Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Imprumuturi nebancare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Ce parere aveti despre imprumuturile de la persoane fizice/juridice fara intermediul unei banci/firme?

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
joaca-te joaca-te.
tu nu dormi linistit noaptea?
atunci cauta un camatar. vei blestema ziua in care te-ai dus sa iei bani imprumut de la el.

#3
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
O parere similara cu scarba si cu lehamitea .

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
O parere buna, mai ales cele facute la oameni seriosi, fara contract, fara adeverinta, fara venit

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In legislatia asta pana si camatarii au dureri de cap ( ce lume ! ) . Daca ii da la datornic 1000 de euro , ala se duce tinta la Politie , care il salta cu mascatii , il acuza de toate relele pamantului , ii pune in carca 5 violuri , trafic de stupefiante , copii nelegitimi ( sigura apare celebra Vica care se jura ca si ala i-a facut un plod ) ..si incepe calvarul camatarului. Ia avocat pentru fiecare tip de acuzatie ( ca sunt pe specializari ) , plateste teste ADN sa arate ca nu e plodul lui , cauta facturile de pe ultimii 25 de ani cu cat a platit impozit la stat , se dezice de toti prietenii lui ( mai ales de sportivi ...astia sunt asociati cu crima organizata si nu dau bine ) , plateste la institutul de metrologie masuratori exacte ale gaurilor vctimelor violata ca sa dovedeasca ca nu ii incapea stromeleagul ...deci violul nu a avut loc ...si tot asa. Chestiile acestea costa. Pentru 1000 de euro pe care nu ii mai vede niciodata ( are grija statul ca votantul sa nu mai trebuiasca sa isi plateasca datoriile - ca si cu legea darii in plata )  , camatarul nostru trebuie sa plateasca cu cel putin 30 de zile de detentie preventiva , testele si masuratorile mai sus pomenite ,avocatii din toate litigiile , plus o eticheta de interlop . Daca era politician ...treaba mergea mai usor. aia isi imprumuta , fara dobanda , intre ei , sume de sute de milioane de euro . Este absolut legal.
Mah ...voua nu va e sila de promiscuitatea si ridicolul in care va scaldati ? Cand aveti nevoie de bani plangeti pe la porti si va tarati in genunchi , si cand trebuie sa dati banii inapoi deveniti victime . Ce convenabil pentru o gloata de oameni fara demnitate , fara caracter , fara nici un principiu. Posted Image

Edited by JurasikMan, 09 February 2016 - 13:55.


#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Camatari legali aceste IFN-uri. Nu fac depozite, doar ruleaza bani dati ca imprumut.
Dobanda este exorbitanta. Provident, Viva Credit, Cetelem, Ferratum, iCredit, Fast Finance si care or mai fi (sa ma scuze ca nu-i mentionez) jupoaie pielea de pe tine legal.
Pentru perioade scurte imprumuta sume mici, dar cu dobanzi foarte mari.
De exmplu, Viva da 200 lei pentru 35 zile si dai inapoi 284 lei, adica dobanda este 1,2%/zi, tradus inseamna DAE 3.774%, sau Fast care da 400 lei pe 20 zile si iti ia 496 lei, adica DAE 4.969%.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
La muncă nu se gândeşte nimeni, numai la împrumuturi...

#8
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 claudiu1, on 09 februarie 2016 - 14:29, said:

Provident, Viva Credit, Cetelem, Ferratum, iCredit, Fast Finance si care or mai fi (sa ma scuze ca nu-i mentionez) jupoaie pielea de pe tine legal.
Pentru perioade scurte imprumuta sume mici, dar cu dobanzi foarte mari.
De exmplu, Viva da 200 lei pentru 35 zile si dai inapoi 284 lei, adica dobanda este 1,2%/zi, tradus inseamna DAE 3.774%, sau Fast care da 400 lei pe 20 zile si iti ia 496 lei, adica DAE 4.969%.
Merge, daca vrei sa bagi banii in pariuri sau altceva - daca ai un pont bun de pilda.....

#9
sighinau

sighinau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.12.2015
si ce pot face aceste IFN-uri? Tot ameninta ca daca nu dai banii inapoi merg mai departe. Pai in contractul ala semnat pe internet sunt niste clauze abuzive. Daca tu la randul tau ii ameninti ca ii dai in judecata pentru clauze abuzive pe astia cum ar fi Ferratum sau VivaCredit?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 claudiu1, on 09 februarie 2016 - 14:29, said:

Camatari legali aceste IFN-uri.
La fel si bancile, ca dealtfel oricine imprumuta pe altcineva.

 sighinau, on 09 februarie 2016 - 22:48, said:

Daca tu la randul tau ii ameninti ca ii dai in judecata pentru clauze abuzive?
Platesti avocati, dar banii imprumutati tot trebuie sa-i dai inapoi, nu? Altfel s-ar prabusi tot.
Daca aia te informeaza de la inceput de conditii (care trebuie sa fie legale), si cu toate acestea, tu semnezi ca berbecul ca accepti o dobanda de 5.000% pe an, care-i problema?

#11
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016
Run Forrest, Run!

#12
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 mihaicozac, on 09 februarie 2016 - 15:13, said:

La muncă nu se gândeşte nimeni, numai la împrumuturi...
bine punctat mihai.
stima!

#13
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016

 claudiu1, on 09 februarie 2016 - 14:29, said:

Camatari legali aceste IFN-uri. Nu fac depozite, doar ruleaza bani dati ca imprumut.
Dobanda este exorbitanta. Provident, Viva Credit, Cetelem, Ferratum, iCredit, Fast Finance si care or mai fi (sa ma scuze ca nu-i mentionez) jupoaie pielea de pe tine legal.
Pentru perioade scurte imprumuta sume mici, dar cu dobanzi foarte mari.
De exmplu, Viva da 200 lei pentru 35 zile si dai inapoi 284 lei, adica dobanda este 1,2%/zi, tradus inseamna DAE 3.774%, sau Fast care da 400 lei pe 20 zile si iti ia 496 lei, adica DAE 4.969%.
Da intr-adevar, am facut la provident si am platit foarte mult. Pentru nevoi urgente exista si viva dar termenul de returnare e prea scurt.

#14
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Am si eu o nelamurire pt cine imi poate explica. De ex la Fast Finance: pt un imprumut de 1000 lei pt 30 zile, simularea de pe site imi arata ca voi plati la sfarsit 1180 lei deci un + de 180 lei (dedus ca 180% pe luna respectiv 2160%/an)  , insa pe pagina de informatii are chiar ca exemplu - 1000 lei/30 zile cu dob de 1.2%/zi pt care voi plati 36 lei. Deci care este varianta corecta?

Edited by SouL, 18 February 2016 - 10:34.


#15
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

eu as fi curioasa cat % din imprumuturile care se fac prin acesti camatari legali cum este Provident sunt returnate fara a se ajunge la alte imprumuturi, amenintari, executari silite... ? Exista o statistica oficiala?

#16
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Lorothy, on 10 februarie 2016 - 15:47, said:

Da intr-adevar, am facut la provident si am platit foarte mult. Pentru nevoi urgente exista si viva dar termenul de returnare e prea scurt.
Poti sa te imprumuti la iCredit.

 moldoveanca2001, on 18 februarie 2016 - 11:40, said:

Buna,

eu as fi curioasa cat % din imprumuturile care se fac prin acesti camatari legali cum este Provident sunt returnate fara a se ajunge la alte imprumuturi, amenintari, executari silite... ? Exista o statistica oficiala?
Cam 40% .

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 mihaicozac, on 09 februarie 2016 - 15:13, said:

La muncă nu se gândeşte nimeni, numai la împrumuturi...
Nu am inteles ce legatura are mersul la munca cu imprumutul? chiar , poti  sa imi explici?

Edited by cuculea, 18 February 2016 - 21:04.


#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Eu sunt de principiul să te întinzi doar cât ţi-e plapuma. Împrumuturile, mai ales la astfel de "instituţii financiare", în fapt cămătari cu licenţă, sunt ca un drog, calmează situaţia pe moment, însă o agravează în perspectivă. Mai ales cînd la mijloc sunt oameni fără nicio cultură economică sau financiară.

Edited by mihaicozac, 18 February 2016 - 23:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate