Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Curatare virus „Ads by DNS Unlocker” (Ghid devirusare) - Fost "DNS Unlocker - Sa imi vand laptopul?"

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Sunt efectiv disperat. Am incercat toate metodele de pe internet - 0 rezultate. Am incercat sfaturile primite pe softpedia - am obtinut cateva zile fara DNS Unlocker. Am instalat Ubuntu cu formatare integrala a laptopului. Dupa 2 saptamani a aparut iar. Am instalat Windows 7. Dupa o saptamana iar a aparut. Cred ca efectiv s-a incriptat in laptop si orice as face nu pot scapa de el.

In afara de Steam si cateva programe uzuale nu am instalat nimic in plus. Pe internet am navigat doar pe bloguri romanesti, reddit, softpedia, gsmarena, olx, emag. DNS Unlcker cel mai des apare pe olx/gsmarena.

Deci ce sa fac? Sa vand laptopul? Mai pot spera la vreo solutie?

L.E. Solutii:
1 - http://forum.softped...hide-topic-nou/
2 - http://forum.softped...8#entry18892113

Edited by eiffel, 09 March 2016 - 14:23.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Un antivirus/firewall?

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmihaicozac, on 09 februarie 2016 - 11:53, said:

Un antivirus/firewall?
Plus schimbare de IP si eventual incercat fara router (sau cu unul imprumutat).

Edited by Hider141, 09 February 2016 - 11:56.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai incercat fara extensii / plugin-uri la browser-e? Din ce vad eu ar fi vorba de asa ceva. Daca era un soft de ferestre nu trebuia sa te afecteze sub Linux. Probabil ai instalat ceva extensie / plugin la vreun browser apoi ai sincronizat setarile / plugin-urile si etc ale acelui  browser si acum de fiecare data cand instalezi un OS nou si instalezi acel browser daca activezi sincronizarea iti instaleaza extensia / plugin-ul.

#5
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Salut tzaq93,
Reinstaleaza sistemul de operare windows original,nu din alte surse suspecte dupa care instalezi imediat un antivirus vezi ca sunt o gramada care ofera perioada de testare gratuita 30 de zile.
Dupa care te apuci sa-ti instalezi ce-ti trebe,tu sigur instalezi ceva de fiecare data care te infecteaza cu aceasta problema.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
deci tu nu ai auzit de Adwcleaner ?
verifica-ti setarile de DNS sa fie cele din routerul tau....

http://www.dnsunlocker.com/uninstall/

cum mama masii sa iti apara pe linux ?!

#7
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Spune și tu ce model de laptop ai. Poate ajută. E Jegnovo? http://www.theregist...firmware_nasty/

#8
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Ar fi necesar chiar sa urmaresti acest topic: http://forum.softped...hide-topic-nou/

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cum se manifesta acest DNS unlocker?
Iti dai seama ca e incredibil ca un virus de Windows sa sufere mutatii si sa treaca pe linux.

Mie imi suna ca o problema intre birou si scaun.

Singura explicatie credibila este ca mergi pe site-uri cu piraterii si instalezi tot felul de extensii.

Eu am pus un Linux Mint unei persoane in varsta si dupa 2-3 luni colcaia de extensii in Firefox, norocul meu a fost ca erau limitate acolo, deci le-am scos imediat.

#10
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
http://answers.micro...1047f18b?auth=1 De la M$ citire

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Deci ai nevoie clara de un antivirus cu firewall - asa zisele Internet security - recomand Bitdefender sau Kaspersky.

Apoi nu strica sa instalezi asta - https://www.brightfo...areblaster.html - versiuena free cu update manual - il updatezi cam odata pe luna si dau sa activeze toata protectia. Ce face jucaria ? Pur si simplu iti baga in baza de date ptr website-uri blocate din browsere toate site-urile cunoscute ca au malware.

Deasemenea un Ad Block nu ar strica ptr - Firefox - asta iti recomand ptr Internet.

Programele alea uzuale sper ca nu sunt adware ca asa te procopsesti cu unele din ele - ai oferte gata bifate in insaller si daca nu el debifezi a intrat.

Si casca ochii pe ce dai click cand navighezi pe net.

Adware-ul nu intra in PC decat cu complicitatea ( nestiinta ) utilizatorului.

Daca intradevar crezi ca nu te vei descurca, poate vanzarea laptopului si a nu te mai apropia vreodata de un PC ar putea fi o solutie. Cam radicala insa.

#12
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009

Quote

Adware-ul nu intra in PC decat cu complicitatea ( nestiinta ) utilizatorului.
In 99,9% din cazuri.
Vezi daca te ajuta asta:

Quote

After investigating, I found out that the damn "DNS Unlocker" had modified my DNS settings! After fixing this I was completely good! I have google chrome, so I am unsure if this fix persist to other browsers.
The path to do this follows:
Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing Center > Change Adapter Settings > Right-click your active internet connection (usually Wi-Fi since everyone uses that, unless your using a desktop) and click properties > Now under the Networking tab, scroll down until you find Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) > Highlight that then click on properties > Both options in this windows should be automatic! The first option should be set to "Obtain an IP address automatically" and the second should be set to "Obtain DNS server address automatically!" If your computer belongs to a company or you actually have a custom DNS then this would not apply to you. Once you are finish, click "OK" and close the windows > Now go back into Chrome and reset your settings one more time and boom! It should work just fine.


#13
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009
si la mine e am reinstalat windows si a aparut din nou imi blocheaza paginile ...e dezastru,nu stiu ce sa i mai fac

Edited by ady000, 09 February 2016 - 22:47.


#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Ai verificat DNS-urile ? si pe PC si in router ?

Cauta un tool numit LSP Fix vezi poate ai un TCP wraper in plus acolo....

#15
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
LSP-FIX, s-a ca-cam oprit la, Windows XP.

Posted Image

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
MhG_40: esti sigur ? Posted Image
merge de duduie si pe WIN 7

inca mai sunt din astia care mai se leaga de WinSOCKS !
trebuie sa verifice nu am spus ca problema este de acolo.

Edited by Mihai_3, 10 February 2016 - 12:52.


#17
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
N-o spun eu.
Dezvoltatorul sune asta, da vina pe el. Posted Image

Quote

Requirements
------------
Windows 95 with Winsock 2, Windows 98, Windows ME, Windows XP, or Windows 2000.

Problema nu-i acolo, problema-i la utilizator!
Posted Image
Attached File  lspfix.txt   5.6K   13 downloads

Edited by MhG_40, 10 February 2016 - 13:32.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca platiti bine, va scap eu de el Posted Image .Va las si cu backup din acronis, in caz ca va apucati iar sa-l bagati prin sistem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate