Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Probleme receptie tuner fm

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Salut,

Recent am achizitionat un tuner Yamaha TX-930. E un model de la sfarsitul anilor 80, inceputul anilor 90. Starea e excelenta. Citind pe net, este laudat pentru caracteristicile sale de receptie, folosit pentru dx, insa exact la receptie am eu problema.

Sa detaliez putin:
- locatia: Bucuresti, Muncii, la casa
- antena dipol deschis, pe casa
- celelalte receivere din casa receptioneaza perfect tot ce e in Bucuresti, plus (mai putin optim) Ploiesti, Costila, Buzau, Shumen, Oltenita, Ruse. Sunetul lor, in schimb, nu se compara cu Yamaha
- Yamaha receptioneaza aproape tot din Bucuresti, majoritatea stereo, insa semnalul nu sare de 20%, ceea ce e la limita. Despre alte orase, nu se pune problema (incercat pe manual tuning, fine tuning - are trepte de 0.01 MHz)

Ma intereseaza orice idee care m-ar ajuta sa-l aduc la starea care l-a consacrat :)
Imbatranesc componentele? Ma puteti indruma catre cineva care sa-i faca o revizie competenta?
Multumesc in avans.
Dan.

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004
Ai încercat să conectezi alt aparat la antenă sau să te duci cu aparatul tău în altă parte să vezi cum se comportă.

#3
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Pai asta zic: ca am pus pe antena aia 2 receivere si au prins totce misca. Unul dintre ele, un Grundig, are o scara de semnal care sta la full pe aproape toate posturile, deci antena e ok, no question about that.
Ce e drept, pe yamaha nu l-am mutat de la locul lui, dar nici nu prea am unde, ca in celelalte locuri n-am antene adecvate...

#4
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004
Du-te cu el la un depanator atunci...

#5
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Daca stie cineva pe cineva care se pricepe (adica nu orice carpaci), as aprecia foarte mult daca mi-ar da un PM.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poate are vreun buton de atenuare semnale puternice care este apasat sau nu lucreaza. La fel s-ar putea sa fie un buton pentru receptie normal sau DX.

Attached Files



#7
Ashteroff

Ashteroff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2015
Filtrele ceramice cu frecventa de 10,7MHz rezista cam 5-8 ani de la momentul fabricatiei, apoi isi pierd proprietatile. La fel condensatorii ceramici din tunerul FM, cu timpul se depreciaza, trebuiesc inlocuiti. de la sensibilitate de 0,8uV/m aparatul ajunge sa aiba doar 15-20uV/m, adica un aparat greu de folosit.Piesa de schimb e radioreceptorul in sine.Posted Image

#8
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Ok, deci ar trebui inlocuiti condensatori si filtre. Nu inteleg treaba cu "piesa de schimb e radioreceptorul in sine".

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004
Adică că să-ţi iei unul nou.
Depinde însă de aparat. În Bucureşti prind bine posturile în casă cu un aparat de radio produs prin 1973-1976 care are antena tăiată şi mai stă şi băgată înăuntru (altul de aceiaşi marcă însă e mai puţin sensibil).

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu inteleg ca te plangi ca Yamaha arata semnal de 20% , dar prinde ca si celelalte receptoare , tot ce e in zona.
Calibrarea aparatului poate diferi de la un model la altul. Nu mai zic , de la un producator la altul ! Cu ce te deranjeaza daca asta arata semnal 20% , dar prinde ca si celelalte ?
Poate sa arate si 2% semnal,daca prinde tot ce te intereseaza ,restul nu conteaza.

Edited by ndor, 10 February 2016 - 11:23.


#11
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Ma plang ca are receptia de cateva zeci (!) de ori mai proasta decat ar trebui, cel mai probabil. Ca e un tuner de referinta in masurarea receptiei altor tunere, insa a ajuns cu receptia la limita, adica cu antena sus pe casa abia oscileaza intre mono si stereo. D-asta vreau sa-l repar.
Mai am 3 aparate care receptioneaza radio, insa trebuie sa-l auzi pe asta in comparatie cu ele, ca sa intelegi care e diferenta...

Am facut rost de manualul de service. Am vorbit cu un amic, o sa vina sa-l vada pe seara si sa incerce sa-i inlocuiasca condensatori si filtre. Va tin la curent. Intre timp, orice idee e binevenita.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa 30 de ani cred ca o sa gaseasca multe piese imbatranite si devalorizate...

Edited by Prien, 11 February 2016 - 00:12.


#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu conteaza , asta e "farmecul" , pasiunea, ...... sa readuci la viata ceva ce a fost exterminat de noua tehnologie.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cel mai probabil e dus tranzistorul amplificator de pe intrare, am întâlnit multe cazuri în care s-au distrus de la descărcări electrostatice în antenă, mai ales dacă sunt FET-uri.
Sau s-a băgat vreun dobitoc în reglajele bobinelor şi l-a dezacordat pe partea de RF.

Edited by mihaicozac, 12 February 2016 - 23:46.


#15
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Roger. O sa transmit si eu mai departe amicului care se ocupa de el.
Merci,
Dan.

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postketa, on 11 februarie 2016 - 00:55, said:

Nu conteaza , asta e "farmecul" , pasiunea, ...... sa readuci la viata ceva ce a fost exterminat de noua tehnologie.
Mie imi spui?!?!?!

#17
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009
Fourmi ! Ai terminat ? Cum a ieșit operația

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate