Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cumparare argint/aur

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salut...

De ceva vreme am ceva pus deoparte si ma gandesc sa imi cumpar de ei argint sau aur, urmarind evolutia in ultima 50 de ani, nu poate decat sa ma bucure avand in vedere vremurile care vor urma.

So....de unde cumparam argint pentru pastrat? Unde gasesc la un pret neumflat exagerat?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai ieftin gasesti la casele de amanet.......Posted Image

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Exista un topic despre asta.
2. Nu iti va vinde nimeni sub pretul pietei, iar daca iti vinde, as fi foarte circumspect.
3. Cumpara lingouri, nu mahmudele.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
La argint ai nevoie de spatiu de depozitare pentru cateva sute de kile... :) pentru aur este alta treba...

#5
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Am eu niste tacamuri de argint,vorbesc serios,iti trebuie?

#6
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007

View Postkvs, on 09 februarie 2016 - 20:49, said:

Salut...

De ceva vreme am ceva pus deoparte si ma gandesc sa imi cumpar de ei argint sau aur, urmarind evolutia in ultima 50 de ani, nu poate decat sa ma bucure avand in vedere vremurile care vor urma.

So....de unde cumparam argint pentru pastrat? Unde gasesc la un pret neumflat exagerat?

evolutia pe 50 de ani? pentru cine economisesti ca nu o sa ii poti lua in mormant ;-)

#7
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Sfatul meu care sunt in domeniu. Nu cumpara lingouri, o sa castigi ceva la ele doar daca creste f mult aurul. Cumpara 18k de la casele de amanet, dar nu la pretul de raft. Daca vrei mai multe detalii pm me.

#8
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Daca esti chtit pe aur fizic atunci sfatul meu sa mergi la Viena si sa cumpari Philarmonics sau Krugerrand. Bani seriosi nu se fac din aur fizic ci din paper gold insa e practic imposibil sa cumperi de pe Comex daca nu ai capital serios.
Aurul fizic il tii doar ca sa mai ramai cu ceva...in eventualitatea unui asemenea scenariu  :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m1aQ-XGWors?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by solerastar, 09 February 2016 - 22:50.


#9
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eu personal as cumpara argint decat aur.

#10
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postliviu_np, on 09 februarie 2016 - 21:35, said:

La argint ai nevoie de spatiu de depozitare pentru cateva sute de kile... Posted Image pentru aur este alta treba...

La 500$/kg 100 de kile sint 50K. La 10g/cm3 intra intr-o cutie de pantofi. Nu spatiul e problema, ci cum naiba il cari.

View Postdanyyy89, on 09 februarie 2016 - 23:18, said:

Eu personal as cumpara argint decat aur.


Numai sa n-ai nnevoie sa te duci cu el tot odata nicaieri.

#11
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

View Postkvs, on 09 februarie 2016 - 20:49, said:

Salut...

De ceva vreme am ceva pus deoparte si ma gandesc sa imi cumpar de ei argint sau aur, urmarind evolutia in ultima 50 de ani, nu poate decat sa ma bucure avand in vedere vremurile care vor urma.

So....de unde cumparam argint pentru pastrat? Unde gasesc la un pret neumflat exagerat?

Pe Europa iti recomand, https://www.coininvest.com/en/ si https://www.silver-to-go.com/en/ . Mai mult ca sigur este aceeasi companie care livreaza.
Pe America merita, daca faci comenzi mai mari de 2500 dolari. Plus ca au foarte multe modele de lingouri si monezi.

Eu iau lunar argint, iar la 3 luni si ceva aur, de pe coininvest. Trimit in Romania prin UPS, costul transportului 20 euro.
Pretul argintului per uncie, putin peste cel de la bursa.
La monezi de argint si aur, nu se plateste TVA. In schimb, la lingourile de argint, DA, se plateste TVA (i don't know why).
Iti recomand sa cumperi argint numai pur, 999. Cercei, bratari, birjuterii, tacamuri, nu merita.

Daca vrei sa vb mai mult, scrie-mi.

O zi buna

#12
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View PostCapo_Bastone, on 10 februarie 2016 - 08:33, said:


Pe Europa iti recomand, https://www.coininvest.com/en/ si https://www.silver-to-go.com/en/ . Mai mult ca sigur este aceeasi companie care livreaza.
Pe America merita, daca faci comenzi mai mari de 2500 dolari. Plus ca au foarte multe modele de lingouri si monezi.

Eu iau lunar argint, iar la 3 luni si ceva aur, de pe coininvest. Trimit in Romania prin UPS, costul transportului 20 euro.
Pretul argintului per uncie, putin peste cel de la bursa.
La monezi de argint si aur, nu se plateste TVA. In schimb, la lingourile de argint, DA, se plateste TVA (i don't know why).
Iti recomand sa cumperi argint numai pur, 999. Cercei, bratari, birjuterii, tacamuri, nu merita.


O zi buna
la lingourile din aur se plateste TVA ?

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postkvs, on 09 februarie 2016 - 20:49, said:

ma gandesc sa imi cumpar de ei argint sau aur, avand in vedere vremurile care vor urma.
Te-ai gandit bine. E mai bine decat a pastra valute.

#14
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
V-ati gandit si unde veti tine aurul / argintul? In pantofi, la saltea sau platiti la banca?

#15
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

View Postcasadivino, on 10 februarie 2016 - 08:54, said:

la lingourile din aur se plateste TVA ?

TVA se plateste DOAR la lingourile de argint (inca incerc sa ma lamuresc de ce).
Monedele de argint, NU
Iar la aur, monede si lingouri, NU se lateste TVA

View Postyesyesyesyo, on 10 februarie 2016 - 10:09, said:

V-ati gandit si unde veti tine aurul / argintul? In pantofi, la saltea sau platiti la banca?

Un lingou de argint de 250 gr ar 14cm x 6 cm. Cel de 12 kg, e mai mare.
Nu cred ca se pune problema unde il vei tine. Imaginatia lucreaza.
PS: uitati-va la Sicario, unde ascundeau mexicanii cadavrele..ce sa mai zic de un lingou cat un telefon...
LA BANCA IN NICIUN CAZ....
Nu lasati nimic in banca. Vor veni vremurile, ca la greci, cand vei avea 20000 euro in cont, dar nu poti retrage decat 60 euro pe zi. WTF?

#16
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Nu mi se pare o solutie fiabila sa le tii in casa. Mai bine le ingropi in gradina, la tara, cand nu trage cu ochiul prin gard coana florica.
Hotii stiu unde sa caute,  in placajul usilor, sub parchet, gura de vizitare a tevilor, bazinul de wc, congelator, boxe audio sau mai stiu eu ce le bubuie capul. Daca nu cumva te talharesc in casa si te bat pana spui.
Mai este si pericolul unui cutremur sau incendiu.

Edited by yesyesyesyo, 10 February 2016 - 12:28.


#17
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

View Postyesyesyesyo, on 10 februarie 2016 - 12:26, said:

Nu mi se pare o solutie fiabila sa le tii in casa. Mai bine le ingropi in gradina, la tara, cand nu trage cu ochiul prin gard coana florica.
Hotii stiu unde sa caute,  in placajul usilor, sub parchet, gura de vizitare a tevilor, bazinul de wc, congelator, boxe audio sau mai stiu eu ce le bubuie capul. Daca nu cumva te talharesc in casa si te bat pana spui.
Mai este si pericolul unui cutremur sau incendiu.

ati vazut ca imaginatie exista....PS: din rigips poti face orice

#18
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Iti faci o groapa in gradina si pui acolo toate lingoaiele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate