Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Procentajul de proteine in hrana uscata - caine

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Am un pui de briard de 14 saptamani. Primeste Orijen puppy large breed si pare sa ii priasca.

Ieri, insa, a venit veterinarul pentru rapelul la vaccin si ne-a spus ca Orijen are un procent mult prea mare de proteine (38%) pentru un caine care trebuie sa creasca lent. Am intrebat si crescatorul si ne-a spus acelasi lucru. Am mai citit si pe net si...n-am ajuns la nicio concluzie.

Stie cineva care e problema cu proteinele astea? Orijen are, totusi, o reputatie buna, varietatea pe care o primeste e pentru pui de talie mare, ma gandesc ca nu sunt nici fabricantii de la Orijen chiar ignoranti - toate sortimentele lor au un continut ridicat de proteine.

Edited by gaussboneta, 09 February 2016 - 16:36.


#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Prea multe proteine accelereaza cresterea ceea ce nu e de dorit la cainii din rase foarte mari deoarece cresterea brusca in greutate afecteaza articulatiile. Hrana grain-free cum e si Orijenul au procente mari de proteine dar mai sunt unele si cu procent mai mic, de exemplu Granatapet junior de la zooplus.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 gaussboneta, on 09 februarie 2016 - 16:35, said:

Am un pui de briard de 14 saptamani. Primeste Orijen puppy large breed si pare sa ii priasca.


are procent mare fiindca e pentru rase de talie mare, care au nevoie
o hrana normala are cam 20%

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
La un moment dat aveam 2 caini lupi care au facut pui. Unul din ei care a fost dat la un amic a fost hranit cu nu stiu ce fel de mancare, cert e ca avea culoarea de lup, dar statura de ciobanesc mioritic cu blana scurta. Probabil ca de aia ti-a spus asta ca sa nu creasca mult peste statura normala.

Edited by usrnm, 09 February 2016 - 16:52.


#5
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Inteleg - teoretic - ca accelereaza cresterea. Dar, daca faci un calcul, daca mananca 350 de grame de orijen cu 38% proteine sau 500 de grame de xxx cu 28% proteine, tot cam acolo e, nu?

 overseas, on 09 februarie 2016 - 16:50, said:

are procent mare fiindca e pentru rase de talie mare, care au nevoie
o hrana normala are cam 20%

Pai, briardul e de talie mare. Sigur, nu e cat un caucazian, dar tot mare e.

 Freddy12, on 09 februarie 2016 - 16:45, said:

cresterea brusca in greutate afecteaza articulatiile.

De acord, daca ar creste brusc. Insa el e controlat tot timpul, masurat, cantarit in fiecare saptamana. E in parametri, iar cantitatea de hrana se poate regla.
Intreb si eu...

Ideea e grain-free, da, pana creste, apoi probabil va trece pe (cat de bine se poate) BARF? Vreo parere despre BARF?

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Sa nu ramai in urma cu calciul

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ca pt oase, proteine pentru muschi

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 gaussboneta, on 09 februarie 2016 - 16:35, said:

Am un pui de briard de 14 saptamani. Primeste Orijen puppy large breed si pare sa ii priasca.

Ieri, insa, a venit veterinarul pentru rapelul la vaccin si ne-a spus ca Orijen are un procent mult prea mare de proteine (38%) pentru un caine care trebuie sa creasca lent. Am intrebat si crescatorul si ne-a spus acelasi lucru. Am mai citit si pe net si...n-am ajuns la nicio concluzie.

Stie cineva care e problema cu proteinele astea? Orijen are, totusi, o reputatie buna, varietatea pe care o primeste e pentru pui de talie mare, ma gandesc ca nu sunt nici fabricantii de la Orijen chiar ignoranti - toate sortimentele lor au un continut ridicat de proteine.
Mergi inainte fara grija pe Orijen !!! E una dintre cele mai bune , daca nu cea mai buna hrana din Romania ! Medicii veterinari si altii primesc comisioane pentru a recomanda altele in special ceva cu "regal" ...care nu merita ! Exista anumite gramaje pentru varstele si greutatile cainelui ! O folosesc pentru 2 CG , unul matur si unul pui si e super !
Cantitatea de proteina e procentuala din mancare ! Mai pe intelesul tuturor mult mai buna e o friptura naturala...sa zicem de 300 de g decat sa mananci un kil de fasole cu 50g de carne !
Totusi ar fi bine sa fie secondata si de orez cu carne de pui , cu morcov&etc. !!!

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 FAP, on 09 februarie 2016 - 19:06, said:

Mergi inainte fara grija pe Orijen !!! E una dintre cele mai bune , daca nu cea mai buna hrana din Romania ! Medicii veterinari si altii primesc comisioane pentru a recomanda altele in special ceva cu "regal" ...care nu merita !

ZI-mi de unde stii.
Rapid zi-mi, :lol:

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Tsunnnami, on 09 februarie 2016 - 19:10, said:

ZI-mi de unde stii.
Rapid zi-mi, Posted Image
Si aici te "pricepi" ? De ce nu ma lasi tu in pace ? Mergi la subiectul cu femeile ...&etc. !!! Exista multe clasamente internationale si ratinguri pe care te las sa le descoperi !!!
Sunt curios daca freddy12 este acelasi cu freddy25 de pe un forum specializat de cg !

Edited by FAP, 09 February 2016 - 19:33.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poti regla din cantitate . O mancare consistenta , in cantitati mai mici , va domoli cresterea . Indiferent ce ii dai sa manance , miscarea prelungita si linistita sa nu ii lipseasca . Cel putin de 3 ori pe saptamana , in lesa , plimbari de minim 3-4 km. Nu il agita dupa mancare , risti torsiune gastrica , fiind un haplea din nascare . Pana la vreun an si jumatate , vei avea si inerentele dureri articulare la labe ( intai cele din fata si dupa aceea si cele din spate ) care vor trece cu niste antiinflamatorii . Este absolut normal ca osatura si masa musculara sa o ia inaintea articulatiilor , dar plimbarea va rezolva problema . Dupa 2 ani nu mai ai probleme cu el dada il cresti corect .

Edited by JurasikMan, 09 February 2016 - 19:47.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 FAP, on 09 februarie 2016 - 19:19, said:

Si aici te "pricepi" ? De ce nu ma lasi tu in pace ? Mergi la subiectul cu femeile ...&etc. !!! Exista multe clasamente internationale si ratinguri pe care te las sa le descoperi !!!


Branza, credeam ca vii cu ceva serios.
Chiar ma interesa ca mandra ii da royal
Daca ma convingi, poate schimb mai ales ca vom pleca in concediu la vara. In restul timpului mananca mancare gatita

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Tsunnnami, on 09 februarie 2016 - 19:10, said:



ZI-mi de unde stii.
Rapid zi-mi, :lol:
Iti raspund eu. Uita-te pe dogfoodadviser sau dogfoodanalysis sau preferatul meu http://www.allaboutdogfood.co.uk
Royal Canin e o hrana de calitate medie cu pret de superpremium.

Edited by Freddy12, 09 February 2016 - 20:33.


#14
eins

eins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.09.2015
Dupa cum spunea si @Freddy12 la cainii de talie mare prea multa proteina accelereaza cresterea cu efecte secundare. Hrana cainelui nu se bazeaza doar pe proteina asa ca reducerea ratiei nu iti rezolva problema.

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Tsunnnami, on 09 februarie 2016 - 19:56, said:

Branza, credeam ca vii cu ceva serios.
Chiar ma interesa ca mandra ii da royal
Daca ma convingi, poate schimb mai ales ca vom pleca in concediu la vara. In restul timpului mananca mancare gatita
Sper ca nu mi te adresezi cu "branza" sau e o prescurtare de la "mare branza = nimic" ! Royal canin este exact "regalul" de care vorbeam , care sponsorizeaza pe toata lumea si nu prea e ok ! Nu vreau sa te conving pentru ca nu sunt actionar Orijen ci am ciobanesti germani de aproape 5 ani , studiez tot ce misca despre caini inclusiv dresaj , filme , forumuri de specialitate din Romania si strainatate de peste 10 ani !
Dupa ce majoritatea raspunsurilor pe care le dai sunt la "misto" te astepti ca cineva sa stea sa-ti explice tie ...ceva si sa stea sa caute informatii pentru tine caaa...."mandra ii da Royal si ...daca te conving eu " !
Desi nu ar trebui sa-ti mai raspund iti trimit ce te intereseaza , cu speranta ca in viitor sa-ti schimbi tonul si formularile in relatia cu mine !!!
http://www.happydogs...care-caini.html
6 stele este MAXIMUL !!! Si daca freddy are chef o sa-ti explice el(eu nu am) ce inseamna PROTEINA intr-o mancare uscata de caini , cum majoritatea baga proteina animala putina pentru ca e scumpa si compenseaza cu proteina vegetala care e ieftina dar e buna pentru ierbivore !!!

 eins, on 09 februarie 2016 - 20:31, said:

Dupa cum spunea si @Freddy12 la cainii de talie mare prea multa proteina accelereaza cresterea cu efecte secundare. Hrana cainelui nu se bazeaza doar pe proteina asa ca reducerea ratiei nu iti rezolva problema.
Asta e o alta gogoasa scornita de concurenta si sponsorizati ! Toti atletii si sportivii consuma mai multe proteine , formeaza musculaturi si oase mult mai puternice  decat cei care mananca soia  ! In plus cainele e carnivor , nu ierbivor ! In plus exista hrana Orijen SPECIALA pentru "Puppy Large Breed" ! In cazul in care cainele se ingrasa se reduce ratia !

Edited by FAP, 09 February 2016 - 22:01.


#16
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Bun, nu e primul meu caine, dar mersi, oricum, pentru sfaturi.

Nedumerirea mea e legata doar de Orijen care e, evident, o hrana de calitate si, totusi, paprerile sunt impartite in legatura cu procentul de proteina.
Puiul a venit cu RC de la crescator, insa mie nu-mi place deloc RC, iar el era tot timpul la limita de diaree. Orijen ii convine de minune, insa, acum, sunt indoit, tot citind despre hrana asta super proteica.

 eins, on 09 februarie 2016 - 20:31, said:

Dupa cum spunea si @Freddy12 la cainii de talie mare prea multa proteina accelereaza cresterea cu efecte secundare. Hrana cainelui nu se bazeaza doar pe proteina asa ca reducerea ratiei nu iti rezolva problema.

Orijen e un aliment complet, deci, teoretic, hranit cu Orijen ar trebui sa nu aiba probleme cu calciul, nici cu vitaminele, nici cu asimilarea.

 JurasikMan, on 09 februarie 2016 - 19:47, said:

Pana la vreun an si jumatate , vei avea si inerentele dureri articulare la labe ( intai cele din fata si dupa aceea si cele din spate ) care vor trece cu niste antiinflamatorii .
Vorbesti de briard sau de rase mari, in general?
Nu cred ca e normal sa aiba dureri articulare daca puiul creste corect. Bine, pot fi "accidente", dar nu ar trebui sa fie regula.

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 gaussboneta, on 09 februarie 2016 - 22:03, said:

Bun, nu e primul meu caine, dar mersi, oricum, pentru sfaturi.

Nedumerirea mea e legata doar de Orijen care e, evident, o hrana de calitate si, totusi, paprerile sunt impartite in legatura cu procentul de proteina.
Puiul a venit cu RC de la crescator, insa mie nu-mi place deloc RC, iar el era tot timpul la limita de diaree. Orijen ii convine de minune, insa, acum, sunt indoit, tot citind despre hrana asta super proteica.



Orijen e un aliment complet, deci, teoretic, hranit cu Orijen ar trebui sa nu aiba probleme cu calciul, nici cu vitaminele, nici cu asimilarea.


Vorbesti de briard sau de rase mari, in general?
Nu cred ca e normal sa aiba dureri articulare daca puiul creste corect. Bine, pot fi "accidente", dar nu ar trebui sa fie regula.
De la majoritatea crescatorilor(si de unde am luat eu) ii hranesc cu RC deoarece au discounturi masive + saci mai mari la preturi mai mici si nu e una dintre cele mai slabe ! De aia toti crescatorii spun ca RC e foarte buna si cand ii intrebi de ce nu Orijen au inventat asta cu proteicul ! In plus marfurile pentru Canada si SUA au intotdeauna o calitate mai buna ! Singura problema la Orijen e doar pretul ! Si daca vrei ca vara sa te intrebe lumea daca il dai cu gel ca sa-i luceasca blana mergi si 2-3 luni cu 6 Fish ! Sunt curios la proteinele din peste ce mai .....!!!
Mergi inainte cu incredere !

 gaussboneta, on 09 februarie 2016 - 16:59, said:

Inteleg - teoretic - ca accelereaza cresterea. Dar, daca faci un calcul, daca mananca 350 de grame de orijen cu 38% proteine sau 500 de grame de xxx cu 28% proteine, tot cam acolo e, nu?



Pai, briardul e de talie mare. Sigur, nu e cat un caucazian, dar tot mare e.



De acord, daca ar creste brusc. Insa el e controlat tot timpul, masurat, cantarit in fiecare saptamana. E in parametri, iar cantitatea de hrana se poate regla.
Intreb si eu...

Ideea e grain-free, da, pana creste, apoi probabil va trece pe (cat de bine se poate) BARF? Vreo parere despre BARF?
Barf reprezinta aproape perfectiunea , asta daca ai laborator si ii poti calcula la fiecare masa caloriile si bucatareasa permanenta !!!

Edited by FAP, 09 February 2016 - 22:12.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 FAP, on 09 februarie 2016 - 21:54, said:

Sper ca nu mi te adresezi cu "branza" sau e o prescurtare de la "mare branza = nimic" !

Corect,
de unde paranoia asta ca as vrea sa te jignesc???


 FAP, on 09 februarie 2016 - 21:54, said:

Desi nu ar trebui sa-ti mai raspund iti trimit ce te intereseaza , cu speranta ca in viitor sa-ti schimbi tonul si formularile in relatia cu mine !!!
http://www.happydogs...care-caini.html

Faci foarte bine, mersi.
La ce formulari te referi?


 FAP, on 09 februarie 2016 - 21:54, said:

Royal canin este exact "regalul" de care vorbeam , care sponsorizeaza pe toata lumea si nu prea e ok ! Nu vreau sa te conving pentru ca nu sunt actionar Orijen ci am ciobanesti germani de aproape 5 ani , studiez tot ce misca despre caini inclusiv dresaj , filme , forumuri de specialitate din Romania si strainatate de peste 10 ani !

6 stele este MAXIMUL !!! Si daca freddy are chef o sa-ti explice el(eu nu am) ce inseamna PROTEINA intr-o mancare uscata de caini , cum majoritatea baga proteina animala putina pentru ca e scumpa si compenseaza cu proteina vegetala care e ieftina dar e buna pentru ierbivore !!!

Ba chiar asta ma asteptam, sa ma convingi
Si inca o data mersi
Pentru ca ma ajuti, desi zici ca esti suparat pe mine, naiba sa ma ia daca inteleg de ce, probabil pentru vreo reactie de-a mea pe topicul cu femeile, iti super multumesc.
N-am nici o placere sa jignesc si da, esti unul a carui parere conteaza, chiar daca nu-s de acord mereu cu ce zici

Am nevoie de hrana uscata pentru concediu.
2 saptamani.

Ce vreau sa-ti zic este ca Royalul il mananca pe nerasuflate, mi-e teama sa nu se inece dracu, parca i-as lua-o asa o inghite.

O sa incerc si cu Orijen, sa ii cumpar in weekend probabil

Thx mate

 FAP, on 09 februarie 2016 - 22:16, said:

In plus marfurile pentru Canada si SUA au intotdeauna o calitate mai buna

De ce crezi asta?

 FAP, on 09 februarie 2016 - 22:16, said:

daca vrei ca vara sa te intrebe lumea daca il dai cu gel ca sa-i luceasca blana mergi si 2-3 luni cu 6 Fish ! Sunt curios la proteinele din peste ce mai .....!!!

Vrei sa zici ca-s diferite uscatele?

 FAP, on 09 februarie 2016 - 22:16, said:

Barf reprezinta aproape perfectiunea , asta daca ai laborator si ii poti calcula la fiecare masa caloriile si bucatareasa permanenta !!!

Ce este Barf?

Edited by Tsunnnami, 09 February 2016 - 22:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate