Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dezactivare pop-up Get Win 10

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Dezactivare pop-up Get Win 10 - stiu sigur ca a mai fost dezbatut pe aici, l-am cautat si cu search si cu google dar nu am primis niciun raspuns concludent.
Rog forumistii sa ma ajute sa gasesc acel topic, am incercat vreo jumatate de ora sau mai bine sa gasesc acest topic dar mi-a fost imposibil!
Pentru admini- Puteti inchide topic-ul in momentul in care puneti link-ul cu topicul vechi.

#2
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Nu mai vrei sa primesti notificarea de upgrade la windows 10 ?

Ce sistem de operare folosesti acum 7 sau 8.1 ?

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
http://news.softpedi...er-490567.shtml

#4
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Windows 7 pe 32 de biti pe laptop-ul care vreau sa nu mai aiba acel pop-up
Deci asta este laptop-ul pe care l-am donat parintilor, are Win 7 / 32 biti Professional si altceva nu poate sa duca.
La procesor Intel Core Solo T 1300 s 2 G DDR 2.
Mi-e ca o sa ii manance sa apese pe pop up si apoi lucrez 5 ore sa il pun din nou.

Edited by marius_fenchea, 09 February 2016 - 21:34.


#5
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Pe windows 8.1 trebuie sa nu instalezi, sau sa dezinstalezi updateul: KB3035583 e la optionale.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmarius_fenchea, on 09 februarie 2016 - 21:29, said:

Windows 7 pe 32 de biti pe laptop-ul care vreau sa nu mai aiba acel pop-up

Trebuie sa dezactivezi rapid serviciul Windows Update.....Posted Image

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postxmanyacs77, on 09 februarie 2016 - 21:31, said:

Trebuie sa dezactivezi rapid serviciul Windows Update.....Posted Image
Nuu... trebuie sa reinstalezi Windows XP fara service pack, adica cine e atat de idiot sa actualizeze cel mai smecher sistem de operare?

#8
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Da daca imi amintesc cat de bine mergea XP-ul cu 512 DDR 1 pe Athplon XP 1800+ in 2002 da este o optiune......dar nu pentru anul 2016.
Stiu ca l-ai luat pe cel ce a postat inaintea ta la bascalie....

View Postxxvirusxx, on 09 februarie 2016 - 21:28, said:


Deocamdata functioneaza, merci! Daca o sa se intample altceva o sa revin, am folosit programaelul acela.

#9
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postxmanyacs77, on 09 februarie 2016 - 21:31, said:

Trebuie sa dezactivezi rapid serviciul Windows Update.....Posted Image

Mai bine te interesezi ce update-uri sunt responsabile cu instalarea Windows 10, le identifici si le pe pui pe lista de ignore (Click dr.>Hide update).
Alegi apoi ca toate update-urile sa fie instalate manual si odata pe spatamana, intrun weekend, iti faci timp sa instalezi manual 5-10 update-uri.
La el deja s-a instalat ceva, din moment ce are pop-up-ul, deci trebuie cautat si dezinstalat.

Edited by antinVidia, 09 February 2016 - 21:59.


#10
antinomicum

antinomicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2005
Pe langa programelul indicat mai sus, se dezinstaleaza update-urile 3035583, 3021917, 2952664. Daca reapar in lista de optionale, Hide Update, cum spunea cineva mai sus.

#11
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Din pacate dupa folosirea programelului am avut de furca aseara cu tot felul de PUP-uri si la un scan cu Malware - am avut 14 probleme....
Mi-am dat seama fiindca aveam procesorul in 100% mult prea mult timp.
Acum nu stiu daca este de la programel sau de la altceva.
Am dezinstalat acum update-urile pdate-urile 3035583, 3021917, 2952664. - totul merge ok - sper!

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
Merita incercata si calea oficiala, in loc de tot felul de programele.

Sa fie instalat KB3050265, apoi:

Microsoft said:

You can configure this Group Policy object by using Group Policy (if the update is installed and if you use the updated WindowsUpdate.admx file by copying the file from where the editing policy is located). You can also do this by going to Computer Configuration > Policies > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update, double-clicking Turn off the upgrade to the latest version of Windows through Windows Update, and then clicking Enabled.
Policy path Computer Configuration / Administrative Templates / Windows Components / Windows Update
Policy setting Turn off the upgrade to the latest version of Windows through Windows Update (enabled or disabled)

Zice ca se poate si modificand direct in Registry (tot cu KB3050265 deja instalat):

Microsoft said:

To suppress this offer through the registry, set the following registry key:
HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate
DWORD: DisableOSUpgrade = 1
(HKLM inseamna HKEY_LOCAL_MACHINE, desi cei care nu stiu deja asta ar fi bine sa nu umble ei insisi in Registry ci sa apeleze la cineva care stie ce face).

Sursa: <https://support.micr...n-us/kb/3050265>
Eu nu am verificat pentru ca nu m-a lovit acest update fortat (inca)…

#13
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Nu este update fortat este doar oferta de update gratuit daca ai platit la un moment dat Win 7/8/8.1
Merci de tips/tricks!

DIn punctul meu de vedere este fair doar ca unii dintre noi ne incapatzanam sa folosim sisteme vechi care inca isi fac treaba.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
Ceva mai multe informatii: <https://support.micr...n-us/kb/3080351>. Inclusiv cum se ascunde acea notificare, desi nu prea imi dau seama de ce sunt 2 setari distincte si care este relatia exacta intre ‘dezactiveazaa upgrade’ si ‘ascunde notificare’. Daca dezactivezi upgrade, logic nu ar mai trebui sa apara notificarea. Daca ascunzi notificarea, nu faci upgrade ca nu ai la ce sa zici ‘da’.

Microsoft said:

For non-Enterprise versions of Windows, the notification icon can be suppressed through the Windows registry. To do this, set the following registry value:
Subkey: HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\Gwx
DWORD value: DisableGwx = 1
Nota: zice ‘non-Entreprise’ fiindca pentru Entreprise (si parca Embedded) oricum NU se poate face acest update decat pe calea clasica, cu bani.

#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postmarius_fenchea, on 10 februarie 2016 - 10:29, said:

Am dezinstalat acum update-urile pdate-urile 3035583, 3021917, 2952664. - totul merge ok - sper!
E de ajuns cel subliniat sa fie dezinstalat si ai scapat de notificare, cel putin eu pe 8.1 X64 doar pe asta nu-l instalez, si n-an nici o notificare.

#16
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
"http://news.softpedi...r-490567.shtml" din pacate dupa rularea programelului din link-ul acesta pare ca am reusit sa stric ceva la Win 7-le instalat.
Acum am svchost.exe(netsvcs) care imi tine procesorul in 100%
Scanat cu Malwarebyte, si cu advcleaner si degeaba nu gasesc de unde se incarca asa procesorul....
virus?!
sugestii?

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
@marius_fenchea: Incearca sa dezactivezi complet update-urile din Control Panel (setate pe ‘never check for updates’, nu altceva) si vezi daca inceteaza sa iti tina un procesor la 100%. Ce spui tu poate fi de la scanarea pentru update-uri. Se pare ca update KB3050265 e facut sa corecteze (printre altele) si aceasta problema; vezi link-ul pentru KB3050265 pe care l-am dat mai sus.

In KB3050265, Microsoft said:

  • This update addresses an issue in which system performance can be decreased during scans. This issue has the greatest effect on computers that have a small amount of physical memory.
  • This update addresses an issue in which Windows Update scans can fail and generate a 0x8007000E error.


#18
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsags, on 11 februarie 2016 - 07:22, said:

@marius_fenchea: Incearca sa dezactivezi complet update-urile din Control Panel (setate pe ‘never check for updates’, nu altceva) si vezi daca inceteaza sa iti tina un procesor la 100%. Ce spui tu poate fi de la scanarea pentru update-uri. Se pare ca update KB3050265 e facut sa corecteze (printre altele) si aceasta problema; vezi link-ul pentru KB3050265 pe care l-am dat mai sus.

Done- am dezinstalat update-ul ala, procesorul a revenit la normal pentru moment totul este bine......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate