Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

limita minima fata de liniile de inalta tensiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
un_amarat

un_amarat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.11.2015
Buna ziua , stiu ca sa ma discutat despre acest subiect dar totusi sunt in ceata .  Am un teren intravilan .. si as vrea sa imi fac o casuta unde sa locuiesc pe terment lung ma gandesc ! dar, la aproximaviv 150-170 m de terenul meu este o cale ferata dezafectata .. si 2 stalpi de IT+ STALPI DE MEDIE TENSIUNE  de 20 kw ... cei de IT nu stiu exact cati kw au , credeti ca la distatanta de 150-170 m fata de fire si stalpi .. va afecta cumva sanatatea ? am atast poze .  Mentionez ca la distanta asta sunt decat 2 stalpi de IT la care vin conectati stalpii de medie tensiune ...

Attached Files


Edited by un_amarat, 09 February 2016 - 16:53.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
as zice ca e suficienta distanta
am vazut aproape sub linii de inalta tensiune, erau locuite de ceva timp, chiar daca se auzeau cum "bazaie";
avantaj: noaptea pe furtuna aveau parte si de ceva artificii gratis

cred ca si pe aici pe forum gasesti cativa muult mai aproape

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
''În Franţa aceste situaţii sunt reglementate clar. Nu se construieşte nimic la o distanţă mai mică de 200 metri de liniile de înaltă tensiune. La noi nici măcar nu există studii despre pericolele la care se expun oamenii. Medicii atrag atenţia că riscurile sunt mari.''

Ruxandra Constantina, medic de familie: Predispune la apariţia diferitelor tulburări psihice şi neurologice, scade imunitatea, cei mai afectaţi sunt copiii. Există studii făcute în Franţa care au arătat o incidenţă crescută a leucemiei în rândul celor care locuiau în apropierea stâlpilor de înaltă tensiune.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 un_amarat, on 09 februarie 2016 - 16:51, said:

Buna ziua , stiu ca sa ma discutat despre acest subiect dar totusi sunt in ceata .  Am un teren intravilan .. si as vrea sa imi fac o casuta unde sa locuiesc pe terment lung ma gandesc ! dar, la aproximaviv 150-170 m de terenul meu este o cale ferata dezafectata .. si 2 stalpi de IT+ STALPI DE MEDIE TENSIUNE  de 20 kw ... cei de IT nu stiu exact cati kw au , credeti ca la distatanta de 150-170 m fata de fire si stalpi .. va afecta cumva sanatatea ? am atast poze .  Mentionez ca la distanta asta sunt decat 2 stalpi de IT la care vin conectati stalpii de medie tensiune ...
Din start se vede ca pui problema gresit.
E vorba de kv, adica kilo-volti, nu kw adica kilo-watti!
Nu risti nimic, stai linistit.

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Stai linistit.
"Art. 18. - (1) Pentru linii electrice aeriene cu tensiuni de peste 1 kV, zona de protecţie şi zona de siguranţă coincid cu culoarul de trecere al liniei şi sunt simetrice faţă de axul liniei. Distanţa de protecţie/de siguranţă reprezintă lăţimea culoarului de trecere al liniei.
(2)   Dimensiunea (lăţimea) zonei de protecţie şi de siguranţă a unei linii simplu sau dublu circuit are valorile:
a)  24 m pentru LEA cu tensiuni între 1 şi 110 kV;
  37 m pentru LEA cu tensiune de 110 kV;
c)  55 m pentru LEA cu tensiune de 220 kV;
d)  75 m pentru LEA cu tensiune de 400 kV;"
e)  81 m pentru LEA cu tensiune de 750 kV."

Edited by anaki, 09 February 2016 - 17:30.


#6
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 androholic, on 09 februarie 2016 - 17:07, said:

''În Franţa aceste situaţii sunt reglementate clar. Nu se construieşte nimic la o distanţă mai mică de 200 metri de liniile de înaltă tensiune. La noi nici măcar nu există studii despre pericolele la care se expun oamenii. Medicii atrag atenţia că riscurile sunt mari.''

Ruxandra Constantina, medic de familie: Predispune la apariţia diferitelor tulburări psihice şi neurologice, scade imunitatea, cei mai afectaţi sunt copiii. Există studii făcute în Franţa care au arătat o incidenţă crescută a leucemiei în rândul celor care locuiau în apropierea stâlpilor de înaltă tensiune.

ruxi la ce nivel de tensiune se refera?
si sa o anunte cineva ca nu e vorba de aia arteriala
cica enel zice 27m ei au calculat 100m!
hahaha

Institutul Naţional de Sănătate Publică stabileşte câmpul electromagnetic, radiaţiile, la ce distanţă acţionează şi poate influenţa sănătatea. Distanţa minimă este de 100 de metri de la baza stâlpului, faţă de 27 de metri dată de Enel. Distanţele sunt mult mai mari pentru că radiaţiile electromagnetice sunt foarte puternice

radio erevan

Edited by mihnearau, 09 February 2016 - 17:35.


#7
un_amarat

un_amarat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.11.2015
azi am facut un tur al zonei in care am terenul .. si vizavi de acei stalpi peste strada   .. este o fabrica de paine si au transformatoare de 659 KVA , asa scrie ...  nu stiu ce sa zic , zona este plina de case ... terenul este in curtea socrilor mei .. unde au si ei casa .. si as vrea sa contruiesc acolo dar totusi am o teama ... ei zic ca sunt mai mult de 170 m pana la firele alea dar eu aproximez 150-170 m ...   totusi din pozele pe care le-am atasat sunt de 110 KV sau 220 ?

Edited by un_amarat, 09 February 2016 - 18:08.


#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
eu m-as feri de stalpii de inalta tensiune ... bazaie si legal normal este o limita de siguranta  de 40 de m  de la axul liniilor pana la spatiul construit , dar eu as zice ca trebuie sa fie mai multa distanta.

cei de medie tensiune pana la 110 kw trebuie sa ai o distanta de siguranta de minim 12 m de la axul liniei, sau stalp.

#9
un_amarat

un_amarat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.11.2015

 Benderbut, on 09 februarie 2016 - 18:08, said:

eu m-as feri de stalpii de inalta tensiune ... bazaie si legal normal este o limita de siguranta  de 40 de m  de la axul liniilor pana la spatiul construit , dar eu as zice ca trebuie sa fie mai multa distanta.

cei de medie tensiune pana la 110 kw trebuie sa ai o distanta de siguranta de minim 12 m de la axul liniei, sau stalp.

da si la mine ar fi o distanta de 150 m minim de la axul stalpului si firelor  .. poate or fi mai mult de 170 m cum zic socrii mei  in orice caz nu sunt peste 200 m dar nici sub 150 m  dar eu am pus minimul ... cu aproximare ... asa din fata curtii pana la stalp .. cu o aplicatie pe mobil mi-a aratat 210 m dar fiind o curba si un canal unde se afla sinele de tren dezafectate ... eu am aproximat perpendicular de la stalp si terenul meu ..  de aceia zic ca sunt intre 150-170 metri ...

Edited by un_amarat, 09 February 2016 - 18:20.


#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...atunci...ce mai spuneti de 5-10 m de axul liniei ,fata de case,in zona rurala,unde liniile trec  [ pe ulita ]...?
Ma refer la linii de 20kv...

Edited by gcom61, 09 February 2016 - 18:18.


#11
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
nu stiu cum stau socii tai, dar eu am fost la pescuit in apropiere de un stalp de inalta tensiune, e foarte deranjant mai ales vara bazaitul, e o sursa importanta de stres, cel putin pentru mine, in plus in caz de incendiu, nu stiu cat de mult ar afecta interventia pompierilor.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 Benderbut, on 09 februarie 2016 - 18:08, said:


cei de medie tensiune pana la 110 kw trebuie sa ai o distanta de siguranta de minim 12 m de la axul liniei, sau stalp.


MT, inseamna medie tensiune si ar valoarea nominala maxima de 20kV = 20.000V

#13
un_amarat

un_amarat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.11.2015

 joseph_lacroix, on 09 februarie 2016 - 18:29, said:

nu stiu cum stau socii tai, dar eu am fost la pescuit in apropiere de un stalp de inalta tensiune, e foarte deranjant mai ales vara bazaitul, e o sursa importanta de stres, cel putin pentru mine, in plus in caz de incendiu, nu stiu cat de mult ar afecta interventia pompierilor.

nu se aude asa bazaind ... cand am stat sub si langa stalpi .. acum nah .. de asta am postat aici sa aud mai multe pareri ...

#14
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Linia e de medie tensiune, se vede cum se continua pe stalpi de beton nu ai nici o problema poti construi linistit.

#15
un_amarat

un_amarat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.11.2015

 ragabader, on 09 februarie 2016 - 20:51, said:

Linia e de medie tensiune, se vede cum se continua pe stalpi de beton nu ai nici o problema poti construi linistit.
chestia este ca la cel din prima poza .. linia se continua si cu stalpi de IT dar sunt legati si stalpi de medie la el ...

#16
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Cum am zis , linia e de medie tensiune doar ca are stalpi metalici, la o linie de inalta nu se fac ramificatii cum sunt in poza si nu se continua linia cu stalpi de beton, plus lipsa zgomotului care il face o linie de inalta, nici o sansa sa fie linie de 110kv.

#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
S-au făcut multe studii și rezultatele sînt neconcludente, nu s-au putut proba explicit corelații între apropierea de o linie de IT și incidența cancerului. Citisem acum ceva timp un raport, care tot așa spunea că a descoperit o incidență mai ridicată a leucemiei, după care s-a constatat de fapt că în zona aia trecea și un curs de apă relativ poluat (sau era ceva cu apa în zona aia, nu mai știu exact) care era o cauză la fel de probabilă sau mai probabilă.

De asemenea cîmpul electromagnetic scade cu pătratul distanței, deci mulți dintre cei care se feresc de linii de IT pe care le văd la 100m în zare, au chiar la capul patului fire de 220V cu care alimentează consumatori din casă, vorbesc la telul mobil lipit de ureche (deci la 5mm de antenă) etc... toate astea sînt, dpdv al legilor fizicii, cel puțin la fel de periculoase, pt că sînt atît de aproape, dar nici în cazul ăsta nu există rezultate CONCLUDENTE a unor studii care să lege absolut clar mortalitatea sau cancerul de telef. mobile, etc.

De bîzîit, ar tb să bîzîie mai ales transformatoarele, mai puțin liniile în sine (cel puțin cele de MT care sînt pretudindeni, în general nu bîzîie).

Edited by XON-XOFF, 10 February 2016 - 02:03.


#18
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 androholic, on 09 februarie 2016 - 17:07, said:

''În Franţa aceste situaţii sunt reglementate clar. Nu se construieşte nimic la o distanţă mai mică de 200 metri de liniile de înaltă tensiune. La noi nici măcar nu există studii despre pericolele la care se expun oamenii. Medicii atrag atenţia că riscurile sunt mari.''

Ruxandra Constantina, medic de familie: Predispune la apariţia diferitelor tulburări psihice şi neurologice, scade imunitatea, cei mai afectaţi sunt copiii. Există studii făcute în Franţa care au arătat o incidenţă crescută a leucemiei în rândul celor care locuiau în apropierea stâlpilor de înaltă tensiune.


Prostie curata. Asta e grav in Romania, ca prostia e proapaga(nda)ta de asa zisi medici... numai cite cabinete de pseudo medicina homeopatica exista.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate