Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Dulap asimetric hol

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Buna,

Stie cineva cum pot sa construiesc un dulap asimetric (cu aria bazei trapez dreptunghic) pe hol (sa bag in el aspiratorul, trusa de scule,maturile,mopul ,samd)?
Am tot cautat pe net niste schite, dar nu am gasit nimic care sa se asemene cu ce doresc eu. Dulapul va avea o latura de 50cm iar cea mica de 30cm (sub un unghi de 10 grade) si va fi pana in tavan . Este necesar ca o latura sa fie mai mica, deoarece altfel ar ingusta prea mult holul. Ideea e ca nu stiu cum o sa se inchida cele 2 usi. Sa nu arate urat imbinarile pe colt. Cum trebuie realizate acestea?

[ http://s12.postimg.org/prder5abx/imbinari.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
photo share

E realizabil? Sau ar trebui sa il fac ingust si drept ?

Am atasat si o schita.
M-am gandit si la o varianta de usi glisante, cu sina prinsa direct pe tavan, dar din ce am vazut eu, pierd cam 10cm adancime (pentru ca cele 2 usi trebuie sa gliseze una langa alta).

Mutumesc anticipat.



[ http://s7.postimg.org/tvlvggccr/dulap.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
image sharing sites

Edited by touche, 10 February 2016 - 11:21.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se poate, dar greu vei gasi pe cineva dispus sa-l faca
e mult de munca la acele unghiuri, la usi..
dar daca esti dispus sa dai o suma corespunzatoare....Posted Image
am avut un corp "unghiular", avea chiar 4 sertare din ce in ce mai mari si cu fata inclinata; arata foarte bine, dar cine l-a facut mi-a zis ca a pierdut prea mult timp si l-a facut mai mult din pasiune, sa vada ca iese bine

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu aș pune uși glisante nu cu balamale.
Sau ușă Evantai (pliantă) ca asta: http://www.spatiulco...-object_id=3124

Edited by Mircel, 10 February 2016 - 12:07.


#4
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
De facut se poate face, dar nu cred ca merita efortul. Toate placile se pot taia la unghi fara probleme, insa nu cred ca unde se debiteaza PAL-ul fac si operatii de-astea, dar poate ma insel. Si la noi se debiteaza, insa pentru taieri la unghi as pune un pret foarte special Posted Image. Apoi nu mai poti pune cant ABS, pe inclinat poti pune doar melamina cu fierul de calcat.  La unghiul ala nu exista balamale dedicate, iar cu balamaua aruncatoate de 110 grade esti cam la limita, poate mai "arunca" usa, poate nu, ( in orice caz se poate rezolva in caz ca nu mai inchide usa cu cate un magnet sau 2 pe fiecare usa). Balamalele tb puse pe peretele din stanga si pe cel intermediar.  In aceste conditii mie mi se pare ca nu merita efortul, decat daca esti foarte pasionat de acest hobby.

Daca tii la spatiul suplimentar oferit de peretele mai adanc, propun sa faci dulapul in trepte   adica un dulap paralelipipedic cu adancimea de 50 si inca unul cu adancinea de 30 (ar merge si un singur dulap, dar iar te lovesti de problemuta cu taierea inferioarei si a superioarei)

Usile glisante atat de inguste si inalte nu functioneaza  deloc bine, ai sesizat bine ca mai pierzi si din spatiu,  dar ma rog, fiecare cum crede.

Edited by sopo, 10 February 2016 - 12:13.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
o varianta ingenioasa ar fi sa pui usa gen rulou. asta daca "modelul" dulapului permite (eu nu pot vizualiza pozele/schitele puse de tine), depinde si de culoarea aleasa/dorita.
usa tip rulou ti-ar permite sa renunti la forma trapezoidala a dulapului. (un exemplu in imaginea de mai jos)
[ http://img03.olx.ro/images_mercadorro/53921521_1_644x461_dulap-metalic-steelcase-masa-de-prezentare-ovala-cu-roti-biblioteca-bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau te poti gandi la acest model de dulap (are o latura in plus), care are o singura usa.

[ http://www.leroymerlin.ro/upl/uplphoto/w5/dulap-colt-1-usa-alb-fluture-l-70-x-l-385-cm-1246-303.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
daca gasesti sine pt usi glisante si te pricepi sa le montezi poti sa-ti faci si singur dulapul. trebuie doar sa ai grija sa fie paralele sinele. nu-ti trebuie nici o taiere in unghi, poti sa mergi linistit cu taiere normala. n-ai unghiuri asa de anormale. si balamalele aruncatoare cred ca lucreaza binisor la unghiul ala.

pt ceilalti care comenteaza de unghiuri: uitati-va un pic la cote.

Edited by Fane, 10 February 2016 - 12:40.


#7
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 aeon, on 10 februarie 2016 - 11:54, said:

se poate, dar greu vei gasi pe cineva dispus sa-l faca e mult de munca la acele unghiuri, la usi..  
Eu il fac (am mai facut cateva dulapuri acasa) si nu mi s-a parut mare lucru.

 Mircel, on 10 februarie 2016 - 11:58, said:

  Sau ușă Evantai (pliantă)  
Usa evantai ar fi o solutie mai simpla, dar nu mi se pare foarte elegant... in plus, fiind inaltimea relativ mare (210 cm) e foarte posibil ca in timp balamalele acestora sa cedeze...

 sopo, on 10 februarie 2016 - 12:01, said:

Daca tii la spatiul suplimentar oferit de peretele mai adanc, propun sa faci dulapul in trepte adica un dulap paralelipipedic cu adancimea de 50 si inca unul cu adancinea de 30 (ar merge si un singur dulap, dar iar te lovesti de problemuta cu taierea inferioarei si a superioarei).

Tu propui sa fac ceva gen ?:
[ http://s11.postimg.org/4xk6eud5f/dulap_dublu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 corinadaniela, on 10 februarie 2016 - 12:34, said:

(eu nu pot vizualiza pozele/schitele puse de tine), depinde si de culoarea aleasa/dorita.


Nu stiu de ce nu poti vedea imaginile ...teoretic ar trebui sa se vada.

 Fane, on 10 februarie 2016 - 12:37, said:

daca gasesti sine pt usi glisante si te pricepi sa le montezi poti sa-ti faci si singur dulapul. trebuie doar sa ai grija sa fie paralele sinele. nu-ti trebuie nici o taiere in unghi, poti sa mergi linistit cu taiere normala. n-ai unghiuri asa de anormale. si balamalele aruncatoare cred ca lucreaza binisor la unghiul ala.
pt ceilalti care comenteaza de unghiuri: uitati-va un pic la cote.


Asa e... unghiul nu e unul f mare (fiind de sub 10 grade)
Si mie mi se parea cel mai simplu cu usa glisanta, dar apar cele 2 pb mentionate si de sopo:
1. Inaltimea mare - 2,10m
2. Spatiul pierdut din cauza sinelor (pierd cam 10cm adancime din ce am calculat eu)

Edited by touche, 10 February 2016 - 12:51.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 touche, on 10 februarie 2016 - 12:40, said:

Eu il fac (am mai facut cateva dulapuri acasa) si nu mi s-a parut mare lucru.


Usa evantai ar fi o solutie mai simpla, dar nu mi se pare foarte elegant... in plus, fiind inaltimea relativ mare (210 cm) e foarte posibil ca in timp balamalele acestora sa cedeze...



Tu propui sa fac ceva gen ?:
[ http://s11.postimg.org/4xk6eud5f/dulap_dublu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
image hosting

o varianta la modelul cu usa plianta ar fi sa construiasca doua dulapuri suprapuse, cu inaltimi diferite (dupa cum are nevoie), fiecare cu usa plianta. in felul acesta balamalele nu ar mai fi atat de solicitate.

#9
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Da, asa ceva propun ca fiind cea mai simpla si ieftina solutie. In plus valorifica si bine spatiul in discutie. Parerea mea ( proprie si personala, care poate fi in totalitate ignorata) este  ca ce functioneaza bine pe anumite dimensiuni, functioneaza dezastruos pe alte dimensiuni. Asta referitor la usi glisante si la rulou. Uita-te bine in poza cu ruloul ca se vede ca exista un perete care delimiteazacalea de rulare. In plus nu e ieftin deloc, si la dimensiunea de 2500 (ziceai ca vrei dulapul pana sus) am rezerve ca o sa gliseze bine. Personal nu as recomanda asta nici macar unui ipotetic client care ar cere "ce-i mai bun, nu conteaza banii :) ".   Usi pliante am vazut prin cate case am fost vreo 20, insa toate erau praf, dar ma rog... or fi si astea de mai multe calitati.

Edited by sopo, 10 February 2016 - 13:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate