai perfectă dreptate în tot ce spui.

#6
wikkiz2

wikkiz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2009
Eu stiu si cred ca acel curs este foarte renumi si cunoscut. Ba chiar mai mult dupa terminarea cursului sunt sanse mari de reusita in a te angaja undeva. Si as vrea sa incep de pe acum sa lucrez in acest domeniu sa prin si eu putin experienta. Un program oricine il poate invata.. dar ca sa lucrezi trebuie sa dovesti cu ceva ca te pricepi si asta o spun niste renumiti, in cazul nostru esri, daca ar fi sa fac la ei. ( asta e parerea mea ).

Of, nu stiu ce sa fac :(. Lucrez deja de 1 an in alta domeniu si nu mai vreau. Vreau sa fac ceva pentru mine..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate