Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Dauna totala

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Am avut un eveniment in data de 24.01.2016 ,accidentul a fost provocat de un șofer cu alcoolemie 2 la mie.Masina a fost dusa la reprezentanta unde conform devizului care se ridica la 59 000 ron intra on dauna totala pentru ca asigurarea a stabilit ca valoare 11 000 euro,deci depășește cu vro 2000eu.Aveti idee cum se stabilește valoarea  mașinii acum?Se poate face contestație pentru ca valoarea daunei totale este de 8000 si este foarte putin pentru un Mercedes c Classe din 2010 diesel care arată impecabil si acum il găsești pe site la vânzare cu 14 000,15000euro.Stie cineva cum se contesta valoarea si unde?E vb de un RCA de la Euroins .

#2
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
15k pe masina da' casco nu...
Du-te si cere-le in scris modalitatea de calculare a valorii.

#3
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Multumesc ,o sa cer azi!Ai idee ....se poate contesta ?Am inteles ca tb sa duci trei oferte de masini similare de pe autovit....sau site URI de vanzari ...

#4
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Iti creezi cate un cont pe autovit, olx si lajumate si postezi anunt cu masina in cauza la 50 000 euro. Cu siguranta iti vor da suma asta.....nu

#5
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Stefan....eu intrebam serios ca am o probl...nu vreau sa ma îmbogățesc dar 8000...e putin...

#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mi se pare corect ca astia de la asigurari sa umfle tarifele...cum adica un rca normal ,nici macar casco, sa iti ramburseze 8000 de euro pe un harb de Mercedes C clas care  valoreaza  in mod normal 10.000 de euro.

#7
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Benderbut...pe orice site e 15 000 chiar pe mobile .de.....de ce zici 10 000?Eu credeam ca ma ajutați cu informații pertinente,dar pe aici lumea face badjocura.....�

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
De-aia "fraierii" fac asigurare CASCO, mai ales la masini scumpe...

#9
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

 miri, on 09 februarie 2016 - 06:57, said:

Stefan....eu intrebam serios ca am o probl...nu vreau sa ma îmbogățesc dar 8000...e putin...

Iti inteleg supararea insa sa iei de buna orice ineptie.... Cum poti sa crezi ca asiguratorul iti va stabili valoarea masinii in functie de anunturile de pe site-urile de vanzari???
Exista metodologii de calcul in functie de valoarea de noua a masinii si de uzura.

#10
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Da, unu la mana, ei au o metoda de calcul in functie de vechimea masinii si pretul acesteia de noua.
2 la mana, e vorba de o dauna platita pe o polita RCA de la Euroins. Deci eu zic sa zici merci si sa te rogi sa iti primesti si cei 8000 euro. Daca aveai casco la o firma serioasa iti dadea mult mai mult (minim 10-12.000 parerea mea). Si daca avea RCA la ceva mai de doamne ajuta aveai sanse sa primesti putin mai mult. Gandeste-te daca aveai o masina de 50k si euroins iti dadea 30k. Atunci sa vezi procese peste procese. De aia e bine sa ai RCA la o firma mai spalata. (Nu e cazul tau aici)

Edited by b0bby, 09 February 2016 - 07:50.


#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 b0bby, on 09 februarie 2016 - 07:49, said:

Da, unu la mana, ei au o metoda de calcul in functie de vechimea masinii si pretul acesteia de noua.
2 la mana, e vorba de o dauna platita pe o polita RCA de la Euroins. Deci eu zic sa zici merci si sa te rogi sa iti primesti si cei 8000 euro. Daca aveai casco la o firma serioasa iti dadea mult mai mult (minim 10-12.000 parerea mea). Si daca avea RCA la ceva mai de doamne ajuta aveai sanse sa primesti putin mai mult. Gandeste-te daca aveai o masina de 50k si euroins iti dadea 30k. Atunci sa vezi procese peste procese. De aia e bine sa ai RCA la o firma mai spalata. (Nu e cazul tau aici)

Bobby, confunzi un pic lucrurile, in toata postarea ta doar un singur lucru l-ar fi ajutat, sa aiba casco la o firma serioasa, chiar daca avea RCA la o super firma, la pret de casco, nu l-ar fi ajutat cu nimic, pentru ca asiguratorul lui nu plateste nimic, asiguratorul vinovatului plateste tot, de asta am spus ca as dori ca atunci cand am avut eveniment, sa fiu dezpagubit de asigurarea mea, si atunci ar fi avut sens sa imi iau o asigurare scumpa.

#12
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
"De aia e bine sa ai RCA la o firma mai spalata. (Nu e cazul tau aici)."
"Si daca avea RCA la ceva mai de doamne ajuta aveai sanse sa primesti putin mai mult."

Nu ma refeream la el. Ma refeream la cel vinovat. Daca cel vinovat o comitea cu o masina mai scumpa, cu siguranta nu ar fi dormit prea linistit cu polita lui rca de la euroins.

Edited by b0bby, 09 February 2016 - 07:58.


#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 b0bby, on 09 februarie 2016 - 07:57, said:

De aia e bine sa ai RCA la o firma mai spalata. (Nu e cazul tau aici). Nu ma refeream la el. Ma refeream la cel vinovat. Daca cel vinovat o comitea cu o masina mai scumpa, cu siguranta nu ar fi dormit prea linistit cu polita lui rca de la euroins.


Eu cred ca desi este o firma cu bube in cap (Euroins) i-au dat un pret ok, pretul ala de 10 mii pe mobile.ro se negociaza, nu este batut in cuie, si in plus sunt sigur ca o sa aiba si rabla la dispozitie, tot mai scoate macar 1000 de pe urma ei, ca nu cred ca e masina facuta ghem ca la malaxor, de asta nu inteleg de ce este nemultumit.

#14
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Stefan....am auzit doua căzuri la mine in oras cand au contestat valoarea si au pus 3 oferte de pe autovit de masini similare ....pare hilar...am postat aici pentru a vedea daca a mai facut ai altcineva asa...fiind forum...Nu sunt naiva,dar exista niște tertipuri pe care unii nu le cunosc ...ca acesta de exemplu....

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu mai e euroins ce a fost odata !
Nu mai vorbiti din auzite.

Edited by ericmario, 09 February 2016 - 08:01.


#16
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Platon...am zis ca e 14 000...15 000 pe mobile....

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 miri, on 09 februarie 2016 - 08:00, said:

Stefan....am auzit doua căzuri la mine in oras cand au contestat valoarea si au pus 3 oferte de pe autovit de masini similare ....pare hilar...am postat aici pentru a vedea daca a mai facut ai altcineva asa...fiind forum...Nu sunt naiva,dar exista niște tertipuri pe care unii nu le cunosc ...ca acesta de exemplu....

Nu trebuie sa crezi toate prostiile care le debiteaza romanii, suntem campioni la legende urbane, de fapt asiguratorii au niste tabele, si au anumite grile de calcul in functie de valoarea masinii cand a fost noua, rulajul, etc, etc,  Ai putea face o contestatie si sa ceri explicatii asupra modului in care s-a facut calculul, probabil ai mai putea obtine in plus un 300-500 de euro.


Ma rog 14-15 mii, dar pretul se negociaza, si aia nu vand masini din astea din ora in ora sa tina coada sus la pret

Edited by Platon, 09 February 2016 - 08:03.


#18
miri

miri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.10.2005
Culmea culmilor....in service daca aveam Casco Euroins nu ma primeau ...oricum nu isi facea nimeni la ei Casco ,dar cu RCA te primesc ...la un moment dat sunt obligați sa plătească......Ca sa stiti cum e si cu Casco ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate