Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ioan de Hunedoara

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#1
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Pentru inceput despre originile lui Iancu



de la pagina 92 la 99

Attached Files


Edited by Sucre-Bolivar88, 08 February 2016 - 20:57.


#2
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Despre originile lui Iancu din istoriografia maghiară? Din epoca puturosului șovinism unguresc? Și ce ar fi de aflat despre originea lui Iancu? Tatăl lui a trecut din Țara Românească în Transilvania în perioada lui Mircea cel Bătrân și a primit moșii în zona Hunedoarei de astăzi.

#3
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Sa nu exageram, studiile sunt recente. In continuare cred ca lui Iancu nu i se da locul pe care l merita

#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostSucre-Bolivar88, on 08 februarie 2016 - 20:56, said:

Pentru inceput despre originile lui Iancu



de la pagina 92 la 99

Gata, am invatat. Cand e lucrarea de control ?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Regent al Ungariei, tatal celui mai mare rege al Ungariei, primul traind 49 de ani si al doilea 47 - otravit de doctor si nevasta unguroaica, cu plumb, ca sa moara prostit de saturnism...

Eu am insa o intrebare - Matia stia romaneste ?, pt. ca am gasit mentionate doar alte limbi...

Edited by loock, 08 February 2016 - 23:08.


#6
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View Postloock, on 08 februarie 2016 - 23:03, said:

Regent al Ungariei, tatal celui mai mare rege al Ungariei, primul traind 49 de ani si al doilea 47 - otravit de doctor si nevasta unguroaica, cu plumb, ca sa moara prostit de saturnism...

Eu am insa o intrebare - Matia stia romaneste ?, pt. ca am gasit mentionate doar alte limbi...

din cate am auzit , un istoric ungur chiar spunea ca se intelegea cu romanii din regat, deci presupun ca stia.
oricum, chiar daca se accepta ideea unei origini cumane la Iancu, trebuie luat in seama ca au trecut 200 de ani de la sfarsitul  puterii cumane din campia romana si ca probabil familia lui Iancu era deja cultural mai mult valaha, de aici si numirea lui destul de deasa cu apelativul ,, valahul,, in engleza chiar am intalnit termenul de cavalerul alb al Valahiei

#7
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Matei a vorbit cu trimișii lui Ștefan fără translator. Conform celor scrise de ambasadorul Poloniei, după ce trimișii lui Ștefan și-au început discursul în românește, Matei a zis că dacă așa le e vorba, el n-are nevoie de translator.

Despre cumanită, ce să mai zici? Boală grea la unguri. Soră cu oftica.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcstrife, on 09 februarie 2016 - 00:13, said:

Matei a vorbit cu trimișii lui Ștefan fără translator. Conform celor scrise de ambasadorul Poloniei, după ce trimișii lui Ștefan și-au început discursul în românește, Matei a zis că dacă așa le e vorba, el n-are nevoie de translator.

Despre cumanită, ce să mai zici? Boală grea la unguri. Soră cu oftica.

Daca este consemnat astfel, ar fi un raspuns pozitiv si lamuritor la intrebarea mea.

Multumesc pt. raspuns.

Pe de alta parte, a fost botezat Matia dupa Sf. Matia, un sfant diferit de Sf. Matei.

Edited by loock, 09 February 2016 - 21:03.


#9
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
hai sa pastram tema topicului adica Iancu de Hunedoara nu fiul sau Matia.

#10
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Ioan o fi fost cum o fi fost dar nevasta-sa a fost o mare vipera. Ma refer la omorarea turcilor care au sapat fantana.

#11
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Toata povestea lui Ioan Huniade se poate comprima intr-o fraza;

Tatal lui Ioan a fost un cumand venit din Valahia care a fost rasplatit de regele Ungariei cu castelul si domeniile astazi denumite de "Hundeoara".
Acest Vaik, s-a casatorit cu Erzsébet Morzsinai cu care a avut in total 8 copii cu Vaik: Hunyadi László (+1457),
Hunyadi János (Iancu de Hunedoara) (+1456) si Hunyadi János ( +1442). Da, Laszlo si de doua ori Ioan, ceeace nu se spune in istoria romaneasca.
Si mai putini cunoscuti au fost; Hunyadi Klara, Maria, N. si Voik.etc...

Mai mult am scris deja aici

In concluzie, a fost Ioan de Huniade roman? DA
In concluzie, a fost Ioan de Huniade Maghiar? DA

In ce spirit a fost crescut si ca ce sa simtit personal? = Maghiar
Asta decurge din toate actiunile intreprinse in viata, inclusiv in viata familiara si descendenti.
Inafara de acel Vaik, nu am mai existat nici un valah sau o tangenta cu valahi in viata acestora (Ioan si Matthias Corvinus)

Asemenea "devieri" de la origini gasim la foare multe personalitati, de examplu Sándor Petőfi de fapt Alexander Petrovics, de origine serbo-slovaca, Mihai Eminescu (născut Mihail Eminovici; etc...

Edited by bluebyte, 25 February 2016 - 01:33.


#12
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 25 februarie 2016 - 01:14, said:

Inafara de acel Vaik, nu am mai existat nici un valah sau o tangenta cu valahi in viata acestora (Ioan si Matthias Corvinus).
ai uitat de Nicolae Olahus, arhiepiscopul de Esztergom(cea mai inalta functie
bisericeasca in Ungaria medievala) al carui tata (valah pur sange) a fost cumnatul lui Janos Huniadi.

Iar daca Janos a avut un cumnat valah, putem presupune ca au mai fost
si alti valahi in jurul lui.

Edited by alexandrumardin, 25 February 2016 - 01:44.


#13
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
M-am referit strict la famila Huniade.
Singurul copil si acela nelegitim al lui Matthias Corvinus a fost Corvin János nascut de metresa lui, Eedelpöck Borbála, la Buda, Ungaria, in 2 April 1473.

In ceeace priveste pe Nicolae Olahus sau Oláh Miklós, nascut Oláh István, este acceasi interpretare ca si cu Ioan Huniade

OLAHUS Nicolaus, se naste la 1493, Sibiu - moare in 1568, Bratislava.

Istoric si carturar.
Tatal, Stefan sau Sioian (primar al Orastiei si apoi prefect al salinelor din Transilvania), era fiul unui boier Minzila de la Arges, inrudit, dupa cum sustine Nicolaus Olahus, cu Vlad Dracul.
Acest Minzila s-ar fi casatorit cu sora lui loan Corvin, Maria.
Nicolaus Olahus (latinizarea lui olah - roman, in limba maghiara) invata la scoala capitulara din Oradea. In 1510, este paj la
curtea regelui Vladislav al IV-lea, iar din 1516 este secretar al episcopului de Pecs, Szakmani Gyorgy, apoi canonic de Pecs, canonic de Strigoniu si protopop de Komarom.

In 1526, este chemat la curte ca secretar al regelui Ludovic al II-lea.
Dupa dezastrul de la Mohaci, urmeaza pe regina la Viena, Linz, Innsbruck, Augsburg -de aici dateaza prima scrisoare catre Erasmus din Rotterdam, cu care va purta o vasta corespondenta.
In Tarile de Jos, unde-si urmeaza suverana, este socotit un mare umanist si aici scrie principalele sale lucrari, Hungaria si Atila. In anul 1542, devine secretar si consilier al regelui Ferdinand,
ajungind, in 1553, arhiepiscop de Strigoniu si primat al Ungariei. in 1562, este regent, adica loctiitor al regelui Ferdinand al Ungariei. Principalele sale opere sint: Hungaria sive de originibus
gentis, regni, situ, divisione, habitu atque opportunitatibus, care a circulat in ms din 1536, dar a fost publicata abia in 1753, Chronicon, povestind evenimentele de la incoronarea regelui
Mathias pina la incoronarea lui Ferdinand I, Atila, precum si versuri ocazionale tot in latina.
Umanist de talie europeana, desfasurindu-si activitatea in Transilvania, Ungaria, Slovacia si Tarile de Jos, Nicolaus Olahus a lasat urme profunde indeosebi in cultura maghiara, fiind unul
dintre organizatorii Contrareformei, unul din fondatorii invatamintului superior maghiar, de numele sau fiind legata aparitia stilului baroc in tara vecina.

Edited by bluebyte, 25 February 2016 - 03:03.


#14
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 25 februarie 2016 - 02:33, said:

M-am referit strict la famila Huniade.
de ce minti?
ai spus-o foarte clar:

View Postbluebyte, on 25 februarie 2016 - 01:14, said:

Inafara de acel Vaik, nu am mai existat nici un valah sau o tangenta cu valahi in viata acestora (Ioan si Matthias Corvinus)
iar cumnatul lui Janos Huniadi a fost un vlah. Iar varul lui Matthias a fost Nicoale Olahus.
Iar Olah inseamna vlah.
Nu vezi ca esti tare de cap? :ciocan:

Edited by alexandrumardin, 25 February 2016 - 03:02.


#15
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Daca nu stii sa-ti stapinesti vocabularul, iti voi ignora orice replica in viitor, chiar daca ma interpelezi. Ce dracu mai, nu se mai poate purta pe forumul asta o dscutie fara
epitete jignitoare?

De ce mint?
Eu m-am referit la stricta familie Huniade, nu la nepoti cumnati?
Ce cumnatul tau ti-e neam? Atunci las-o moarta ca nu am cu cine discuta.

Nicolae Olahus sau Oláh Miklós, nascut Oláh István, nu aparine de familia Huniade sau Corvinesti. Punct.

Edited by bluebyte, 25 February 2016 - 03:13.


#16
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 25 februarie 2016 - 03:10, said:

De ce mint?
Eu m-am referit la stricta familie Huniade, nu la nepoti cumnati?
Ce cumnatul tau ti-e neam?
dar varul primar ce ti-e?
Dar Nicolae Vlahul varul primar al lui Matei Corvin ce era?
Nu era o ruda vlaha a lui Matei Corvin? :ciocan:

Edited by alexandrumardin, 25 February 2016 - 18:28.


#17
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/csDoCyEbhUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de la minutul 8 la minutul 9, sa vedem cam cat valora cavaleria de akingii si spahii fata de cavaleria grea crestina :) pare ca Vladislav si a dat cu stangul in dreptu chiar cand nu trebuia :)

#18
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostSucre-Bolivar88, on 25 februarie 2016 - 22:48, said:

de la minutul 8 la minutul 9, sa vedem cam cat valora cavaleria de akingii si spahii fata de cavaleria grea crestina Posted Image
dar cand otomanii au cucerit Constantinopolul cu ajutorul tunului construit de un brasovean?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate