Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Probleme cu capul...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
De vreo 6 zile am senzatia ca imi arde fata foarte rau cand ma pun in pat. La ceva timp dupa ce ma pun in pat incepe sa ma doare si capul in zona fruntii si a ochilor. Durerea in zona fruntii/ochilor si senzatia ca imi arde fata trec in general la ceva timp dupa ce ma ridic din pat. Am problema asta de fiecare data cand ma pun in pat... si ziua si noaptea. Deabia daca ma ia somnul si ma odihnesc greu.

Acum situatia se complica. Acum 4 zile au inceput sa ma doare picioarele de la genuchi pana in zona talpii, desi uneori, dar mai rar, simteam dureri si in zona superioara a picioarelor. Dupa 2-3 zile de dureri de picioare ieri nu am mai avut probleme cu ele. Acum in schimb ma doare sira cand merg. Mentionez ca in ultimul an de zile am stat foarte mult in picioare

Ieri durerile de cap si starea de rau s-a inrautatit. Aseara, pe langa faptul ca aveam senzatia ca imi arde fata foarte rau, a inceput sa ma doara capul si mai rau decat inainte...si pentru prima data am avut si stare de voma. Capul ma durea in zona fruntii/ochilor. Starile astea mai veneau mai ma lasau. Dar de fiecare data cand ma puneam in pat ma luau sintomele astea. In timpul zilei aveam dureri de cap mai mici si tineau sa fie mai mult spre "plafonul" capului. Cand imi luam temperatura la sub brat aveam 37 in cap.  Pentru ca nu ma lua somnul am luat un paracetamol. Durerile de cap si senzatia ca imi ardea fata au disparut, dar inca mai aveam putina greata. Imi era un somn nebun dupa ce am luat pastila, deci m-am pus in pat sa dorm... dar cand dadea sa ma ia somnul imediat imi miscam brusc  mainile, umerii, stomacul sau piciorele si nu mai putea sa adorm. Cand am vazut asta, m-am gandit ca am o tumoare la cap. Imediat am inceput sa fac atatcuri de panica. Vazand ca nu am nicio sansa sa dorm, m-am ridicat si am mai stat pe calculator vreo 2 ore, pana la 4 de dimineata. Am citit niste articole si m-am mai linistit. Dupa ce m-am pus in pat la 4 am reusit sa dorm fara sa mai am spasmele astea, adica sa imi  misc mainile, picioarele etc. Am reusit sa dorm pana la ora 9 si jumatate. Cand ma trezi, simteam ca imi arde fata din nou, desi capul nu mai ma durea. Imi luai repede temperatura punand termometrul sub ureche si aveam 37.4. Acum, dupa cateva ore de stat in picioare vad ca senzatia ca imi arde fata a disparut aproape complet, decat foarte putin se mai resimnte si temperatura sub ureche este de 36.7. Asta inseamana, ca, cand dorm sau stau culcat in pat, chiar imi creste temperatura la cap, nu e doar o senzatie.
Acum sunt bine, senzatia de fata incinsa a disparut aproape complet, dar daca ma pun in pat iarasi o sa simt cum imi arde fata foarte rau. De asemenea capul nu mai ma doare, decat simt din cand in cand o mica ciupitura/intepatura pe tampla dreapta si am putina greata.

Eu vin in tara pe 27. O sa ma duc sa fac un RMN pe 29. Sunt foarte terifiat la gandul ca pot avea o tumoare. De asemenea din 2011 pana acum urinez foarte des, si de 25 de ori pe zi, desi alterneaza foarte mult de la zi la zi sau de la saptamana la saptamana. Am fost in 2013 si mi s-a facut o radiografie la hipofiza pentru ca eram suspect de diabet insipid dar nu mi s-a gasit nimic.

Am 23 de ani.

Va multumesc

Edited by Box_Manr1, 09 February 2016 - 13:39.


#2
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Imi pare rau pentru tine, decat sa citesti tot felul de chestii pe forum la probleme medicale si sa-ti faci cine stie ce ganduri, mai bine rabda si mergi la doctor. Pe net ai sansa sa agravezi situatia, psihic pentru ca te ingrijorezi si iti faci ganduri, fizic daca primesti sfaturi ca nu e nimic grav, ca te repari singur sau cu leacuri babesti. Sanatate!

Edited by tibi_filip, 09 February 2016 - 13:40.


#3
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
stai asa din 2011 !!!!
multa minte iti trebuie !!!
du-te la medic ,lasa forumul !

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am mai spus-o...doctorii de pe softpedia iti vor spune multe dar mai bine mergi la un medic offline. :D

#5
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Asa cum arati starile pe care le resimti, seamana destul de bine cu o sinuzita. Am un prieten care are o sinuzita cronicizata si sunt perioade cand ajunge exact la starile pe care le ai. Imi povesteste ca nu poate dormi decat stand in fund, altfel este dezastru cu durerile si starile de rau general. Lucrul asta se intampla pentru ca sinusurile sunt pline cu mizerie (infectie).
De mers la medic este evident cea mai buna solutie.
Sanatate si nu te panica!

Edited by radudd, 09 February 2016 - 14:00.


#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 radudd, on 09 februarie 2016 - 13:58, said:

Asa cum arati starile pe care le resimti, seamana destul de bine cu o sinuzita. Am un prieten care are o sinuzita cronicizata si sunt perioade cand ajunge exact la starile pe care le ai. Imi povesteste ca nu poate dormi decat stand in fund, altfel este dezastru cu durerile si starile de rau general. Lucrul asta se intampla pentru ca sinusurile sunt pline cu mizerie (infectie).
De mers la medic este evident cea mai buna solutie.
Sanatate si nu te panica!
Aceasta stare apare din cauza stresului prelungit . Oamenii in general se imbolnavesc din cauza stresului  pentru ca aceasta situatie nu o pot evita , pe celelalte (frigul,caldura, foamea ,zgomotul, etc ) stiu sa le evite . Starea de anxietate mereu produce tulburari generale . Doar buna dispozitie , optimismul ,jovialitatea sunt cele care vor duce la o ameliorare si apoi la o vindecare progresiva .
E o vorba , daca spiritul ti-e luminos si trupul va fi sanatos . Deci sa evitati pe cat posibil stresul psihic , "bucurati-va" si la rau daca se poate si fiti fata de ceilalti intr-o relatie de buna dispozitie .

Edited by pacopaco1967, 09 February 2016 - 14:06.


#7
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009

 d0d00, on 09 februarie 2016 - 13:51, said:

stai asa din 2011 !!!!
multa minte iti trebuie !!!
du-te la medic ,lasa forumul !

am fost de 4 ori... am fost si internat in spital,  am facut o gramada de analize, teste si radiografii ... toti doctorii mi-au spus ca nu isi explica ce se intampla cu mine..... doar RMN si CT nu am facut.

 radudd, on 09 februarie 2016 - 13:58, said:

Asa cum arati starile pe care le resimti, seamana destul de bine cu o sinuzita. Am un prieten care are o sinuzita cronicizata si sunt perioade cand ajunge exact la starile pe care le ai. Imi povesteste ca nu poate dormi decat stand in fund, altfel este dezastru cu durerile si starile de rau general. Lucrul asta se intampla pentru ca sinusurile sunt pline cu mizerie (infectie).
De mers la medic este evident cea mai buna solutie.
Sanatate si nu te panica!

Am avut sinuzita cand aveam 8-9 ani.

Acum 8 zile am fost foarte suparat pentru ca am vazut ceva care nu mi-a placut(nu vreau sa intru in amanunte). De asemenea in ultimile 6 luni de zile am fost foarte stresat. Acum dupa ce am vazut chestia asta care m-a suparat foarte rau, pot spune ca ma simt in final eliberat sufleteste. Dar pentru vreo 2 zile am suferit  pana sa simt ca mi s-a luat o piatra de pe inima. Ma gandesc ca ar putea sa fie si din cauza asta? Dar acum sunt foarte linistit din punctul asta de vedere.

Edited by Box_Manr1, 09 February 2016 - 14:37.


#8
legnebula

legnebula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.12.2015

 Box_Manr1, on 09 februarie 2016 - 14:33, said:

am fost de 4 ori... am fost si internat in spital,  am facut o gramada de analize, teste si radiografii ... toti doctorii mi-au spus ca nu isi explica ce se intampla cu mine..... doar RMN si CT nu am facut.
Poti avea sinuzita bilaterala, si nu se va vedea la radiografie.


Ai rabdare.

#9
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Vezi ca doctorii offline  iti vor da un  diagnostic corect daca  le mai aduci si ceva bacsis.  Altfel te duci degeaba, o sa-ti spuna ca n-ai nimic.

#10
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009

 legnebula, on 09 februarie 2016 - 15:12, said:

Poti avea sinuzita bilaterala, si nu se va vedea la radiografie.


Ai rabdare.

Durerile de cap si fata incinsa nu sunt din 2011, astea au aparut acum 6 zile(aseara am avut si stare de voma). De 4 ori am fost pentru urinarile foarte dese.... am fost suspectat de diabet insipid dar nu s-a putut dovedi din cauza ca sintomele alternau de la saptamana la saptamana.

Edited by Box_Manr1, 09 February 2016 - 15:22.


#11
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Problema ta e la cap, trebuie facut control la cap!

#12
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Acum febra urca mereu in jurul valorii de 37.7 cand trece efectul paracetamolului. Cand sunt sub efectul paracetamolului sta undeva la 36.3.


Cand isi trece efectul paracetamolului si stau in pat simt capul cum imi arde ca o soba. Daca ma ridic pe picioare sau stau in fund ma simt mult mai bine.

Edited by Box_Manr1, 10 February 2016 - 04:55.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu te poti duce la urgente, la camera de garda a unui spital (spuneai ca nu esti in tara acum) ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate