Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Supraincalzire TOSHIBA Satellite L50

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Cand folosesc mai multe aplicatii deodata sau cand ma joc, laptop-ul se supraincalzeste, in trecut am avut mari probleme cu asta, s-a stricat hard-ul de cateva ori si nu stiam din ce cauza (sunt la primul laptop), desi ruleaza fara alte probleme. Acum o zi am bagat Windows 8 (recomandat) si e cald tot timpul, pe 7 nu se intampla asta. Stiu ca o solutie ar fi sa iau un cooler, dar nu cred ca raceste atat de mult incat sa merite sa cumpar unul, altceva? Pe langa asta, de ce se incalzeste asa mult pe 8? Pot dezactiva ceva programe specifice 8-ului ca sa nu se mai incalzeasca?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKonatau, on 09 februarie 2016 - 00:01, said:

Cand folosesc mai multe aplicatii deodata sau cand ma joc, laptop-ul se supraincalzeste, in trecut am avut mari probleme cu asta, s-a stricat hard-ul de cateva ori si nu stiam din ce cauza (sunt la primul laptop), desi ruleaza fara alte probleme. Acum o zi am bagat Windows 8 (recomandat) si e cald tot timpul, pe 7 nu se intampla asta. Stiu ca o solutie ar fi sa iau un cooler, dar nu cred ca raceste atat de mult incat sa merite sa cumpar unul, altceva? Pe langa asta, de ce se incalzeste asa mult pe 8?
Sarcina mai mare pe CPU in 8... altfel nu am explicatie.
Ce poti face... verifica daca nu cumva fantele radiatorului sunt ocupate cu praf sub forma de pasla.

#3
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

View Postandreic, on 09 februarie 2016 - 00:17, said:

Sarcina mai mare pe CPU in 8... altfel nu am explicatie.
Ce poti face... verifica daca nu cumva fantele radiatorului sunt ocupate cu praf sub forma de pasla.
Am verificat, totul e curat inauntru.

#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Foloseste un program gen Aida64 sa vezi temperatura procesorului si a celorlalte componente.

#5
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Am descarcat AIDA64, temperaturile-s in jur de (grade C):
  • CPU: 59.
  • CPU Package: 59.
  • CPU IA Cores: 52.
  • CPU GT Cores: 53.
  • CPU #1 / Core #1: 52.
  • CPU #1 / Core #2: 51.
Se poate ca cei care l-au asamblat sa nu fi folosit pasta la procesor?

Edited by Konatau, 09 February 2016 - 00:33.


#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostKonatau, on 09 februarie 2016 - 00:30, said:

Am descarcat AIDA64, temperaturile-s in jur de (grade C):
  • CPU: 59.
  • CPU Package: 59.
  • CPU IA Cores: 52.
  • CPU GT Cores: 53.
  • CPU #1 / Core #1: 52.
  • CPU #1 / Core #2: 51.
Se poate ca cei care l-au asamblat sa nu fi folosit pasta la procesor?
Pai,pe noi ne intrebi? Intreaba-i pe aia care ti l-au curatat? Mai stii pe ce "coclauri" ai fost cu el sa-l curete? Mai ai toate suruburile la carcasa? Tu lasi orice ageamiu sa-ti umble in laptop si te intrebi daca mai are piese inauntru? Hai ca esti de poveste!
Pe "idle" sunt acceptabile temperaturile.Vezi cu un test 3DMark,ce temperaturi ai la procesor si placa video.Daca iti urca la 89 - 93 grade,este mult prea mult!

#7
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

View PostTehnicianul1970, on 09 februarie 2016 - 00:54, said:

Pai,pe noi ne intrebi? Intreaba-i pe aia care ti l-au curatat? Mai stii pe ce "coclauri" ai fost cu el sa-l curete? Mai ai toate suruburile la carcasa? Tu lasi orice ageamiu sa-ti umble in laptop si te intrebi daca mai are piese inauntru? Hai ca esti de poveste!
Pe "idle" sunt acceptabile temperaturile.Vezi cu un test 3DMark,ce temperaturi ai la procesor si placa video.Daca iti urca la 89 - 93 grade,este mult prea mult!
N-am lasat pe nimeni sa umble, eu ziceam de aia care l-au asamblat in fabrica si l-au pus la vanzare... in rest, doar eu si cei de la TOSHIBA ai mai umblat in el (inlocuire hard disk).

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Cei din service-ul Toshiba,sigur ti-au pus pasta termica daca au facut o curatare la sistemul de racire.
Mai bine apeleaza la un service de calitate sa-ti faca o curatare proaspata,este bine pentru laptop.Te costa in jur de 80 - 100 lei dar merita.

#9
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

View PostTehnicianul1970, on 09 februarie 2016 - 01:08, said:

Cei din service-ul Toshiba,sigur ti-au pus pasta termica daca au facut o curatare la sistemul de racire.
Mai bine apeleaza la un service de calitate sa-ti faca o curatare proaspata,este bine pentru laptop.Te costa in jur de 80 - 100 lei dar merita.
Laptop-ul nu are nici un an, chiar merita o curatare 'proaspata'? Nu as putea sa schimb eu pasta si atat?

#10
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Toshiba sunt un pic mai pacatoase la racire (am avut doua). Cumpara ceva de genul asta si este suficient: http://www.pcgarage....olere-notebook/

#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Schimba pasta, curata-l de praf si vezi rezultatul. Apropo, ce HDD ti-ai pus? Daca ai luat unul de 7200 rpm, sa stii ca si ala e una din cauzele incalzirii.

#12
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

View PostDeuxEx, on 09 februarie 2016 - 11:23, said:

Schimba pasta, curata-l de praf si vezi rezultatul. Apropo, ce HDD ti-ai pus? Daca ai luat unul de 7200 rpm, sa stii ca si ala e una din cauzele incalzirii.
Storage:
	 IDE Controller ----------- Intel(R) 8 Series Chipset Family SATA AHCI Controller
	 IDE Controller ----------- Realtek PCIE CardReader
	 Storage Controller ----------- Microsoft Storage Spaces Controller
	 Disk Drive ----------- TOSHIBA MQ01ABD100 (1 MB, 5400 RPM, SATA-II)
	 Optical Drive ----------- TSSTcorp CDDVDW SU-208FB (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
	 SMART Hard Disks Status ----------- OK


Edited by Konatau, 09 February 2016 - 11:53.


#13
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu detin un Acer cu I3 3217U, care nu trece de 45 de grade nici macar in jocuri. In schimb, am pus un HDD nou, de 1 TB / 7200 RPM si partea de laptop unde este HDD-ul parca este un pic mai calda decat restul carcasei. De aia te-am intrebat de HDD. Schimba-i pasta (foloseste o pasta buna cand o schimbi pe cea stock, gen Artic MX-4, Noctua NT-H1 sau ceva mai bun) si vezi daca e vreo imbunatatire.

Edited by DeuxEx, 09 February 2016 - 21:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate