Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Altex - atentie la preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cautam un card micro sd pentru telefon .
Intru pe site, gasesc oferte , merg la magazin si surpriza : la raft NU au pret cele la oferta , daca mergi la casa si nu cunosti "schema" vei fi taxat fara oferta , pentru a intra pretul cu oferta trebuie introdus un anumit cod la casa !
Nu numai la card-uri am observat "anomalia" sus mentionata , si la imprimante mf HP mf 125 si 125nw (de exemplu) pe site apare redus , in magazin ...dupa moaca cumparatorului .
La mouse Microsoft - reducere la raft si surpriza la casa - intra la pret fara reducere .
Dupa parerea mea NU este vorba de "gresala" ci de pacalirea vigilentei cumparatorului .
Nu este vorba despre produse care suporta reduceri doar online . Acesta este produsul http://www.altex.ro/...or-sony-sr16uya si existau peste 20 produse fara pret afisat in magazin la raft .
Este vorba de Altex Iulius Mall Cluj - dar ingineria sigur este practicata in toate magazinele.


In alta ordine de idei :
Felul de abordare al clientului de catre cei care sunt acolo ca sa te ajute : intrebi de produs , el se face ca nu stie , striga un coleg " sti ceva de reducere la x produs" celalalt coleg "nici nu am avut asa ceva " intra pe site " da , apare , dar noi nu suntem site" ete fis ca-ti fi farmacie si is io beat , atunci imi cer scuze si merg la coafor - discutii de smecheri care au venit cu pluta pe Somes in Cluj si cred ca toti sunt prosti .

Edited by xilo, 09 February 2016 - 11:29.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu este o greseala.
Pretul pe site poate fi diferit fata de magazine, uneori au oferte diferite, etc.

Chiar si conditiile de livrare pot diferi. Asa e sistemul lor

Daca iei ceva ce oricum ar livra ei - cei de la magazin pot da comanda pe site in locul tau, platesti la magazin si astepti produsul acasa.

Asa mi-am luat masina de spalat acum un an - era la oferta pe site, dar in magazin nu. Am intrebat pe cineva din magazin, mi-a facut comanda, am achitat pretul de pe site la magazin si a doua zi a venit masina. Singura chestie - la achizitia din magazin ofereau preluare gratuita a produsului vechi, la comanda pe site nu.

Chiar si in magazine din locatii diferite pot fi preturi diferite.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cel mai mic pret din Romania! Posted Image

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
deci altex online nu e tot altex magazin? ce vrajeala ieftina.

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 eiffel, on 09 februarie 2016 - 11:29, said:

Pretul pe site poate fi diferit fata de magazine, uneori au oferte diferite, etc.
Prima mea intrebare a fost daca la carduri sunt aplicate preturile de pe site ...
Cind HP 125 a intrat la oferta pe site cu 350 lei atit costa si in magazin, erau piramida de imprimante in mijlocul magazinului
cind o masina de spalat apare la oferta pe site atit costa si in magazin .

#6
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Nu numai la Altex  Cluj se întămplă și la alte unități ale Altex tot așa e.La Media Galaxy este idem.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

 xilo, on 09 februarie 2016 - 11:31, said:

Prima mea intrebare a fost daca la carduri sunt aplicate preturile de pe site ...

Pot sa fie sau pot sa nu fie, depinde ce promotii sunt.

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Bun , sa admitem ce se spune ca online este alceva decit magazinul ;
dar cum se potriveste urmatoarea situatie
-mergi pe calculatorul lor si le areti pretul pe site , in acel moment merg la casa de marcat , scaneaza codul de pret , introduc ei un cod si ti-l vind la pretul de pe site fara nici un comentariu ? Nu e batator la ochi ca ceva este putred in Danemarca ?
Nu au acelasi pret pe site ca in magazin - unde este mentionat acest fapt pe site sau in magazin ? in virtutea carei legi ? sau trebuie eu ca si cumparator sa fiu si proroc si evanghelist ... La multe firme este specificat clar "pret doar la comanda online"

Edited by xilo, 09 February 2016 - 11:41.


#9
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
de black friday am cumparat un frigider nou! . bineinteles ca mi-au trimis unul resigilat care avea rupt ceva plasticaraie din interior. Plus tabla putin zgaraiata ! L-am returnat si de atunci am zis ca nu mai cumpar nimic de la ei ! Exista destule alternative !

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Cam e magarie din partea lor.
Eu am rezervat tot asa un card sa-l ridic direct din magazin, am primit mesaj de confirmare cu nr tot. Ma duc sa-l iau si ce sa vezi nu aparea pe nicaieri nici o comand nici telefonu,nimic.

#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014

 andreim77, on 09 februarie 2016 - 11:30, said:

deci altex online nu e tot altex magazin? ce vrajeala ieftina.

Altex online nu practica mereu acelasi pret ca magazinele fizice, asta pentru ca se fac unele alinieri de preturi cu magazinele concurente. Daca vezi ca nu e acelasi pret, faci o rezervare a produsului in magazinul pe care-l vrei si, gata, ai pret de online la un produs din magazin.

Dar, nah, romanii "le stie" pe toate, si e mai usor sa aruncam cu pietre cand nu stim ceva, decat sa ne interesam putin..

@xilo: La casa nu au introdus un cod anume, ci mai mult ca sigur codul vanzatorului si reducerea cuvenita, ca sa fie acelasi pret ca pe site.

Edited by iZet, 09 February 2016 - 11:43.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 iZet, on 09 februarie 2016 - 11:41, said:

Altex online nu practica mereu acelasi pret ca magazinele fizice, asta pentru ca se fac unele alinieri de preturi cu magazinele concurente. Daca vezi ca nu e acelasi pret, faci o rezervare a produsului in magazinul pe care-l vrei si, gata, ai pret de online la un produs din magazin.

Dar, nah, romanii "le stie" pe toate, si e mai usor sa aruncam cu pietre cand nu stim ceva, decat sa ne interesam putin..

@xilo: La casa nu au introdus un cod anume, ci mai mult ca sigur codul vanzatorului si reducerea cuvenita, ca sa fie acelasi pret ca pe site.

Ha , bine, cum spui tu ...
Multa lume merge in magazin si cumpara instantaneu pentru ca atunci si-a adus aminte ca are nevoie ! nu comenzi online, chesti electronice, maill-uri, telefoane , efectiv ti-a picat pata si il cumperi . Daca dezvoltam subiectul si cumpar online prin comanda crede-ma ca sunt alte magazine cu pret mult mai bun si transport gratuit plus garantii net superioare fata de Altex .
Este un semnal pentru alti colegi de-i mei pentru a casca ochii si nu a deschide punga . Pretul unui card este nesemnificativ valoric dar faptul ca ai fost prostit te apasa cind te gindesti ca le-ai lasat un bax de bere pentru ca nu ai cascat ochii si le-ai ascultat legile copilaresti in care numai gazda are voie sa cistige .
La casa...si crezi ca daca nu le spuneam de pretul de pe site, de reduceri si oferte, daca nu le demonstram pe site veneau ei , din magazin si mi-l vindeau la pretul corect apasati de constiinta ... Propozitia "baga codul de reducere " a baiatului de pe raion care s-a adresat caseritei se traduce prin "cod de vinzator" ? marog, o fi un limbaj intre ei ca si limba gomotasca din Muntii Apuseni , Boc o stie destul de bine Posted Image gripei gaju de munuci c-o vrut sa mi-o faca de apsa - spuneam ca ai dreptate .

Edited by xilo, 09 February 2016 - 11:58.


#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 FreemanG1, on 09 februarie 2016 - 11:33, said:

Nu numai la Altex  Cluj se întămplă și la alte unități ale Altex tot așa e.La Media Galaxy este idem.
Media Galaxy este fix Altex. Diferenta e doar numele, administratorii sunt aceiasi.

Edited by AndyM, 09 February 2016 - 12:16.


#14
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Si la flanco exista diferente de pret intre ce e afisat online si ce e in magazin

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 xilo, on 09 februarie 2016 - 11:49, said:

La casa...si crezi ca daca nu le spuneam de pretul de pe site, de reduceri si oferte, daca nu le demonstram pe site veneau ei , din magazin si mi-l vindeau la pretul corect apasati de constiinta ... Propozitia "baga codul de reducere " a baiatului de pe raion care s-a adresat caseritei se traduce prin "cod de vinzator" ? marog, o fi un limbaj intre ei ca si limba gomotasca din Muntii Apuseni , Boc o stie destul de bine Posted Image gripei gaju de munuci c-o vrut sa mi-o faca de apsa - spuneam ca ai dreptate .
Eu as spune ca depinde de magazin, si in ce zona a tarii e amplasat.
In Baia Mare (Maramures) sunt corecti, si la cardurile ce au reducere au exact pretul de pe site. Prima data am crezut ca nu vor aplica reducerea fiindca pretul afisat la raft si pe pachet era cel vechi, dar la casa am platit exact cat e in magazinul online.

Edited by Hider141, 09 February 2016 - 12:03.


#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Pe morosan nu-l prostesti numai odata ...Posted Image crezi ca ei nu stiu treaba asta ? nu-s moi ca si clujenii, aspri ca vota.
Ii facea un detatraj la ala de-i dadea cardul gratis contra 'servicii".

Edited by xilo, 09 February 2016 - 12:09.


#17
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Si  nu stii mai nimic, daca ti se strica calcu sau laptopul si-l bagi in service la ei ai sanse mari sa-ti schimbe piesele noi cu vechiturile celor de la tehnic iar daca te duci sa cumperi ceva de la ei si te mananca in c*r sa le spui ca nu te pricepi iti vand toate modelele mai vechi cu N rate fara dobanda bucurandu-te ca papagalu ca ai luat un produs bun la supraoferta sau reducere

Edited by bogdan1811, 09 February 2016 - 12:45.


#18
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
De obicei am gasit aceleasi preturi de pe site si la magazin. Chiar daca la raft arata un pret la casa poate fi acelasi pret scazut ca pe site. Regula nu se aplica totusi 100%

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate