Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Solutii la noua criza financiara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Asta de acum e mult mai grava ca cea din 2008 deoarece e un asset bubble colosal pe piata de equity. Multe banci mamut si corporatii multinationale sunt expuse masiv fiindca ei si-au cumparat propriile actiuni, corporate buybacks....Nu trebuie decat sa crape BOFA si e game over.

#20
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu cred ca butoiul cu pulbere se va aprinde de data asta in Europa cu Deutsche Bank, de aici o sa plece nasulia.

Solutii la dezastru sunt, doar ca scopul nu este mitigarea lui ci crearea lui in primul rand, ca dupa sa se vina cu solutii globaliste, de genul celor prezentate de solera.

Adica, daca bancile centrale si fiat money ne-au bagat in cacat, nu-i nimic, mai tragem o tura cu SDR:)

Pentru ca omul de rand se uita la Superbowl sau la maruta.

Edited by a3ds, 09 February 2016 - 16:00.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Solutii la criza ? Una singura ....un razboi . Are efecte benefice multiple :
- ne mai imputinam ( si asa suntem prea multi )
- nu mai consumam in prostie
- se reseteaza din contoare
- se schimba ierarhiile
- orice partz ( in sensul de basina )  economic va parea crestere dupa al treilea razboi mondial ...deci ...cateva decenii de progres si prosperitate

....ce naiba mai asteptam ?

Edited by JurasikMan, 09 February 2016 - 16:02.


#22
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Vad ca unii au dormit din 2001 pana acum. Ti se pare ca a fost pace in ultimii 15 ani? Sau tu vrei razboi total, ca in Command and Conquer?

"it will be a silent spring" and shit?

Nu mai poti sa ai razboaie in 2016 cum aveai in 1939, lumea n-are chef sa lupte pentru banci, nu mai are nimeni nici o miza.

Ca sa ai razboi, trebuie sa convingi populatia ca are pentru ce sa lupte. Pentru ce sa lupte, ca sa isi plateasca ratele la plasma sau la apartament?

Razboaie sunt non stop, doar ca sunt purtate de drone si armate de profi bine platiti in tari de lumea a treia spre a patra, vezi OM, Africa etc

#23
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
A se observa cum nemtii, oameni academici si politici cand au vazut ca sa imputit treaba prin Ucraina cu Rusia au inceput sa faca scrisori si memorii catre Merkel.
Apoi prin vestu Ucrainei au fugit toti cand au vazaut ca e de incorporare...sate goale.

Numa romanii sau ingramadit cu spaga ca sa prinda loc in Afganistan cand fu nevoie, jale.


Ce e interesant cu criza asta e ca mai putem folosi ceva tehnologie si know how, facand munca mai usoara.

Edited by Zyx, 09 February 2016 - 16:18.


#24
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostBursul, on 09 februarie 2016 - 13:05, said:

Eu zic ca ne merge bine, in contextul crizelor trecute, actuale si viitoare. Evident ca se poate si mai bine, dar asta nu e vina crizelor. E vina, cum a zis si Valmont43, a coruptiei din Romania. Daca macar am fi ca ungurii, le-am da flit economiilor est-europene.

Aveam in minte bolile cand ziceam ca nu prea suntem sanatosi. Parca prea mult cancer in jurul meu, parca prea multi cu diverse hernii, ficat gras, colesterol, etc.
Dar nu inteleg la ce te referi cant zici de economiile est-europene. Ungurii ii stiu de nationalisti si ceva mai harnici decat noi. Altfel ?

Edited by george90, 09 February 2016 - 16:22.


#25
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Este ora pranzului. Probabil ca unii dintre voi sunteti la masa, la treaba sau preocupati cu alte griji. Undeva in Japonia bursa e in cadere libera. In Germania cea mai mare banca sta pe un butoi de pulbere. Nici in SUA lucrurile nu sunt roz si bursele scad lent tinute in viata prin mecanisme financiare. China, materiile prime, petrolul, indicele Baltic sunt deja o obisnuinta in stirile negative. Noi romanii ne vedem de treaba. Avem grijile noastre , avem viata noastra si timpul curge altfel in Romania. Romania este oricum in epoca de piatra din punct de vedere financiar. Ce relevanta are? Pai are ! Primul cavaler al apocalipsei sunt bursele.  Putini stiu ca azi, la BNR, vesnicul Isarescu a convocat de urgenta intreaga echipa de “experti”. Urmeaza dobanzi negative in Romania la depozite, urmeaza fluxuri mari de capital speculativ si poate chiar un atac asupra monedei. Ei stiu acest lucru avertizati de Cehia si se pregatesc. Prin presa anunta sec saracu’ iluminat ca 2016 va fi un an “tumultos”. Daca si-ar iubi poporul mai mult decat pe baietii destepti mondiali ar spune sutelor de mii de fraieri romani care inca supravietuiesc cu mici afaceri ca vine tsunami-ul financiar. Daca ar tine la tara asta ar striga cat ar putea de tare “STOP CREDITE” pentru ca nu va avea cine sa le mai plateasca.
Nu vreau sa mai avertizez inca odata referitor la o criza pentru ca criza este deja aici si daca cititi blogul am tot scris despre acest lucru. Urmeaza o perioada de coborare mai mult sau mai putin lenta pana in mai – iunie dupa care prabusirea va fi totala. Lumea financiara sta pe un butoi de pulbere datorita obligatiunilor si cantitatea de bani virtuali este imensa. Lucrurile au scapat de sub control cu tiparirile successive de QE si datoriile statelor. Intr-o lume in care bancherii, investitorii de top, presa incearca sa nuanteze lucrurile daca apare cineva care spune direct ca urmeaza o bomba nucleara financiara risca sa fie catalogat nebun sau exagerat. Eu imi asum acest risc si va spun direct ca impactul acestei crize financiare va fi atat de mare incat nimeni nu stie cum va arata lumea de dupa.

   Bine, bine bai Reportaje dar noi ce dracu’ facem cu bruma de bani stransi. Ce poate face un investitor posesor de firma mica/mijlocie sau un om care si-a pus niste bani deoparte?

Depozite la banci . Proasta strategie.Daca aveti bani in banci aveti un risc destul de mare . S-a demonstrat in Cipru in 2013 se va demonstra inca odata in aceasta criza. Conform unei minunate proceduri numite Bail-In – Directiva 2014/59/UE ( dati un search pe net daca nu stiti la ce ma refer) bancile vor putea sa iti ia efectiv din banii din depozite pentru a-si acoperi nevoia de lichiditate sau pierderile. Sa nu aveti nici o indoiala ca o vor face fara remuscari . In cel mai bun scenariu se poate ajunge ca in Grecia cand mureai de foame cu banii in banca pentru ca nu puteai sa ii accesezi. Bancile centrale stiu acest lucru si din acest motiv minunata si democrata Germanie a adoptat zilele trecute o masura extrem de abuziva menita sa sustina controlul bancilor asupra banilor prin limitarea platilor numerar la 5000 de eur. Deci cu alte cuvinte bancile centrale vor ca banii vostri sa fie in banci si in caz de uragan va asigur ca veti fi ultimii care veti avea acces la ce va mai ramane din ei. Pai si ce propui Reportaje sa ne scoatem banii din banci ? Raspuns DA. Daca aveti sume pana in 20-30.000 eur mai bine ii tineti ingropati in curte pentru ca e mai putin riscant decat la banca in urmatoarea perioada.

Bursa – nu recomand dar daca aveti stomacul tare se vor face bani frumosi in urmatorii 2 -3 ani. V-am mai spus ca bursa a fost mult pervertita si ca in general nu aveti nici o sansa in fata super-computerelor care tranzactioneaza si opereaza infinit mai bine decat o puteti face voi. Bursele lumii sunt dominate de algoritmi si softuri puternice care analizeaza in fractiuni de secunda si iau decizii in fractiuni de secunda. Lucrurile au evoluat atat de mult incat super-computere analizeaza inclusive patternuri emotionale si sociale si deciziile se iau facand predictii cu o acuratete fantastica. Nu ai cum sa castigi la bursa daca esti un simplu om poate doar daca esti unul genial. Anyway treaba nu e asa grava in RO pentru ca adancimea pietei e mica si indiferent ce spun analizele fundamentale trebuie doar sa urmaresti macrotrendurile. Am pierdut si eu cateva mii de eur in Decembrie dar acum stau la vanatoare asteptand o lebada neagra sau un stol Posted Image ( ati citit Taleb, nu ?) . Deci daca aveti stomac tare puneti o parte din bani intr-un cont si asteptati. Asteptati, asteptati si asteptati. Rabdare. De acolo nu va poate lua nimeni banii si in plus daca vanati un moment de minim aveti sanse sa fiti primii care va reveniti din criza. Inca odata nu va recomand daca nu va pricepeti.

Aur – Mda . Am mai scris pe blog ca am incredere in aur si mi-am luat o portie de injuraturi. Cumparati aur certificate sau chiar partial fizic. Cine a investit in aur nu are cum sa piarda. Nu stau sa fac demonstratii acum ( search pe net) dar randamentul aurului in ultimii 50 de ani a fost net peste cel al oricarei burse . Daca in urma crizei monedele vor reveni la etalonul aur atunci ati castigat. Binenteles ca e foarte probabil ca niste baieti destepti sa aiba pe undeva formula chimica a aurului. Daca aveti imaginatie puteti sa va orientati si catre alte metale pretioase – argint, platina etc
Monede – Aici e o intreaga discutie. Daca aveti peste 100.000 eur cash atunci diversificarea pe monede va poate ajuta. O parte din milionarii pe care ii stiu stau pe 3-4 valute si asteapta oportunitati. Nu exista reteta daca aveti multi bani cash . Singura solutie pe care o vad este sa stai pe mai multe valute . Un fel de portofoliu mixt incluzand lei, usd, lira sterlina, franci, dolari canadieni/australieni mai putin si sub nici o forma euro. Echilibrul pe monede este greu de facut si necesita experienta. Daca aveti foarte multi bani asta trebuie facut cu o parte din bani. In general aveti grija la bani pentru ca exista riscul sa nu mai valoreze foarte mare lucru daca nu va miscati rapid.
Bitcoin – dupa parerea mea Bitcoin va deveni un refugiu in fata prabusirii bancilor. Daca va place sa jucati riscant exista posibilitatea sa dati lovitura cu bitcoin dar trebuie sa fiti atenti si sa va miscati repede pentru ca volatilitatea va fi mare. Eu sunt mai prudent si voi aloca doar o parte din portofoliu pentru bitcoin.

Pamant – DA. Investitia in pamant este cea mai buna investitie pe termen lung. Va fi un moment de minim pe bursa , dupa care un moment de minim pentru imobiliare si pamant. Acel moment trebuie vanat. Indiferent de acest lucru am mai spus pe blog ca este bine sa ai o casa la tara si o gradina a ta pe undeva. Nu se stie cat de mare va fi uraganul insa se stie ca fara supermarketuri multi nu supravietuiesc. Voi supravietuiti fara supermarket ?
Imobiliare – NO WAY . Nu cumparati apartamente, nu construiti si nu investiti in imobiliare in urmatoarea perioada. Veti pierde cel putin 50% din bani.

Mici afaceri – DA . Eu mi-am alocat mare parte din rezerve in construirea de startup-uri  pentru ca cred sincer ca acum este momentul cel mai potrivit. Daca vreti sa investiti va recomand zonele IT, food, medical, educatie. Investitia intr-o afacere scalabila este mai sigura in acest moment decat sa tii banii in banca. Investiti in orice se vinde catre persoane fizice si este imediat monetizabil. Covrigi, gogosi, sandwichuri, sucuri natural, paine, patiserie, alcool, gemuri, conserve, agricultura cu desfacere produse in orasele mari – orice se poate manca si costa putin. Inclusiv in cafenele. In crize creste consumul de cafea. E logic- oamenii nu mai treaba si unii stau la cafele Posted Image
Medicamente si alimente –pare poate ciudat si exagerat si nu imi doresc sa ajungem vreodata acolo insa daca ajungem in vreo situatie limita cei care vor avea stocuri de alimente si medicamente vor fi bogati. Nu cred ca vom ajunge pana acolo dar …nu se stie niciodata.

Mai puteti adauga si voi la lista alte solutii. V-am mai zis ca nu sunt desteptul satului asa ca luati aceste informatii ca atare. Daca strategiile voastre de investitii se bazeaza pe ce cititi pe bloguri aveti o problema ( desi in acest caz poate ca stiu ce spun Posted Image ) Personal o sa am o strategie mixta in care voi distribui ouale in cosurile de mai sus. Voi ramane atent la ce se intampla pe piata si imi voi reduce la minim cheltuielile in urmatoarele luni. Exista o parte frumoasa in orice criza si anume faptul ca se curata economia iar societatea se reorganizeaza pe baze meritocratice. Banii fug in crize de ignoranti , de norocosii sistemului, de speculanti, de smecheri si pleaca acolo unde le este locul – la firmele creative, agresive si inteligente. In crize si dupa crize dominatia inteligentei este mai evidenta pentru ca in orice firma este sinucidere sa pastrezi balastul si sa concediezi oamenii care misca lucrurile. Asa ca eu iubesc crizele. Sa vina primavara !  Posted Image

https://reportajeliv...ra-pardoncriza/

#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
pseudo-finanta.

p.s. partea cu statul la 2 metri de prapastie e cam adevarata.

Edited by ionutzitaly, 09 February 2016 - 18:45.


#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Hai sa nu ne impacientam atât, criza o sa vina, o sa treacă și noi vom ieși mai bogați și maturi în experiență. O cunostiinta mi-a zis de anul trecut ca va veni criza, nu sunt recomandate investițiile în 2015 și 2016. Tind sa-i dau dreptate, dar nu ma mai stresez atât și aștept valul care va veni și va mai cerne investițiile. În acest moment dolarul scade vertiginos, a ajuns la 3,96 ron/$ în decurs de cateva ore.

#28
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015

View PostZyx, on 09 februarie 2016 - 18:20, said:

[..]Sa vina primavara !  Posted Image

https://reportajeliv...ra-pardoncriza/
QFT ! Exceptionala postare, esti un barbat destept cu insight...lucru rar in ziua de azi. Felicitari !

#29
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Multumesc pt intentie, nu este al meu articolul, ci al anonimului de pe blog cu care rezonez.
Are mai multe articole pe care le recomand.

E:
Sistemul acesta capitalist pe datorie e folosit in SUA de cand sa renuntat la standardul aurului, a ajuns 30 de ani mai tarziu in Europa din cauza comunismului...si s-a rostogolit ca un bulgare de zapada incepand cu anii '91 din 7 in 7 ani...interesant e ca unii au vazut de atunci asta.
Adaugam si Eyes wide shut.

Edited by Zyx, 09 February 2016 - 23:03.


#30
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Merci de link oricum. Iti recomand cu caldura sa vizionezi un film numit Rollover (1981), in opinia mea e mult peste The Big Short ! Prezice cu mare acuratete actuala criza deflationista prin care trece lumea occidentala.

Edited by solerastar, 09 February 2016 - 22:48.


#31
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011
... Sa intru si eu in discutie...
Parerea mea e ca suntem intr-un inceput de iarna Kondratieff, care va fi lunga si grea.

De obicei, iernile Kondratieff tin 5-10 ani si se termina cu un razboi mare si frumos...

Solutii nu prea exista - au incercat de 8 ani toate solutiile posibile (QE1,2,3, NIRP, ZIRP, ajutoare de urgenta, bail-outs, etc, etc) dar degeaba, iar rahatul s-a strans prea mult sub pres...
Probabil ca peste 1-2-3 ani, se va vorbi deschis despre "debt jubilees", ca pe vremea patriarhilor din Ierusalim... din asta vor avea de castigat statele cele mai imprumutate.. si vor avea de pierdut cele care au imprumutat cel mai mult. Unii nu vor fi fericiti... si vor vrea banii lor inapoi... de unde pocneala cu sateliti, rachete, si biti.

P.S.: Terenurile in Noua Zeelanda si Australia au ajuns la un maxim istoric... la fel si proprietatile de acolo. Cei foarte bogati si-au procurat spatii acolo... Cred ca stim cu totii de ce.

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostZyx, on 09 februarie 2016 - 18:20, said:

Binenteles ca e foarte probabil ca niste baieti destepti sa aiba pe undeva formula chimica a aurului.
Say wtf!!?? :w00t:

View Postionutzitaly, on 09 februarie 2016 - 18:41, said:

pseudo-finanta. Știință.

Fixed that!

#33
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Asa cum se fabrica diamante artificiale si polen de ce nu si aur?

Cum era de asteptat discutam despre criza...si nu de solutii.

Edited by Zyx, 10 February 2016 - 09:56.


#34
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Bursa de la Bucuresti, www.bvb.ro a gasit o solutie la criza financiara,
"Povesti de Succes la BVB"
http://www.bvb.ro/Ab...s-la-BVB-5/4216
Cateva ceva despre evenimentul de maine,

"Bursa de Valori Bucuresti, in cadrul seriei de evenimente Povesti de succes la BVB, te invita sa iei parte la interesante povesti de viata si de cariera ale celor mai importanti oameni din piata de capital din Romania."

Interesant, foarte interesant...........pana ce citesti mai jos,

"Costul unui bilet este de 45 LEI, iar plata se face prin transfer bancar sau depunere numerar direct intr-unul dintre urmatoarele conturi.
Din motive organizatorice, dupa autorizarea platii, trimite ordinul de plata sau depunerea numerar in format electronic la adresa de email: [email protected]"

Asta solutie la criza, cei care se lauda ca sunt mari profesionisti si ca stiu sa inmulteasca banii clientilor au ajuns sa spuna povesti.
Bineinteles, tot pe banii clientilor.

#35
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postdanutzu22, on 10 februarie 2016 - 10:13, said:

Asta solutie la criza, cei care se lauda ca sunt mari profesionisti si ca stiu sa inmulteasca banii clientilor au ajuns sa spuna povesti.
Bineinteles, tot pe banii clientilor.
... indicele BET era in 2007 peste 10.000 puncte. Azi e 6200... aproximativ nivelul din 2004... deci cine a investit in 2004 aproximativ si-a pastrat banii... mai putin inflatia...

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostZyx, on 10 februarie 2016 - 09:55, said:

Asa cum se fabrica diamante artificiale si polen de ce nu si aur?

Cum era de asteptat discutam despre criza...si nu de solutii.
Eu am impresia că discutăm SF-uri și avioane. Că dacă soluțiile ar fi publice și reale, nu am mai avea criză. Ce criză e aia în care toată lumea deține soluții? :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate