Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Jos mainile de pe banii nostri!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#1
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
mare scandal in germania din cauza intentiei de a limita  tranzactiile cash.un plan de a introduce o limitare a tranzactiilor cu numerar in germania a intampinat o rezistenta foarte dura .propunerile de a interzice platile cash de peste 5000 de euro,sub pretextul combaterii terorismului si a spalarii banilor,au fost prezentate  saptamana trecuta de ministerul de finante.

aceasta propunere intampina o mare rezistenta din partea unei  aliante largi de partide  politice dar si din partea celui mai popular si vandut   ziar din germania:bild.ziarul a publicat o scrisoare deschisa luni intitulata:,,jos mainile de pe banii nostri."in care cititorii sunt incurajati sa o decupeze  ,sa o semneze si sa o trimita ministrului de finante.

formatiuni politice au condamnat masurile propuse,care includ si interzicerea bancnotei de 500 de euro,ca un atac la protectia datelor si a vietii personale.
banii gheata ne permit sa ramanem anonimi in tranzactiile de zi cu zi.intr-o democratie constitutionala,aceasta e o libertate care trebuie aparata.

seful bancii centrale a germaniei  s-a distantat de propunerea guvernului :ar fi o eroare fatala daca cetatenii ar avea impresia ca banii le sunt gradual luati din maini.


http://www.hotnews.r...anii-nostri.htm

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu exact stirea nu am auzit-o, dar stiu altceva. Statul trebuie sa fie open minded. Daca nu este, atunci, devine cetateanul creativ si asta este rau pentru Stat.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Iar sare valoarea bitcoin-ului....

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 ramiz, on 09 februarie 2016 - 20:40, said:

propunerile de a interzice platile cash de peste 5000 de euro,sub pretextul combaterii terorismului
Care terorism? Pai Germania nu se confrunta cu problema terorismului, mai ales de cand cu invadatorii care au adus cu ei religia pacii. In Germania, din septembrie incoace e tot primavara, floricele pe campii, porumbei albi, convietuire pasnica etc.

#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Protestatarii sunt idioti.
De ce tranzactiile cu bani trebuie sa fie anonime?

#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 mihaicozac, on 09 februarie 2016 - 20:48, said:

Iar sare valoarea bitcoin-ului....
Bitcoin-ul nu mai e demult banul poporului, liber si descentralizat.

#7
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Tranzactiile cu cash nu pot fi interzise, ci doar declatate si verificate . Ai banii legal nu poate sa-ti interzica nimeni sa achiti o masina de ex cu lichid.(poate doar caserita sa se supere ca nu poate Numara atat ca n-are masina de numarat.)

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 XORIAN_L, on 09 februarie 2016 - 20:56, said:

Protestatarii sunt idioti.
De ce tranzactiile cu bani trebuie sa fie anonime?

Dar de ce ar trebui sa stie orice fraier ce fac eu cu banii? Romanii ca de obicei,prostii Europei,accepta toate porcariile,in Ro nu a schitat nimeni nici un gest la limitarea platilor cash.

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 ramiz, on 09 februarie 2016 - 20:40, said:

mare scandal in germania din cauza intentiei de a limita  tranzactiile cash.un plan de a introduce o limitare a tranzactiilor cu numerar in germania a intampinat o rezistenta foarte dura .propunerile de a interzice platile cash de peste 5000 de euro,sub pretextul combaterii terorismului si a spalarii banilor,au fost prezentate  saptamana trecuta de ministerul de finante.

aceasta propunere intampina o mare rezistenta din partea unei  aliante largi de partide  politice dar si din partea celui mai popular si vandut   ziar din germania:bild.ziarul a publicat o scrisoare deschisa luni intitulata:,,jos mainile de pe banii nostri."in care cititorii sunt incurajati sa o decupeze  ,sa o semneze si sa o trimita ministrului de finante.

formatiuni politice au condamnat masurile propuse,care includ si interzicerea bancnotei de 500 de euro,ca un atac la protectia datelor si a vietii personale.
banii gheata ne permit sa ramanem anonimi in tranzactiile de zi cu zi.intr-o democratie constitutionala,aceasta e o libertate care trebuie aparata.

seful bancii centrale a germaniei  s-a distantat de propunerea guvernului :ar fi o eroare fatala daca cetatenii ar avea impresia ca banii le sunt gradual luati din maini.


http://www.hotnews.r...anii-nostri.htm

De treaba asta se ocupa Mario Draghi, nu ministrul de finante

#10
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
uite ca la ei lumea reactioneaza.nu se lasa calcata in picioare ca la noi.

Edited by ramiz, 09 February 2016 - 21:28.


#11
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,628
  • Înscris: 02.10.2009
Ce cumperi uzual cu mai mult de 5000 euro? Cat de des faci asa ceva?
Dati exemple curente de lucruri care se cumpara cu atat mai mult de atat, in cash.
Cand cumperi o masina, motocicleta, casa, etc deja nu mai poti sa o iei pe cash si sa ramai anomim, ai alte acte de facut.

Cred ca protestele de aici vin din partea celor care n-au card sau daca au il folosesc odata pe luna sa ia banii de la bancomat.
In numele libertatii se fac toate potlogariile cu bani negri.

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Rosebud09, on 09 februarie 2016 - 21:28, said:

Ce cumperi uzual cu mai mult de 5000 euro? Cat de des faci asa ceva?
Dati exemple curente de lucruri care se cumpara cu atat mai mult de atat, in cash.
Cand cumperi o masina, motocicleta, casa, etc deja nu mai poti sa o iei pe cash si sa ramai anomim, ai alte acte de facut.

Cred ca protestele de aici vin din partea celor care n-au card sau daca au il folosesc odata pe luna sa ia banii de la bancomat.
In numele libertatii se fac toate potlogariile cu bani negri.

De ce trebuie sa fie o limita a platii in cash? Exemple vrei? Pai o excursie in Cuba.Sau o instalatie de sunet.Sau o masina,ca nu trebuie sa scriu in contract cu cat am cumparat,nu e treaba mimanui sa stie asta. Ce urmeaza dupa porcaria asta cu plata cash,cartele cumparate cu buletinul,ca sa stie "unii" tot ce faci?

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Sistemul cu cardurile nu funcţionează chiar impecabil. De multe ori durează plata cu cardul mai mult decât cu cash, pentru că.. erori. De multe ori cardul poate fi blocat "din greşeală"  de cei de la finanţe. Sau altă dată se poate defecta pur şi simplu, ceea ce o bancnotă nu păţeşte.

Eu sunt un tip obsedat de tehnologie. Telefonul meu de regulă nu e mai vechi de un an, etc. Cu toate astea, am constatat că soluţiile tehnologice mai dau chix. La nemţi azi s-au lovit 2 trenuri. Ori acolo e teoretic o megasecuritate.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
La asa stire mi-am adus aminte de alta, din 2014 - Prima ţară din lume care ar putea renunţa complet la plata cu bani cash. Suedia a fost prima tara din Europa care a introdus in circulatie bancnotele, in 1661. Acum aproape ca nu le mai foloseste, patru din cinci plăţi sunt efectuate cu cardul. Bancomate si POS-i sunt peste tot, inclusiv in autobuze sau la biserica, pentru a face donatii. Nu m-as mira ca si cersetorii romani de pe acolo sa se doteze cu asa ceva...
Bancnotele si monedele mai reprezinta in Suedia doar 3% din economie, comparativ cu 9%, in zona euro si 7%, in SUA.
In acelasi timp, in Italia 3/4 din plati sunt in cash. Acuma unde oare este mai mare evaziunea, in tarile nordice sau in Italia?

Economia românească rămâne în continuare puternic dependentă de numerar, deşi băncile raportează creşteri ale plăţilor cu cardurile online sau la POS-urile din magazine, o dependenţă care favorizează economia subterană, estimată la circa 40 mld. euro anual.
http://www.zf.ro/bus...i-cash-13379820

Asadar despre ce vorbim? In Franta daca te vrei sa platesti cu o bancnota de 500 de euro se uita la tine crucis, eventual cheama politia sa te verifice sau te refuza direct, unii comercianti chiar au afise cum ca nu primesc hartiile de 500, unii nici de 200.

Edited by claudiu1, 09 February 2016 - 21:41.


#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
si in Italia este o lege ceva de genu ,dar a fost adoptata in toiul crizei ecoomice si pentru a tine in frau munca la negru. Nu ma uimeste sa fie si in Germania la fel, pana la urma este vorba de globalizare , asta este  un pretext c terorismul .

Mario Draghi asta e italian ?

Edited by Benderbut, 09 February 2016 - 21:53.


#16
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,628
  • Înscris: 02.10.2009

 claudiu1, on 09 februarie 2016 - 21:40, said:


In acelasi timp, in Italia 3/4 din plati sunt in cash. Acuma unde oare este mai mare evaziunea, in tarile nordice sau in Italia?

1. Economia românească rămâne în continuare puternic dependentă de numerar
http://www.zf.ro/bus...i-cash-13379820

2.Asadar despre ce vorbim? In Franta daca te vrei sa platesti cu o bancnota de 500 de euro se uita la tine crucis, eventual cheama politia sa te verifice sau te refuza direct, unii comercianti chiar au afise cum ca nu primesc hartiile de 500, unii nici de 200.

1. Economia romaneasca ramane in continuare depedenta de mentalitati.

2. Multe magazine nu primesc nici hartii de 100. Riscul de contrafacere este mult mai mare decat in cazul unor hartii de 10 sau 20.
3. Cum am spus, nu exista nici un lucru curent, obisnuit care sa necesite sume mari de platit in cash. Cumparaturile oarecare nu depasesc in general 150-200. Doar ocazional cumperi "ceva" care costa mai mult: un ceas, un TV, telefon, un costum de haine sau lucruri din astea care sunt inca de 10 ori sub limita aceea.
Fiti seriosi si ganditi-va la voi, de cate ori ati platit cu asa sume. Stiu obiceiul romanesc, si teama de a nu fi jefuiti de banci prin "comisioane" oneroase la tranzactii.
Daca vreti sa luptati pentru ceva, acolo trebuie umblat, la modul cum sunt tratati cetatenii de banci.
4. Cand mergi in Cuba (ca tot romanu) sau iei bilet de avion pentru Fiji, degeaba de duci cu cash, numai "anonim" nu ramai :lol:

#17
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 ady_77, on 09 februarie 2016 - 21:05, said:


Dar de ce ar trebui sa stie orice fraier ce fac eu cu banii? Romanii ca de obicei,prostii Europei,accepta toate porcariile,in Ro nu a schitat nimeni nici un gest la limitarea platilor cash.
Da cine esti tu sa nu stie nimeni? Traiesti intr-o societatea si esti condus de cineva. Daca asta e interesul tarii il accepti sau dispari.

#18
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 benis, on 09 februarie 2016 - 21:38, said:

Sistemul cu cardurile nu funcţionează chiar impecabil. De multe ori durează plata cu cardul mai mult decât cu cash, pentru că.. erori. De multe ori cardul poate fi blocat "din greşeală"  de cei de la finanţe. Sau altă dată se poate defecta pur şi simplu, ceea ce o bancnotă nu păţeşte.

Si in cazul asta bagam mana in buzunar si platim cash 5000 Eur Posted Image. O astfel de greseala/defect  se rezolva relativ repede, poate cu exceptia blocarii "din greseala" de cei de la finante... insa eu personal de un astfel de caz nu am auzit pana acum.

Edited by Cornel, 09 February 2016 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate