Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

model placa video gtx 970

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Salutare,

Ce model de placa video GTX 970 recomandati?

Cerinta principala ar fi sa fie cat de cat silentioasa, mai ales cand nu e folosita la maxim(adica ma uit la un film).

M-am gandit la :

http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/

sau

http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca vrei silentiozitate mergi pe Asus Strix : http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/

Totusi, din cate stiam G1 Gaming si MSI TF5 sunt cam cele mai bune implementari pentru GTX 970. Nu dai gres cu niciuna.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut de ales strict intre Strix si MSI.

Ambele sunt silentioase, ambele au venturi oprite cand nu e nevoie.
MSI am auzit ca sta mai binisor la OC, dar nu cred ca vei sesiza ceva ochiometric diferit.

#4
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Gtx 970 sa te uiti la un film ? :)) Ei,pe asta nu am mai auzit-o

#5
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

View PostHappy4Ever, on 09 februarie 2016 - 14:18, said:

Gtx 970 sa te uiti la un film ? Posted Image) Ei,pe asta nu am mai auzit-o

Evident ca nu pentru filme o iau. Dar cand ma uit la un film vreau sa fie super silentioasa.

#6
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
strix si msi sunt cele mai silentioase, personal as merge pe strix
oricum poti controla viteza fan-urilor prin diferite programe

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postriotx, on 09 februarie 2016 - 14:35, said:

Evident ca nu pentru filme o iau. Dar cand ma uit la un film vreau sa fie super silentioasa.
sa inteleg ca te uiti la filme mute?

eu am Strix, gik are MSI, ambele sunt cam dead silent. la mine se auzea HDD-ul (acu l-am schimbat cu un black de 4Tb si e linistit si el), la gik se aude restul venturilor.
placa video e cam ultima care se aude - de la ventilator. daca ai ghinionul sa primesti una cu coil noise, nu prea ai ce sa-i faci. a mea are uneori, dar foarte putin sesizabil, si in general doar in meniurile jocurilor.

asadar iti recomand sa o iei in general pe cea care-ti place, care e mai ieftina, care are vre-o oferta cu ceva... o sa fie cam ultimul lucru pe care o sa-l auzi la pc.
de curiozitate, care sunt restul componentelor? ma intereseaza in special carcasa, sursa, venturi pe carcasa si cooler procesor. nush de ce am impresia ca oricare din alea se vor auzi mai tare ca placa video.

PS: cand te uiti la filme, placa video nu lucreaza aproape deloc. de cativa ani incoace placile video au reglaj automat la turatia venturilor in functie de load, iar daca load-ul e mic, venturile chiar daca se tureaza acolo asa de "sa fie", nu o sa le auzi.
chestia cu "isi opreste venturile" e doar fitza. ai oricum alte venturi in pc care merg.

Edited by shmu, 09 February 2016 - 16:27.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Amea avea ceva coil noise (sesizabil) dar vad ca i-a trecut :D

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
G1 Gaming daca vrei cea mai buna racire, dar nu-i dead silent in idle.
Asus Strix - dead silent in idle, potential scazut de OC
MSI Gaming - G1 + Strix, combinate; bine, usor sub G1 la temperaturi, dar e dead silent, atat in idle, cat si in Load

Eu tot pe MSI as merge daca ar fi sa-mi mai iau una.
+ pentru logo-ul iluminat MSI, ce se poate acum modifica din driver-ul nVidia sa aiba o  intensitate diferita in functie de diverse criterii (RPM, temperatura, Load).

Edited by georgik12, 09 February 2016 - 18:05.


#10
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

View Postshmu, on 09 februarie 2016 - 16:27, said:

sa inteleg ca te uiti la filme mute?

eu am Strix, gik are MSI, ambele sunt cam dead silent. la mine se auzea HDD-ul (acu l-am schimbat cu un black de 4Tb si e linistit si el), la gik se aude restul venturilor.
placa video e cam ultima care se aude - de la ventilator. daca ai ghinionul sa primesti una cu coil noise, nu prea ai ce sa-i faci. a mea are uneori, dar foarte putin sesizabil, si in general doar in meniurile jocurilor.

asadar iti recomand sa o iei in general pe cea care-ti place, care e mai ieftina, care are vre-o oferta cu ceva... o sa fie cam ultimul lucru pe care o sa-l auzi la pc.
de curiozitate, care sunt restul componentelor? ma intereseaza in special carcasa, sursa, venturi pe carcasa si cooler procesor. nush de ce am impresia ca oricare din alea se vor auzi mai tare ca placa video.

PS: cand te uiti la filme, placa video nu lucreaza aproape deloc. de cativa ani incoace placile video au reglaj automat la turatia venturilor in functie de load, iar daca load-ul e mic, venturile chiar daca se tureaza acolo asa de "sa fie", nu o sa le auzi.
chestia cu "isi opreste venturile" e doar fitza. ai oricum alte venturi in pc care merg.

Procesor Intel Haswell Refresh, Core i5 4460 3.2GHz box, cu coolerul default
Placa de baza ASRock H97 PRO4
Carcasa Corsair Carbide SPEC-02 Red LED
Sursa Seasonic S12II-620 Bronze 620W

Am facuit deja comanda de cea de la MSI. Credeti ca mai am nevoie de ventilatoare prin carcasa? Nu am nimic aditional, doar cu ce vine ea ca default.

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ai 2 x 120mm parca la carcasa aia.
E decent, poate eventual inca unul de 120mm pentru tavan / spate.

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Inafara de aspect si de silentiozitate, este vreo diferenta reala dintre variantele de 1700 lei si varianta itx de 1500 lei a lui gtx 970? Banuiesc ca de temperatura n-are cum sa fie asa mare, n-am vazut gpu la care diferenta de temperatura in full load e mai mare de 4-6 grade intre producatori ( fara variantele exclusiviste ). Ma bate gandul sa iau una, ma intereseaza doar sa nu crape dupa 2-3 ani, nu vreau aspect si silentiozitate dusa la extrem.

Edited by Robiacs, 10 February 2016 - 01:40.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
n-are de ce sa crape. oricum ai un cooler destul de sanatos acolo cu 3 heatpipes.

dar mai gasesti si oferte

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Decat rahatul ala de MSI Armor, mai bine ITX'ul Gigabyte, are racirea mai buna. :)

Edited by georgik12, 10 February 2016 - 11:12.


#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostRobiacs, on 10 februarie 2016 - 01:38, said:

Inafara de aspect si de silentiozitate, este vreo diferenta reala dintre variantele de 1700 lei si varianta itx de 1500 lei a lui gtx 970? Banuiesc ca de temperatura n-are cum sa fie asa mare, n-am vazut gpu la care diferenta de temperatura in full load e mai mare de 4-6 grade intre producatori ( fara variantele exclusiviste ). Ma bate gandul sa iau una, ma intereseaza doar sa nu crape dupa 2-3 ani, nu vreau aspect si silentiozitate dusa la extrem.
Daca nu te grabesti poate prinzi o oferta.

Acum ceva timp parca era la Altex GTX 970 Strix la ~1500 , dar poate ma insel.

#16
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Placa o s-o iau pe la inceputul lui martie, insa o sa iau ceea mai ieftina varianta pe care o s-o gasesc atunci, de aia am intrebat daca mai e vreo diferenta.

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
In genere nu, ca toate fac aceeasi treaba.
Diferenta vezi pe la racire, zgomot si potential de OC. Daca nu tii la niciuna, poti merge pe oricare.

Ochii si pe Asus Turbo, aia cu racire de referinta.
Ca la 1280 lei cat era la Altex, era pomana, iar racirea isi facea treaba cu brio.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate