Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Care sunt avantajele jobului in timpul facultatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Vad ca multi colegi incep sa se angajeze, majoritatea spun ca fac asta pentru ca nu invata nimic practic la facultate, chiar si vreo 2 asistenti ne-au spus ca lucrau din anul 1. Pe majoritatea joburilor ocupate de colegii mei, acea parte practica (tehnologiile) cred ca s-ar invata in maximum 2 luni (adaug si familiarizarea cu proiectul). Nu inteleg. Merita sa iti iei un job si sa ai restante in fiecare an, sa nu inveti nimic si practic sa faci facultatea pentru diploma? Nu s-ar putea suplini lipsa de "practica" printr-un proiect personal in timpul anului, o eventuala contributie la un proiect open-source si un internship pe toata vara, dar sa nu faci varza la facultate? Practic, as vrea sa inteleg de ce trateaza multi (buni) cu lipsa de interes facultatea. In afara de cateva materii de mate, majoritatea (la facultatile de info) par ok si de bun simt.

Edited by IonutYo, 09 February 2016 - 01:42.


#2
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Depinde de domeniu,cam in ultimul an e ok jobul mai ales daca are legatura cu faculta,dar sa freci podele la Mc pe 5 milioane si sa dai banii aia la recuperari...nu are nici un haz....

#3
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Pai de cei cu job in domeniu vorbim.

#4
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostIonutYo, on 09 februarie 2016 - 01:46, said:

Pai de cei cu job in domeniu vorbim.
Dupa anul 3,atunci cam pricepi despre ce e vorba,pana atunci bajbai,capeti experienta dar nu intelegi mecanismele din spate.

#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Sa-ti iei un job si sa neglijezi studiile mi se pare o mare prostie. Facultatea (cu toate lipsurile actuale) iti ofera singura sansa sa inveti in mod organizat. Daca pierzi organizarea pierzi tot.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIonutYo, on 09 februarie 2016 - 01:41, said:

Vad ca multi colegi incep sa se angajeze, majoritatea spun ca fac asta pentru ca nu invata nimic practic la facultate, chiar si vreo 2 asistenti ne-au spus ca lucrau din anul 1. Pe majoritatea joburilor ocupate de colegii mei, acea parte practica (tehnologiile) cred ca s-ar invata in maximum 2 luni (adaug si familiarizarea cu proiectul). Nu inteleg. Merita sa iti iei un job si sa ai restante in fiecare an, sa nu inveti nimic si practic sa faci facultatea pentru diploma? Nu s-ar putea suplini lipsa de "practica" printr-un proiect personal in timpul anului, o eventuala contributie la un proiect open-source si un internship pe toata vara, dar sa nu faci varza la facultate? Practic, as vrea sa inteleg de ce trateaza multi (buni) cu lipsa de interes facultatea. In afara de cateva materii de mate, majoritatea (la facultatile de info) par ok si de bun simt.

Deci pentru marea majoritate, pentru studenti timpul se imparte:

1. cursuri
2. invatat
3. cluburi si bairamuri

in cazul in care te angajezi, sa nu cumva sa renunti la cluburi si bairamuri, ciupesti din primele 2 timpul

Atunci da, nu mai are rost sa te angajezi, vorbesti cu babacul iti da masina si bani de distractii, ca dupa facultate sa vorbeasca el cu cineva pentru o slujba buna

#7
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Când m-am angajat era vacanta dintre anul 2 si 3 de facultate. M-am angajat dintr-o ambitie de a ramane in Bucuresti peste vara.
Sunt din provincie iar parintii mi-au spus ca, desi sunt de acord sa raman in Bucuresti peste vara, nu ma vor sponsoriza pentru frecat menta.
Asa am ajuns sa caut joburi iar, cu putin noroc am ajuns intr-un NOC, ca junor (am terminat electronica si telecomunicatii).
Desi am terminat facultatea in 5 ani in loc de 4, alegerea de a ma angaja cred ca a fost una din cele mai bune alegeri de pana atunci.
Am invatat atat de multe la job-ul ala...
Pe langa cunostinte tehnice (echivalente acum cu CCNP) am invatat cum sa pun problema din mai multe puncte de vedere si cum sa analizez diverse situatii.
In plus, avantajul financiar era incontestabil. Salariu cel putin dublu sau triplu fata de ce puteau trimite ai mei de-acasa m-au facut sa nu renunt la job nici in timpul studiilor.

@Tsunnnami: eu am rupt din timpul alocat pentru 1 si 3

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Claudiule, tu... tu esti pe cale de disparitie mah, tu trebuie ocrotit si dat exemplu
Tu in 5-6 ani o sa-mi dai fum, pentru ca tu stii ce vrei si esti tenace.

Cati sunt ca tine?
Nu ti-am zis ca esti pe cale de disparitie?

#9
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
Oamenii invata mult mai usor prin exemple si practica decat din teorii abstracte (desi asta nu ar fi chiar motivul principal in facultatile de IT, unde suplinesti prin teme).

In plus, angajatorii autohtoni nu pun foarte mare valoare pe studiile universitare, asa ca experienta aia in tehnologia pe care o studiezi in doua luni este pusa pe primul plan la interviuri. Si nu au ei neaparat vreo vina, prin multe corporatii o astfel de experienta este tot ce au nevoie de la angajati.

Inca un motiv: ca student abia iesit din liceu nu ai foarte mare experienta in a-ti administra timpul eficient. Chiar si dintr-un loc de munca partial relevant pentru tine poti capata suficiente abilitati non-tehnice (comunicare, mod de lucru, mentalitate orientata mai mult pe lucru decat pe distractie) si poti cunoaste oameni cu aceleasi interese ca ale tale, incat sa constati la finalul facultatii ca ai mai multe oportunitati si o pregatire mai buna decat colegii care au studiat singuri. Lucrul asta cred ca e valabil in special pentru studentii care nu neglijeaza in totalitate facultatea, iar astfel de abilitati iti sunt utile si daca alegi sa ramai in mediul academic.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIonutYo, on 09 februarie 2016 - 01:41, said:

as vrea sa inteleg de ce trateaza multi (buni) cu lipsa de interes facultatea
Ei cica sunt mai practici/pragmatici ! Vor repede sa afle functia ce deseneaza un cerc (desi asta o vezi din prima in help). Dar scoala iti ofera si ecuatia matematica prin care descrie cercul ori asta presupune un minim interes asupra detaliilor, nu doar un apel de functie cu doi parametri. Insa cand vine vorba de a determina punctele ce alcatuiesc acel cerc, cei cu ochii numai in help vor da din colt in colt ca nu au poate functia necesara pe cand altii cu studiile la purtator stiu sa rezolve problema.
Extrapoland povestea asta la tot felul de realitati vei afla de ce.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cand o sa termini facultatea si o sa vrei sa te angajezi o sa vezi ca peste tot o sa ceara o chestie: experienta.
Da, o poti face si in diverse proiecte open source sau freelancer, dar o faci?
Unii se angajeaza si din lipsa de bani, nu toti primesc plicul cu bani de acasa.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFriskey, on 09 februarie 2016 - 08:17, said:

Da, o poti face si in diverse proiecte open source sau freelancer, dar o faci?
Daca numai manat de la spate merge atunci individul are o problema.

View PostFriskey, on 09 februarie 2016 - 08:17, said:

Unii se angajeaza si din lipsa de bani, nu toti primesc plicul cu bani de acasa.
Asta-i un caz aparte si de inteles. Da' majoritatea au finantator in acesti ani (familia - cand au decis ca pot sustine odrasla stiau durata).

Edited by neagu_laurentiu, 09 February 2016 - 09:51.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Exista un avantaj major.
De regula studentii,mai ales cei buni,sufera de infatuarea specifica varstei si considera ca buricul pamantului s-a nascut odata cu ei,fiind atoate si atotstiutori.E,acel loc de munca coroborat cu aceea mica experienta de viata face ca picioarele studentului sa revina pe pamant,acolo unde le este locul.
De asemenea poate fi un avantaj la prima angajare,dar nu este o regula.

#14
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postgyan338, on 09 februarie 2016 - 06:55, said:

Oamenii invata mult mai usor prin exemple si practica decat din teorii abstracte (desi asta nu ar fi chiar motivul principal in facultatile de IT, unde suplinesti prin teme).

In plus, angajatorii autohtoni nu pun foarte mare valoare pe studiile universitare, asa ca experienta aia in tehnologia pe care o studiezi in doua luni este pusa pe primul plan la interviuri. Si nu au ei neaparat vreo vina, prin multe corporatii o astfel de experienta este tot ce au nevoie de la angajati.


18% din angajatii de la Google nu au fost la facultate si Google se mandreste cu asta . Detinatorii Google , desi sunt doctoranzi , au si spus ca facultatea nu e un criteriu de baza la angajare pentru ca nu reflecta chiar capacitatile studentului . Proiectele pe care le faci , open-source si restul , internshipurile , etc cantaresc mai mult decat diploma aia sau decat nu stiu ce fel de certificate .

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
nu toata lumea se angajeaza la G (is for google), si nu toata lumea gandeste precum doctoranzi  de la google.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Dar poate fi considerata o motivatie

#17
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostMarianG, on 09 februarie 2016 - 12:35, said:

nu toata lumea se angajeaza la G (is for google), si nu toata lumea gandeste precum doctoranzi  de la google.

Zi-mi niste corporatii care pun mai mult pret pe diploma unei facultati oarecare decat pe dovezi ale experientei practice.

Edited by VladBtz, 09 February 2016 - 13:15.


#18
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Munca in timpul facultatii ar trebui sa plece mai intai de la nevoii, intr-o perioada in care trebuie sa te perfectionezi profesional... banii ar trebui sa conteze mai putin cat acumularea cunostintelor. O parte sunt si dezamagiti de cursurile de la facultate si pierd interesu, dar sunt putini.
Intradevar multi se angajeaza pt ca parintii nu ii pot intretine dar sunt si multi care scapati de acasa, o dau in distractii fara limita si uita de facultate; aici merge foarte bine "Cum iti asterni, asa vei dormi"

Exemplu lu Claudiu0909 cred ca e cel mai elocvent, muncesti pe perioada verii ca sa poti tine cursurile, bune/rele din scurt sa nu treci ca gasca prin apa prin facultate.
Lucrand pe perioada verii vezi cam care e campu muncii, ce iti place si unde te incadrezi; eventual tragi o saptamana la sfarist de vara la munte sau prin UE cu banii castigati sa nu zici ca ai muncit degeaba.

VladBtz
Cred ca e a 3-a oara cand vad argumentu asta cam pe acealsi subiect, cand discutam, in principiu de societatea romaneasca, cu metehnele ei...mai schimba placa, referintele, nu exista numa G in IT.

Edited by Zyx, 09 February 2016 - 13:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate